Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

7

W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w
przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia > Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1 Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

Czy wystarczy ubezpieczyć się tuż przed powodzią?

Nie ulega wątpliwości, że zawierając umowę ubezpieczenia czujemy się bezpiecznie. Nie każde ubezpieczenie działa jednak „od zaraz”. Ogólne Warunki Ubezpieczenia mogą przewidywać okres tzw. karencji. Jest to czasowe wstrzymanie ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku ubezpieczeń od powodzi okres ten nie jest, co prawda, zazwyczaj zbyt długi (średnio wynosi 30 dni), jednak warto o nim pamiętać. Jeżeli bowiem od momentu podpisania umowy z danym towarzystwem ubezpieczeń do chwili wystąpienia powodzi powodującej szkodę w Państwa mieniu nie upłynie wymagany czas, to nie otrzymacie Państwo wypłaty odszkodowania. Karencja zastrzeżona jest jednak zazwyczaj przy zawieraniu pierwszej umowy. Jeżeli mieliście Państwo już wykupioną polisę, która obejmowała skutki powodzi i jedynie ją przedłużacie na kolejny okres, wówczas okres karencji najpewniej nie będzie obowiązywał.

„Za to nie odpowiadamy...”

Co prawda każdy zakład ubezpieczeń ma inną politykę w zakresie stosowanych wyłączeń odpowiedzialności, jednak wszystkie muszą znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Mogą one swoim zakresem dotyczyć np. zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za szkody spowodowane przez tzw. powodzie powtarzalne, czy powstałe na terenach zalewowych. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel powinien takie wyłączenia sformułować bardzo precyzyjnie, ponieważ w razie ewentualnego sporu wszelkie nieścisłości powinny być interpretowane na korzyść ubezpieczonego. Wynika to wprost z art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zgodnie z którym „postanowienia umowy ubezpieczenia, ogólnych warunków ubezpieczenia oraz innych wzorców umowy sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia”.

Obowiązki ubezpieczonego

Należy również zwrócić uwagę na zapisy dotyczące Państwa obowiązków. Zakład ubezpieczeń może bowiem odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na brak odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia (np. pozostawienie otwartego okna, zły stan rynien, czy przeciekający dach) oraz w przypadku opuszczenia lub nie wykorzystywania przedmiotu przez określony czas (np. powyżej 60 dni).

Zgłaszamy szkodę

W sytuacji, gdy już dojdzie do szkody, warto zajrzeć na stronę ubezpieczyciela i sprawdzić, jak wygląda formuła zgłoszenia szkody i prowadzenia postępowania likwidacyjnego. W dzisiejszych czasach najbardziej popularne jest zgłoszenie szkody telefoniczne oraz za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Można to zrobić również osobiście w oddziale, pisemnie lub za pośrednictwem indywidualnego internetowego konta ubezpieczeniowego. Dla zgłoszenia szkody najważniejsza jest jego treść, a nie forma. Jeżeli więc zdecydujecie się Państwo na dedykowany formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela, warto dodatkowo przesłać do towarzystwa ubezpieczeń pisemne zgłoszenie szkody, w którym kompleksowo wyłuszczycie swoje racje. Pozwoli to uniknąć niedomówień oraz zaprezentować w pełni Państwa stanowisko.

Warto również zwrócić uwagę na wyznaczony przez ubezpieczyciela termin na zgłoszenie szkody – zwykle jest to od 3 do 7 dni, licząc od chwili zaistnienia szkody. Jest to o tyle istotne, że w przypadku jego uchybienia, zakład ubezpieczeń może np. odpowiednio zmniejszyć wypłacone Państwu odszkodowanie, jeżeli wspomniana opieszałość przyczyniła się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiła ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku.

Zespół Law4all.pl

Napisany dnia: 07.08.2020, 15:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.08.2020, 15:05
Ocena
komentarza:
6
Czy udać się po pomoc do wymiaru niesprawiedliwości, który nie powoła przedstawianych świadków, nie wyjaśni przedstawianych zarzutów, sprzecznych zeznań, czy opinii biegłych a sprawę oddali po kilku latach...???
@ Kierowca 810
dnia 07.08.2020, 15:26
Ocena
komentarza:
2
Założyć sprawę przeciwko ZUS do sądu w Tarnowie biorąc tamtejszych
adwokatów prowadzących sprawy ubezpieczeń.
To się opłaci i odszkodowanie pewne.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.08.2020, 15:38
Ocena
komentarza:
2
To przed którym sądem bœdzie prowadzona sprawa nie zależny od powoda...a gdyby jeszcze był w trudnej sytuacji materialnej to jakiego sobie weźmie adwokata...???
@ Toki
dnia 07.08.2020, 15:42
Ocena
komentarza:
1
Pójść do Duda Pomoc ale już za późno bo zlikwidowali zaraz po wyborach w 2015 bo to była kiełbasa wyborcza.
@ xxx
dnia 07.08.2020, 15:47
Ocena
komentarza:
1
Prosic dude o pomoc przeciez obiecal nie frajerzy?
@ ixi
dnia 07.08.2020, 22:35
Ocena
komentarza:
-1
Dalej głosujcie na układ post Magdalenkowy PO PiS, tylko nie jęczeć że wam źle
@ Waldemar
dnia 08.08.2020, 16:35
Ocena
komentarza:
-1
Głosowałem na PO i jestem z tego dumny.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105