Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zmarł ksiądz Bronisław Ludwik Wojdyła

17
Ks. Bronisław Ludwik Wojdyła, lat 82, z Chicago w stanie Illinois, zmarł spokojnie w swoim domu w czwartek 25 stycznia 2024 r. po długiej walce z chorobą Alzheimera.

Urodził się 16 czerwca 1941 w Ujeździe w Polsce. (...)
 
Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1965 r. W listopadzie 1968 r. w St. Louis, Missouri przyjął święcenia kapłańskie. Później pełnił funkcję proboszcza w parafiach w Św. Marii w St. Louis, Św. Jadwigi i Dobrego Pasterza w Chicago. Międzyczasie założył kościół misyjny w Brazylii. Do przejścia na emeryturę w wieku 70 lat pełnił funkcję pomocnika w Archidiecezji Chicagowskiej.
 
Oprócz obowiązków kapłańskich, w 1972 roku jego pasja, patriotyzm i miłość do polskiej kultury i folkloru przekształciły się w założenie Polskiej Organizacji Młodzieży, a później Zespołu Tanecznego i Teatru Rzeszowiacy. Zespół ten brał udział i zdobywał wiele nagród w lokalnych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych oraz przedstawieniach teatralnych. Później założył Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Chicago. Reżyserował i opracował choreografię wielu znanych dzieł spektakularnych, spektakli teatralnych, m.in.: Niemcy, Gość Oczekiwany, Szczęśliwy Żebrak. Utwory jego autorstwa to: Wesele rzeszowskie, Batory w świat, Od Lecha do Lecha, Noc Betlejemska, Hej kolenda, kolenda, Noc świętojańska.
 
Jego największym osiągnięciem na arenie propagowania kultury Polskiej było przedstawienie teatralne Misterium Biblijne „Bóg, Chrystus
i Człowiek”, które było wystawiane w Chicago i w Polsce. Przedstawienie to odtwarzało biblijną interpretację stworzenia i zbawienia świata, od zarania dziejów, aż do ukrzyżowania Chrystusa.
 
Przez wiele lat był także sponsorem i producentem polskiej audycji religijnej w rozgłośni radiowej WOPA pod nazwą Anioł Pański i Pan
z Wami.
 
Jego kulminacyjnym osiągnięciem było zaprojektowanie, nadzorowanie,
a przede wszystkim zebranie funduszy i organizacji budowy najwyższego w Polsce krzyża tzw. Milenijnego Krzyża na terenie rodzinnym w Ujeździe, Parafia Brzyska, woj. Podkarpackie.
 
Ks. Bronisław Wojdyła był wspaniałym kapłanem, którego życiową misją była służba Bogu, Kościołowi, kulturze polskiej i ludziom. Wielu korzystało z jego hojności i dobroci. Był człowiekiem wielu talentów, lubił podróżować i zwiedził prawie cały świat nigdy nie poddając się trudnościom życia. Był bardzo rodzinny, kochającym synem, bratem, kuzynem, wujkiem i przyjacielem, szanowanym przez wiele osób. W czasie choroby był pod opieką rodziny. Będzie nam go bardzo brakowało nich pamięć o nim zostanie z nami na zawsze. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Wojciech Gajda
Reklama

Komentarze: 17

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Jaslanin
dnia 03.02.2024, 15:07 · Zgłoś
Spoczywaj w pokoju ks.Bronislawie współpracowaliśmy w dziedzinie kultury!
Odpowiedz
2
@ Obserwator
dnia 01.02.2024, 18:39 · Zgłoś
Na terenie obecnej Gminy Brzyska w przeszłości urodziło się
wielu ludzi, których można uznać za wybitnych w swoich
czasach w których żyli, lecz żaden z nich nie zrobił tyle
dla tych stron oraz dla ludzi, którzy stąd się wywodzą.

Powinniśmy z pokorą schylić głowę przed Tym Wybitnym
Człowiekiem oraz oddać mu szacunek dla wszystkich jego
dokonań.
Możemy być dumni z tego Wielkiego Rodaka.
Odpowiedz
11
@ Rotmistrz
dnia 29.01.2024, 15:22 · Zgłoś
Nawet kiedy umiera człowiek tu bardzo dobry wiele wpisów jest [...] kabaretowych przepychanki wszyscy wy którzy to piszcie nie szanując spokoju zmarłego znizacie się do jamochlonow gdyż nie będę obrażać zwierząt. ...nawet zmarłego nie uszanujecie pisząc o komediach... ...biedni [...] kiedyś przyjdzie przeżyć wam odejście bliskich oby wtedy nie dowcipkowano o samych swoich...rodzinie ksiedza Bronisława składam kondolencje i modlę się o dar zycia wiecznego
Odpowiedz
10
@ alex
dnia 29.01.2024, 12:04 · Zgłoś
wspaniały dobry człowiek.Pomysłodowca i inicjator budowy krzyża i drogi krzyżowej w Ujeżdzie.pomógł wielu ludziom w kraju i rodakom w USA.Organizował pomoc prawną i finansową dla niezliczonej ilości Polaków w Chicago. Był wielkim patriotą i miłośnikiem podkarpacia i ziemi jasielskiei.Będąc obywatelem amerykańskim nigdy nie przestawał być Polakiem. Przez szeroką działalność kulturalną był ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych ,prezentując folklor naszej małej Ojczyzny. RIP FATHER BRUNO.
Odpowiedz
15
@ NK
dnia 29.01.2024, 11:22 · Zgłoś
Odszedł wspaniały człowiek, dzięki niemu wielu ludziom spełnił się sen o Ameryce - Wieczne odpoczywanie
Odpowiedz
14
@ Do fd
dnia 29.01.2024, 10:59 · Zgłoś
To nie czytaj jak cię nie obchodzi, obchodzi innych a ty nie jesteś pepkiem świata.
Pokój Jego duszy
Odpowiedz
-1
@ Do do fd
dnia 29.01.2024, 11:59 · Zgłoś
Szkoda że codziennie ginie setki ludzi no ale wiadomo o nich się nie pisze..
Odpowiedz
-8
@ fd
dnia 29.01.2024, 10:19 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
9
@ Polak z Ameryki
dnia 29.01.2024, 10:59 · Zgłoś
Ale innych to obchodzi. A ty nie obchodzisz nikogo.
Odpowiedz
28
@ Ja
dnia 29.01.2024, 07:43 · Zgłoś
Niech odpoczywa w Spokoju Wiecznym,Amen
Odpowiedz
-4
@ [..]
dnia 29.01.2024, 02:41 · Zgłoś
[nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Stary
dnia 29.01.2024, 06:41 · Zgłoś
W dwie strony i będzie z Brukseli do celi.
Odpowiedz
3
@ tatu
dnia 29.01.2024, 16:44 · Zgłoś
Stary - do czego ten komentarz ?
Odpowiedz
16
@ Joe
dnia 29.01.2024, 02:11 · Zgłoś
Najlepsze polskie komedie filmowe " Sami Swoi ", "Kochaj albo rzuć" w dużej części były realizowane u ks. Bronisława, Ludwika Wojdyły w Chicago. Sam finansował i wspomagał scenariusz wesela a także wizytę na "Animal Cementary". W innych filmach nakręcono koncerty 'MAZOWSZA" i Polonijny Festiwal w Stanie Wisconsin - współfinansowane przez ks. Wojdyłę... Wielkim również osiągnięciem były koncerty w Chicago -Kapeli Ludowej ZDK "Chemik" - jasielskiej fabryki 'Gamrat" a także Zespołu Pieśni i Tańca WSK Mielec.
Odpowiedz
18
@ qra
dnia 28.01.2024, 22:21 · Zgłoś
I zagrał w "Kochaj albo rzuć"... szkoda człowieka.
Odpowiedz
15
@ Życie....
dnia 28.01.2024, 20:14 · Zgłoś
R.I.P. cóż więcej napisać.
Odpowiedz
7
@ Ciekawy
dnia 29.01.2024, 07:56 · Zgłoś
To nie ten ksiądz co wcześniej był biskupem ???
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.