Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

7

W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w
przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia > Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1 Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

Czy wystarczy ubezpieczyć się tuż przed powodzią?

Nie ulega wątpliwości, że zawierając umowę ubezpieczenia czujemy się bezpiecznie. Nie każde ubezpieczenie działa jednak „od zaraz”. Ogólne Warunki Ubezpieczenia mogą przewidywać okres tzw. karencji. Jest to czasowe wstrzymanie ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku ubezpieczeń od powodzi okres ten nie jest, co prawda, zazwyczaj zbyt długi (średnio wynosi 30 dni), jednak warto o nim pamiętać. Jeżeli bowiem od momentu podpisania umowy z danym towarzystwem ubezpieczeń do chwili wystąpienia powodzi powodującej szkodę w Państwa mieniu nie upłynie wymagany czas, to nie otrzymacie Państwo wypłaty odszkodowania. Karencja zastrzeżona jest jednak zazwyczaj przy zawieraniu pierwszej umowy. Jeżeli mieliście Państwo już wykupioną polisę, która obejmowała skutki powodzi i jedynie ją przedłużacie na kolejny okres, wówczas okres karencji najpewniej nie będzie obowiązywał.

„Za to nie odpowiadamy...”

Co prawda każdy zakład ubezpieczeń ma inną politykę w zakresie stosowanych wyłączeń odpowiedzialności, jednak wszystkie muszą znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Mogą one swoim zakresem dotyczyć np. zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za szkody spowodowane przez tzw. powodzie powtarzalne, czy powstałe na terenach zalewowych. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel powinien takie wyłączenia sformułować bardzo precyzyjnie, ponieważ w razie ewentualnego sporu wszelkie nieścisłości powinny być interpretowane na korzyść ubezpieczonego. Wynika to wprost z art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zgodnie z którym „postanowienia umowy ubezpieczenia, ogólnych warunków ubezpieczenia oraz innych wzorców umowy sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia”.

Obowiązki ubezpieczonego

Należy również zwrócić uwagę na zapisy dotyczące Państwa obowiązków. Zakład ubezpieczeń może bowiem odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na brak odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia (np. pozostawienie otwartego okna, zły stan rynien, czy przeciekający dach) oraz w przypadku opuszczenia lub nie wykorzystywania przedmiotu przez określony czas (np. powyżej 60 dni).

Zgłaszamy szkodę

W sytuacji, gdy już dojdzie do szkody, warto zajrzeć na stronę ubezpieczyciela i sprawdzić, jak wygląda formuła zgłoszenia szkody i prowadzenia postępowania likwidacyjnego. W dzisiejszych czasach najbardziej popularne jest zgłoszenie szkody telefoniczne oraz za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Można to zrobić również osobiście w oddziale, pisemnie lub za pośrednictwem indywidualnego internetowego konta ubezpieczeniowego. Dla zgłoszenia szkody najważniejsza jest jego treść, a nie forma. Jeżeli więc zdecydujecie się Państwo na dedykowany formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela, warto dodatkowo przesłać do towarzystwa ubezpieczeń pisemne zgłoszenie szkody, w którym kompleksowo wyłuszczycie swoje racje. Pozwoli to uniknąć niedomówień oraz zaprezentować w pełni Państwa stanowisko.

Warto również zwrócić uwagę na wyznaczony przez ubezpieczyciela termin na zgłoszenie szkody – zwykle jest to od 3 do 7 dni, licząc od chwili zaistnienia szkody. Jest to o tyle istotne, że w przypadku jego uchybienia, zakład ubezpieczeń może np. odpowiednio zmniejszyć wypłacone Państwu odszkodowanie, jeżeli wspomniana opieszałość przyczyniła się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiła ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku.

Zespół Law4all.pl

Napisany dnia: 07.08.2020, 15:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ Waldemar
dnia 08.08.2020, 16:35 · Zgłoś
Głosowałem na PO i jestem z tego dumny.
Odpowiedz
-1
@ ixi
dnia 07.08.2020, 22:35 · Zgłoś
Dalej głosujcie na układ post Magdalenkowy PO PiS, tylko nie jęczeć że wam źle
Odpowiedz
1
@ xxx
dnia 07.08.2020, 15:47 · Zgłoś
Prosic dude o pomoc przeciez obiecal nie frajerzy?
Odpowiedz
1
@ Toki
dnia 07.08.2020, 15:42 · Zgłoś
Pójść do Duda Pomoc ale już za późno bo zlikwidowali zaraz po wyborach w 2015 bo to była kiełbasa wyborcza.
Odpowiedz
2
@ Kierowca 810
dnia 07.08.2020, 15:26 · Zgłoś
Założyć sprawę przeciwko ZUS do sądu w Tarnowie biorąc tamtejszych
adwokatów prowadzących sprawy ubezpieczeń.
To się opłaci i odszkodowanie pewne.
Odpowiedz
2
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.08.2020, 15:38 · Zgłoś
To przed którym sądem bœdzie prowadzona sprawa nie zależny od powoda...a gdyby jeszcze był w trudnej sytuacji materialnej to jakiego sobie weźmie adwokata...???
Odpowiedz
6
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.08.2020, 15:05 · Zgłoś
Czy udać się po pomoc do wymiaru niesprawiedliwości, który nie powoła przedstawianych świadków, nie wyjaśni przedstawianych zarzutów, sprzecznych zeznań, czy opinii biegłych a sprawę oddali po kilku latach...???
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657