Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zarząd Powiatu i jego racjonalne podejście do zamiaru likwidacji szkół zawodowych

31

W Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie odbyło się drugie spotkanie. Tym razem zostało ono zorganizowane przez Zarząd Powiatu z rodzicami uczniów uczęszczających do tej szkoły. Starosta przekonywał, że nie jest to zamiar likwidacji szkoły ponadgimnazjalnej w Nowym Żmigrodzie. Wręcz przeciwnie, chce jej pomóc poprzez wygaszanie oddziałów zawodowych...

Zarząd przygotował slajdy, przedstawiające sumę subwencji przeznaczonej na uczniów w zestawieniu z wykonaniem. Z ich treści wynika, że subwencja  na ucznia w 2004r. wyniosła ok. 1.830.000 zł, wykonanie ok. 1.800.000 zł. W 2005r. 1700.000 zł subwencji ale wykonanie już 1.900.000 zł. W 2006r. 1.560.000 zł, wykonanie 2.000.000 zł. W 2007r.  1.600.000 zł to subwencja na ucznia, ale wydatkowanie 2.290.000 zł. W 2008r. 1500.000 zł, wykonanie 2.200.000 zł. W 2009r. subwencja 1.800.000 zł, wykonanie 2.700.000 zł. W 2010r. subwencja 1700.000 zł, wykonanie 2.450.000 zł.

-  Z roku na rok wykonanie do subwencji to jest ok. 700-800 tys. Stąd konieczność dostosowania wydatków do posiadanych środków. Nie jesteśmy w stanie tej różnicy finansować. Nie dlatego że nie chcemy, tylko nie bardzo jest skąd brać. Nigdy, ani mnie ani koledze Franciszkowi Miśkowiczowi nie przyszło do głowy tej szkoły likwidować. Dlatego jest ograniczenie po to, żeby ta szkoła w Nowym Żmigrodzie była, bo jeżeli pociągniemy jeszcze rok bądź dwa w takiej formie, że będziemy dokładać, to po prostu zbankrutujemy. Jeżeli ograniczymy się i spróbujemy się zbliżyć do wysokości subwencji i nieznacznie dokładać, to wtedy jest szansa ze szkoła w Nowym Żmigrodzie będzie istnieć - tłumaczył Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Problem braku naborów do oddziałów i zmniejszająca się liczba uczniów w szkołach zdaniem starosty Kmiecia nie dotknął tylko Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, ale również szereg innych szkół. W podobnej sytuacji jest szkoła w Trzcinicy, gdzie również jest zamiar likwidacji trzech oddziałów. W 2008/09r. według danych starosty liczba uczniów do klas technikum uzupełniającego z 40 uczniów zmniejszyła się do 7. - Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie przez dłuższy czas miał problemy z naborem. Takie są fakty. Drastycznie spadła liczba uczniów we wszystkich szkołach powiatu. Zarząd nie ma zamiaru likwidować szkoły. Każdy kto tak twierdzi, mówi nie prawdę.  Jeżeli nie ma młodzieży to nie będzie oddziału. Zamiar likwidacji to nie oznacza - likwidacja, ale, że wstrzymamy  procedury. Żeby doszło do likwidacji, musi być podjęta tak naprawdę druga uchwała o likwidacji przez wygaszenie. Każdy uczeń, który zaczął naukę w tej szkole ją skończy - dodaje Kmiecik.

Rozmowy również zeszły na temat stadniny koni oraz stacji diagnostyki samochodowej. Na pierwszym spotkaniu Robert Krzyżanowski, przewodniczący Rady Rodziców argumentował, że stacja oraz stadnina przynoszą spore zyski. Ok. 300.000 zł. gospodaruje stacja diagnostyki, natomiast konie ok. 20.000 zł. Co na to Adam Kmiecik? - Wszyscy wiemy co to jest dochód. To jest przychód minus koszty, a więc stacja diagnostyczna w ubiegłym roku miała 253.000 zł. przychodu, z czego zysk około 200.000 zł. Nie jest to 300.000 zł., także stwierdzenie było nieprawdziwe. Nikt stacji diagnostycznej nie chce likwidować. Padły też stwierdzenia, że konie przyniosły 20.000 zł. dochodów. To również było kłamstwem, ponieważ przychód z jazdy konnej w roku 2010 wynosił 7.000 zł., przychód z najmu koni 9.800 zł, To są kwoty netto więc możemy mówić, ze ten przychód brutto mógłby wynosić ok. 20.000 zł. Instruktor nauki jazdy konnej z tego zarobił 3.687 zł. za naukę jazdy oraz 5.140 zł za prowadzenie innowacji przedmiotowej - komentuje Kmiecik.

Grono pedagogiczne, rodzice i przewodniczący Rady Rodziców nie są przekonani co do wyjaśnień  starosty. Szkoła otrzymuje na trzy konie huculskie dotacje z programu zasobów genetycznych, z czego na konia przysługuje im ok. 1500 zł. Oprócz pieniędzy z jazdy konnej, uzyskują je również poprzez sprzedaż młodych, odchowanych koni. - Co roku kilka koni selekcjonujemy i sprzedajemy. Żeby go sprzedać, trzeba go troszeczkę odchować, odstawić od matki i przygotować. Te pieniądze,  które my wytargujemy, trafiają do kasy Starostwa - mówi Magdalena Mastej, nauczycielka w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Władze starostwa nie orientują się we własnych dokumentach?

Jazda konna to dla uczniów z klas wojskowo-policyjnych forma zajęć lekcyjnych. - Przykro mi, że władze Starostwa mało się orientują w dokumentach, które sami zatwierdzają, a mianowicie można sprawdzić, że jest zatwierdzona innowacja w klasie wojskowo - policyjnej dotycząca jazdy konnej.  Są to zajęcia lekcyjne prowadzone na tych koniach. Jest to innowacja, którą Starostwo również musiało zatwierdzić - stwierdza Beata Baraś, nauczycielka przedmiotów humanistycznych w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Kolejny problem stanowi stwierdzenie starosty, jakoby naboru do tych oddziałów zawodowych nie było. Beata Baraś na spotkaniu wyjaśniła, że liczba oddziałów jest stała, a więc 2 oddziały liceum, 1 technikum i 1 oddział szkoły zawodowej. - Do tego technikum proponowaliśmy uczniom technikum żywienia, technik-mechanik, projektowanie ogrodów. W zależności, na który kierunek uczniowie byli chętni, technikum zostawało. To nie jest prawdą, że myśmy proponowali trzy oddziały, do dwóch nie było naboru został jeden. Nie! Myśmy mieli w Starostwie nadal zatwierdzony jeden oddział o różnych kierunkach - tłumaczy Baraś.

Młodzież protestuje, walczy o szkołę...

- Sprzedaż koni, sprzedaż działek jest to dobra inwestycja, lecz tylko pozornie, bo przypominam, że my i nasi rodzice już nie długo zyskamy prawa wyborcze, a jesienią są wybory. Chciałabym się zwrócić do Pana Urbana. Pan był harcerzem, jest ułanem. Jak Panu nakazuje własne sumienie, że chcą nam sprzedać konie. Harcerze muszą złożyć przysięgę o obronie pomocy ludziom. Gdzie jest ta pomoc? - te pytania zadała uczennica Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Radny Jan Urban, członek zarządu stwierdził, iż te wypowiedzi to łatwe granie na ludzkich uczuciach. - Ten gest, który zarząd powiatu skierował do stowarzyszeń działających na tym terenie jest ewenementem, bo jeżeli za symboliczną złotówkę chce się oddać konie, stajnie, to wierzcie mi Państwo, że jest to niesamowita sprawa i nie wiem dlaczego zaczynamy grać na uczuciach. Lubię młodzież, pracuję z młodzieżą. Jest podana ręka i deklaracja. Może ja źle słyszę, może inaczej to odbieram. Słyszę wyraźnie. Będzie nabór, dostaniecie Państwo zgodę na funkcjonowanie jednego oddziału - mówi Jan Urban, członek zarządu.

Gest zarządu...

Dyskusja była prowadzona kilka godzin. Starosta Adam Kmiecik wysunął propozycję w sprawie stadniny koni. Jeżeli zarząd wyrazi wolę, będą wnioskować do rady, aby użyczyć stadninę wraz z konikami na rzecz stowarzyszenia za symboliczną złotówkę na 10 lat. W kwestii zdjęcia z obrad sesji sprawę likwidacji internatu mają podjąć wszyscy radni na zebraniu.  Adam Kmiecik starał się wytłumaczyć zgromadzonym, że niektóre szkoły mają nadwyżkę, a bierze się ona stąd, że wydatki mają niższe. Wobec tego pieniądze, które zostają, są dokładane również do szkoły w Nowym Żmigrodzie.

Wśród ludzi zgromadzonych na sali, jeden z mieszkańców Nowego Żmigrodu apelował, aby nikt nie dał się zmanipulować. Jest pewny tego, że chodzi o grunty i sprzedanie ziemi. Zarząd otwarcie ogłosił, że nigdy nie było takie zamiaru, a co więcej właścicielem tego majątku jest hrabia Kazimierz Potulicki, mieszkający w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie telefonicznej przekonał ostatecznie Beatę Baraś, nauczycielkę z Zespołu Szkół, że póki szkoła będzie funkcjonować, nikt nie sprzeda tych terenów.

 

Ilona Czarnecka
czarnecka.ilona@gmail.com

Reklama

Komentarze: 31

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Sara
dnia 01.03.2011, 17:11 · Zgłoś
Łapy precz od szkoły w Trzcinicy!!!
Odpowiedz
0
@ Zuzka
dnia 01.03.2011, 17:10 · Zgłoś
A mówiłam żeby nie głosować u nas na PO! Likwidować i obcinać! - tylko to potrafią! A biedniejsi nie mają nic do powiedzenia, choć stanowią większość. Do [...] z takimi gospodarzami!!! Młodzież nic ich nie obchodzi. Żeby było zabawniej,sobie pensje podnieśli. Oni przeżyją. A reszta!?
Odpowiedz
0
@ lol
dnia 01.03.2011, 15:45 · Zgłoś
majom w tym bardzo dobry interes napewno skoro chcą ja tak szybko likwidowac i nic inne ich nie obchodzi np ucznie .naboru do tej szkoły nie brakuje
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 01.03.2011, 13:01 · Zgłoś
a byl taki czas w LO w Nowy Żmigrodzie ,że wszyscy zachwycali się żabami, pomocą w przechodzeniu przez jezdnię, były media , nagrody, młodzież lekcje zarywała, przychodzila w Święta Wielkanocne i co z tego zostało? Przypomnę tym "obrońcom" żab, że koń to też zwirzę i chyba nie ma nic złego że uczniowie i dzieci ze Żmigrodu stają "murem" w obronie koni
Odpowiedz
0
@ Natalka
dnia 28.02.2011, 14:23 · Zgłoś
Jak można powiedzieć "KOŃ TO NIE JEST ZWIERZĘ"!?. Jeśli się nie mylę to ostatnio patrzyłam do encyklopedii "Zwierzęta" i koń się do nich zaliczał :).. Interesujące...
Ciekawe co na to program 'UWAGA', który organizuje akcję 'Zwierzęta są jak ludzie. Czują !' Na pewno zainteresują się tą sprawą ... Wtedy zobaczymy co Rada ma do powiedzenia.
Odpowiedz
0
@ jps
dnia 25.02.2011, 20:48 · Zgłoś
jestem oburzony zamiarami starostwa.likwidacja szkoły, stadniny, króra jest alternatywą dla młodzieży. i to wszystko pod hasłem :"człowiek jest najważniejszy".skandal!
Odpowiedz
0
@ krs
dnia 25.02.2011, 16:47 · Zgłoś
na własnej [...] wyhodowaliście takie [...] !!!jak powstawała szkoła podstawowa która stanowiła konkurencję dla szkoły 4 w której uczy żona p. urbana jawił się tam jako obrońca oświaty!!!każdy martwi się tylko o własną [...]
Odpowiedz
0
@ marysiaaaa
dnia 25.02.2011, 13:30 · Zgłoś
ej urban urban
Odpowiedz
0
@ jerry
dnia 25.02.2011, 07:10 · Zgłoś
myślę ze likwidajca w końcowym efekcie ostatniej przed granicą placówki ponadgimnazjalnej to zły pomysł nie opierajcie się w swojej edukacji na lokomotywach takich jaj Jasło , żmigród też może wnieść swój wkład w wykształcenie przyszłych pracowników i wyborców co im powiecie za 4 lata jak wytłumaczycie dlaczego musieli dojeżdżać do szkoły 50 km dalej albo całkowicie z niej zrezygnować?
Odpowiedz
0
@ Bodek
dnia 24.02.2011, 19:23 · Zgłoś
...że póki szkoła będzie funkcjonować, nikt nie sprzeda tych terenów, to hrabia Potulicki - wszystko jasne, a co na to starostwo - pomóżmy z[...]ić szkołę to hrabia sprzeda nam majątek...
Odpowiedz
0
@ kura domowa
dnia 24.02.2011, 19:19 · Zgłoś
a kto utrzymuje szkoly, urzednikow ? My z podatków
Gminy nie maja pieniedzy , niech sie zlikwiduja
szkoly te funcjonowaly czasem przez kilkadziestiat lat.
rzadów PO nie przetrwaja .
Odpowiedz
0
@ uczennica ZS Nowy Żmigród
dnia 24.02.2011, 18:35 · Zgłoś
Jestem zszokowana decyzją starostwa o LIKWIDACJI - nie OGRANICZENIU ZS Nowy Żmigród (na dokumencie jest LIKWIDACJA nie OGRANICZENIE!!! ) Poza tym szkoda, że jaslo4u nie wspomniało o wypowiedzi pana Miśkowicza, jakoby była gwarancja, że liceum zostanie niezmiennie czynne... To powinno być w sieci, aby był dowód, że LO będzie nadal funkcjonowało...
Odpowiedz
0
@ NG
dnia 24.02.2011, 17:24 · Zgłoś
To jest potwierdzenie na to jak można, a nawet należy wierzyć politykom. Obiecywali cud, ludzie na nich głosowali, a oni odwrócili sie iod tego i robią własne interesy. Uczniowie z tej szkoły to często osoby z ubogich rodzin, które ledwo stać na tą- najbliższą szkołę. NIe ma dla nich finansowe możliwości na naukę nigdzie dalej. Wiem, bo mam tam znajomych.
Przkro patrzeć jak ten świat staje się coraz gorszy. Gdzie podział się honor , pomoc, dotrzymanie danego słowa?
Odpowiedz
0
@ Marian
dnia 24.02.2011, 16:57 · Zgłoś
Należałoby zacząć od siebie, zamiast dawać podwyżki radnym, zamiast tworzyć nowe etaty w urzędach można pomyśleć o młodzieży bo ta wkrótce wyjedzie na zachód i tyle ją widzieliśmy
Odpowiedz
0
@ rob
dnia 24.02.2011, 16:19 · Zgłoś
a niech dojeżdżają do jasła po 60-70 km a co tam ,a nawet mi się wydaje ,że wiekszość nigdzie nie pójdzie - głupimi się lepiej RZĄDZI
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 24.02.2011, 16:02 · Zgłoś
Prawo rzymskie mówi "is fecit cui prodest", czyli "ten uczynił kogo korzyść". Kto najbardziej skorzysta na sprzedaży stacji diagnostycznej i stadniny?
Odpowiedz
0
@ Koń
dnia 24.02.2011, 20:35 · Zgłoś
Koń, który mówi, że za złotówkę odda wszystko - rzeczywiście niesamowita sprawa. Może ja źle czytom i oczom i uszom nie wierzem.
Odpowiedz
0
@ czesio
dnia 24.02.2011, 20:44 · Zgłoś
no kto? no kto?????
Odpowiedz
0
@ qwde
dnia 24.02.2011, 23:15 · Zgłoś
Przepraszam bardzo! Stwierdzenie starosty - "KOŃ NIE JEST ZWIERZĘCIEM" no to na co on chce dać tą 1zł jak to nie zwierze??
Odpowiedz
0
@ wsdwd
dnia 24.02.2011, 15:27 · Zgłoś
taa zlikwidujcie wszystkie szkoły a później dziwota że młodzież sie [...] po nocach zamiast się zająć nauką. Boże co za [...].. masakra
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 24.02.2011, 15:21 · Zgłoś
Nie widzę na spotkaniu Naczelnika Piękosia przecież to całe zamieszania to efekt jego pracy i powinien być osobą najbardziej kompetentną aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Gratulacje dla Starosty Kmiecika że pomimo obrazy w wykonaniu jego zastępcy z ubiegłej kadencji dotrzymał słowa i na spotkanie przybył.Zastanawia jak nauczyciele mogli wykorzystać młodzież do tej politycznej walki, jestem przekonany że Kuratorium podejmie właściwe działania aby w przyszłości podobne praktyki nie miały miejsca
Odpowiedz
0
@ zuzia
dnia 24.02.2011, 20:08 · Zgłoś
Wzruszający post! Tak mądry, jakby jego autorem był sam starosta Kmiecik Adam... Wiecie, ten sam, co się na niczym nie zna!
Odpowiedz
0
@ Jola
dnia 25.02.2011, 08:17 · Zgłoś
Najwyższy czas aby Starosta zdecydowanie zadziałaui powierzył kierowanie tym newralgicznym wydziałem osobie kompetentnej
(Dacylowa prosimy wróć).
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 24.02.2011, 14:29 · Zgłoś
"zachod" polikwidowal szkoly nauki zawodu i teraz ma najazd taniej sily ktora sie nie asymiluje i niszczy tamtejsza kulture, gospodarke i tozsamosc narodowa!

TZW ZAWODOWKI SA BARDZIEJ WAZNE DLA GOSPODARKI NIZ WSZELAKIEGO RODZAJU OGOLNIAKI czy TECHNIKA. Ja sam skonczylem Technikum i NIC MI TO NIE DALO..pracuje w zupelnie innym zawodzie..ZAWODOWKI TO TRZON..DOBRY FACHOWIEC JEST NA WAGE ZLOTA - NIECH TO WRESZCIE DOTRZE DO TYCH TLUKOW - POLITYKOW!
Odpowiedz
0
@ i
dnia 24.02.2011, 20:19 · Zgłoś
Zgadzam się w 100% bo sam zaczynałem od zawodówki.Na moje oko nie chodzi o likwidację tylko sprzedać kolesiom lub sobie za bezcen dopóki są u władzy bo potem się nie da.
Odpowiedz
0
@ pawel
dnia 24.02.2011, 13:17 · Zgłoś
Nie rozumiem. Teraz jest niby wyz demograficzny tyle ze dzieci jeszcze nie dorosly do szkoly, przedszkola. A co bedzie jak dorosna? to za 3 - 4 lata. I co wted? Kolejna kasa zeby przywrocic szkoly?
Odpowiedz
0
@ husaria
dnia 24.02.2011, 12:22 · Zgłoś
Ludzie ! Wsadzcie ułana i pszczelarza na jednego konika , nakierujcie na Słowację i wio niech rumak ich zabierze daaaleeeko stad . Pozdrawiam wsztystkich walczących o szkołę
Odpowiedz
0
@ Czyngis Chan
dnia 24.02.2011, 23:32 · Zgłoś
he he popieram ten pomysł z tym zastrzeżeniem, że może humanitarniej będzie wsadzić ich na dwa konie - które sprzedamy im za symbloliczną złotówkę - myślę, że Pan Urban i Pan Kmiecik na jednym koniu, zwłaszcza po podwyżkach diet to byłoby zadręczanie zwierzęcia...
Odpowiedz
0
@ tw drewno
dnia 24.02.2011, 10:16 · Zgłoś
likwidujcie i potki jestescie przy wladzy sprzedajcie co sie da ...najwieksze pole do popisu jest chyba w SZkole w TRZcinicy ... tam jest duzo ziemi i budynkow do obchniecia... kolesiom ......etatowy CZLONEK,TWdrzewo i spolka do roboty.
Odpowiedz
0
@ klo
dnia 24.02.2011, 10:09 · Zgłoś
czary -mary ...jak sie czesc zlikwiduje to bedzie lepiej ...co za bzdety
Odpowiedz
-1
@ jaślanin
dnia 24.02.2011, 09:44 · Zgłoś
Poieram stanowisko całej społeczności szkolnej, Szkoła ta powinna funkcjonować argumenty polityków powiatu mnie nie przekonują !
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.