Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Lipnicy Dolnej odkryto archeologiczną perłę. Jest ich więcej?

18

Unikatowy piec do wypalania naczyń z III-IV wieku naszej ery to zdecydowany „numer jeden” pośród obiektów archeologicznych, jakie odnaleziono na przełomie sierpnia i września br. w trakcie badań wykopaliskowych przeprowadzonych w Lipnicy Dolnej. Odkryto tam osadę z okresu wpływów rzymskich.

Na ślady pradawnej osady natrafiono w podjasielskiej miejscowości na początku ostatniej dekady zeszłego wieku, podczas prowadzonych na jej obszarze – w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski – badań powierzchniowych. Ich efektem było odnalezienie sporej ilości fragmentów naczyń, które, jak się później okazało, pochodziły z okresu wpływów rzymskich. Zainicjowane w sierpniu br. w miejscu ówczesnych działań prace wykopaliskowe mają na celu ustalenie szczegółów charakteru i specyfiki lipnickiego osadnictwa sprzed wieków.

Tegoroczny etap wykopalisk – w trakcie których przebadano pięć wykopów archeologicznych – dobiegł końca przed kilkoma dniami. Najciekawszym i zarazem najbardziej cennym jego owocem jest piec do wypalania naczyń, datowany przez archeologów wstępnie na III-IV wiek naszej ery. Posiada on długość ponad 2 m i szerokość 1,5 m, a wraz z jamą przypiecową sięgał do długości około 6 m. Dotychczas we wschodniej części polskich Karpat podobne obiekty odnalezione zostały jedynie dwukrotnie – w Sanoku i Krośnie. W nieco dalszej okolicy odkryto je nad Rabą koło Bochni oraz niedaleko Krakowa. Prowadzący badania archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie przypuszczają, iż tego typu archeologicznych „białych kruków” na terenie lipnickiej osady może znajdować się więcej.

fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie 

Piece tego rodzaju na osadach produkcyjnych, a wstępnie możemy przypuszczać, że taki charakter miała ta odkryta w Lipnicy Dolnej, często występowały w większej ilości. Mając na uwadze, iż teren na którym pracujemy jest duży i rozległy na tę chwilę trudno wskazać miejsca skrywające inne cenne obiekty czy przedmioty. Jestem jednak przekonany, że one istnieją. By je odnaleźć, musimy przebadać większą przestrzeń  – powiedział nam Tomasz Leszczyński, kierownik prac archeologicznych w Lipnicy Dolnej. Jego zdaniem każde znalezisko odnoszące się do okresu wpływów rzymskich ma wielką wartość. W przypadku regionów, gdzie rzadko prowadzi się badania wykopaliskowe na stanowiskach z tamtej epoki odkrycie jakiegokolwiek jej śladu jest na wagę złota.

Łącznie na terenie osady, zamieszkiwanej najprawdopodobniej przez ludność kultury przeworskiej, odnaleziono w tym roku około tysiąc zabytków. Dominują wśród nich fragmenty naczyń glinianych.

Badania w Lipnicy Dolnej prowadzą archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Jakub Hap
[email protected]

Napisany dnia: 23.09.2014, 11:20

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Rys
dnia 03.01.2018, 16:53 · Zgłoś
Archeologia jest konieczna w sytuacji gdy brak pisanych materiałów historycznych.
Inaczej nasza ziemia bedzie jak "tabula rasa".
Odpowiedz
1
@ bhp
dnia 28.09.2014, 18:02 · Zgłoś
W naszym regionie jasielskim jest wiele ciekawych historycznych pomników.Tylko dlaczego obok niektórych niszczejących przechodzi się zupełnie obojętnie.W Dębowcu przy klaszotorze oo.Saletynów rośnie potężny stary dąb.Nie przesadzając w obwodzie ma ponad 5 m.I wiekiem może niewiele ustępować naszemu Bartkowi z Zagnańska.Zupełnie zapomniany pomnik przyrody.Potężna,świeża nie zabezpieczona zadra po wyłamanym konarze będzie przyczyną zmurszenia.Jeśli gm.Dębowiec nie jest zainteresowana jego ratowaniem,to może być pomocna rola konserwatora przyrody
Odpowiedz
-4
@ na takie G idą moje podatki
dnia 24.09.2014, 06:16 · Zgłoś
O rany grobnia tutenhamona
Odpowiedz
6
@ knur
dnia 23.09.2014, 21:24 · Zgłoś
W "europie" więcej wydają na kota miesięcznie niż w Polsce na archeologa:D
Odpowiedz
2
@ Krzyś
dnia 23.09.2014, 13:45 · Zgłoś
i będzie troja ii ;)
Odpowiedz
-2
@ jajcarz
dnia 23.09.2014, 12:59 · Zgłoś
Wie ktos jaki wykrywacz metali do 1000zł kupic.Garrett czy teknetix??
Odpowiedz
11
@ a
dnia 23.09.2014, 13:17 · Zgłoś
A chcesz żeby ci niemiecka mina d..e urwała?
Odpowiedz
-12
@ jajcarz
dnia 23.09.2014, 13:34 · Zgłoś
No wee.Ludzie laża polasach,znajduja kule,łuski,manierki,a nawet niesmiertelniki.Jakoś im doopy nie urywa
Odpowiedz
18
@ st k
dnia 23.09.2014, 12:24 · Zgłoś
trzeba budowac nastepna troje...jeszcze troche i powiat jasielski bedzie cesarstwem rzymskim z etatowym,tw i agentem w filcokach na czele...
Odpowiedz
8
@ ksiądz Mateusz
dnia 23.09.2014, 13:33 · Zgłoś
Będzie etatowy cesarz ,n a to stanowisko proponuję awansować członka etatowego, ma chłop doświadczenie
Odpowiedz
0
@ ====
dnia 23.09.2014, 16:39 · Zgłoś
super napisane.
Odpowiedz
3
@ kiba
dnia 24.09.2014, 08:46 · Zgłoś
Lipnica już od dawna to jeden wielki skansen.
Odpowiedz
1
@ kap Zbik
dnia 01.10.2014, 16:38 · Zgłoś
Tu panowie racja! tylko w tych wyborach gumofilce zamieni na biegówki , podobno już ćwiczy biegi do Mytarki...
Odpowiedz
26
@ ja
dnia 23.09.2014, 11:51 · Zgłoś
dlaczego nie muzeum podkarpackie w jasle dlaczego krosno a nie my
Odpowiedz
8
@ hmmm
dnia 23.09.2014, 11:56 · Zgłoś
jaslo nawet [...] nie ruszy
Odpowiedz
12
@ ktoś
dnia 23.09.2014, 13:38 · Zgłoś
Grodzisko w Trzcinicy badane było przez Muzeum w KROŚNIE
Gród na Goleszu badane było przez Muzeum regionalne w RZESZOWIE
inwestycje budowlane w Jaśle bez nadzorów archeologicznych (jako przykład wykopane nieboszczyki na Pl. Żwirki), skansen w Trzcinicy tylko z nazwy jest archeologiczny.
Dwa najlepsze obiekty w okolicach Jasła zostały przebadane przez ośrodki zewnętrzne. Panowie włodarze koszta zatrudnienia archeologa (niestety) jest mniejszy niż wy wszyscy wspólnie tracicie na papierosy w ciągu roku.
Odpowiedz
1
@ tojo
dnia 23.09.2014, 11:40 · Zgłoś
Kopią na człapowym
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657