Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

35

Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

Pierwotnie prace realizowane przez archeologów na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondem Ks. Kazimierza Wojciechowskiego a rondem Adama Lazarowicza miały dać odpowiedź na pytanie, czy na obszarze tym istniał niegdyś cmentarz żydowski. Tymczasem, w wyniku przeprowadzonych w listopadzie badań sondażowych natknięto się na obiekty archeologiczne, które wówczas świadczyć mogły o obecności na tym terenie form osadnictwa pradziejowego. Wątpliwości miały rozwiać kolejne badania. Tak też się stało. Dziś nie ulega już wątpliwości, że w sąsiedztwie kirkutu znajdują się pozostałości po osadzie z epoki brązu. 

Kolejny etap prac archeologicznych rozpoczęto 25 listopada. Termin przewidziany na ich zakończenie przypada na 15 grudnia, kiedy to upływa termin wstrzymania prac przy budowie drogi. Decyzje w tej kwestii wydał kierownik krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu. Zespół archeologów prowadzących badania ma jednak nadzieję, że prace zakończą się najpóźniej w najbliższy piątek.

Badaniami objętych zostało 12 arów terenu. Został on podzielony na dwie części. Pierwsza, obszarowo większa znajduje się od strony południowej. Druga zaś zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze dojazdowej do siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Jaśle. Po zebraniu wierzchniej warstwy ziemi – humusu, do czego posłużył ciężki sprzęt, oczom archeologów ukazały się relikty pradziejowego osadnictwa. O tym, z jakiego rodzaju znaleziskiem mamy do czynienia w pobliżu cmentarza żydowskiego w Jaśle mówi Edyta Marek, pracownik firmy archeologicznej Arkadia. – W części położonej bliżej tak zwanych skałek zlokalizowaliśmy obok wcześniej ujawnionej warstwy kulturowej dwanaście obiektów archeologicznych. Są to głównie jamy gospodarcze. Możemy je wiązać prawdopodobnie z opoką brązu. Przypuszczalnie będą one kontynuacją stanowiska nr 28, które zlokalizowane jest na tak zwanym Gródku. W jego przypadku chronologia wypada na kulturę Trzciniecką i Otomani. Ceramika, którą wydobyliśmy i wciąż wydobywamy z warstwy oraz obiektów koresponduje z tym okresem – wyjaśnia.  

Na zdjęciu Edyta Marek/fot. Marcin Dziedzic

Ostateczne wnioski będzie można formułować dopiero po przeprowadzeniu drobiazgowej analizy znalezisk. Znaleziona ceramika świadczy jednak o tym, że przed wiekami istniała w tym miejscu osada. Są to fragmenty przede wszystkim dzbanów. – Odkryliśmy ceramikę zarówno ceglastą, czy też brunatną w barwie, jak również ciemnoszarą. W przypadku znalezionych fragmentów ceramiki widoczny jest piasek jako swoistego rodzaju wypełniacz masy ceramicznej, co jest charakterystyczne dla tego okresu – tłumaczy Edyta Marek. 

Zdaniem archeologów, badania w terenie powinny być kontynuowane również w miejscu, które nie zostało poddane eksploracji a znajduje się pomiędzy wspomnianymi wcześniej dwoma obszarami. Prace te, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe mogłyby odbyć się wiosną przyszłego roku. W opinii Edyty Marek zaskakujące odkrycie wymaga bardziej szczegółowego i kompleksowego zbadania. – Dla mnie odkrycie śladów osadnictwa w tym miejscu było dużym zaskoczeniem. We wrześniu prowadziłam badania na istniejącym już wcześniej stanowisku nr 30. Tam odkryłam obiekt pochodzący z epoki wczesnego średniowiecza. Kiedy prowadziliśmy badania sondażowe pod kątem ewentualnej obecności pochówków na tym obszarze pojawiła się zarówno warstwa kulturowa, jak również pierwsze obiekty archeologiczne. Uważam, że dla historii samego Jasła i regionu jest to znaczące odkrycie, które potwierdza, że w epoce brązu obecna była tutaj kultura Trzciniecka, czy też Otomani. To fascynujące. Rodzą się bowiem pytania. Co stało się z tymi ludźmi? Gdzie mieli swój cmentarz? Dają one możliwość konstruowania dalszych przemyśleń i prowadzenia kolejnych badań – mówi.  

Po zakończeniu badań archeologicznych Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu otrzyma zgłoszenie o zakończeniu badań prowadzonych w terenie. Od jej decyzji uzależniony będzie harmonogram realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992.  

MD

Napisany dnia: 12.12.2019, 19:44

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ gonzo
dnia 15.12.2019, 20:29 · Zgłoś
będzie nowa troja jasielska ;)
Odpowiedz
1
@ ;)
dnia 14.12.2019, 22:36 · Zgłoś
Może zrozumiecie choć trochę swoje pochodzenie ;) A tutaj gościu pisze, że kolejny skansen będzie.. widać twoje priorytety ;)
Odpowiedz
1
@ Załamany pejs
dnia 13.12.2019, 20:27 · Zgłoś
I mienie bez spadkowe UJ ...strzelił
Odpowiedz
1
@ Franz
dnia 13.12.2019, 19:16 · Zgłoś
Fajowo. Znow mozna bedzie przeciac wstęgę na odkryciu roku. . Moze
kolejne muzeum albo punkt informacji turystycznej powstanie..skansen
w finale 38_200.
Odpowiedz
0
@ zyx
dnia 13.12.2019, 16:42 · Zgłoś
Archeolodzy znaleźli skorupy naczyń i zastanawiają się jacy ludzie to zrobili. Ja myślę, że nie bez powodu w niedużej odległości stoi komin po cegielni. Dowodzi to, że na tym terenie był surowiec do wytwarzania ceramiki i był on wykorzystywany nie tylko przez Trzcinicoków i Otumanów ale także dużo później przez ludzi tam żyjących. Doszukiwanie się czegoś tylko na podstawie paru skorup to trochę za mało. Jeżeli by tam znaleziono jeszcze jakieś inne przedmioty np. monety, broń, narzędzia to wtedy była by podstawa przypuszczać że to byli Trzcinicoki albo Otumani. A tak to może być jakaś pozostałość po warsztacie garncarskim np. sprzed pięciuset lat.
Odpowiedz
-1
@ Aj
dnia 13.12.2019, 15:55 · Zgłoś
Wywalić tych archeologów i robić drogę jasło jest zakorkowane i potrzebuje
Nowych dróg jak ryba wody.
Odpowiedz
0
@ x
dnia 13.12.2019, 14:19 · Zgłoś
Czyli po łączniku będziemy mieć nowy skansen już drugi w jaśle w zasadzie za niedługo Jasło zostanie skansenem
Odpowiedz
0
@ Pawlo
dnia 13.12.2019, 11:09 · Zgłoś
Kto Tam wymyślił drogę tam będzie grùbo jak zostanie skierowany ruch
Odpowiedz
4
@ Hikaru
dnia 13.12.2019, 09:12 · Zgłoś
Kopać kopać jak najwięcej i gdzie się da może co jeszcze wyjdzie :)
Odpowiedz
-1
@ Przyszłość
dnia 13.12.2019, 10:09 · Zgłoś
Pewien jasnowidz przewidział,że w Jaśle cenne znalezisko będzie ważne dla Jasła.
Odpowiedz
8
@ Minnesota
dnia 13.12.2019, 08:52 · Zgłoś
Pewnie rozkopcie pol miasta , bo jakis robotnik kawalek dzidy znalazl , macie juz Trzcinice , tam sobie kopcie
Odpowiedz
0
@ Ziemia nie ma MILIARDÓW LAT ! - youtube
dnia 13.12.2019, 08:21 · Zgłoś
Wszystko to zostało zakopane około 4400-4500 lat temu podczas wielkiego potopu który zniszczył cała ziemię i pogrzebał zgnitych morlanie i duchowo ludzi.
Odpowiedz
3
@ ja :)
dnia 13.12.2019, 08:14 · Zgłoś
które potwierdza, że w epoce brązu obecna była tutaj kultura Trzciniecka, czy też Otomani. To fascynujące. Rodzą się bowiem pytania. Co stało się z tymi ludźmi?

Jak to co się stało już wyjaśniam:)
ta kultura Trzciniecka to nic innego jak Trzcinicoki i miekszają w ... Trzcinicy - się wyjaśniło :)
Otomani - a tu się wkradło przejęzyczenie miała być "o tumani" czyli grupa tumanów czyli jest tego pełno więc nic z nimi się nie stało żyją obok nas :)

No to skoro się wyjaśniło to budujemy dalej :))
Odpowiedz
6
@ KRAMER
dnia 13.12.2019, 06:39 · Zgłoś
Prace budowlane powinny być wstrzymane i prowadzone prace archeologiczne ,obok terenu rekreacyjnego KWIATOWA skansen wspaniały pomysł przyszłość Jasła
Odpowiedz
44
@ Woytazzz
dnia 12.12.2019, 22:07 · Zgłoś
Jasło z epoki brązu jeszcze nie wylazło - w tym roku powstały co najmniej dwa pomniki odlane z tego stopu. Myślenie i zarządzanie też rodem z prehistorii.
Odpowiedz
2
@ Pedro
dnia 12.12.2019, 21:02 · Zgłoś
To już po inwestycji. Bada grzebać latami a później stwierdza że to miejsce jest zbyt ważnie dla historii i powstanie droga ale do osady.
Odpowiedz
9
@ Jolanta
dnia 12.12.2019, 20:39 · Zgłoś
Ja myślę,że powinno się zostawić to znalezisko w stanie takim,aby można je było zwiedzać.W samym Jaśle nie ma obiektów zabytkowych.Jak przyjedzie ktoś spoza Jasła to nie ma się czym pochwalić.Drogę można poprowadzić w innym miejscu aby nie zniszczyć ciekawych zabytków.Wiem,że zaraz podniosą się głosy,że droga jest potrzebna itd.Ale nie możemy zapominać o naszych przodkach.Sprawa myślę jest do przemyślenia.
Odpowiedz
-6
@ poszukiwania
dnia 13.12.2019, 11:42 · Zgłoś
archeologiczne winny się odbywać tylko w Egipcie.
Odpowiedz
6
@ sfd
dnia 12.12.2019, 20:23 · Zgłoś
czyli druga troja?
Odpowiedz
-1
@ Mieszkaniec
dnia 12.12.2019, 20:05 · Zgłoś
No to o drodze możemy zapomnieć...
Odpowiedz
36
@ Jan
dnia 12.12.2019, 20:01 · Zgłoś
No to będzie druga "TROJA" i tylko szkoda tych nowych łopat co tak nasi urzędnicy na początek wbili w ziemię;)
Odpowiedz
16
@ heheszek
dnia 12.12.2019, 20:12 · Zgłoś
i lipa! nie będzie co "otworzyć" na nastepne wybory
Odpowiedz
-3
@ Xyz
dnia 12.12.2019, 20:50 · Zgłoś
Może po prostu kogoś tak przystało że wyrzeźbił figurkę z brązu i po sprawie.
Odpowiedz
13
@ ixi
dnia 12.12.2019, 21:02 · Zgłoś
Oooo, to diaspora żydowska jest rozczarowana. Mogli by zarobić i wymusić ziemię od Polaków, a tu klops..
Odpowiedz
-1
@ do ixi
dnia 13.12.2019, 01:26 · Zgłoś
Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Ciekawe co mogliby zyskać na odzyskaniu cmentarza mądraloi? Nawet budki z kebabami tam nie postawią. A to że poza obrębem muru cmantarnego był "nowy" żydowski cmentarz z którego płyty nagrobne Niemcy użyli do wykładania chodników to wiedział każdy jaślanin.
Odpowiedz
6
@ Walenty
dnia 13.12.2019, 06:26 · Zgłoś
Jedno pytanie. Skoro tam są pochowani ludzie z epoki brązu to znaczy ze Zydzi zbeszczeszcili cmentarz tworząc tam kirkut... Bo chyba tak oni sami traktują odwrotną sytuacje. Czy moze wyznają zasade Kalego ?
Odpowiedz
5
@ do walenty
dnia 13.12.2019, 09:01 · Zgłoś
Wpierw przeczytaj zanim coś palniesz jak łysy o beton. To że odnaleziono szczątki dzbanów nie dowodzi że tam są pochowani twoi przodkowie.
Odpowiedz
1
@ kasia
dnia 13.12.2019, 10:30 · Zgłoś
To ciekawe, że po odnalezieniu jednego szkieletu już ruszyły wielkie poszukiwania innych pochówków żydowskich.ale jak rozkopywano Plac Żwirki gdzie był cmentarz przyklasztorny to jakimś cudem nic nie znaleziono, a nawet pewnego dnia teren budowy otoczono wysokim murem. Równi i równiejsi?
Odpowiedz
-1
@ kasia
dnia 13.12.2019, 10:31 · Zgłoś
Przepraszam, parkanem a nie murem
Odpowiedz
0
@ do kasia
dnia 13.12.2019, 11:08 · Zgłoś
Owszem znaleziono, również szczątki płodów czyli nienarodzonych.
Odpowiedz
3
@ kasia
dnia 13.12.2019, 12:07 · Zgłoś
Obecny Plac Żwirki to teren dawnego zakonu karmelitów trzewiczkowych. Budowano tam tzw. Okrąglak i wtedy była jedyna okazja, żeby zbadać co się kryje tuż pod powierzchnią. Ale nikogo znaleziska nie zaciekawiły.To samo było z rynkiem, jak za czasów nieszczęsnych rządów Rumianego zdzierano nawierzchnię. Wtedy też nie znaleziono nic. Nie dziwne?
Odpowiedz
-1
@ do kasia
dnia 13.12.2019, 12:15 · Zgłoś
Znajdowano wielokrotnie. Np. przed wojną podczas budowy budynku Składnicy Kółek Rolniczych czyli PZGS. Także przy budowie bloków przy ul. Bednarskiej/ Jagiełły. W Rynku przy wymianie nawierzchni mogli się dokopać co najwyżej kocich łbów sprzd I wojny.
Odpowiedz
-1
@ ixi
dnia 13.12.2019, 16:10 · Zgłoś
No i...???
Odpowiedz
-3
@ odp do @do walenty
dnia 13.12.2019, 17:13 · Zgłoś
A jakie ma to znaczenie, skoro wczwsniej był cmentarz to znaczy ze Zydzi howali na innych szczątkach. Jak zwykle oni moga ale jak zrobic cos takiego im to zaraz antysemityzm.
Odpowiedz
1
@ js
dnia 14.12.2019, 07:24 · Zgłoś
A gdzie jest powiedziane że znajdują się tam starsze szczątki ludzkie? Mowa jest o ceramice. No chyba że uważasz że pochodzisz od dzbana.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657