Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

35

Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

Pierwotnie prace realizowane przez archeologów na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondem Ks. Kazimierza Wojciechowskiego a rondem Adama Lazarowicza miały dać odpowiedź na pytanie, czy na obszarze tym istniał niegdyś cmentarz żydowski. Tymczasem, w wyniku przeprowadzonych w listopadzie badań sondażowych natknięto się na obiekty archeologiczne, które wówczas świadczyć mogły o obecności na tym terenie form osadnictwa pradziejowego. Wątpliwości miały rozwiać kolejne badania. Tak też się stało. Dziś nie ulega już wątpliwości, że w sąsiedztwie kirkutu znajdują się pozostałości po osadzie z epoki brązu. 

Kolejny etap prac archeologicznych rozpoczęto 25 listopada. Termin przewidziany na ich zakończenie przypada na 15 grudnia, kiedy to upływa termin wstrzymania prac przy budowie drogi. Decyzje w tej kwestii wydał kierownik krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu. Zespół archeologów prowadzących badania ma jednak nadzieję, że prace zakończą się najpóźniej w najbliższy piątek.

Badaniami objętych zostało 12 arów terenu. Został on podzielony na dwie części. Pierwsza, obszarowo większa znajduje się od strony południowej. Druga zaś zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze dojazdowej do siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Jaśle. Po zebraniu wierzchniej warstwy ziemi – humusu, do czego posłużył ciężki sprzęt, oczom archeologów ukazały się relikty pradziejowego osadnictwa. O tym, z jakiego rodzaju znaleziskiem mamy do czynienia w pobliżu cmentarza żydowskiego w Jaśle mówi Edyta Marek, pracownik firmy archeologicznej Arkadia. – W części położonej bliżej tak zwanych skałek zlokalizowaliśmy obok wcześniej ujawnionej warstwy kulturowej dwanaście obiektów archeologicznych. Są to głównie jamy gospodarcze. Możemy je wiązać prawdopodobnie z opoką brązu. Przypuszczalnie będą one kontynuacją stanowiska nr 28, które zlokalizowane jest na tak zwanym Gródku. W jego przypadku chronologia wypada na kulturę Trzciniecką i Otomani. Ceramika, którą wydobyliśmy i wciąż wydobywamy z warstwy oraz obiektów koresponduje z tym okresem – wyjaśnia.  

Na zdjęciu Edyta Marek/fot. Marcin Dziedzic

Ostateczne wnioski będzie można formułować dopiero po przeprowadzeniu drobiazgowej analizy znalezisk. Znaleziona ceramika świadczy jednak o tym, że przed wiekami istniała w tym miejscu osada. Są to fragmenty przede wszystkim dzbanów. – Odkryliśmy ceramikę zarówno ceglastą, czy też brunatną w barwie, jak również ciemnoszarą. W przypadku znalezionych fragmentów ceramiki widoczny jest piasek jako swoistego rodzaju wypełniacz masy ceramicznej, co jest charakterystyczne dla tego okresu – tłumaczy Edyta Marek. 

Zdaniem archeologów, badania w terenie powinny być kontynuowane również w miejscu, które nie zostało poddane eksploracji a znajduje się pomiędzy wspomnianymi wcześniej dwoma obszarami. Prace te, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe mogłyby odbyć się wiosną przyszłego roku. W opinii Edyty Marek zaskakujące odkrycie wymaga bardziej szczegółowego i kompleksowego zbadania. – Dla mnie odkrycie śladów osadnictwa w tym miejscu było dużym zaskoczeniem. We wrześniu prowadziłam badania na istniejącym już wcześniej stanowisku nr 30. Tam odkryłam obiekt pochodzący z epoki wczesnego średniowiecza. Kiedy prowadziliśmy badania sondażowe pod kątem ewentualnej obecności pochówków na tym obszarze pojawiła się zarówno warstwa kulturowa, jak również pierwsze obiekty archeologiczne. Uważam, że dla historii samego Jasła i regionu jest to znaczące odkrycie, które potwierdza, że w epoce brązu obecna była tutaj kultura Trzciniecka, czy też Otomani. To fascynujące. Rodzą się bowiem pytania. Co stało się z tymi ludźmi? Gdzie mieli swój cmentarz? Dają one możliwość konstruowania dalszych przemyśleń i prowadzenia kolejnych badań – mówi.  

Po zakończeniu badań archeologicznych Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu otrzyma zgłoszenie o zakończeniu badań prowadzonych w terenie. Od jej decyzji uzależniony będzie harmonogram realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992.  

MD

Napisany dnia: 12.12.2019, 19:44
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Jan
dnia 12.12.2019, 20:01
Ocena
komentarza:
36
No to będzie druga "TROJA" i tylko szkoda tych nowych łopat co tak nasi urzędnicy na początek wbili w ziemię;)
@ heheszek
dnia 12.12.2019, 20:12
Ocena
komentarza:
16
i lipa! nie będzie co "otworzyć" na nastepne wybory
@ Xyz
dnia 12.12.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
-3
Może po prostu kogoś tak przystało że wyrzeźbił figurkę z brązu i po sprawie.
@ ixi
dnia 12.12.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
13
Oooo, to diaspora żydowska jest rozczarowana. Mogli by zarobić i wymusić ziemię od Polaków, a tu klops..
@ do ixi
dnia 13.12.2019, 01:26
Ocena
komentarza:
-1
Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Ciekawe co mogliby zyskać na odzyskaniu cmentarza mądraloi? Nawet budki z kebabami tam nie postawią. A to że poza obrębem muru cmantarnego był "nowy" żydowski cmentarz z którego płyty nagrobne Niemcy użyli do wykładania chodników to wiedział każdy jaślanin.
@ Walenty
dnia 13.12.2019, 06:26
Ocena
komentarza:
6
Jedno pytanie. Skoro tam są pochowani ludzie z epoki brązu to znaczy ze Zydzi zbeszczeszcili cmentarz tworząc tam kirkut... Bo chyba tak oni sami traktują odwrotną sytuacje. Czy moze wyznają zasade Kalego ?
@ do walenty
dnia 13.12.2019, 09:01
Ocena
komentarza:
5
Wpierw przeczytaj zanim coś palniesz jak łysy o beton. To że odnaleziono szczątki dzbanów nie dowodzi że tam są pochowani twoi przodkowie.
@ kasia
dnia 13.12.2019, 10:30
Ocena
komentarza:
1
To ciekawe, że po odnalezieniu jednego szkieletu już ruszyły wielkie poszukiwania innych pochówków żydowskich.ale jak rozkopywano Plac Żwirki gdzie był cmentarz przyklasztorny to jakimś cudem nic nie znaleziono, a nawet pewnego dnia teren budowy otoczono wysokim murem. Równi i równiejsi?
@ kasia
dnia 13.12.2019, 10:31
Ocena
komentarza:
-1
Przepraszam, parkanem a nie murem
@ do kasia
dnia 13.12.2019, 11:08
Ocena
komentarza:
0
Owszem znaleziono, również szczątki płodów czyli nienarodzonych.
@ kasia
dnia 13.12.2019, 12:07
Ocena
komentarza:
3
Obecny Plac Żwirki to teren dawnego zakonu karmelitów trzewiczkowych. Budowano tam tzw. Okrąglak i wtedy była jedyna okazja, żeby zbadać co się kryje tuż pod powierzchnią. Ale nikogo znaleziska nie zaciekawiły.To samo było z rynkiem, jak za czasów nieszczęsnych rządów Rumianego zdzierano nawierzchnię. Wtedy też nie znaleziono nic. Nie dziwne?
@ do kasia
dnia 13.12.2019, 12:15
Ocena
komentarza:
-1
Znajdowano wielokrotnie. Np. przed wojną podczas budowy budynku Składnicy Kółek Rolniczych czyli PZGS. Także przy budowie bloków przy ul. Bednarskiej/ Jagiełły. W Rynku przy wymianie nawierzchni mogli się dokopać co najwyżej kocich łbów sprzd I wojny.
@ ixi
dnia 13.12.2019, 16:10
Ocena
komentarza:
-1
No i...???
@ odp do @do walenty
dnia 13.12.2019, 17:13
Ocena
komentarza:
-3
A jakie ma to znaczenie, skoro wczwsniej był cmentarz to znaczy ze Zydzi howali na innych szczątkach. Jak zwykle oni moga ale jak zrobic cos takiego im to zaraz antysemityzm.
@ js
dnia 14.12.2019, 07:24
Ocena
komentarza:
1
A gdzie jest powiedziane że znajdują się tam starsze szczątki ludzkie? Mowa jest o ceramice. No chyba że uważasz że pochodzisz od dzbana.
@ Mieszkaniec
dnia 12.12.2019, 20:05
Ocena
komentarza:
-1
No to o drodze możemy zapomnieć...
@ sfd
dnia 12.12.2019, 20:23
Ocena
komentarza:
6
czyli druga troja?
@ Jolanta
dnia 12.12.2019, 20:39
Ocena
komentarza:
9
Ja myślę,że powinno się zostawić to znalezisko w stanie takim,aby można je było zwiedzać.W samym Jaśle nie ma obiektów zabytkowych.Jak przyjedzie ktoś spoza Jasła to nie ma się czym pochwalić.Drogę można poprowadzić w innym miejscu aby nie zniszczyć ciekawych zabytków.Wiem,że zaraz podniosą się głosy,że droga jest potrzebna itd.Ale nie możemy zapominać o naszych przodkach.Sprawa myślę jest do przemyślenia.
@ poszukiwania
dnia 13.12.2019, 11:42
Ocena
komentarza:
-6
archeologiczne winny się odbywać tylko w Egipcie.
@ Pedro
dnia 12.12.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
2
To już po inwestycji. Bada grzebać latami a później stwierdza że to miejsce jest zbyt ważnie dla historii i powstanie droga ale do osady.
@ Woytazzz
dnia 12.12.2019, 22:07
Ocena
komentarza:
44
Jasło z epoki brązu jeszcze nie wylazło - w tym roku powstały co najmniej dwa pomniki odlane z tego stopu. Myślenie i zarządzanie też rodem z prehistorii.
@ KRAMER
dnia 13.12.2019, 06:39
Ocena
komentarza:
6
Prace budowlane powinny być wstrzymane i prowadzone prace archeologiczne ,obok terenu rekreacyjnego KWIATOWA skansen wspaniały pomysł przyszłość Jasła
@ ja :)
dnia 13.12.2019, 08:14
Ocena
komentarza:
3
które potwierdza, że w epoce brązu obecna była tutaj kultura Trzciniecka, czy też Otomani. To fascynujące. Rodzą się bowiem pytania. Co stało się z tymi ludźmi?

Jak to co się stało już wyjaśniam:)
ta kultura Trzciniecka to nic innego jak Trzcinicoki i miekszają w ... Trzcinicy - się wyjaśniło :)
Otomani - a tu się wkradło przejęzyczenie miała być "o tumani" czyli grupa tumanów czyli jest tego pełno więc nic z nimi się nie stało żyją obok nas :)

No to skoro się wyjaśniło to budujemy dalej :))
@ Ziemia nie ma MILIARDÓW LAT ! - youtube
dnia 13.12.2019, 08:21
Ocena
komentarza:
0
Wszystko to zostało zakopane około 4400-4500 lat temu podczas wielkiego potopu który zniszczył cała ziemię i pogrzebał zgnitych morlanie i duchowo ludzi.
@ Minnesota
dnia 13.12.2019, 08:52
Ocena
komentarza:
8
Pewnie rozkopcie pol miasta , bo jakis robotnik kawalek dzidy znalazl , macie juz Trzcinice , tam sobie kopcie
@ Hikaru
dnia 13.12.2019, 09:12
Ocena
komentarza:
4
Kopać kopać jak najwięcej i gdzie się da może co jeszcze wyjdzie :)
@ Przyszłość
dnia 13.12.2019, 10:09
Ocena
komentarza:
-1
Pewien jasnowidz przewidział,że w Jaśle cenne znalezisko będzie ważne dla Jasła.
@ Pawlo
dnia 13.12.2019, 11:09
Ocena
komentarza:
0
Kto Tam wymyślił drogę tam będzie grùbo jak zostanie skierowany ruch
@ x
dnia 13.12.2019, 14:19
Ocena
komentarza:
0
Czyli po łączniku będziemy mieć nowy skansen już drugi w jaśle w zasadzie za niedługo Jasło zostanie skansenem
@ Aj
dnia 13.12.2019, 15:55
Ocena
komentarza:
-1
Wywalić tych archeologów i robić drogę jasło jest zakorkowane i potrzebuje
Nowych dróg jak ryba wody.
@ zyx
dnia 13.12.2019, 16:42
Ocena
komentarza:
0
Archeolodzy znaleźli skorupy naczyń i zastanawiają się jacy ludzie to zrobili. Ja myślę, że nie bez powodu w niedużej odległości stoi komin po cegielni. Dowodzi to, że na tym terenie był surowiec do wytwarzania ceramiki i był on wykorzystywany nie tylko przez Trzcinicoków i Otumanów ale także dużo później przez ludzi tam żyjących. Doszukiwanie się czegoś tylko na podstawie paru skorup to trochę za mało. Jeżeli by tam znaleziono jeszcze jakieś inne przedmioty np. monety, broń, narzędzia to wtedy była by podstawa przypuszczać że to byli Trzcinicoki albo Otumani. A tak to może być jakaś pozostałość po warsztacie garncarskim np. sprzed pięciuset lat.
@ Franz
dnia 13.12.2019, 19:16
Ocena
komentarza:
1
Fajowo. Znow mozna bedzie przeciac wstęgę na odkryciu roku. . Moze
kolejne muzeum albo punkt informacji turystycznej powstanie..skansen
w finale 38_200.
@ Załamany pejs
dnia 13.12.2019, 20:27
Ocena
komentarza:
1
I mienie bez spadkowe UJ ...strzelił
@ ;)
dnia 14.12.2019, 22:36
Ocena
komentarza:
1
Może zrozumiecie choć trochę swoje pochodzenie ;) A tutaj gościu pisze, że kolejny skansen będzie.. widać twoje priorytety ;)
@ gonzo
dnia 15.12.2019, 20:29
Ocena
komentarza:
3
będzie nowa troja jasielska ;)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105