Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zmarł admirał floty Ryszard Łukasik, absolwent I LO w Jaśle

15

W mediach społecznościowych Marynarki Wojennej RP pojawiła się informacja o śmierci admirała flory Ryszarda Łukasika, byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP w latach 1993-2003, zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie RP w latach 2003-2005. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Zmarł w czwartek (26 maja br.) w wieku 74 lat.

fot. archiwum prywatne

Ryszard Łukasik urodził się w 15 października 1946 r. w Laskowicach-Jelczu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Po maturze w 1964 r. wstąpił do służby wojskowej jako kandydat na oficera Marynarki Wojennej. Zajmował szereg ważnych stanowisk w Sztabie Marynarki Wojennej RP oraz w zespołach okrętów.

W latach 1993-2003 był dowódcą Marynarki Wojennej. - W czasie, kiedy admirał Łukasik dowodził Marynarką Wojenną, polskie siły morskie wzięły udział m.in. w jednych z największych manewrów morskich NATO z cyklu STRONG RESOLVE, BLUE GAME, KEFTACEX, SANDY COAST, COOPERATIVE SAFEGUARD, COOPERATIVE BANNERS i SPONTEX oraz w ćwiczeniach lotnictwa morskiego nad wodami Morza Północnego. Na Bałtyku polskie siły morskie uczestniczyły w manewrach z serii BALTOPS i BALTIC CHALLENGE, ćwiczeniach sił trałowo-minowych OPEN SPIRIT, BALTICA i BALTIC ENDEAVOUR, ratowniczych BALTSAR, SAREX, COOPERATIVE BALTIC EYE i SAR MEET, okrętów podwodnych BALTIC PORPOISE i COOPERATIVE POSEIDON, okrętów rakietowych BALTIC SWIFT oraz w serii ćwiczeń dwu i wielostronnych oraz manewrach typu PASSEX, GUNEX i SQUADEX. Jednym z kluczowych dokonań było wprowadzenie polskich okrętów do elitarnych Sił Natychmiastowego Reagowania NATO – czytamy w poście Marynarki Wojennej RP. - Te lata to dla polskich sił morskich czas dostosowywania do standardów NATO, przebudowa i modernizacja floty, wejście do służby nowych okrętów, samolotów i śmigłowców, restrukturyzacja, a przede wszystkim członkostwo naszego państwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i rosnąca rola sił morskich w systemie obronnym państw NATO. Admirał floty Ryszard Łukasik konsekwentnie realizował wszystkie cele rozwoju polskiej floty na miarę sił morskich XXI wieku - dodali.

Admirał Łukasik był współtwórcą krajowego systemu Poszukiwania i Ratowania Życia na Morzu. Wielokrotnie angażował się w ratowanie życia osobom potrzebującym zezwalając na wykonywanie zadań ratowniczych. Dokładał wszelkich starań, aby dbać o ochronę środowiska naturalnego m.in. z jego inicjatywy powstał Wydział Ochrony Środowiska wyszczególniając zadania marynarce na działania proekologiczne. Trzykrotnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Red.

Reklama

Komentarze: 15

Dodaj komentarz Widok:
-5
@ Tryt
dnia 28.05.2021, 19:50 · Zgłoś
Zmarł Admirał. Cześć Jego pamięci. Tonie Marynarka Wojenna Rzeczposolitej Polskiej. Nie zapomnimy tego tym łapserdakom z PiS.
Odpowiedz
-2
@ js
dnia 28.05.2021, 21:19 · Zgłoś
Usunięty został w 2005 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od tego czasu zaczęła się degrengolada Marynarki Wojennej.
Odpowiedz
1
@ wtf
dnia 29.05.2021, 07:58 · Zgłoś
Marynarka zaczęła być już w opłakanym stanie za czasów 8 letniej kadencji lewakow z PO... więc o czym ty koleżako piszesz? ? Jakiś pis?
Odpowiedz
-1
@ Tryt
dnia 29.05.2021, 09:34 · Zgłoś
O czym piszę? No to czytaj obrońco łapserdaków. Zerwanie z Niemcami rozmów na temat budowy okrętów podwodnych w Polskich stoczniach. Była mowa o Szczecinie lub Gdańsku. Teraz Niemcy budują okręty z Hiszpanami. Uwalenie umowy o śmigłowce z Francuzami. Miały być produkowane w Polsce nie tylko dla wojsk lądowych ale i dla marynarki. Chodziło głównie o śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych, patrolowe i ratownictwa morskiego. Za to mamy wiekowe i bezzębne już Mi8 plus kilka trochę nowszych PZL i,wstrzymanie modernizacji floty, zaniechanie rozmów o przejęciu okrętów od Australii. Były to całkowicie zmodernizowane okręty typu jaki przejetp od USA. To tylko kilka zaniedbań [...]skiej władzy z pod znaku TKM.
Odpowiedz
2
@ oro
dnia 28.05.2021, 10:18 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ kuba powiatowy
dnia 28.05.2021, 10:16 · Zgłoś
ale za to Jaslo ma ulice z nazwiskami ksiezy ktorzy nic nie zrobili dla miasta a kontrowersje pozostaly jest wielu ludzi duzo wybtniejszych niz [...] w naszym regionie ale miasy=to woli promowac glupote i podzialy dlatego ze kosciol jest promotorem tej wladzy
Odpowiedz
18
@ Tak to wifdzę i opisuję
dnia 27.05.2021, 22:16 · Zgłoś
Jak on trafił do Jasła napiszcie o tym ???, skoro urodził się na Dolnym Śląsku. Rono w ciągu DK28 z ta nowa drogą prowadzącą do ronda Solidarnościi łącznik, to rondo nazwać im. admirała floty Ryszarda Łukasika - promujmy i pamiętajmy o ludziach z Jasłem żwiazanych !!!
Odpowiedz
-5
@ aaa
dnia 27.05.2021, 20:09 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
27
@ thrthrt
dnia 27.05.2021, 18:45 · Zgłoś
chyba najwybitniejszy absolwent tej szkoły po wojnie
Odpowiedz
26
@ Szacunek i pamięć
dnia 27.05.2021, 20:20 · Zgłoś
Św. P. Polak, Betlej, Łukasik, trzeba zachować ich pamięć nadając ich imiona i nazwiska ulicom, placom, mostom, parkom itp.
Odpowiedz
10
@ kr
dnia 28.05.2021, 07:19 · Zgłoś
Przewszystkim prof. Karol Myśliwiec, światowej sławy archeolog, egiptolog, uczeń i następca prof. Michałowskiego. Czy zmarły 2 lata temu prof. Paweł Oberc, geofizyk z Instytutu Badań Kosmicznych PAN, konstruktor urządzenia do badania magnetyzmu w sondzie do badania komety Halleya. A nie jakiś tam Polak o którym pierwszy raz słyszę.
Odpowiedz
-9
@ do@kr
dnia 28.05.2021, 07:50 · Zgłoś
Nie znasz? Nie jesteś z Jasła ! ,w związku z tym nie dyskutuj.!
Odpowiedz
9
@ Olk
dnia 28.05.2021, 07:55 · Zgłoś
Dokładnie tak jak napisałeś , pamięć ludzi co wnieśli coś do nauki rozsławili Polskę , nie podzielili na madrych i [...] .
Odpowiedz
0
@ kr
dnia 28.05.2021, 09:57 · Zgłoś
do "do kr". W odróżnieniu od ciebie znalem jednego i drugiego.
Odpowiedz
-3
@ kr
dnia 28.05.2021, 11:21 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.