Strona główna

Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

18
Napisany dnia: 11.04.2019, 12:03 , Tagi: Brak

Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

W lutym br. Prokuratura Rejonowa w Jaśle po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego podjęła decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych mieszkańców Jasła od 21 listopada do 15 grudnia 2018 r. poprzez ich wykorzystanie w elektronicznym systemie głosowania na realizację zadań publicznych zgłoszonych jako projekty do realizacji z budżetu miasta na 2019 w ramach budżetu obywatelskiego. Decyzję tę uzasadniała brakiem danych, które dowodzą o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zdaniem prokuratora Kazimierza Łaby, regulamin głosowania w ramach budżetu obywatelskiego nie był do końca dopracowany, gdyż mógł umożliwiać pewne nadużycia w toku elektronicznego głosowania. Jak uznała prokuratura nie przewidziano bowiem żadnej możliwości zweryfikowania osoby rejestrującej konto na portalu Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznej. Władze miasta nie zgadzając się z postanowieniem prokuratury złożyły zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Przede wszystkim zwrócono uwagę na fakt, iż urzędnicy nie mają możliwości i kompetencji do sprawdzenia czy faktycznie dane zostały użyte w sposób nieuprawniony, a także czy naruszono przy ich przetwarzaniu przepisy prawa dotyczące ochrony danych osobowych.

W miniony poniedziałek Sąd Rejonowy w Jaśle uwzględnił zażalenie złożone przez miasto i uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. To oznacza, że postępowanie w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach budżetu obywatelskiego ponownie jest w toku. Sąd stwierdził, że na tym etapie po tym przeprowadzeniu postępowania dowodowego nie ma możliwości na odmowę wszczęcia dochodzenia.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:20
Ocena
komentarza:
-5
I to mi się podoba, wyzamykać oszustów, kiboli i łobuzów, albo zesłać do kamieniołomów.
@ Obywatel
dnia 11.04.2019, 12:32
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ czarny
dnia 11.04.2019, 13:02
Ocena
komentarza:
12
tępy człowieku to inne projekty miały lewe glosy . Projekt nr. 9 Drenaz boiska i glosy oddane nie wzbudzily zadnych podejrzeń ! O jakich ty kibolach piszesz ?. Co za t..an !.
@ RJS
dnia 11.04.2019, 13:22
Ocena
komentarza:
-14
Nie pij tyle. Nadmierne ilości szkodzą zdrowiu.
@ Gh
dnia 11.04.2019, 15:48
Ocena
komentarza:
8
Przecież prokuratorzy i sędziowie w Jasleo to kumple. Zamiejscowa prokuratura sie powinna tym zajac.
@ Tic-Tac
dnia 11.04.2019, 12:34
Ocena
komentarza:
-7
Czy należy rozumieć, że na siłę próbuje się udowodnić o spartolonym programie bez żadnych zabezpieczeń. Tutaj nie było żadnego włamania
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:40
Ocena
komentarza:
11
Zrozum jak dorośniesz, że nawet gdy zostawię otwarty samochód na parkingu to nikomu nie wolno go ukraść.
@ Tic-Tac
dnia 11.04.2019, 13:14
Ocena
komentarza:
-10
Tak niedopracowany był program ,jak i też Twoje porównanie o otwartym samochodzie.Jeśli źle zaparkowany, samochod to służby porządkowe usuna go na Twój koszt i wlepia Ci mandat.Czy chcesz ,ażeby burmistrz za niechlujstwo dostał w zawiasach?
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:10
Ocena
komentarza:
5
Kto napisał o miejscu niedozwolonym? czemu zmieniasz temat?
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:46
Ocena
komentarza:
-7
Od dziś można zacząć sprawdzać autobusy kto nagle emigruje myć gary i jeździć na szmacie w UK
@ RJS
dnia 11.04.2019, 13:14
Ocena
komentarza:
-5
Tylko analfabeci nie potrafiący napisać poprawnie jednego zdania dymają na najniższej albo na MOPSie.
@ menel
dnia 11.04.2019, 14:08
Ocena
komentarza:
5
Ja żyję sobie z twoich podatków, jestem na zasiłkach z Mopsu, gopsu i jeszcze parę innych, do pracy nie muszę chodzić, kaska za darmo wpada a taki frajer jak ty RJS codziennie zasuwa od rana do nocy na moje utrzymanie.
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:10
Ocena
komentarza:
-3
I tak będzie, dopóki PiS będzie u władzy.
@ oj
dnia 11.04.2019, 14:21
Ocena
komentarza:
5
I tak będzie, dopóki prokurator Ł..a będzie u władzy.
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:57
Ocena
komentarza:
-2
No proszę, a prokuratura to komu podlega? Nie Ziobrze?
@ kawosz
dnia 11.04.2019, 12:51
Ocena
komentarza:
13
Jak dla mnie te wyniki pierwszego projektu obywatelskiego były sfałszowane, wiele osób mogło oddać kilka krotnie na dany projekt żeby wygrał przez różne konta e-mail i tak system zaliczał głos jako oddany.
@ JKS
dnia 11.04.2019, 20:30
Ocena
komentarza:
2
Można wygrać drenaż. Wystarczy poskarżyć na burmisza do GIODO urzędu od danych osobowych.
@ mrX
dnia 12.04.2019, 09:00
Ocena
komentarza:
0
Postępowanie, o ile zostanie przeprowadzone odpowiednio wnikliwie, z pewnością wykaże niedopełnienie obowiązków (art. 231 KK) przez burmistrza i jego urzędników. A kwota niemała, nie da się popłynąć niska szkodliwością.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105