145 lat ILO w Jaśle
4 października jubileusz 145 – lecia obchodziło Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Uroczystą mszę odprawił ks. dr hab. Andrzej Garbarz.

W związku z jubileuszem odbyła się sesja naukowa, w której wzięli udział:
- profesor Barbara Weigl, pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wspólnie z wnuczką profesora Rudolfa Weigla – Krystyną przedstawiła wykład „Znane i nieznane fakty z życia i pracy naukowej Rudolfa Weigla”. W bieżącym roku obchodzimy 130 rocznicę urodzin tego wybitnego absolwenta jasielskiego gimnazjum, profesora Uniwersytetu Lwowskiego oraz 45 rocznicę odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która jest mu poświęcona;
- dr Grzegorz Ochała, absolwent I LO, pracownik koła naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, z wykładem „Z Jasła do Sudanu. Nubia chrześcijańska, wykopaliska i inskrypcje”;
- Kamil Ruszała, absolwent I LO, obecnie student historii i historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykładem „Z dziejów Gimnazjum i Liceum w Jaśle: tradycje i życie codzienne galicyjskiej szkoły średniej przełomu XIX i XX wieku”.



Na uroczystość przybyli liczni goście, wiceburmistrz Antoni Pikul, poseł Bogdan Rzońca, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Piotr Zoła, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, emeryci, pracownicy szkoły, absolwenci, uczniowie.

Obchody uświetniły występy szkolnego chóru „Soli Deo” oraz teatralne wariacje wokół „Balu w operze” Juliana Tuwima w adaptacji klasy III F. Całość zwieńczyła projekcja filmu Marcina Polara, absolwenta I LO, w którym w niekonwencjonalny sposób zaprezentował szkołę.


ILO w Jaśle
