Strona główna

Zakład z Czeluśnicy celuje w produkcję dla przemysłu lotniczego

57
Napisany dnia: 03.09.2018, 08:59 , Tagi: Brak

W oddziale firmy ERKO w Czeluśnicy otwarto nowo wybudowaną halę produkcyjną. Inwestycja o wartości blisko 15 mln złotych to kolejny etap rozwoju podjasielskiego zakładu, który od siedmiu lat specjalizuje się w produkcji lotniczej. Detale dla lotnictwa produkowane w zakładzie znajdują miejsce w konstrukcjach samolotów Airbus, Boeingach czy też Bombardierach.

Hala, której uroczyste otwarcie odbyło się w ubiegły piątek jest efektem czteromiesięcznych prac budowlanych. Zajmuje powierzchnię ponad 900 m2. Kubatura budynku to prawie 6000 m3. To jednak nie sam obiekt i jego dane techniczne robią największe wrażenie. Kluczowe znaczenie ma profil produkcji prowadzonej w jej wnętrzu. Potwierdzenie dla tak postawionej tezy stanowiły słowa Macieja Pętlaka, który wraz z Piotrem Pętlakiem, dyrektorem generalnym ERKO,  w symbolicznym geście przecięcia wstęgi, dokonał otwarcia nowej hali produkcyjnej. – Stopniowo uruchamiamy produkcję coraz bardziej skomplikowanych detali lotniczych, zwiększając jednocześnie nasze kompetencje know-how. Nasze detale lotnicze „latają” w samolotach Airbus serii NEO, Boeingach Bombardierach. Pragnę zaznaczyć, że zaczynaliśmy od współpracy z WSK Rzeszów, obecnym PWR Rzeszów. Teraz dostarczamy nasze produkty m.in. do PWT Niepołomice, UTAS Wrocław, HS Kalisz, UNISON Dzierżoniów. Obecna inwestycja to nie tylko dach i cztery ściany. W tej hali prowadzone są też prace badawczo-rozwojowe nad testowaniem narzędzi i technologią obróbki materiałów trudnoobrabialnych. –mówił Maciej Pętlak, członek zarządu.

Maciej Pętlak

Zobacz fotorelację z otwarcia hali > FOTOGALERIA

W otwarciu hali wzięli udział pracownicy firmy wraz z rodzinami. Wizyta w zakładzie stanowiła nie lada gratkę szczególnie dla dzieci, które na własne oczy mogły zobaczyć miejsce pracy swoich rodziców oraz poznać tajniki produkcji detali lotniczych. Goście mieli niepowtarzalną okazję do zaobserwowania pracy specjalistycznych maszyn, wykorzystywanych w procesie produkcji, o której niuansach opowiedział Dariusz Czechowski, z-ca dyrektora oddziału ERKO w Czeluśnicy oraz pełnomocnik  ds. jakości w produkcji lotniczej. – Jesteśmy wiodącym producentem końcówek i złączek kablowych oraz narzędzi do prac elektrycznych, a od 10 lat produkujemy również detale lotnicze, mogące sprostać wymaganiom największych klientów lotniczych. Spełniają one wymogi standardu lotniczego AS 9100. Hala, w której się znajdujemy została oddana do użytku z myślą tylko i wyłącznie o produkcji lotniczej. To niezwykle ważne, aby produkcja ta zamykała się w obrębie jednego obiektu. Wynika to z faktu, iż jesteśmy zobowiązani do sprostania wysokim wymaganiom naszych klientów, bowiem w grę wchodzi bezpieczeństwo użytkowników samolotów. Nasze detale znajdują zastosowanie w montażu gotowych wyrobów, zespołów rurowych statków powietrznych oraz przemysłowych turbin gazowych  – wyjaśnia.

Produkcja detali lotniczych w zakładzie ERKO w Czeluśnicy ma charakter złożony, wielooperacyjny. W hali znajduje się wydzielony magazyn materiałów surowych, działy: produkcyjny, obróbki ręcznej, myjni, frezowania, kontroli jakości oraz pakowalnia, gdzie wydawane są gotowe produkty dla odbiorców.  Elementy, które następnie znajdują zastosowanie w konstrukcjach samolotów produkowane są tutaj m.in. za pomocą pras w technologii tłoczenia. Tak powstają produkty blaszane. Detale lotnicze powstają także w procesie obróbki skrawaniem, do czego służą maszyny i urządzenia CNC.

Skomplikowana i specjalistyczna produkcja wymaga zaangażowania w jej proces doświadczonej załogi. Obecnie w nowo otwartej hali zatrudnienie znalazło 70 pracowników, w tym 20 osób, to pracownicy biur technicznych, konstruktorskich, oraz działu kontroli jakości. Jak podkreśla Dariusz Czechowski, zakład zamierza permanentnie zwiększać liczbę pracowników oraz doskonalić umiejętności  pracowników obecnie zatrudnionych. – Zakład stale się rozwija, co powoduje, że cały czas potrzebujemy rąk do pracy. W obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na nasze wyroby, pracownicy są nam potrzebni. W ramach umów z uczelniami i szkołami, m.in. Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie oraz  ZST w Jaśle i ZS w Jedliczu miejsce w ERKO znajdują stażyści i praktykanci. Wielu z naszych pracowników kontynuuje naukę podnosząc swoje kwalifikacje, oczywiście przy wydatnym wsparciu firmy ERKO. – mówi.

ERKO stanowi namacalny dowód na to, że polska rodzinna firma, z w pełni polskim kapitałem może skutecznie konkurować na wymagającym rynku w segmencie lotniczym. Początki nie były jednak łatwe. Jak podkreśla Piotr Pętlak, prezes zarządu, dopiero po siedmiu latach inwestycja zaczęła przynosić realne zyski. – Historia produkcji lotniczej w zakładach ERKO sięga czasów, w których Józef Pętlak pracował w WSK Rzeszów. W 1987 r. założył prywatny biznes w Czeluśnicy. Przez wiele lat produkował złącza elektryczne, a więc to, czym głównie zajmuje się firma do dziś. Siedem lat temu jednak wpadł na pomysł dywersyfikacji działalności. Kierunkiem, jaki wybrano, była produkcja detali lotniczych. Był to pomysł Józefa Pętlaka. Rozwój oznaczał konieczność poniesienia olbrzymich kosztów. To nie tylko wyposażenie hal produkcyjnych gdzie jedna tylko maszyna kosztuje milion złotych, lecz także zatrudnienie załogi i ciągłe jej doszkalanie. Dopiero po siedmiu latach przekroczyliśmy przysłowiową masę krytyczną. Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze mamy coraz więcej zamówień. Po drugie silnik (projekt NEO przyp. red.), do którego produkujemy detale sprzedaje się w dużych ilościach. Wszystko zaczyna się bilansować. Przy zdobytym przez lata doświadczeniu, zainwestowany kapitał zaczyna na siebie zarabiać. – wyjaśnia.

Piotr Pętlak

Właściciele i pracownicy ERKO mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość. Przemysł lotniczy z każdym rokiem coraz mocniej zakorzenia się na gruncie polskim. Warto nadmienić, że firma z siedzibą w Jonkowie k. Olsztyna jest członkiem Aviation Valley – Doliny Lotniczej, której sercem jest Rzeszów. Głównymi klientami ERKO zakresie produkcji lotniczej są: WSK „PZL-Rzeszów” S.A., Pratt & Whitney Tubes oraz Hamilton Sundstrand Poland.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Seba
dnia 03.09.2018, 09:25
Ocena
komentarza:
27
Zaraz podłącza się politycy i wszystko zniszczą
@ rabbit habbit
dnia 03.09.2018, 10:00
Ocena
komentarza:
7
droga redakcjo dlaczego nie wpomnieliście o Zającach i nie wstawiliście fotek? na prosbę w/w?
@ rabbit habbit
dnia 03.09.2018, 10:11
Ocena
komentarza:
11
@ marcin
dnia 03.09.2018, 11:59
Ocena
komentarza:
11
rozumiem, że w związku z nowoczesnością, rozwojem firmy przewidziano też wysokie podwyżko?
@ Czółkiem Telewizyjna Barany !
dnia 03.09.2018, 12:02
Ocena
komentarza:
-4
Aktorzy polityczni myślą tak:
Jeśli coś działa - opodatkować, a jeżeli dalej działa dototwać.
@ stary
dnia 03.09.2018, 15:33
Ocena
komentarza:
4
oj to żadnego poświęcenia nie było za co łaska ??? widocznie tylko za kasę podatnika się kropi.
@ Gamoń
dnia 03.09.2018, 17:07
Ocena
komentarza:
8
czy jako operator cnc zarobie tam 4000-5000? Bo zamierzam sie przenieść do Jasła z Katowic, a tu tyle mam.
@ klos
dnia 03.09.2018, 21:38
Ocena
komentarza:
6
Ile w takiej specjalistycznej, nowoczesnej firmie pracownik zarabia ?
@ Borowy
dnia 03.09.2018, 22:28
Ocena
komentarza:
2
Zależy czy z Polski. Czy z Ukrainy. Ale tak to ciut ciut ponad 2.
@ Komar
dnia 04.09.2018, 14:40
Ocena
komentarza:
0
Klos, pytasz o zarobki? Atrakcyjne. Zazwyczaj 2000 zł na rękę. Tyle to masz na Śląsku za 2 tygodnie.
@ GHAHAH
dnia 08.09.2018, 03:18
Ocena
komentarza:
-1
jedynie co przewidziano to zatrudnienie wschodnich sąsiadów :p
@ malkonent
dnia 03.09.2018, 09:35
Ocena
komentarza:
35
Wszelkiej orientacji polityków nie wpuszczać na teren zakładu, bo zechcą się pokazać przed wyborcami, dobrze że ich nie było na otwarciu nowej hali.
Szczere gratulacje dla właścicieli firmy, pokazali,że jak się chce to można jednak coś zrobić a nie tylko biadolić, że się nie da np. mostu na Gądki.
@ do mnalkontent
dnia 03.09.2018, 11:00
Ocena
komentarza:
21
Jesteś w błędzie bo na otwarciu była rodzina "stworzona do rządzenia"./Zobacz galerię zdjęć z otwarcia/ oraz pleban z kropidłem. Pytanie tylko co wspólnego mieli ci ludzie z rozbudową firmy oprócz przedwyborczego lansu.
@ dragoness
dnia 03.09.2018, 12:36
Ocena
komentarza:
0
[komentarz nie na temat]
@ dragoness
dnia 03.09.2018, 13:30
Ocena
komentarza:
24
Pani senatorzyna zadzwoniła z interwencją? Palcem nie kiwnęła, żeby zakład powstał i działał, ale do zdjęć pozuje.
@ Max Szyderko
dnia 03.09.2018, 10:00
Ocena
komentarza:
2
A ksiądz poświęcił ???
@ marcin
dnia 03.09.2018, 12:11
Ocena
komentarza:
12
poświęcił, teraz wszystko święcą. jakby oczyszczalnie otwierali to nawet i szambo poświęcą... oczywiście za "co łaska" :D
@ Ptaku
dnia 03.09.2018, 10:12
Ocena
komentarza:
3
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 10:33
Ocena
komentarza:
-35
Dobra robota Pani Senator.
@ malkonent
dnia 03.09.2018, 10:51
Ocena
komentarza:
31
Co wspólnego firmą ERKO ma Pani Senator, może wazelina mnie uświadomi w tej kwestii.
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 10:56
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 11:59
Ocena
komentarza:
0
Wszystko co dobre dzieje sie dzięki "dobrej robocie"
@ łym
dnia 03.09.2018, 10:41
Ocena
komentarza:
3
A cepa nie było na otwarciu?
@ młody
dnia 03.09.2018, 11:02
Ocena
komentarza:
1
ile miejsc pracy ?
jakie zarobki ? czy jak zwykle grupa inwalidzka na ręcie lub emeryturzę
a młodzi stoją pod sklepem albo witaj europo !
a prezes maybahem
@ Śliwka
dnia 03.09.2018, 11:08
Ocena
komentarza:
7
Tak.Na „ręcie”.
Ty się nie martw, Tobie z taką pisownią przyznają dożywotnią „rętę”.
@ krzynkestarszy
dnia 03.09.2018, 11:40
Ocena
komentarza:
-17
Miejsca pracy to są,ale dojeżdżać trzeba przez Żółków albo z Jasła.Bo jak wszędzie – na 6 rano.
@ kaja
dnia 03.09.2018, 12:00
Ocena
komentarza:
11
tam trzeba miec głowe do roboty ,a nie plewy jak ci pod sklepem ,najpierw pokarz co umiesz a potem mów o zarobkach.
@ Śliwka
dnia 03.09.2018, 13:01
Ocena
komentarza:
17
„Pokarz”
Dobry Jezu!!!Zaoraj to miasto!!!
Sami „ętelegenci”.
@ x
dnia 03.09.2018, 14:56
Ocena
komentarza:
14
Byłem, pokazałem. Rozmowa nt. podwyżki- wymijająco. Może w przyszłości ale nie teraz, podsumowując. Jasło bazuje na najtańszej sile roboczej czyt. uczniach, ale i oni się skończą. Pozdrawiam
@ nb
dnia 03.09.2018, 21:58
Ocena
komentarza:
4
10 na 10 ...!!! Nie tylko zaoraj ale i zwalcuj by śladów po głupocie nie było
@ H
dnia 03.09.2018, 11:09
Ocena
komentarza:
15
Pozostaje pogratulować i życzyć dalszego rozwoju i sukcesów.
@ Tic-Tac
dnia 03.09.2018, 12:10
Ocena
komentarza:
7
Tak na spokojnie czytając wym.artykuł dochodzi się do wniosku, że i w Jaśle i jego okolicach są młodzi ludzie z otwartą głową, lubiący wezwania.I tak też można zadać pytanie.Dlaczego takich ludzi z naszego regionu brak jako parlamentarzystów, jako marszałków i radnych w województwie, jako starosty,burmistrza i też na radnych?.Dlaczego ludzie trzeciego,czwartego sortu pchają się drzwiami,oknami do tych urzędów?
@ Nikki
dnia 03.09.2018, 12:52
Ocena
komentarza:
22
Bo ci pierwsi nie muszą i nie są zainteresowani udziałem w partyjnych rąbankach. A ci drudzy muszą, bo się do niczego innego nie nadają. Gdzie znajdą pracę za stosunkowo niezłe pieniądze, gdzie niepotrzebne są żadne kwalifikacje, i dodatkowo - gdzie nie ponosi się absolutnie żadnej odpowiedzialności?
@ PiS PODATKI+
dnia 03.09.2018, 13:27
Ocena
komentarza:
21
Zającowa na wybudowanie zapory w Kątach nie ma czasu ale na cięcie wstążek nożyczkami i picie szampana zawsze znajdzie czas. http://www.jaslo4u.pl/galeria/zdjecie/57034
@ drugi sort
dnia 03.09.2018, 14:16
Ocena
komentarza:
8
No cóż niektórzy są do rządzenia inni są do pracy
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.09.2018, 15:01
Ocena
komentarza:
20
Czy Alicja przeznaczona do rządzenia potrafi zrobić coś więcej czy tylko jedyne na co ją stać to chodzenie na imprezy? W tej materii widzę postęp, już nie tylko stanie pod pomnikami z kwiatkami ale i dożynki w Kołaczycach teraz otwarcie hali produkcyjnej.
@ Max Szyderko
dnia 03.09.2018, 15:59
Ocena
komentarza:
11
Przecież jej zasług dla Jasła nie sposób policzyć...
@ oko
dnia 03.09.2018, 15:33
Ocena
komentarza:
-1
znowu głópoty
@ Elvis
dnia 03.09.2018, 16:01
Ocena
komentarza:
1
Nie ma takiej firmy jak WSK „PZL-Rzeszów” S.A. Jest tylko Pratt & Whitney Rzeszów.
@ garbaty
dnia 03.09.2018, 16:19
Ocena
komentarza:
-4
[komentarz nie na temat]
@ Janek
dnia 03.09.2018, 19:47
Ocena
komentarza:
-3
Czy dawałeś te pieniądze, że tak dokładnie określiłeś kwotę
@ Gorol
dnia 03.09.2018, 22:41
Ocena
komentarza:
2
Jak to klakier. Klaskasz bo za to płacą… Ale każdy wie że w ERKO dawniej sie dobrze pracowało. Odkąd dodano właścisieli to może i urosło. Ale teraz to wyzysk się robi jak wszędzie.
@ Rex
dnia 03.09.2018, 19:39
Ocena
komentarza:
20
Pracowałem tam przez chwile na stażu.
Obiecanki cacanki, starałem się, a tu bum z końcem stażu kop w [...].
Mimo że do ostatniego dnia kierownik obiecywał i mówił że umowa już czeka.
Dorobili się na wykorzystywaniu ludzi, przekrętach i dotacjach. Tyle wam powiem.
@ Wera
dnia 03.09.2018, 19:54
Ocena
komentarza:
-13
Ten staż to chyba w księgowości ? skoro tak dokładnie wiesz w jaki sposób firma się dorobiła. Ale ja też nie zostawiam w pracy osób, które plotkują na prawo i lewo.
@ Klakier
dnia 03.09.2018, 22:02
Ocena
komentarza:
-3
Tak sie starałeś, ze nie zostałeś. Uczciwie pracujących, nie kombinujących zostawiają po stażu.
@ garbaty
dnia 03.09.2018, 21:34
Ocena
komentarza:
1
Pacyniorze :) muzeum lalek niech zrobia
@ Gorol
dnia 03.09.2018, 22:54
Ocena
komentarza:
2
Tam pracują ludzie zazwyczaj z gminy Tarnowiec za przeproszeniem. Zmień homo erectus na Sapajus libidinosus.
@ Wera gut
dnia 03.09.2018, 23:03
Ocena
komentarza:
4
Na uczciwej pracy to można dorobic się garba, n ajlepszy to taki pracownik co dużo pracuje i nic nie widzi jak ten kon co ma klapki na oczach. jest takie powiedzonko' jak nie bedziesz chamowaty to nie będziesz bogaty.
@ qq
dnia 03.09.2018, 23:08
Ocena
komentarza:
8
Może się ktoś podzielić informacją jak tam wyglądają warunki pracy? Jakie zarobki i atmosfera na zakładzie? Lepiej niż w niedalekim Eko-Karpaty?
@ zarobki
dnia 04.09.2018, 16:45
Ocena
komentarza:
5
Sa firmy w Jaśle gdzie zarabia sie 3 klocki plus praca po 9-10 godzin i co druga sobota
@ Pati
dnia 04.09.2018, 20:23
Ocena
komentarza:
1
Gdzie podaj te super firmy???
@ hasztagpec
dnia 04.09.2018, 22:23
Ocena
komentarza:
2
3klocki przy obecnych kosztach życia to nie mecyje
@ Inzynier
dnia 04.09.2018, 21:03
Ocena
komentarza:
2
Ile moze tutaj zarobic dobry inzynier ? Jest szansa na 4000, 5000 tys zl na reke?
@ Do homo erectus
dnia 04.09.2018, 21:54
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Do inrziniera
dnia 09.09.2018, 15:09
Ocena
komentarza:
1
W erku morzna zarobic 4 tysiaki ale za dwa miesiące
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105