Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zakład z Czeluśnicy celuje w produkcję dla przemysłu lotniczego

57

W oddziale firmy ERKO w Czeluśnicy otwarto nowo wybudowaną halę produkcyjną. Inwestycja o wartości blisko 15 mln złotych to kolejny etap rozwoju podjasielskiego zakładu, który od siedmiu lat specjalizuje się w produkcji lotniczej. Detale dla lotnictwa produkowane w zakładzie znajdują miejsce w konstrukcjach samolotów Airbus, Boeingach czy też Bombardierach.

Hala, której uroczyste otwarcie odbyło się w ubiegły piątek jest efektem czteromiesięcznych prac budowlanych. Zajmuje powierzchnię ponad 900 m2. Kubatura budynku to prawie 6000 m3. To jednak nie sam obiekt i jego dane techniczne robią największe wrażenie. Kluczowe znaczenie ma profil produkcji prowadzonej w jej wnętrzu. Potwierdzenie dla tak postawionej tezy stanowiły słowa Macieja Pętlaka, który wraz z Piotrem Pętlakiem, dyrektorem generalnym ERKO,  w symbolicznym geście przecięcia wstęgi, dokonał otwarcia nowej hali produkcyjnej. – Stopniowo uruchamiamy produkcję coraz bardziej skomplikowanych detali lotniczych, zwiększając jednocześnie nasze kompetencje know-how. Nasze detale lotnicze „latają” w samolotach Airbus serii NEO, Boeingach Bombardierach. Pragnę zaznaczyć, że zaczynaliśmy od współpracy z WSK Rzeszów, obecnym PWR Rzeszów. Teraz dostarczamy nasze produkty m.in. do PWT Niepołomice, UTAS Wrocław, HS Kalisz, UNISON Dzierżoniów. Obecna inwestycja to nie tylko dach i cztery ściany. W tej hali prowadzone są też prace badawczo-rozwojowe nad testowaniem narzędzi i technologią obróbki materiałów trudnoobrabialnych. –mówił Maciej Pętlak, członek zarządu.

Maciej Pętlak

Zobacz fotorelację z otwarcia hali > FOTOGALERIA

W otwarciu hali wzięli udział pracownicy firmy wraz z rodzinami. Wizyta w zakładzie stanowiła nie lada gratkę szczególnie dla dzieci, które na własne oczy mogły zobaczyć miejsce pracy swoich rodziców oraz poznać tajniki produkcji detali lotniczych. Goście mieli niepowtarzalną okazję do zaobserwowania pracy specjalistycznych maszyn, wykorzystywanych w procesie produkcji, o której niuansach opowiedział Dariusz Czechowski, z-ca dyrektora oddziału ERKO w Czeluśnicy oraz pełnomocnik  ds. jakości w produkcji lotniczej. – Jesteśmy wiodącym producentem końcówek i złączek kablowych oraz narzędzi do prac elektrycznych, a od 10 lat produkujemy również detale lotnicze, mogące sprostać wymaganiom największych klientów lotniczych. Spełniają one wymogi standardu lotniczego AS 9100. Hala, w której się znajdujemy została oddana do użytku z myślą tylko i wyłącznie o produkcji lotniczej. To niezwykle ważne, aby produkcja ta zamykała się w obrębie jednego obiektu. Wynika to z faktu, iż jesteśmy zobowiązani do sprostania wysokim wymaganiom naszych klientów, bowiem w grę wchodzi bezpieczeństwo użytkowników samolotów. Nasze detale znajdują zastosowanie w montażu gotowych wyrobów, zespołów rurowych statków powietrznych oraz przemysłowych turbin gazowych  – wyjaśnia.

Produkcja detali lotniczych w zakładzie ERKO w Czeluśnicy ma charakter złożony, wielooperacyjny. W hali znajduje się wydzielony magazyn materiałów surowych, działy: produkcyjny, obróbki ręcznej, myjni, frezowania, kontroli jakości oraz pakowalnia, gdzie wydawane są gotowe produkty dla odbiorców.  Elementy, które następnie znajdują zastosowanie w konstrukcjach samolotów produkowane są tutaj m.in. za pomocą pras w technologii tłoczenia. Tak powstają produkty blaszane. Detale lotnicze powstają także w procesie obróbki skrawaniem, do czego służą maszyny i urządzenia CNC.

Skomplikowana i specjalistyczna produkcja wymaga zaangażowania w jej proces doświadczonej załogi. Obecnie w nowo otwartej hali zatrudnienie znalazło 70 pracowników, w tym 20 osób, to pracownicy biur technicznych, konstruktorskich, oraz działu kontroli jakości. Jak podkreśla Dariusz Czechowski, zakład zamierza permanentnie zwiększać liczbę pracowników oraz doskonalić umiejętności  pracowników obecnie zatrudnionych. – Zakład stale się rozwija, co powoduje, że cały czas potrzebujemy rąk do pracy. W obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na nasze wyroby, pracownicy są nam potrzebni. W ramach umów z uczelniami i szkołami, m.in. Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie oraz  ZST w Jaśle i ZS w Jedliczu miejsce w ERKO znajdują stażyści i praktykanci. Wielu z naszych pracowników kontynuuje naukę podnosząc swoje kwalifikacje, oczywiście przy wydatnym wsparciu firmy ERKO. – mówi.

ERKO stanowi namacalny dowód na to, że polska rodzinna firma, z w pełni polskim kapitałem może skutecznie konkurować na wymagającym rynku w segmencie lotniczym. Początki nie były jednak łatwe. Jak podkreśla Piotr Pętlak, prezes zarządu, dopiero po siedmiu latach inwestycja zaczęła przynosić realne zyski. – Historia produkcji lotniczej w zakładach ERKO sięga czasów, w których Józef Pętlak pracował w WSK Rzeszów. W 1987 r. założył prywatny biznes w Czeluśnicy. Przez wiele lat produkował złącza elektryczne, a więc to, czym głównie zajmuje się firma do dziś. Siedem lat temu jednak wpadł na pomysł dywersyfikacji działalności. Kierunkiem, jaki wybrano, była produkcja detali lotniczych. Był to pomysł Józefa Pętlaka. Rozwój oznaczał konieczność poniesienia olbrzymich kosztów. To nie tylko wyposażenie hal produkcyjnych gdzie jedna tylko maszyna kosztuje milion złotych, lecz także zatrudnienie załogi i ciągłe jej doszkalanie. Dopiero po siedmiu latach przekroczyliśmy przysłowiową masę krytyczną. Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze mamy coraz więcej zamówień. Po drugie silnik (projekt NEO przyp. red.), do którego produkujemy detale sprzedaje się w dużych ilościach. Wszystko zaczyna się bilansować. Przy zdobytym przez lata doświadczeniu, zainwestowany kapitał zaczyna na siebie zarabiać. – wyjaśnia.

Piotr Pętlak

Właściciele i pracownicy ERKO mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość. Przemysł lotniczy z każdym rokiem coraz mocniej zakorzenia się na gruncie polskim. Warto nadmienić, że firma z siedzibą w Jonkowie k. Olsztyna jest członkiem Aviation Valley – Doliny Lotniczej, której sercem jest Rzeszów. Głównymi klientami ERKO zakresie produkcji lotniczej są: WSK „PZL-Rzeszów” S.A., Pratt & Whitney Tubes oraz Hamilton Sundstrand Poland.

MD

Napisany dnia: 03.09.2018, 08:59

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Do inrziniera
dnia 09.09.2018, 15:09 · Zgłoś
W erku morzna zarobic 4 tysiaki ale za dwa miesiące
Odpowiedz
1
@ Do homo erectus
dnia 04.09.2018, 21:54 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Inzynier
dnia 04.09.2018, 21:03 · Zgłoś
Ile moze tutaj zarobic dobry inzynier ? Jest szansa na 4000, 5000 tys zl na reke?
Odpowiedz
5
@ zarobki
dnia 04.09.2018, 16:45 · Zgłoś
Sa firmy w Jaśle gdzie zarabia sie 3 klocki plus praca po 9-10 godzin i co druga sobota
Odpowiedz
1
@ Pati
dnia 04.09.2018, 20:23 · Zgłoś
Gdzie podaj te super firmy???
Odpowiedz
2
@ hasztagpec
dnia 04.09.2018, 22:23 · Zgłoś
3klocki przy obecnych kosztach życia to nie mecyje
Odpowiedz
8
@ qq
dnia 03.09.2018, 23:08 · Zgłoś
Może się ktoś podzielić informacją jak tam wyglądają warunki pracy? Jakie zarobki i atmosfera na zakładzie? Lepiej niż w niedalekim Eko-Karpaty?
Odpowiedz
4
@ Wera gut
dnia 03.09.2018, 23:03 · Zgłoś
Na uczciwej pracy to można dorobic się garba, n ajlepszy to taki pracownik co dużo pracuje i nic nie widzi jak ten kon co ma klapki na oczach. jest takie powiedzonko' jak nie bedziesz chamowaty to nie będziesz bogaty.
Odpowiedz
0
@ garbaty
dnia 03.09.2018, 21:34 · Zgłoś
Pacyniorze :) muzeum lalek niech zrobia
Odpowiedz
2
@ Gorol
dnia 03.09.2018, 22:54 · Zgłoś
Tam pracują ludzie zazwyczaj z gminy Tarnowiec za przeproszeniem. Zmień homo erectus na Sapajus libidinosus.
Odpowiedz
21
@ Rex
dnia 03.09.2018, 19:39 · Zgłoś
Pracowałem tam przez chwile na stażu.
Obiecanki cacanki, starałem się, a tu bum z końcem stażu kop w [...].
Mimo że do ostatniego dnia kierownik obiecywał i mówił że umowa już czeka.
Dorobili się na wykorzystywaniu ludzi, przekrętach i dotacjach. Tyle wam powiem.
Odpowiedz
-13
@ Wera
dnia 03.09.2018, 19:54 · Zgłoś
Ten staż to chyba w księgowości ? skoro tak dokładnie wiesz w jaki sposób firma się dorobiła. Ale ja też nie zostawiam w pracy osób, które plotkują na prawo i lewo.
Odpowiedz
-3
@ Klakier
dnia 03.09.2018, 22:02 · Zgłoś
Tak sie starałeś, ze nie zostałeś. Uczciwie pracujących, nie kombinujących zostawiają po stażu.
Odpowiedz
-4
@ garbaty
dnia 03.09.2018, 16:19 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ Janek
dnia 03.09.2018, 19:47 · Zgłoś
Czy dawałeś te pieniądze, że tak dokładnie określiłeś kwotę
Odpowiedz
2
@ Gorol
dnia 03.09.2018, 22:41 · Zgłoś
Jak to klakier. Klaskasz bo za to płacą… Ale każdy wie że w ERKO dawniej sie dobrze pracowało. Odkąd dodano właścisieli to może i urosło. Ale teraz to wyzysk się robi jak wszędzie.
Odpowiedz
1
@ Elvis
dnia 03.09.2018, 16:01 · Zgłoś
Nie ma takiej firmy jak WSK „PZL-Rzeszów” S.A. Jest tylko Pratt & Whitney Rzeszów.
Odpowiedz
-1
@ oko
dnia 03.09.2018, 15:33 · Zgłoś
znowu głópoty
Odpowiedz
19
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.09.2018, 15:01 · Zgłoś
Czy Alicja przeznaczona do rządzenia potrafi zrobić coś więcej czy tylko jedyne na co ją stać to chodzenie na imprezy? W tej materii widzę postęp, już nie tylko stanie pod pomnikami z kwiatkami ale i dożynki w Kołaczycach teraz otwarcie hali produkcyjnej.
Odpowiedz
11
@ Max Szyderko
dnia 03.09.2018, 15:59 · Zgłoś
Przecież jej zasług dla Jasła nie sposób policzyć...
Odpowiedz
22
@ PiS PODATKI+
dnia 03.09.2018, 13:27 · Zgłoś
Zającowa na wybudowanie zapory w Kątach nie ma czasu ale na cięcie wstążek nożyczkami i picie szampana zawsze znajdzie czas. http://www.jaslo4u.pl/galeria/zdjecie/57034
Odpowiedz
8
@ drugi sort
dnia 03.09.2018, 14:16 · Zgłoś
No cóż niektórzy są do rządzenia inni są do pracy
Odpowiedz
7
@ Tic-Tac
dnia 03.09.2018, 12:10 · Zgłoś
Tak na spokojnie czytając wym.artykuł dochodzi się do wniosku, że i w Jaśle i jego okolicach są młodzi ludzie z otwartą głową, lubiący wezwania.I tak też można zadać pytanie.Dlaczego takich ludzi z naszego regionu brak jako parlamentarzystów, jako marszałków i radnych w województwie, jako starosty,burmistrza i też na radnych?.Dlaczego ludzie trzeciego,czwartego sortu pchają się drzwiami,oknami do tych urzędów?
Odpowiedz
23
@ Nikki
dnia 03.09.2018, 12:52 · Zgłoś
Bo ci pierwsi nie muszą i nie są zainteresowani udziałem w partyjnych rąbankach. A ci drudzy muszą, bo się do niczego innego nie nadają. Gdzie znajdą pracę za stosunkowo niezłe pieniądze, gdzie niepotrzebne są żadne kwalifikacje, i dodatkowo - gdzie nie ponosi się absolutnie żadnej odpowiedzialności?
Odpowiedz
15
@ H
dnia 03.09.2018, 11:09 · Zgłoś
Pozostaje pogratulować i życzyć dalszego rozwoju i sukcesów.
Odpowiedz
0
@ młody
dnia 03.09.2018, 11:02 · Zgłoś
ile miejsc pracy ?
jakie zarobki ? czy jak zwykle grupa inwalidzka na ręcie lub emeryturzę
a młodzi stoją pod sklepem albo witaj europo !
a prezes maybahem
Odpowiedz
7
@ Śliwka
dnia 03.09.2018, 11:08 · Zgłoś
Tak.Na „ręcie”.
Ty się nie martw, Tobie z taką pisownią przyznają dożywotnią „rętę”.
Odpowiedz
-17
@ krzynkestarszy
dnia 03.09.2018, 11:40 · Zgłoś
Miejsca pracy to są,ale dojeżdżać trzeba przez Żółków albo z Jasła.Bo jak wszędzie – na 6 rano.
Odpowiedz
12
@ kaja
dnia 03.09.2018, 12:00 · Zgłoś
tam trzeba miec głowe do roboty ,a nie plewy jak ci pod sklepem ,najpierw pokarz co umiesz a potem mów o zarobkach.
Odpowiedz
17
@ Śliwka
dnia 03.09.2018, 13:01 · Zgłoś
„Pokarz”
Dobry Jezu!!!Zaoraj to miasto!!!
Sami „ętelegenci”.
Odpowiedz
14
@ x
dnia 03.09.2018, 14:56 · Zgłoś
Byłem, pokazałem. Rozmowa nt. podwyżki- wymijająco. Może w przyszłości ale nie teraz, podsumowując. Jasło bazuje na najtańszej sile roboczej czyt. uczniach, ale i oni się skończą. Pozdrawiam
Odpowiedz
4
@ nb
dnia 03.09.2018, 21:58 · Zgłoś
10 na 10 ...!!! Nie tylko zaoraj ale i zwalcuj by śladów po głupocie nie było
Odpowiedz
3
@ łym
dnia 03.09.2018, 10:41 · Zgłoś
A cepa nie było na otwarciu?
Odpowiedz
-35
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 10:33 · Zgłoś
Dobra robota Pani Senator.
Odpowiedz
31
@ malkonent
dnia 03.09.2018, 10:51 · Zgłoś
Co wspólnego firmą ERKO ma Pani Senator, może wazelina mnie uświadomi w tej kwestii.
Odpowiedz
-1
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 10:56 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ wazelinajaslo.pl
dnia 03.09.2018, 11:59 · Zgłoś
Wszystko co dobre dzieje sie dzięki "dobrej robocie"
Odpowiedz
3
@ Ptaku
dnia 03.09.2018, 10:12 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Max Szyderko
dnia 03.09.2018, 10:00 · Zgłoś
A ksiądz poświęcił ???
Odpowiedz
12
@ marcin
dnia 03.09.2018, 12:11 · Zgłoś
poświęcił, teraz wszystko święcą. jakby oczyszczalnie otwierali to nawet i szambo poświęcą... oczywiście za "co łaska" :D
Odpowiedz
35
@ malkonent
dnia 03.09.2018, 09:35 · Zgłoś
Wszelkiej orientacji polityków nie wpuszczać na teren zakładu, bo zechcą się pokazać przed wyborcami, dobrze że ich nie było na otwarciu nowej hali.
Szczere gratulacje dla właścicieli firmy, pokazali,że jak się chce to można jednak coś zrobić a nie tylko biadolić, że się nie da np. mostu na Gądki.
Odpowiedz
21
@ do mnalkontent
dnia 03.09.2018, 11:00 · Zgłoś
Jesteś w błędzie bo na otwarciu była rodzina "stworzona do rządzenia"./Zobacz galerię zdjęć z otwarcia/ oraz pleban z kropidłem. Pytanie tylko co wspólnego mieli ci ludzie z rozbudową firmy oprócz przedwyborczego lansu.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 03.09.2018, 12:36 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
24
@ dragoness
dnia 03.09.2018, 13:30 · Zgłoś
Pani senatorzyna zadzwoniła z interwencją? Palcem nie kiwnęła, żeby zakład powstał i działał, ale do zdjęć pozuje.
Odpowiedz
27
@ Seba
dnia 03.09.2018, 09:25 · Zgłoś
Zaraz podłącza się politycy i wszystko zniszczą
Odpowiedz
8
@ rabbit habbit
dnia 03.09.2018, 10:00 · Zgłoś
droga redakcjo dlaczego nie wpomnieliście o Zającach i nie wstawiliście fotek? na prosbę w/w?
Odpowiedz
12
@ rabbit habbit
dnia 03.09.2018, 10:11 · Zgłoś
11
@ marcin
dnia 03.09.2018, 11:59 · Zgłoś
rozumiem, że w związku z nowoczesnością, rozwojem firmy przewidziano też wysokie podwyżko?
Odpowiedz
-3
@ Czółkiem Telewizyjna Barany !
dnia 03.09.2018, 12:02 · Zgłoś
Aktorzy polityczni myślą tak:
Jeśli coś działa - opodatkować, a jeżeli dalej działa dototwać.
Odpowiedz
4
@ stary
dnia 03.09.2018, 15:33 · Zgłoś
oj to żadnego poświęcenia nie było za co łaska ??? widocznie tylko za kasę podatnika się kropi.
Odpowiedz
8
@ Gamoń
dnia 03.09.2018, 17:07 · Zgłoś
czy jako operator cnc zarobie tam 4000-5000? Bo zamierzam sie przenieść do Jasła z Katowic, a tu tyle mam.
Odpowiedz
6
@ klos
dnia 03.09.2018, 21:38 · Zgłoś
Ile w takiej specjalistycznej, nowoczesnej firmie pracownik zarabia ?
Odpowiedz
3
@ Borowy
dnia 03.09.2018, 22:28 · Zgłoś
Zależy czy z Polski. Czy z Ukrainy. Ale tak to ciut ciut ponad 2.
Odpowiedz
0
@ Komar
dnia 04.09.2018, 14:40 · Zgłoś
Klos, pytasz o zarobki? Atrakcyjne. Zazwyczaj 2000 zł na rękę. Tyle to masz na Śląsku za 2 tygodnie.
Odpowiedz
-1
@ GHAHAH
dnia 08.09.2018, 03:18 · Zgłoś
jedynie co przewidziano to zatrudnienie wschodnich sąsiadów :p
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657