Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Wypalasz trawy? – szkodzisz przyrodzie i łamiesz prawo

37

Choć nie od dziś wiadomo, że wypalanie traw jest prawnie zabronione – wciąż stanowi w naszym kraju zjawisko powszechne. Wielu właścicieli gruntów rolnych do zaprzestania uprawiania procederu nie przekonują argumenty mówiące o jego szkodliwości dla gleby i środowiska, ryzyko wywołania pożaru czy kary finansowe. Jak co roku o konsekwencjach wykroczenia informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat – informuje strona internetowa instytucji. W opublikowanym na niej komunikacie przeczytać można również, iż udowodnienie złamania zakazu wypalania gruntów rolnych szczególnie zaszkodzić może rolnikom, ubiegającym się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007-2013. Gdy w rezultacie wszczętego postępowania zostanie ustalone, iż taka osoba uczyniła to świadomie – całkowita kwota należnych jej płatności może być zredukowana nawet o 20%.



Wiosną każdego roku wypalanie traw jest w naszym kraju na porządku dziennym. Zgłoszenia o płonących polach, przydrożnych rowach czy trzcinowiskach napływają do straży pożarnej nieustannie a warto zauważyć, iż akcje ich ugaszania generują niemałe koszty. Z punktu widzenia ekologii pojawienie się ognia na gruntach rolnych jest katastrofą dla przyrody – giną w nim zwierzęta (zwłaszcza owady i ptaki) oraz cenne gatunki roślin. Zniszczeniu ulega również flora bakteryjna, która przyśpiesza rozkład resztek roślinnych i asymilację azotu atmosferycznego. Wypalanie traw nie pozostaje bez wpływu na obfitość plonów ziemi, gdyż skażona w ten sposób gleba potrzebuje do całkowitej regeneracji aż kilku lat. Nie należy również zapominać o szkodliwości dymu, który ulatnia się z płomieni – zanieczyszcza on atmosferę wprowadzając w nią trujące dla człowieka węglowodory. Szybkie rozprzestrzenianie się ognia stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia – zwłaszcza w przypadku samodzielnych prób ugaszenia pożaru.

jh

Reklama

Komentarze: 34

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Stanley
dnia 19.05.2018, 18:37 · Zgłoś
Banda [...] mnie myślących lub myślących inaczej. Koszenie trawy jest szkodą dla środowiska przyrodniczego. Nisko skoszona trawa powoduje że gleba staje się przesuszona. Trawa utrzymuje wilgoć, wodę, której brakuje w sytuacji upałów. Kosiarki też nie działają na wodę i spalają paliwo wydzielając wodę , dwutlenek węgla oraz inne związki, szkodliwe dla środowiska (poza wodą). Ciekaw jestem ile tego paliwa rocznie w skali krajowej jest marnotrawione. Wkurzające ryczenie kosiarek od samego rana jest stresujące. Ale cóż wszystko ma być równe w kwadracikach i porządek musibyć, może być [...] byle w kupkach. Najlepiej zabetonować, zaasfaltować wszystko co możliwe by przyroda nie raziła w oczy. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem niszczenia w ten sposób naturalnego środowiska wielu istnień i człowieka.
Odpowiedz
0
@ polaki [...]
dnia 30.03.2014, 13:11 · Zgłoś
tylko [...] z widłami z inteligencją kury będzie wypalał trawę a później [...] w popłochu jak mu to wiatr rozwieje
Odpowiedz
1
@ prz
dnia 22.03.2014, 21:16 · Zgłoś
palenie fajne jest
Odpowiedz
2
@ solo
dnia 20.03.2014, 20:01 · Zgłoś
a ja lubię zapalić trawę :-)))
:-b:-b
Odpowiedz
-1
@ mieczysław
dnia 18.03.2014, 17:07 · Zgłoś
znowu się poli bo słysza syrene
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 18.03.2014, 20:02 · Zgłoś
to chłopoki z kłaputowa jadą po 5 razy dziennie dzielne chłopy cała trójka bo tylu tylko uda się zebrać.
Odpowiedz
1
@ sss3
dnia 18.03.2014, 09:56 · Zgłoś
Prawo powinno być proste: za spowodowanie zagrożenia - grzywna, koszty gaszenia, a może i więzienie jeśli skutki były duże.
Ale samo wypalanie własnej trawy powinno być dozwolone - moje pole, moja trawa, moje [...] - nikomu nic do tego dopóki moje wypalanie nie zagraża trawie (czy czemuś innemu) sąsiada.
Możliwe, że mandaty za wypalanie są przyczyną pożarów bo ktoś kto chce wypalić, zamiast zrobić to normalnie pod kontrolą, podpala i [...]***
Odpowiedz
0
@ szejan
dnia 18.03.2014, 08:29 · Zgłoś
Trzy razy w roku koszę łąki o pow. 0,70 ha. Trzy razy w roku grabię trawę i suszę a następnie siano palę na łące. Koszty to: koszenie trawy razem 200 zł. Suszenie trawy i palenie razem 40 godzin.
Z dymem idzie 200 zł i moja nieużyteczna praca. Mam szacunek dla tych ludzi, którzy sprzeciwiają się bezsensowym przepisom. Od 20 lat [...] trawę i lepiej na tym wychodzą.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 19.03.2014, 07:09 · Zgłoś
Wiesz kto pali trawy? [...] [...] i [...], które się nudzą, więc zastanów się, kogo szanujesz.
Odpowiedz
1
@ so o
dnia 18.03.2014, 07:38 · Zgłoś
stary dobry zwyczaj wypalania chwastow na wiosne ,stosowany w wielu krajach ...dziwne ze w Polsce zakazany...
Odpowiedz
-2
@ Sven
dnia 17.03.2014, 22:09 · Zgłoś
chłop potęgą jest i basta.
Odpowiedz
-2
@ Sven
dnia 17.03.2014, 22:09 · Zgłoś
Nie cierpię [...] pamiętam w liceum jak nauczyciel z historii między wierszami się wydzierał cyt. ,,TE CHŁOPSTWO'' dzisiaj go w pełni rozumiem !
Odpowiedz
3
@ Marek
dnia 17.03.2014, 21:08 · Zgłoś
Z tą trawą nad rzeką to święta prawda.Nie mówię żeby podpalać, ale należałoby się nią zająć i wykosić.Wstyd żeby taki był krajobraz. Rzeczywiście wygląda tam jak w buszu.Dobrze zapłacić i chętni to koszenia na pewno się znajdą. Buduje się różne inwestycje, robi różne imprezy ,które kosztują grube tysiące, a kilka tysięcy nie ma na wykoszenie trawy.Ciekawe czy w przydomowych ogrodach też mają taką trawę?
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 17.03.2014, 21:47 · Zgłoś
Masz racje Marku teraz pomyslec wezmy dziecko i idzmy nad rzeke w takich trawach starych i wysokich a jak dziecko cos ugryzie wtedy problem
Odpowiedz
0
@ łodyniec
dnia 18.03.2014, 13:23 · Zgłoś
suchej trawy nie wykosisz , tylko spalić się da ... albo chemią jaką potraktować ,z czego to jednak palenie jest dużo lepszym wyjściem ,tylko trzeba kontrolować spalanie ,a nie rzucić zapałkę i iść w pyzdu :D

łohohohhohohoh
Odpowiedz
1
@ qq
dnia 17.03.2014, 19:35 · Zgłoś
słyszałem że Jasielska "Straż miejska" będzie pomagać w wyłapywaniu takich wypalaczy, gdyż chcą wreszcie poczuć się potrzebni w tym mieście :)
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 17.03.2014, 20:14 · Zgłoś
A ja slyszalem ze sami beda podpalac a pozniej gasic
Odpowiedz
9
@ ksiądz Mateusz
dnia 17.03.2014, 19:22 · Zgłoś
Ja na takich co wypalają trawy to donoszę do odpowiednich urzędów z chęcią, nie ma nic przyjemniejszego niż widok buraka, który dostaje mandat za niszczenie środowiska albo ma sprawę w sądzie
Odpowiedz
7
@ ksiądz Mateusz
dnia 17.03.2014, 19:22 · Zgłoś
Oczywiście wiem, że zaraz zminusujecie mój komentarz ale mam to [...], tępić podpalaczy
Odpowiedz
1
@ ksiądz Mateusz
dnia 18.03.2014, 00:09 · Zgłoś
Ciebie koksu to bez zastanowienia bym zakablował jakbyś trawę wypalał
Odpowiedz
-1
@ łodyniec
dnia 18.03.2014, 13:21 · Zgłoś
szkoda ,że nie ma drugiego Hitlera ,on to by ksiyndzy spolił zamiast trawy :D

łohohohhohohho

tylko te [...] ,którzy nie mają pola ,zabraniają palenia trawy !!! mieszkasz w bloku i trawa ci nie przeszkadza ,a z przyrodą to ma [...] wspólnego :D

palić ,palić ,zalegalizować !!!

łohohohhoho
Odpowiedz
0
@ ksiądz Mateusz
dnia 18.03.2014, 17:11 · Zgłoś
do lodyńca mieszkam w domu nie w bloku i takie spalanie trawy niszczy środowisko oraz powoduje zagrożenie wystąpienia pożaru ale takie[...] jak ty i [...] nigdy tego nie zrozumieją bo rozumu u was nie ma
Odpowiedz
3
@ ooona
dnia 17.03.2014, 19:15 · Zgłoś
Po powyższych komentarzach nóż się sam w kieszeni otwiera. Gdzie chowają się tacy jaskiniowcy?
Odpowiedz
-8
@ [...]
dnia 17.03.2014, 20:16 · Zgłoś
[...] i napewno odpowiedz znajdziesz wilmo
Odpowiedz
-5
@ [...]
dnia 17.03.2014, 19:14 · Zgłoś
Jeszcze pare dni ciepła i ide palic trawe nad rzeką bo niestety ale niema kto sie tym zajac a tak sie spali i nad rzeke sobie ide jak gosc
Odpowiedz
1
@ łodyniec
dnia 18.03.2014, 13:18 · Zgłoś
pal ,niech Ci wyjdzie na zdrowie :D

łohohohhoho

ps. a przy okazji się wynżów pozbędziesz :P

łohohohhoho
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 17.03.2014, 19:11 · Zgłoś
Spolki wodne niech sobie robią porzadek z trawa nad rzeka a nie zarosniete jak w buszu nie ma jak nad wode dojsc wiec trzeba spalic a pracownicy spolek niech wygodnie siedza w fotelach i kase biora
Odpowiedz
7
@ mieczysław
dnia 17.03.2014, 18:51 · Zgłoś
trzeba kosić to nie będzie potrzeby palić
Odpowiedz
8
@ [...]
dnia 17.03.2014, 19:08 · Zgłoś
Przeciez nikt nie bedzie kosil za damski [...]np.trawy ktora nalezy do soplek wodnych
Odpowiedz
-7
@ [...]
dnia 17.03.2014, 20:56 · Zgłoś
To idz nad rzeke i kos np 10ha za damski chu... a pozniej nam napisz ze trzeba kosic jestem jelen i kosze ja zamiast spolki wodne
Odpowiedz
2
@ FAN
dnia 18.03.2014, 20:21 · Zgłoś
[...] jak byś czasami coś poczytał,to nie by ci ciekło z nosa.
Tutaj dlaczego nie wolno wypalać traw.Wypalanie traw jest szkodliwe – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Grożą za to kary finansowe, łącznie z pozbawieniem rolnika części płatności bezpośrednich.
Wypalanie traw jest szkodliwe

– Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach” staje się jałowa – tłumaczą pracownicy ARiMR. – Płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Ogień zabija także owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska. Poza tym palące się trawy, czy chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają glebę, wody gruntowe i atmosferę.

Wypalanie traw i nieużytków jest zabronione prawem. Osoba złapana na gorącym uczynku podlega każe karze aresztu lub grozi jej grzywna do 5 tys. zł. W przypadku spowodowania większego zagrożenia życia lub zdrowia podpalaczowi może grozić kara nawet 10 lat więzienia.

Konsekwencją takich działań w przypadku rolników korzystających z unijnych dopłat są też kary finansowe stosowane przez ARiMR. Wypalający trawy może otrzymać pomniejszone płatności od kilku do nawet 20 proc.

Rozumiesz coś z tego [...]?
Odpowiedz
5
@ [...]
dnia 17.03.2014, 18:42 · Zgłoś
Skoro nikt oto nie dba to trzeba palic
Odpowiedz
-2
@ Tarzan-zan
dnia 17.03.2014, 18:46 · Zgłoś
Wypalanie jest pożyteczne bo potem trawa rośnie jak szalona... A jak się nie wypali to tylko chwasty rosną... Ja zawsze wypalam nie tylko u siebie ale i u sąsiadów :D
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 18.03.2014, 13:16 · Zgłoś
po spaleniu starej suchej trawy ,młoda szybciej rośnie :D lepiej spalić niż zostawić ugór i czekać aż zarośnie krzakami i wilki się sprowadzą :D

łohohohhohohho

palić ,palić ,zalegalizować !!!

łohohohhohoho
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.