Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

80. urodziny profesora Karola Myśliwca

4

Profesor Karol Myśliwiec, wybitny archeolog i egiptolog, obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny. Choć poza rodzinnym Jasłem spędził wiele długich lat, to wciąż zajmuje ono ważne miejsce w jego sercu. Nic więc dziwnego, że swój jubileusz postanowił zorganizować właśnie w swoim ukochanym mieście. Uroczyste spotkanie z Jubilatem odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (30 października) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy mieszkańców Jasła. Liczba miejsc jest jednak ograniczona.   

Karol Myśliwiec przyszedł na świat w podjasielskich Gądkach (dzisiaj jedno z jasielskich osiedli). W Jaśle ukończył Szkołę Podstawową nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego.

Przez wiele lat prowadził z powodzeniem prace wykopaliskowe w Egipcie, uczestniczył w badaniach w Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jest autorem publikacji, artykułów naukowych i książek. Wykładał archeologię Egiptu na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk (kierownikiem Zakładu Egiptologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Austriackiej Akademii Nauk i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egiptologów. Wygłosił wiele wykładów w placówkach naukowych w blisko trzydziestu krajach świata.

Nigdy nie ukrywał wielkiego przywiązania do swojej małej ojczyzny. Wciąż przybywa do rodzinnego miasta, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Bardzo ceni sobie wykłady w jasielskich szkołach i kontakty z dziećmi oraz młodzieżą. Profesor wielokrotnie był gościem spotkań połączonych z wykładami, prelekcjami i wystawami w środowisku jasielskim, m.in. w Jasielskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym, w jasielskich szkołach, podczas uroczystości jubileuszowych I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, którego zasłużonym członkiem jest od wielu lat. W 1993 r. Rada Miejska Jasła nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, a w 2015 r. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przyznało Profesorowi tytuł „Honorowego Członka Stowarzyszenia”. To w Jaśle z inicjatywy uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 profesor został uhonorowany „Orderem Uśmiechu”.

Doceniając przywiązanie profesora do ziemi jasielskiej 30 października 2023 r. o godzinie 17.00 w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN odbędzie się uroczyste spotkanie z Jubilatem. Głównym punktem programu poniedziałkowego wydarzenia, będzie rozmowa z profesorem o jego wspomnieniach z dzieciństwa i lat szkolnych, jego pasjach muzycznych i artystycznych. Poprowadzi ją Wiesław Hap, historyk i regionalista.

W spotkaniu będą mogli wziąć udział mieszkańcy Jasła, których zachęcamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek na spotkanie z okazji 80. rocznicy urodzin profesora Karola Myśliwca. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rezerwacji można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 13 448 25 00.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Jasło, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Generator Nauki GEN w Jaśle

Napisany dnia: 26.10.2023, 15:06
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 26.10.2023, 19:16
Ocena
komentarza:
9
Życzę wielu produktywnych lat, wspaniałych odkryć i zdrowia!
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.10.2023, 12:33
Ocena
komentarza:
4
Nie można było zorganizować urodzin w sali widowiskowej JDK tylko robić jakieś cyrki z rezerwacjami? Na siłę trzeba uzasadnić istnienie GENu.
@ BARBARA
dnia 28.10.2023, 00:19
Ocena
komentarza:
8
Gratuluje i serdeczne życzenia z Okazji Urodzin oraz wspaniałego dorobku naukowego
dumna mieszkanka Jasła
@ ixi
dnia 29.10.2023, 16:07
Ocena
komentarza:
4
Pan profesor to wybitny specjalista i prawdziwy ekspert. Ewenement na skalę nie tylko krajową.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657