Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Z prośbą o pomoc nie warto zwlekać. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

37

Depresję uznaje się za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na całym świecie może zmagać się z nią i jej następstwami nawet 350 mln ludzi. Choroby, czy też zaburzenia psychiczne i ich leczenie, wciąż jednak traktowane są w społeczeństwie jako temat tabu. Co więcej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których osoby cierpiące na chorobę psychiczną spychane są poza margines społeczeństwa. Z takim stanem rzeczy absolutnie nie zamierza godzić się personel Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, który zaprosił mieszkańców powiatu jasielskiego na dzień otwarty Oddziału Dziennego Psychiatrycznego.

Decyzja o tym, aby to właśnie 23 lutego, w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym przy ul. Kraszewskiego w Jaśle zorganizować dzień otwarty, nie była przypadkowa. Tego dnia bowiem obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja znajduje się na szczycie listy najbardziej powszechnych chorób nie tylko na świecie, lecz także w Polsce, o czym dobitnie świadczą liczby. Szacuje się, że na świecie może zmagać się z nią nawet 350 mln ludzi.

-  Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje około 4 mln osób. Uważa się jednak, że liczba ta jest niedoszacowana. Prawdopodobnie takich osób jest więcej. Nie wszyscy niestety zgłaszają się do lekarza po pomoc – wyjaśnia Monika Wickowska, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dodaje przy tym, że depresję można obecnie skutecznie leczyć. – Leczenie depresji w rozumieniu jej jako choroby afektywnej, czyli endogennej, związanej z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa, kiedy brakuje nam serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny, pomocna może okazać się farmakoterapia. Bardzo dobry efekt daje też terapia, głównie poznawczo-behawioralna. Nie zawsze jednak da się realizować równocześnie dwóch rodzajów terapii. Współczesna medycyna oferuje leki, które pozwalają skutecznie przerwać epizod depresyjny. Dzięki terapii można wrócić na przykład do pracy, ponownie nawiązywać relacje społeczne – zapewnia.   

 Na zdjęciu Monika Wickowska/fot. Marcin Dziedzic

Okazuje się, że współcześnie, wiele osób zupełnie nie przywiązuje wagi do zagadnienia, jakim jest higiena zdrowia psychicznego. Zdaniem Moniki Wickowskiej, wynika to w znacznej mierze ze stylu życia przeciętnego człowieka. – W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest troszczyć się nam o własne zdrowie psychiczne. Wystarczy zwrócić uwagę na tempo życia, presję, nietolerancję inności, ostracyzm społeczny. Mam wielu młodych pacjentów, który doświadczają wyautowania. Mam wrażenie, że w społeczeństwie pojawia się bardzo dużo osób z zaburzonymi osobowościami, które eliminują ze środowiska społecznego osoby bardziej wrażliwe. W społeczeństwie narasta lęk. Młodzież często podejmuje próby samobójcze, samookalecza się oraz popada w stany depresyjne. Potem, często przenosi się to na dorosłość – tłumaczy.   

Jak zatem należy dbać o kondycję zdrowia psychicznego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych, czy też ich nawrotu? Odpowiedź może wydać się prozaiczna. Monika Wickowska nie ma jednak wątpliwości, że na zdrowie psychiczne człowieka olbrzymi wpływ ma środowisko społeczne, w którym funkcjonuje oraz relacje z innymi ludźmi. – Człowiek, aby móc czuć się szczęśliwym, przede wszystkim powinien żyć w równowadze, w zgodzie z sobą i bliskimi. Do przysłowiowego szczęścia w życiu potrzebna jest więc praca, rodzina i relacje społeczne. Wówczas powinniśmy czuć się szczęśliwi, pamiętając o tym, że życie nie jest przecież stanem nieustannego szczęścia i euforii. Możemy jednak bywać szczęśliwymi. Dawać ludziom dużo od samych siebie. Wówczas możemy się spełniać i rozwijać – przekonuje.

Na przeszkodzie w skutecznym leczeniu depresji oraz innych chorób psychicznych wciąż staje jednak lęk przed wizytą u specjalisty. Wiele osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, w poczuciu wstydu nie decyduje się na konsultację psychiatryczną, bądź też psychologiczną. Tymczasem pomoc znajduje się na wyciągnięcie ręki, i to dosłownie.

Pomoc psychologiczna na wyciągnięcie ręki

Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego człowieka bez względu na wiek, płeć, czy też status społeczny i materialny. Choć jest chorobą, która w powszechnym przekonaniu charakteryzuje się uporczywy uczuciem smutku, brakiem energii, brakiem zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję, to symptomów jej wystąpienia może być bardzo dużo. Niestety wiele z nich jest najzwyczajniej w świecie bagatelizowana przez ludzi.  

- Kiedy ktoś ma problem ze spaniem przez dwie noce, trudno doszukiwać się w tym problemów natury psychicznej. Jeżeli jednak problem się pogłębia, i tych nocy jest coraz więcej, a do tego osoba taka zaczyna sięgać po środki, takie jak na przykład używki, to znak, że choroba się pogłębia. Niestety ludzie często wstydzą się pójść do psychiatry i opowiedzieć o swoich problemach, nawet o tak prozaicznej bezsenności - wyjaśnia Jolanta Sobczyk, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Obecnie oddział ma 14 pacjentów. Trafiają do niego między innymi osoby, które zdecydowały się odwiedzić punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny przy ul. Chopina 38 w Jaśle. Z pomocy psychologów, terapeutów i psychiatrów mogą tam skorzystać dorośli mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego. Podczas konsultacji dokonywana jest ocena stanu psychicznego danej osoby. Jeżeli sytuacja tego wymaga, pacjentowi wydawane jest skierowanie do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Warto zaznaczyć, że takie skierowanie może wydać również lekarz rodzinny.

Na zdjęciu Iwona Wietecha/fot. Marcin Dziedzic

Tylko w styczniu br. do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego przy ul. Chopina w Jaśle zgłosiły się 42. osoby. Warto jednak dodać, że Centrum Zdrowia Psychicznego realizuje świadczenia zdrowotne również w formie niestacjonarnej. – Mamy też ambulatoryjne leczenie środowiskowe, czyli tak zwany ZLŚ. W skład takiej opieki wchodzi lekarz psychiatra, psychologowie, pielęgniarki psychiatryczne i pracownik socjalny. Opieka ta świadczona jest w miejscu zamieszkania pacjenta. Tym samym możliwe jest systematyczne i aktywne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta oraz szybka reakcja w sytuacjach kryzysowych. Zespoły rozwiązują przy tym również problemy rodzinne, pamiętając również o opiekunach osób chorych - wyjaśnia Iwona Wietecha, pielęgniarka koordynująca ambulatoryjne leczenie psychiatryczne w Centrum Zdrowia Psychicznego.

Dziecko gorszego Boga

Utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, w ramach realizacji ogólnokrajowego programu pilotażowego opracowanego i wdrożonego przez resort zdrowia, daje nadzieję na to, że dla stanu ochrony zdrowia psychicznego Polaków nastały nieco lepsze czasy. – Przez wiele lat psychiatria była takim dzieckiem gorszego Boga. Nigdy nie było na nią pieniędzy. Oczywiście, jakieś programy naprawcze były realizowane, lecz przede wszystkim w teorii. W praktyce bywało z tym różnie. Teraz się to zmienia. Wystarczy wspomnieć o programie pilotażowym realizowanym przez jasielski szpital. Daje on więcej możliwości. Pozwala lepiej zaopiekować się chorymi. Pieniądze zaczęły się pojawiać, lecz wciąż cierpimy na niedostatek lekarzy specjalistów, szczególnie w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. W tej chwili jest to olbrzymi problem – przekonuje Monika Wickowska.

Program realizowany jest przez jasielski szpital od lipca 2021 r. Do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, który mieści się w budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego 13 w Jaśle kierowani są pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją, czy też stanami lękowymi. Opiekę nad pacjentami sprawują między innymi psycholodzy oraz wykwalifikowani terapeuci, którzy pomagają im w zmaganiach z chorobą.

Pacjenci otrzymują na oddziale ciepłe posiłki. Oddział wyposażony jest w zaplecze rehabilitacyjne i wypoczynkowe. Na pomoc mogą liczyć także rodziny i bliscy osób cierpiących na choroby psychiczne. Organizowane są spotkania wspierające oraz warsztaty terapii zajęciowej.   

MD 

Napisany dnia: 23.02.2023, 20:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Anarchistka
dnia 26.02.2023, 21:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Krytyk
dnia 25.02.2023, 08:41 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
17
@ Jolka
dnia 24.02.2023, 22:17 · Zgłoś
Od dziecka cierpię na depresję i nerwice lękową. Jak byłam mała zmarła mi mama. Z rodzeństwem mieliśmy dobrą opiekę i wychowanie, ale tylko ja pamiętałam mame. Ciagle mi jej brakowało. Depresja pojawiła w 7 klasie. Zawsze czułam się ta gorsza - przynajmniej ja się tak odczuwałam. Niczego mi nie brakowało tylko MAMY. Lęki, bezsenne noce, nie było psychologów, psychiatrów . Wstyd się było przyznać, że się tak czuję. Na studiach dopiero starano mi się pomóc Dziś jestem b.dorosła i nadal cierpie na nerwice lękową, depresje. Ciągle na lekach i ciągle strach aby jutro nie było gorzej. Dlatego tym, którzy się naśmiewają z nas chorych w tym artykule nie życze aby choc jeden dzien byli w takim stanie depresyjnym jak my.
Odpowiedz
9
@ Asia
dnia 24.02.2023, 19:16 · Zgłoś
Ludzie popadają w depresję z różnych powodów. Ja z powodu chronicznego zmęczenia zaczęłam mieć problemy z pracą bo pracodawca uważał ze symuluje. Nie mogłam się w spokoju leczyć bo cały czas bałam się że zostanę zwolniona. I tak wpadłam w pętle strachu. Prawda jest taka że możesz pracować 20 lat, starać się, wykazywać ale jak tylko masz gorszy czas nawet z nie swojej winy to natychmiast jesteś odsuwana poza margines, zostajesz sama. Jak śpiewa P. Domagała "w górę płyniesz w tłumie a na dół opadasz sam".
Odpowiedz
5
@
dnia 24.02.2023, 18:13 · Zgłoś
Widać po tych paniach,że są bardzo sympatyczne. Warto wiedzieć, że jesteście. Każdego z nas może dopaść ta choroba.
Odpowiedz
5
@ Enpatia
dnia 24.02.2023, 15:25 · Zgłoś
Wow.Ale personel sympatyczny.
Odpowiedz
3
@ lans elyt
dnia 24.02.2023, 13:11 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ a.lechowski
dnia 24.02.2023, 13:01 · Zgłoś
Serdeczne pozdrowienia i wielkie Dziękuję dla Pani Doktor M. Wickowskiej i Paniom z Oddziału Dziennego za uratowanie życia i powrót do zdrowia.
Odpowiedz
2
@ Pacjentka
dnia 24.02.2023, 09:27 · Zgłoś
Uczęszczałem na terapie i jestem bardzo zadowolona , ciekawe zajęcia rozmowy z psychologiem, atmosfera rewelacyjna . Polecam. Pozdrawiam Panią Jolę i Panią Basię.
Odpowiedz
2
@ Meusz
dnia 24.02.2023, 08:54 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Enej1234
dnia 24.02.2023, 08:43 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Enej1234
dnia 24.02.2023, 08:41 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ bolo
dnia 24.02.2023, 08:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Lulek
dnia 24.02.2023, 08:04 · Zgłoś
Jak sie tam dostac i ile sie czeka?
Odpowiedz
-1
@ Enej1234
dnia 24.02.2023, 08:22 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ a.lechowski
dnia 24.02.2023, 18:09 · Zgłoś
Skierowanie od lekarza prowadzącego. Czas otrzekiwania do 1-miesiąca.
Odpowiedz
-9
@ Człowiek też…
dnia 24.02.2023, 07:48 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ bolo
dnia 24.02.2023, 08:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Człowiek też…
dnia 24.02.2023, 08:40 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Kółko depresyjne
dnia 24.02.2023, 09:12 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Enej123
dnia 24.02.2023, 07:34 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ Enej123
dnia 24.02.2023, 07:34 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ Enej123
dnia 24.02.2023, 07:33 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ do enej
dnia 24.02.2023, 08:29 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Enej123
dnia 24.02.2023, 07:31 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ Do enej
dnia 24.02.2023, 07:32 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Xcv
dnia 23.02.2023, 23:48 · Zgłoś
Super Pani Doktor! Bardzo mądre słowa!
Odpowiedz
2
@ Była pacjentka
dnia 23.02.2023, 23:08 · Zgłoś
szczerze polecam skorzystania z takiej terapii. fachowa opieka lekarska i personel bardzo miły dla takich osób z problemami.
Odpowiedz
17
@ Wiesia
dnia 23.02.2023, 20:41 · Zgłoś
Za malo smartfonów, to jest przyczyna depresji. trzeba zwiekszyć ilośc smartfonów, przynajmniej po dwa na jedną osobe,
Odpowiedz
0
@ kapałutek
dnia 24.02.2023, 16:03 · Zgłoś
Po dwa na jedną ręke
Odpowiedz
9
@ Mieszkaniec jasla
dnia 23.02.2023, 20:22 · Zgłoś
Po tym artykule już czuje się chory
Odpowiedz
11
@ Yeti
dnia 23.02.2023, 21:15 · Zgłoś
Wyleczą Was na NFZ, już to widzę. W miarę możliwości szukajcie prywatnych przychodni gabinetów.
Odpowiedz
6
@ do@Yeti
dnia 23.02.2023, 21:21 · Zgłoś
Pani Monika przyjmuje prywatnie w Jaśle . Patrz ZnanyLekarz.
Odpowiedz
4
@ Tylko Konfederacja
dnia 24.02.2023, 07:16 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ bolo
dnia 24.02.2023, 08:22 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Do bolo
dnia 24.02.2023, 08:35 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Lewacki pęd
dnia 24.02.2023, 08:37 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657