Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zło dobrem zwyciężył

1

Dzisiaj błogosławiony, a wkrótce święty ksiądz Jerzy Popiełuszko otaczany jest kultem, a zło które na krótko zatriumfowało, dziś znów obraca się w dobro. Słowa ks. Jerzego, choć wypowiadane w konkretnych okolicznościach życia narodu, również dziś zaskakują aktualnością. Dla każdego Polaka mogą służyć za duchowy przewodnik po ścieżkach wiary, życia i patriotyzmu.

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki to okazja to obejrzenia wystawy przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle pt. „Zło dobrem zwyciężył...”.

Na wystawie zaprezentowano liczne publikacje i materiały upamiętniające życie i działalność Błogosławionego Księdza aż do Jego męczeńskiej śmierci, oraz proces beatyfikacyjny.

Ciekawostką są informacje o pobycie ks. Jerzego na plebani w Warzycach, gdzie wraz z kolegami diakonami był gościem proboszcza ks. Antoniego Nizioła.

Na szczególną uwagę zasługują unikalne materiały, udostępnione przez Parafię św. Stanisława Kostki – Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, za które składamy podziękowanie.

Pozostałe zdjęcia i materiały wykorzystane na wystawie pochodzą z publikacji będących w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Jerzy Popiełuszko (1947-1984) - kapelan Solidarności, duszpasterz ludzi pracy i orędownik niewinnie krzywdzonych, kapłan, który zawsze z niezachwianą odwagą opowiadał się po stronie prawdy. Przez głębokie zaangażowanie w najważniejsze sprawy wiernych, dla których stał się przewodnikiem i moralnym autorytetem w trudnych latach stanu wojennego, ucieleśnił w sobie ewangeliczny ideał kapłana. Własnym życiem przypieczętował znaną z ewangelii zasadę zwyciężania zła dobrem, jednocząc wokół niej cały naród.

19 października 1984 r. odprawił swoją ostatnią Mszę św. – i zniknął. Szukała go cała Polska oprócz milicji, bo to właśnie przez nich został porwany, a następnie zamordowany. Nie mogli jednak zamordować jego myśli, dzieła i pamięci o nim. Jego postawa i męstwo wyrażały się w słowach „przekroczyłem barierę strachu, jestem gotowy na wszystko”. Płakano po nim na pogrzebie i później, ale równocześnie serca Polaków się wzmacniały, rósł opór i zaczynała dojrzewać nadzieja. To nie była ofiara daremna.

Wystawa czynna od 10 października do 30 listopada 2014 r. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

MBP Jasło

Reklama

Komentarze: 1

Dodaj komentarz Widok:
1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 15.10.2014, 17:54 · Zgłoś
Nie zwyciężył, a zwyciężał - to kolosalna różnica bo "elyty" teraz tak postępują jakby faktycznie zło przestało istnieć , a ich :"służebna" działalność przepełniona była samą dobrocią i niejednokrotnie nie patrzą na to, że pasożytują na tych, którzy płacą na to, a ze względów ekonomicznych nie mają szans korzystania "z tej służby"...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.