Strona główna

Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

18

Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

W lutym br. Prokuratura Rejonowa w Jaśle po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego podjęła decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych mieszkańców Jasła od 21 listopada do 15 grudnia 2018 r. poprzez ich wykorzystanie w elektronicznym systemie głosowania na realizację zadań publicznych zgłoszonych jako projekty do realizacji z budżetu miasta na 2019 w ramach budżetu obywatelskiego. Decyzję tę uzasadniała brakiem danych, które dowodzą o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zdaniem prokuratora Kazimierza Łaby, regulamin głosowania w ramach budżetu obywatelskiego nie był do końca dopracowany, gdyż mógł umożliwiać pewne nadużycia w toku elektronicznego głosowania. Jak uznała prokuratura nie przewidziano bowiem żadnej możliwości zweryfikowania osoby rejestrującej konto na portalu Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznej. Władze miasta nie zgadzając się z postanowieniem prokuratury złożyły zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Przede wszystkim zwrócono uwagę na fakt, iż urzędnicy nie mają możliwości i kompetencji do sprawdzenia czy faktycznie dane zostały użyte w sposób nieuprawniony, a także czy naruszono przy ich przetwarzaniu przepisy prawa dotyczące ochrony danych osobowych.

W miniony poniedziałek Sąd Rejonowy w Jaśle uwzględnił zażalenie złożone przez miasto i uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. To oznacza, że postępowanie w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach budżetu obywatelskiego ponownie jest w toku. Sąd stwierdził, że na tym etapie po tym przeprowadzeniu postępowania dowodowego nie ma możliwości na odmowę wszczęcia dochodzenia.

id

Napisany dnia: 11.04.2019, 12:03 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:20
Ocena
komentarza:
-5
I to mi się podoba, wyzamykać oszustów, kiboli i łobuzów, albo zesłać do kamieniołomów.
@ Obywatel
dnia 11.04.2019, 12:32
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ czarny
dnia 11.04.2019, 13:02
Ocena
komentarza:
12
tępy człowieku to inne projekty miały lewe glosy . Projekt nr. 9 Drenaz boiska i glosy oddane nie wzbudzily zadnych podejrzeń ! O jakich ty kibolach piszesz ?. Co za t..an !.
@ RJS
dnia 11.04.2019, 13:22
Ocena
komentarza:
-14
Nie pij tyle. Nadmierne ilości szkodzą zdrowiu.
@ Gh
dnia 11.04.2019, 15:48
Ocena
komentarza:
8
Przecież prokuratorzy i sędziowie w Jasleo to kumple. Zamiejscowa prokuratura sie powinna tym zajac.
@ Tic-Tac
dnia 11.04.2019, 12:34
Ocena
komentarza:
-7
Czy należy rozumieć, że na siłę próbuje się udowodnić o spartolonym programie bez żadnych zabezpieczeń. Tutaj nie było żadnego włamania
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:40
Ocena
komentarza:
11
Zrozum jak dorośniesz, że nawet gdy zostawię otwarty samochód na parkingu to nikomu nie wolno go ukraść.
@ Tic-Tac
dnia 11.04.2019, 13:14
Ocena
komentarza:
-10
Tak niedopracowany był program ,jak i też Twoje porównanie o otwartym samochodzie.Jeśli źle zaparkowany, samochod to służby porządkowe usuna go na Twój koszt i wlepia Ci mandat.Czy chcesz ,ażeby burmistrz za niechlujstwo dostał w zawiasach?
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:10
Ocena
komentarza:
5
Kto napisał o miejscu niedozwolonym? czemu zmieniasz temat?
@ RJS
dnia 11.04.2019, 12:46
Ocena
komentarza:
-7
Od dziś można zacząć sprawdzać autobusy kto nagle emigruje myć gary i jeździć na szmacie w UK
@ RJS
dnia 11.04.2019, 13:14
Ocena
komentarza:
-5
Tylko analfabeci nie potrafiący napisać poprawnie jednego zdania dymają na najniższej albo na MOPSie.
@ menel
dnia 11.04.2019, 14:08
Ocena
komentarza:
5
Ja żyję sobie z twoich podatków, jestem na zasiłkach z Mopsu, gopsu i jeszcze parę innych, do pracy nie muszę chodzić, kaska za darmo wpada a taki frajer jak ty RJS codziennie zasuwa od rana do nocy na moje utrzymanie.
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:10
Ocena
komentarza:
-3
I tak będzie, dopóki PiS będzie u władzy.
@ oj
dnia 11.04.2019, 14:21
Ocena
komentarza:
5
I tak będzie, dopóki prokurator Ł..a będzie u władzy.
@ dragoness
dnia 11.04.2019, 14:57
Ocena
komentarza:
-2
No proszę, a prokuratura to komu podlega? Nie Ziobrze?
@ kawosz
dnia 11.04.2019, 12:51
Ocena
komentarza:
13
Jak dla mnie te wyniki pierwszego projektu obywatelskiego były sfałszowane, wiele osób mogło oddać kilka krotnie na dany projekt żeby wygrał przez różne konta e-mail i tak system zaliczał głos jako oddany.
@ JKS
dnia 11.04.2019, 20:30
Ocena
komentarza:
2
Można wygrać drenaż. Wystarczy poskarżyć na burmisza do GIODO urzędu od danych osobowych.
@ mrX
dnia 12.04.2019, 09:00
Ocena
komentarza:
0
Postępowanie, o ile zostanie przeprowadzone odpowiednio wnikliwie, z pewnością wykaże niedopełnienie obowiązków (art. 231 KK) przez burmistrza i jego urzędników. A kwota niemała, nie da się popłynąć niska szkodliwością.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

  • W Cieklinie powstanie strzelnica

    Rada powiatu zabezpieczyła 350 tys. zł na budowę strzelnicy powiatowej w Cieklinie. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku. Całe zadanie opiewa na blisko 2 mln zł. Zarząd powiatu ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej.

  • Małgorzata Adamska-Chmiel drugim zastępcą burmistrza

    Dzisiaj burmistrz Jasła Ryszard Pabian powołał swojego drugiego zastępcę. Małgorzata Adamska-Chmiel dotychczas pełniła funkcję kierownika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Pod jej skrzydłami miasto pozyskało 150 milionów złotych dofinansowania.

  • Powiat planuje budowę dwóch mostów i dróg powiatowych

    Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na przystąpienie do budowy dwóch mostów na rzece Jasiołce oraz na rzece Ropie, a także wyraziła zgodę na zabezpieczenie środków w kwocie 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowych.

  • Wkrótce odwiedzimy groby naszych bliskich

     

    Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy odwiedzali w te dni groby swoich bliskich z rodziny i znajomych. Zapalili znicze, złożyli stroiki i chryzantemy w doniczkach.

  • Frekwencja wyborcza w Jaśle wyższa niż 4 lata temu

    Trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12.00 frekwencja wyborcza w mieście Jaśle wyniosła 20,1%.

  • Wypadek w Gorzycach. Trzech motocyklistów trafiło do szpitala

    Dzisiaj około godziny 10. na drodze wojewódzkiej nr 992 w Gorzycach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i trzech motocykli. W wyniku tego zdarzenia do jasielskiego szpitala przetransportowano trzy osoby kierujące jednośladem. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

  • Pożar sortowni odpadów w Wolicy. Strażacy walczą z ogniem

    Około godziny 17. w Wolicy wybuchł pożar sortowni odpadów w Wolicy. Ogromne kłęby ciemnego dymu zawisły nad Jasłem. Strażacy z ponad 30 jednostek z powiatu jasielskiego, a także z Krosna, Dębicy, Łańcuta, czy Sanoka zmagają się z gaszeniem pożaru.

  • Tam mógł być cmentarz. Budowa drogi wstrzymana

     

    Budowa odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle została wstrzymana zanim na dobre się rozpoczęła. Na placu budowy blisko dwa tygodnie temu podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielet kobiety. Zagadkowe odkrycie pozwoliło na postawienie istotnego z punktu widzenia inwestycji pytania. Czy na trasie przebiegu drogi znajdował się niegdyś cmentarz żydowski?

  • Uwaga na oszustów! Dwie próby oszustwa metodą „na wnuczka”

     

    Dzisiaj przed godziną 14. KPP w Jaśle otrzymała zgłoszenia o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Policjanci apelują o ostrożność.  Oszuści często posługują się podstępem aby podszywając się pod krewnych i bliskich członków rodziny, pozbawić swoje ofiary oszczędności.

  • Czy ul. Za Bursą otworzą dla ruchu pojazdów?

    Mieszkańcy osiedla Kopernika w Jaśle domagają się zmiany organizacji ruchu na ul. Za Bursą na odcinku od ul. Wincentego Pola do ul. Baczyńskiego. Wnioskują o to, aby na tej drodze dopuszczono ruch samochodów z jednym kierunkiem jazdy. W tej sprawie odbyła się wizja lokalna, podczas której dokonano oceny zasadności zmiany organizacji ruchu.

  • Na wzgórzu stoi cokół. Na figurę Chrystusa jeszcze poczekamy

    Na działce miejskiej użyczonej pod budowę pomnika Chrystusa Króla Wszechświata od roku prowadzone są prace budowlane. Rzemieślnicy, którzy podjęli się tego przedsięwzięcia planowali zakończyć inwestycję w listopadzie. Okazało się jednak, że koszt odlewu figury Chrystusa jest bardzo kosztowny..

  • Drogi Licealisto!

     

    Jeśli czujesz się przytłoczony zgiełkiem, doskwiera Ci anonimowość, masz poczucie, że Twoje szanse na rozwinięcie potencjału intelektualnego mogą się zmarnować, giniesz w tłumie i nikt nie ma dla Ciebie czasu – rozważ naszą propozycję.

  • Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

     

    W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”. W tym roku postanowili powtórzyć akcję.

  • Vistula w Galerii Jasło. Na otwarcie -30%!

     

    Zapraszamy do nowo otwartego salonu marki Vistula w Galerii Jasło. Dla wszystkich klientów specjalny rabat -30% na nową kolekcję!

  • Bezpłatne szkolenia językowe

     

    Centrum Szkoleniowo Konsultingowe dla Biznesu AWALON w Jaśle zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach językowych.

  • Pomagają dzieciom chorym na raka

     

    Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105