Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zapłoną na polskich grobach we Lwowie

13

Dobiegła końca zbiórka zniczy, które w czwartek i piątek zapłoną na polskich grobach na ziemi lwowskiej. Tak jak w ubiegłym roku organizatorom drugiej edycji akcji udało się zgromadzić ich ponad tysiąc. W czwartek, wczesnym rankiem harcerze wraz z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych udadzą się do Lwowa i Sambora, aby uczcić pamięć Polaków, którzy spoczęli na lwowskiej ziemi.

Akcję zbiórki zniczy zorganizowano już po raz drugi. W ubiegłym roku, także w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali z sobą ponad 1 100 zniczy. Organizatorami społecznej zbiórki, w którą zaangażowało się wielu jaślan, szkół, instytucji oraz stowarzyszeń były Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz 139. DH „Lisy”.

Zainteresowanie, jakim w ubiegłym roku cieszyła się akcja sprawiło, że jej pomysłodawcy w osobach harcmistrza Wiesława Hapa - historyka, regionalisty, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Edwina Bebło - pilota wycieczek, geografa i przewodnika beskidzkiego oraz Marcin Dziedzica – nauczyciela i dziennikarza portalu jaslo4u.pl postanowili ją powtórzyć.

W ciągu kilku dni w magazynie mieszczącym się w budynku Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle zdeponowano ponad tysiąc zniczy. Stanowią one namacalny dowód tego, że jaślanie są żywo zainteresowani udziałem w społecznych akcjach o charakterze patriotycznym. W akcję włączyło się wiele szkół nie tylko z Jasła, lecz również z terenu całego powiatu jasielskiego. Swoją cegiełkę dołożyli także kibice Czarnych Jasło. Pełna lista darczyńców zostanie podana po powrocie z Ukrainy. Już jutro znicze te zapłoną na polskich grobach, na cmentarzach w Samborze, cmentarzu Łyczakowskim i „Orląt” oraz Janowskim we Lwowie. Harcerze wraz z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle podczas wyjazdu porządkować będą również wspomniane kresowe nekropolie.

Młodzież czeka także zwiedzanie Lwowa. Na Ukrainie spotkają się z mieszkającymi we Lwowie i Samborze Polakami, w tym z Konsulem Generalnym RP we Lwowie. Jednym z punktów wycieczki będą również Wzgórza Wuleckie, miejsce gdzie w lipcu 1941 r. Niemcy dokonali mordu na profesorach lwowskich uczelni wyższych i ich bliskich.

Jak zapewniają organizatorzy, dwudniowy wyjazd nie mógłby odbyć się bez wsparcia ze strony Starostwa Powiatowego w Jaśle, Gminy Jasło, Miasta Jasła i sponsorów: Firmy Przewozowej HESTA, Zakładu Pogrzebowego OKARMA, F.H.U. GORCZYCA Nagrobki Jasło oraz firmy ŻELBUD.  

MD

Napisany dnia: 06.11.2019, 18:04
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Uznanie
dnia 06.11.2019, 18:45
Ocena
komentarza:
32
Piękna,szlachetna akcja,godna naśladowania.Podziękowania dla organizatorów,sponsorów,darczyńców i uczestników niezwykle uciążliwej wyprawy.CZUWAJ.
@ Sofokles
dnia 06.11.2019, 18:53
Ocena
komentarza:
26
"Tylko szlachetne czyny są trwałe".
@ Patriotyzm
dnia 07.11.2019, 06:51
Ocena
komentarza:
22
Podziękowania za trud i poświęcenie w tej akcji,która jest dumą dla Jasła.Cieszę się,że harcerze i uczniowie mają tak niezwykłego Pana W.Hapa,wspaniałego przewodnika życia i godnego wzoru do naśladowania.Wasze szlachetne czyny służą naszej Ojczyźnie i należą się spoczywającym tam Polakom.Sercami i podziękowaniami z Wami.CZUWAJ.
@ wizjoner
dnia 07.11.2019, 07:44
Ocena
komentarza:
18
Tak trzymać! To jest prawdziwe wychowanie patriotyczne młodzieży a nie stawianie pomników na temat,których młodzież nic nie wie! Komu i dlaczego?
@ tylko normalność
dnia 07.11.2019, 08:24
Ocena
komentarza:
12
Dziękuję !!
@ ixi
dnia 07.11.2019, 22:32
Ocena
komentarza:
8
Fantastyczna akcja.
@ Cud mniemany
dnia 07.11.2019, 23:28
Ocena
komentarza:
8
Pierwszy chyba od lat artykuł pod którym nie ma chamskich komentarzy. Można?
@ Oset.
dnia 08.11.2019, 11:04
Ocena
komentarza:
-4
Akcja z naszego punktu widzenia piękna i szczytna, ale - no właśnie jest pewno "ale". Czy się to komu podoba czy nie te, te cmentarze leżą na terytorium Państwa Ukraińskiego i podlegają odmiennym jak nasze - zasadom i przyzwyczajeniom. Będąc kilka dni temu na cmentarzu Łyczakowskim byliśmy oprowadzani przez wybitnej klasy przewodniczę, wykształconego historyka. Osoba o ogromnej wiedzy, z którą zwiedzanie tej nekropolii zajęłoby pewnie niejeden dzień, dość dobitnie podkreślała, że znoszenie tysięcy zniczy nie jest tu mile widziane. Oczywiście nikt nie zabrania wprowadzania tego (chyba wybitnie polskiego zwyczaju), ale maja z tym po prostu kłopot. Jest inaczej, jak na "żywych" cmentarzach, gdzie zawsze ktoś dba o czystość grobów, wypalone znicze i zwiędnięte kwiaty są usuwane przez osoby, które mogiłami się opiekują. Tam jest z goła inaczej. Jeżeli każdy odwiedzający to miejsce wniósłby choćby jeden znicz i oczywiście bezpowrotnie go tam zostawił, zarządzający cmentarzem wywoziliby odpady tonami, a na to nie maja, ani środków, ani pieniędzy. Dlatego więc, jeżeli chcielibyśmy uszczęśliwić kogoś na siłę, może najpierw należałoby zapytać, czy taka akcja w tej formie jest tam mile widziana. Pytał może ktoś ???
@ Przemyślenie
dnia 08.11.2019, 11:51
Ocena
komentarza:
4
W tej akcji ważne jest sprzątanie wokół grobów,a najważniejsze,że ta delegacja ukazuje,iż Polacy pamiętają o Polakach spoczywających na tych obszarach.Postawienie 1 lub 2 zniczy na grobie nie sprawi problemu,bo mogą stać do następnego roku.Światło-symbol pamięci wystarczy jedno,a u nas ludzie zastawiają całe pomniki i później trudności z odpadami.Nie na pokaz zapalamy znicze,ale symbolicznie,że pamiętamy.
@ Przemyślenie
dnia 08.11.2019, 13:10
Ocena
komentarza:
6
Do Oset.Wiadomo,że tysiąc zniczy nie zawieźli na Cmentarz Łyczakowski,ale także inne wymienione.Jest tych grobów tysiące,to nie będą "zaśmiecać".Polacy tam mieszkający,bardzo się cieszą i życzliwie witają przyjeżdżających Rodaków.Nie stać ich na zakup tylu zniczy,więc dziękują za wsparcie i oferują pomoc.Za tak humanitarną akcję należą się słowa uznania,a nie gdybanie,co powiedzą Ukraińcy-z pewnością nie są przeciwni.
@ Dike
dnia 08.11.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
3
Dopóty Ukry ,,dbali" zgodnie z swoim obyczajem o te cmentarze - zwykle były to śmietniska .
@ dragoness
dnia 08.11.2019, 15:45
Ocena
komentarza:
6
Super inicjatywa. Szkoda że komentarz zniknął. Chwalić już też nie można?
@ Bohater
dnia 08.11.2019, 20:13
Ocena
komentarza:
6
Tak 3 mać harcerze
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażnicy kontrolują czym palimy w piecach. Ośmiu funkcjonariuszy ma do tego uprawnienia

  Strażnicy miejscy podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzają kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych i paleniskach domowych. W tym roku dwukrotnie zwiększyła się liczba funkcjonariuszy uprawnionych do sprawdzania kotłów. - Nie będziemy już pouczać tak jak dawniej – podkreśla komendant Kazimierz Wiśniowski.

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105