Strona główna

Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

21
Napisany dnia: 13.03.2019, 18:00 , Tagi: Brak

W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną, które zwracały uwagę na niuanse dnia codziennego, które mają wpływ na nasze zdrowie. „Zadbaj o siebie. Jak nie ty to kto, jak nie dziś to kiedy?” - apelują.

Na sali treningowej My Fitness Gym w Jaśle odbyło się spotkanie Babskie Sprawy skierowane tylko do kobiet, które miały okazję otrzymać zastrzyk dobrej wiedzy na temat tego, w jaki sposób zadbać o mięśnie dna miednicy i dlaczego jest to takie ważne. Nie brakowało również rad dla kobiet po okresie ciąży. Chęć szybkiego powrotu do figury może okazać się zbyt przedwczesna i nieść za sobą przykre konsekwencje. O tym mówiła fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz.

Nieprawidłowe nawyki, postawa przyczyniają się do złej pracy dna miednicy. Bardzo ważne jest, aby zwracać większą uwagę na sposób wstawania z łóżka, podnoszenia np. dziecka, czy pchanie wózka – to wszystko wpływa na to, jak działa nasze ciało. Świadomość kobiet w tym zakresie rośnie i bardzo mnie to cieszy, coraz częściej pojawiają się u mnie panie, które wiedzą z czym mają problem. W sytuacji, kiedy następuje obniżenie dna miednicy, to zawsze odsyłam do lekarza ginekologa, który to diagnozuje. Ja natomiast wspomagam, aby te mięśnie pracowały prawidłowo. Stosuje terapię manualną, daje ćwiczenia, ale przede wszystkim jest to zadanie domowe dla pacjentki. Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć codziennie - wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz. - Do niepokojących objawów należą m.in. nietrzymanie moczu przy wysiłku, uczucie ciążenia, kulki w pochwie, przesilenia, bóle w okolicy miednicy oraz kręgosłupa, niestabilność tułowia – przypomina.

Powrót do formy po porodzie

Nie zabrakło również przydatny rad dla kobiet po porodzie, które często jednak sięgają po pasy poporodowe, bieliznę wyszczuplającą bądź zbyt ciasne ubrania. Okazuje się, że nie jest to zalecany sposób na wzmocnienie mięśni brzucha. Co więcej stają się one słabsze i rozleniwiają się. - Pasy poporodowe spychają narządy w dół, przez co cierpi dno miednicy. Pasy są stosowane w ciężkich przypadkach np. rozejścia spojenia łonowego, gdzie zachodzi potrzeba jego ustabilizowania – ostrzega J. Czerkiewicz. Sport po porodzie? Z tym jednak bywa różnie. Jak zaznacza fizjoterapeutka są kobiety, które mogą rozpocząć budowę swojej sylwetki po trzech miesiącach od porodu, inne po sześciu miesiącach. Ważna jest jednak postawa i rodzaj aktywności fizycznej. Zalecany jest rower miejski, który pozwoli utrzymać nam prostą sylwetkę, a przy tym nie obciążać dna miednicy. Pływanie jest dozwolone pod warunkiem silnej ściany przedniej brzucha. Z kolei trening na siłowni zalecany jest pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego.

Bądź świadoma, dbaj o siebie

Drugą część warsztatów poprowadziła Małgorzata Buba, położna rodzinna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, która przypomniała kobietom, dlaczego ważne jest samobadanie piersi i w jaki sposób prawidłowo je wykonać. W swojej pracy zawodowej nierzadko spotyka się z kobietami, które mają z tym problem. I chociaż wydaje się, że w dzisiejszych czasach przy tak wielu kampaniach profilaktycznych, nagłośnionych w mediach kobiety powinny być w tych sprawach ekspertkami, to jednak nadal widać potrzebę pogłębiania wiedzy w tym zakresie. - Naszym marzeniem było zawsze przeprowadzić takie warsztaty. Jeżeli to spotkanie przyczyni się do tego, że kobiety zaczną się badać i w sytuacji, gdy wykryją coś niepokojącego zgłoszą się do lekarza, będzie to dla nas informacja, że warto takie spotkania organizować, bo dzięki temu być może uratujemy komuś życie – podkreśla M. Buba. Samobadanie piersi powinno się rozpocząć od 20 roku życia, ale warto już wcześniej poznać swoje piersi i znać zasady ich samobadania. - Kobieta powinna badać piersi do dziesiątego dnia od wystąpienia pierwszej miesiączki. Panie, które nie miesiączkują lub są w ciąży powinny wyznaczyć sobie jeden dzień każdego miesiąca, aby wykonać takie badanie. Na początku należy oglądnąć piersi, aby sprawdzić, czy nie zaszły w nich niepokojące zmiany np. asymetria piersi, zaczerwienienie, skórka pomarańczowa, wyciek z brodawki, wciągnięta brodawka, wgłębienie piersi, zmiana jej kierunku, czy obrzęk. Podczas samobadania nie zapominajmy o miejscach nad i podobojczykowych oraz dołach pachowych, ponieważ badanie nie dotyczy tylko stricte gruczołu piersiowego – przypomina położna Małgorzata Buba.

Zachęca również wszystkie panie do korzystania z pomocy położnych, które nie tylko są do dyspozycji kobiet w trakcie ciąży i po porodzie. Położna rodzinna opiekuję się kobietą w każdym okresie jej życia. Z ich pomocy mogę korzystać także mamy z dorastającymi córkami. Warto, aby młode dziewczyny dowiedziały się jak najwięcej na temat zmian, które zachodzą w ich ciele. Kobiety w okresie przekwitania, mogą także śmiało zgłosić się do położnej rodzinnej. Pani Małgorzata jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny przygotowuje również kobiety do prawidłowego postępowania w laktacji, udziela im pomocy i wsparcia w czasie karmienia piersią, nawet w najtrudniejszych problemach.

Pomysł zorganizowania spotkania pt. „Babskie Sprawy” był strzałem w dziesiątkę. Wszystkie panie otrzymały materiały promocyjne oraz przygotowano na tę okazję poczęstunek, a także konsultacje kosmetyczne na temat piękna zewnętrznego. W czasie warsztatów uczestniczki wymieniały się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wiele z nich było pozytywnie zaskoczonych tym, czego dowiedziały się podczas spotkania. Kobiety wypełniły ankiety, z których wynika, że stopień zadowolenia był bardzo wysoki. „Było super! Chcę więcej”, „Liczę na kolejne spotkanie w ramach projektu „Babskie Sprawy”, „Piękna inicjatywa. Zorganizujcie jeszcze jakieś” - pisały uczestniczki warsztatów.

Położna rodzinna Małgorzata Buba i fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz mają wiele pomysłów na kolejne spotkania dla kobiet. Kierunkiem w działaniu będą wszystkie sugestie uczestniczek. Jednym z nich jest zorganizowanie ćwiczeń dla mam z dziećmi na sali fitness. Kobiety, które nie mają z kim zostawić swoich pociech będą mogły przyjść z nimi na zajęcia. - Bardzo dziękujemy pani Joli Warchoł, która udostępniła nam salę, Urzędowi Miasta za materiały, które mogłyśmy rozdać uczestniczkom warsztatów, a przede wszystkim paniom, które wzięły udział w naszym spotkaniu. Jest to bardzo budujące. Wśród kobiet dostrzegam ogromną potrzebę rozmawiania o swojej kobiecości – podkreśla M. Buba.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
5
"kulki w pochwie" są właśnie do ćwiczenia mięśni Kegla, a nie objawem problemów :-D
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:34
Ocena
komentarza:
5
Jeżeli mówi Pani o tzw kulkach gejszy - to już dawno nieaktualne i niepolecane
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:41
Ocena
komentarza:
2
Można wiedzieć dlaczego?
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 19:47
Ocena
komentarza:
4
Bo należy nosć wąskie spódnice i stąpać drobnymi kroczkami?
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:50
Ocena
komentarza:
0
To już lepsze kulki :-D
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:50
Ocena
komentarza:
3
Podobnie jak trampoliny
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:58
Ocena
komentarza:
1
Pytałam dlaczego i skąd ta wiedza? Czy są jakieś nowsze, nieoperacyjne sposoby?
@ Sposoby
dnia 13.03.2019, 20:04
Ocena
komentarza:
0
Można samej ćwiczyć te mięśnie,napinając i rozluźniając,ale to wymaga samodyscypliny.
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 20:06
Ocena
komentarza:
1
Faktycznie,ale najlepszy rower.
@ U
dnia 13.03.2019, 20:20
Ocena
komentarza:
0
Tak, są takie sposoby, aparaty, ćwiczenia.
@ Men
dnia 14.03.2019, 15:50
Ocena
komentarza:
3
Najlepszy ,, sposób" to chłop.
@ hanka
dnia 14.03.2019, 16:02
Ocena
komentarza:
1
Niestety nikt nie mowi o tym , że chociażby nietrzymanie moczu, to chroniczny brak wit. D.
,
@ Objawy
dnia 13.03.2019, 20:09
Ocena
komentarza:
3
Najlepiej czuć motylki,a nie kulki.
@ ciekawy
dnia 13.03.2019, 20:55
Ocena
komentarza:
5
kurcze..wreszcie jakis powazny temat...
@ Ona.
dnia 14.03.2019, 08:00
Ocena
komentarza:
4
Nareszcie coś w tych tematach... oby więcej takich spotkań.
Życzę powodzenia i w pełni popieram.
@ kawosz
dnia 14.03.2019, 13:16
Ocena
komentarza:
6
Pani Małgorzata Buba jak zawsze ładnie ubrana i pięknie pani kochana wygląda się nie mogę napatrzyć na Panią aż dech w piersiach zatyka :) super. Nie było mnie na tych warsztatach bo nie jestem kobieta a taka szkoda, nie zapomniane chwilę móc byc na takich zajęciach.
Pozdrawiam
@ Arnold
dnia 14.03.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
2
Ostatnie zdjęcie najlepsze
@ @jaślanka
dnia 16.03.2019, 22:03
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Głupota, czy polityczna manifestacja?

  W miniony weekend przy wjeździe do Jasła od strony Krosna został zniszczony witacz. Wandal, który tego dokonał użył żółtej farby w spray'u malując na nim napis "#STOP447" nawołujący do manifestacji przeciwko roszczeniom żydowskim i przyjętej amerykańskiej ustawie mówiącej o zwrocie mienia ofiar Holocaustu.

 • Policjanci użyli gazu wobec agresorów

  Dwóch agresywnych mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu po tym, jak obelżywymi słowami znieważyli funkcjonariuszy i naruszyli ich nietykalność cielesną. Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas interwencji w Łężynach.

 • Tłumy na Baciarach i Brathankach

  Tegoroczne Dni Gminy Skołyszyn odbyły się pod nazwą "Prozioki 2019" na stadionie sportowym w Skołyszynie. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu jasielskiego, krośnieńskiego oraz gorlickiego przyjechało mile spędzić czas przy muzyce zespołów Baciary i Brathanki.

 • Pszczoły w sercu miasta? To możliwe!

  W maju na dachu galerii VIVO! Krosno stanęły cztery ule. Jak się okazuje centrum miasta to dla tych pracowitych owadów doskonałe miejsce do życia. Blisko 200 tysięcy pszczół z „Pasieki VIVO!” może w ciągu roku wyprodukować aż 100 kg naturalnego miodu, o kuszącym smaku i nieocenionych walorach zdrowotnych.

 • "Pojedynek z Triceratopsem" - wyzwanie dla prawdziwych łasuchów!

   

  Zapraszamy wszystkich niestrudzonych śmiałków do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu "Pojdeynek z Triceratopsem". Zasady pojedynku są proste: 1. Zamów Triceratops Burgera, 2. Zjedz go w całości, 3. Zrób to szybciej niż Twoi rywale.

 • Pracuj za granicą!

   

  Szukasz atrakcyjnych ofert pracy za granicą? Work Centre to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W naszym biurze znajdziesz ciekawe oferty pracy stałej oraz sezonowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105