Strona główna

Zapłoną na polskich grobach we Lwowie

13

Dobiegła końca zbiórka zniczy, które w czwartek i piątek zapłoną na polskich grobach na ziemi lwowskiej. Tak jak w ubiegłym roku organizatorom drugiej edycji akcji udało się zgromadzić ich ponad tysiąc. W czwartek, wczesnym rankiem harcerze wraz z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych udadzą się do Lwowa i Sambora, aby uczcić pamięć Polaków, którzy spoczęli na lwowskiej ziemi.

Akcję zbiórki zniczy zorganizowano już po raz drugi. W ubiegłym roku, także w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali z sobą ponad 1 100 zniczy. Organizatorami społecznej zbiórki, w którą zaangażowało się wielu jaślan, szkół, instytucji oraz stowarzyszeń były Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz 139. DH „Lisy”.

Zainteresowanie, jakim w ubiegłym roku cieszyła się akcja sprawiło, że jej pomysłodawcy w osobach harcmistrza Wiesława Hapa - historyka, regionalisty, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Edwina Bebło - pilota wycieczek, geografa i przewodnika beskidzkiego oraz Marcin Dziedzica – nauczyciela i dziennikarza portalu jaslo4u.pl postanowili ją powtórzyć.

W ciągu kilku dni w magazynie mieszczącym się w budynku Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle zdeponowano ponad tysiąc zniczy. Stanowią one namacalny dowód tego, że jaślanie są żywo zainteresowani udziałem w społecznych akcjach o charakterze patriotycznym. W akcję włączyło się wiele szkół nie tylko z Jasła, lecz również z terenu całego powiatu jasielskiego. Swoją cegiełkę dołożyli także kibice Czarnych Jasło. Pełna lista darczyńców zostanie podana po powrocie z Ukrainy. Już jutro znicze te zapłoną na polskich grobach, na cmentarzach w Samborze, cmentarzu Łyczakowskim i „Orląt” oraz Janowskim we Lwowie. Harcerze wraz z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle podczas wyjazdu porządkować będą również wspomniane kresowe nekropolie.

Młodzież czeka także zwiedzanie Lwowa. Na Ukrainie spotkają się z mieszkającymi we Lwowie i Samborze Polakami, w tym z Konsulem Generalnym RP we Lwowie. Jednym z punktów wycieczki będą również Wzgórza Wuleckie, miejsce gdzie w lipcu 1941 r. Niemcy dokonali mordu na profesorach lwowskich uczelni wyższych i ich bliskich.

Jak zapewniają organizatorzy, dwudniowy wyjazd nie mógłby odbyć się bez wsparcia ze strony Starostwa Powiatowego w Jaśle, Gminy Jasło, Miasta Jasła i sponsorów: Firmy Przewozowej HESTA, Zakładu Pogrzebowego OKARMA, F.H.U. GORCZYCA Nagrobki Jasło oraz firmy ŻELBUD.  

MD

Napisany dnia: 06.11.2019, 18:04 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Uznanie
dnia 06.11.2019, 18:45
Ocena
komentarza:
32
Piękna,szlachetna akcja,godna naśladowania.Podziękowania dla organizatorów,sponsorów,darczyńców i uczestników niezwykle uciążliwej wyprawy.CZUWAJ.
@ Sofokles
dnia 06.11.2019, 18:53
Ocena
komentarza:
26
"Tylko szlachetne czyny są trwałe".
@ Patriotyzm
dnia 07.11.2019, 06:51
Ocena
komentarza:
21
Podziękowania za trud i poświęcenie w tej akcji,która jest dumą dla Jasła.Cieszę się,że harcerze i uczniowie mają tak niezwykłego Pana W.Hapa,wspaniałego przewodnika życia i godnego wzoru do naśladowania.Wasze szlachetne czyny służą naszej Ojczyźnie i należą się spoczywającym tam Polakom.Sercami i podziękowaniami z Wami.CZUWAJ.
@ wizjoner
dnia 07.11.2019, 07:44
Ocena
komentarza:
17
Tak trzymać! To jest prawdziwe wychowanie patriotyczne młodzieży a nie stawianie pomników na temat,których młodzież nic nie wie! Komu i dlaczego?
@ tylko normalność
dnia 07.11.2019, 08:24
Ocena
komentarza:
12
Dziękuję !!
@ ixi
dnia 07.11.2019, 22:32
Ocena
komentarza:
7
Fantastyczna akcja.
@ Cud mniemany
dnia 07.11.2019, 23:28
Ocena
komentarza:
7
Pierwszy chyba od lat artykuł pod którym nie ma chamskich komentarzy. Można?
@ Oset.
dnia 08.11.2019, 11:04
Ocena
komentarza:
-4
Akcja z naszego punktu widzenia piękna i szczytna, ale - no właśnie jest pewno "ale". Czy się to komu podoba czy nie te, te cmentarze leżą na terytorium Państwa Ukraińskiego i podlegają odmiennym jak nasze - zasadom i przyzwyczajeniom. Będąc kilka dni temu na cmentarzu Łyczakowskim byliśmy oprowadzani przez wybitnej klasy przewodniczę, wykształconego historyka. Osoba o ogromnej wiedzy, z którą zwiedzanie tej nekropolii zajęłoby pewnie niejeden dzień, dość dobitnie podkreślała, że znoszenie tysięcy zniczy nie jest tu mile widziane. Oczywiście nikt nie zabrania wprowadzania tego (chyba wybitnie polskiego zwyczaju), ale maja z tym po prostu kłopot. Jest inaczej, jak na "żywych" cmentarzach, gdzie zawsze ktoś dba o czystość grobów, wypalone znicze i zwiędnięte kwiaty są usuwane przez osoby, które mogiłami się opiekują. Tam jest z goła inaczej. Jeżeli każdy odwiedzający to miejsce wniósłby choćby jeden znicz i oczywiście bezpowrotnie go tam zostawił, zarządzający cmentarzem wywoziliby odpady tonami, a na to nie maja, ani środków, ani pieniędzy. Dlatego więc, jeżeli chcielibyśmy uszczęśliwić kogoś na siłę, może najpierw należałoby zapytać, czy taka akcja w tej formie jest tam mile widziana. Pytał może ktoś ???
@ Przemyślenie
dnia 08.11.2019, 11:51
Ocena
komentarza:
3
W tej akcji ważne jest sprzątanie wokół grobów,a najważniejsze,że ta delegacja ukazuje,iż Polacy pamiętają o Polakach spoczywających na tych obszarach.Postawienie 1 lub 2 zniczy na grobie nie sprawi problemu,bo mogą stać do następnego roku.Światło-symbol pamięci wystarczy jedno,a u nas ludzie zastawiają całe pomniki i później trudności z odpadami.Nie na pokaz zapalamy znicze,ale symbolicznie,że pamiętamy.
@ Przemyślenie
dnia 08.11.2019, 13:10
Ocena
komentarza:
5
Do Oset.Wiadomo,że tysiąc zniczy nie zawieźli na Cmentarz Łyczakowski,ale także inne wymienione.Jest tych grobów tysiące,to nie będą "zaśmiecać".Polacy tam mieszkający,bardzo się cieszą i życzliwie witają przyjeżdżających Rodaków.Nie stać ich na zakup tylu zniczy,więc dziękują za wsparcie i oferują pomoc.Za tak humanitarną akcję należą się słowa uznania,a nie gdybanie,co powiedzą Ukraińcy-z pewnością nie są przeciwni.
@ Dike
dnia 08.11.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
2
Dopóty Ukry ,,dbali" zgodnie z swoim obyczajem o te cmentarze - zwykle były to śmietniska .
@ dragoness
dnia 08.11.2019, 15:45
Ocena
komentarza:
6
Super inicjatywa. Szkoda że komentarz zniknął. Chwalić już też nie można?
@ Bohater
dnia 08.11.2019, 20:13
Ocena
komentarza:
6
Tak 3 mać harcerze
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zaskakujące odkrycie przy cmentarzu żydowskim

   

  Archeolodzy zakończyli badania sondażowe na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. Miały dać one odpowiedź na pytanie, czy w miejscu tym znajdował się niegdyś cmentarz żydowski, a tym samym groby? W trakcie prowadzonych prac archeolodzy natrafili na interesujące odkrycie.

 • Nie daj się cukrzycy!

  14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji razem z lek. med. Piotrem Plutą, kierownikiem Oddziału Diabetologicznego jasielskiego szpitala przypominamy o tym, że cukrzyca to niebezpieczna choroba, która prowadzi do wielu powikłań. Niestety z każdym rokiem coraz więcej osób na nią zapada.

 • Rusza kolejny nabór do projektu „Twoja szansa na nowe kwalifikacje zawodowe”

   

  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe. Rekrutacja odbędzie się w dniach od 18.11.2019 r. do 22.11.2019 r. w godz. 12.00-17.00.

 • Wierzą, że oddając krew mogą uratować komuś życie

   

  O tym, że krew jest niezwykle cenna dla każdego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością do grupy osób przekonanych o jej olbrzymim znaczeniu należą uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy oddali krew z myślą o tych, którym może ona uratować życie.

 • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy dług

   

  Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. Z niecierpliwością oczekują chwili, w której warkot silnika oznajmi, iż wyprawa na Ukrainę wreszcie się rozpoczyna.

 • 26-latek zniszczył osiem samochodów

  W minioną sobotę w nocy na ul Szkolnej w Jaśle doszło do dewastacji ośmiu samochodów osobowych. 26-letni mieszkaniec Jasła przyznał się do winy. Policja skierowała sprawę do sądu.

 • Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Jaśle

   

  W całej Polsce odbywają się dzisiaj uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Jaśle uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Parku Miejskim, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty.

 • Ceny targowe na zakup obrączek w salonach Łazur!

   

  Planujecie ślub, a nie macie jeszcze obrączek? Stoiska targowe i ich gwar Was przytłaczają?Zapraszamy do naszych salonów jubilerskich w Jaśle i Sanoku, gdzie w ciszy i spokoju wybierzecie Wasze wymarzone obrączki po targowych cenach!

 • Czarni lepsi od wicelidera. Jaślanie mistrzami jesieni

   

  Jesień należy do Czarnych Jasło. Podopieczni Ryszarda Skuby pokonali w ostatnim meczu rundy jesiennej drużynę MKS-u Arłamów Ustrzyki Dolne 2:1. Tym samym zimę spędzą na fotelu samodzielnego lidera rozgrywek klasy okręgowej.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105