Strona główna

Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

21
Napisany dnia: 13.03.2019, 18:00 , Tagi: Brak

W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną, które zwracały uwagę na niuanse dnia codziennego, które mają wpływ na nasze zdrowie. „Zadbaj o siebie. Jak nie ty to kto, jak nie dziś to kiedy?” - apelują.

Na sali treningowej My Fitness Gym w Jaśle odbyło się spotkanie Babskie Sprawy skierowane tylko do kobiet, które miały okazję otrzymać zastrzyk dobrej wiedzy na temat tego, w jaki sposób zadbać o mięśnie dna miednicy i dlaczego jest to takie ważne. Nie brakowało również rad dla kobiet po okresie ciąży. Chęć szybkiego powrotu do figury może okazać się zbyt przedwczesna i nieść za sobą przykre konsekwencje. O tym mówiła fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz.

Nieprawidłowe nawyki, postawa przyczyniają się do złej pracy dna miednicy. Bardzo ważne jest, aby zwracać większą uwagę na sposób wstawania z łóżka, podnoszenia np. dziecka, czy pchanie wózka – to wszystko wpływa na to, jak działa nasze ciało. Świadomość kobiet w tym zakresie rośnie i bardzo mnie to cieszy, coraz częściej pojawiają się u mnie panie, które wiedzą z czym mają problem. W sytuacji, kiedy następuje obniżenie dna miednicy, to zawsze odsyłam do lekarza ginekologa, który to diagnozuje. Ja natomiast wspomagam, aby te mięśnie pracowały prawidłowo. Stosuje terapię manualną, daje ćwiczenia, ale przede wszystkim jest to zadanie domowe dla pacjentki. Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć codziennie - wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz. - Do niepokojących objawów należą m.in. nietrzymanie moczu przy wysiłku, uczucie ciążenia, kulki w pochwie, przesilenia, bóle w okolicy miednicy oraz kręgosłupa, niestabilność tułowia – przypomina.

Powrót do formy po porodzie

Nie zabrakło również przydatny rad dla kobiet po porodzie, które często jednak sięgają po pasy poporodowe, bieliznę wyszczuplającą bądź zbyt ciasne ubrania. Okazuje się, że nie jest to zalecany sposób na wzmocnienie mięśni brzucha. Co więcej stają się one słabsze i rozleniwiają się. - Pasy poporodowe spychają narządy w dół, przez co cierpi dno miednicy. Pasy są stosowane w ciężkich przypadkach np. rozejścia spojenia łonowego, gdzie zachodzi potrzeba jego ustabilizowania – ostrzega J. Czerkiewicz. Sport po porodzie? Z tym jednak bywa różnie. Jak zaznacza fizjoterapeutka są kobiety, które mogą rozpocząć budowę swojej sylwetki po trzech miesiącach od porodu, inne po sześciu miesiącach. Ważna jest jednak postawa i rodzaj aktywności fizycznej. Zalecany jest rower miejski, który pozwoli utrzymać nam prostą sylwetkę, a przy tym nie obciążać dna miednicy. Pływanie jest dozwolone pod warunkiem silnej ściany przedniej brzucha. Z kolei trening na siłowni zalecany jest pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego.

Bądź świadoma, dbaj o siebie

Drugą część warsztatów poprowadziła Małgorzata Buba, położna rodzinna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, która przypomniała kobietom, dlaczego ważne jest samobadanie piersi i w jaki sposób prawidłowo je wykonać. W swojej pracy zawodowej nierzadko spotyka się z kobietami, które mają z tym problem. I chociaż wydaje się, że w dzisiejszych czasach przy tak wielu kampaniach profilaktycznych, nagłośnionych w mediach kobiety powinny być w tych sprawach ekspertkami, to jednak nadal widać potrzebę pogłębiania wiedzy w tym zakresie. - Naszym marzeniem było zawsze przeprowadzić takie warsztaty. Jeżeli to spotkanie przyczyni się do tego, że kobiety zaczną się badać i w sytuacji, gdy wykryją coś niepokojącego zgłoszą się do lekarza, będzie to dla nas informacja, że warto takie spotkania organizować, bo dzięki temu być może uratujemy komuś życie – podkreśla M. Buba. Samobadanie piersi powinno się rozpocząć od 20 roku życia, ale warto już wcześniej poznać swoje piersi i znać zasady ich samobadania. - Kobieta powinna badać piersi do dziesiątego dnia od wystąpienia pierwszej miesiączki. Panie, które nie miesiączkują lub są w ciąży powinny wyznaczyć sobie jeden dzień każdego miesiąca, aby wykonać takie badanie. Na początku należy oglądnąć piersi, aby sprawdzić, czy nie zaszły w nich niepokojące zmiany np. asymetria piersi, zaczerwienienie, skórka pomarańczowa, wyciek z brodawki, wciągnięta brodawka, wgłębienie piersi, zmiana jej kierunku, czy obrzęk. Podczas samobadania nie zapominajmy o miejscach nad i podobojczykowych oraz dołach pachowych, ponieważ badanie nie dotyczy tylko stricte gruczołu piersiowego – przypomina położna Małgorzata Buba.

Zachęca również wszystkie panie do korzystania z pomocy położnych, które nie tylko są do dyspozycji kobiet w trakcie ciąży i po porodzie. Położna rodzinna opiekuję się kobietą w każdym okresie jej życia. Z ich pomocy mogę korzystać także mamy z dorastającymi córkami. Warto, aby młode dziewczyny dowiedziały się jak najwięcej na temat zmian, które zachodzą w ich ciele. Kobiety w okresie przekwitania, mogą także śmiało zgłosić się do położnej rodzinnej. Pani Małgorzata jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny przygotowuje również kobiety do prawidłowego postępowania w laktacji, udziela im pomocy i wsparcia w czasie karmienia piersią, nawet w najtrudniejszych problemach.

Pomysł zorganizowania spotkania pt. „Babskie Sprawy” był strzałem w dziesiątkę. Wszystkie panie otrzymały materiały promocyjne oraz przygotowano na tę okazję poczęstunek, a także konsultacje kosmetyczne na temat piękna zewnętrznego. W czasie warsztatów uczestniczki wymieniały się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wiele z nich było pozytywnie zaskoczonych tym, czego dowiedziały się podczas spotkania. Kobiety wypełniły ankiety, z których wynika, że stopień zadowolenia był bardzo wysoki. „Było super! Chcę więcej”, „Liczę na kolejne spotkanie w ramach projektu „Babskie Sprawy”, „Piękna inicjatywa. Zorganizujcie jeszcze jakieś” - pisały uczestniczki warsztatów.

Położna rodzinna Małgorzata Buba i fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz mają wiele pomysłów na kolejne spotkania dla kobiet. Kierunkiem w działaniu będą wszystkie sugestie uczestniczek. Jednym z nich jest zorganizowanie ćwiczeń dla mam z dziećmi na sali fitness. Kobiety, które nie mają z kim zostawić swoich pociech będą mogły przyjść z nimi na zajęcia. - Bardzo dziękujemy pani Joli Warchoł, która udostępniła nam salę, Urzędowi Miasta za materiały, które mogłyśmy rozdać uczestniczkom warsztatów, a przede wszystkim paniom, które wzięły udział w naszym spotkaniu. Jest to bardzo budujące. Wśród kobiet dostrzegam ogromną potrzebę rozmawiania o swojej kobiecości – podkreśla M. Buba.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
5
"kulki w pochwie" są właśnie do ćwiczenia mięśni Kegla, a nie objawem problemów :-D
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:34
Ocena
komentarza:
5
Jeżeli mówi Pani o tzw kulkach gejszy - to już dawno nieaktualne i niepolecane
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:41
Ocena
komentarza:
2
Można wiedzieć dlaczego?
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 19:47
Ocena
komentarza:
4
Bo należy nosć wąskie spódnice i stąpać drobnymi kroczkami?
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:50
Ocena
komentarza:
0
To już lepsze kulki :-D
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:50
Ocena
komentarza:
3
Podobnie jak trampoliny
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:58
Ocena
komentarza:
1
Pytałam dlaczego i skąd ta wiedza? Czy są jakieś nowsze, nieoperacyjne sposoby?
@ Sposoby
dnia 13.03.2019, 20:04
Ocena
komentarza:
0
Można samej ćwiczyć te mięśnie,napinając i rozluźniając,ale to wymaga samodyscypliny.
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 20:06
Ocena
komentarza:
1
Faktycznie,ale najlepszy rower.
@ U
dnia 13.03.2019, 20:20
Ocena
komentarza:
0
Tak, są takie sposoby, aparaty, ćwiczenia.
@ Men
dnia 14.03.2019, 15:50
Ocena
komentarza:
3
Najlepszy ,, sposób" to chłop.
@ hanka
dnia 14.03.2019, 16:02
Ocena
komentarza:
1
Niestety nikt nie mowi o tym , że chociażby nietrzymanie moczu, to chroniczny brak wit. D.
,
@ Objawy
dnia 13.03.2019, 20:09
Ocena
komentarza:
3
Najlepiej czuć motylki,a nie kulki.
@ ciekawy
dnia 13.03.2019, 20:55
Ocena
komentarza:
5
kurcze..wreszcie jakis powazny temat...
@ Ona.
dnia 14.03.2019, 08:00
Ocena
komentarza:
4
Nareszcie coś w tych tematach... oby więcej takich spotkań.
Życzę powodzenia i w pełni popieram.
@ kawosz
dnia 14.03.2019, 13:16
Ocena
komentarza:
6
Pani Małgorzata Buba jak zawsze ładnie ubrana i pięknie pani kochana wygląda się nie mogę napatrzyć na Panią aż dech w piersiach zatyka :) super. Nie było mnie na tych warsztatach bo nie jestem kobieta a taka szkoda, nie zapomniane chwilę móc byc na takich zajęciach.
Pozdrawiam
@ Arnold
dnia 14.03.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
2
Ostatnie zdjęcie najlepsze
@ @jaślanka
dnia 16.03.2019, 22:03
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Jasło zatańczyło dla św. Jana Pawła II

   

  Na płycie jasielskiego rynku odbył się dzisiaj czwarty w historii miasta FISHMOB. Dla św. Jana Pawła II zatańczyły setki osób od przedszkolaków po licealistów.

 • „Wiem, co zależy od Unii Europejskiej dla Polski”

  W biurze posła na Sejm Bogdana Rzońcy z Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego...

 • Biecz zmodernizował dworzec kolejowy. Kiedy przyjdzie czas na Jasło?

   

  W Bieczu oddano do użytku zmodernizowany budynek dworca kolejowego wraz z centrum przesiadkowym. Wartość zadania opiewa na kwotę ponad 2 mln zł. Inwestycji przyglądał się Ryszard Pabian, burmistrza Jasła. Czy dworzec w Jaśle w przyszłości również doczeka się kompleksowego remontu?

 • Sięgnęli po własne marzenia. Siatkarze MKS-u awansowali do II ligi

   

  To była mozolna i wyboista droga zwieńczona awansem do II ligi. Siatkarze MKS-u „MOSiR” Jasło nie mogą jednak żałować...

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • BEZPŁATNE zabiegi falą uderzeniową w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Centrum Zdrowia Dr Mastej zaprasza pacjentów z dolegliwościami bólowymi nadgarstka (Zespół Cieśni Nadgarstka w stopniu lekkim i umiarkowanym) na BEZPŁATNĄ rehabilitację z wykorzystaniem fali uderzeniowej w ramach projektu badawczego realizowanego we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 • Atrakcyjny zawód – szansą na ciekawą pracę

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105