Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czarni Jasło w akcji "Wykop Smog"

13

JKS Czarni 1910 Jasło wraz z Polską Spółką Gazownictwa przystępują do realizacji kampanii edukacyjnej pod nazwą ,,Wykop Smog”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej na temat jakości powietrza, z naciskiem na ograniczenie palenisk domowych i kotłowni na paliwo stałe.

Kampania będzie związana z promocją akcji ,,Bądź EKO i oszczędzaj”, która dotyczy dofinansowania wymiany pieca na paliwo stałe, na piece na paliwo gazowe. Członkowie stowarzyszenia zostaną merytorycznie przygotowani do prowadzenia kampanii ekologicznej w ramach, której zostaną przeprowadzone wykłady dla wszystkich grup sekcji piłkarskich klubu JKS Czarni 1910 Jasło oraz Akademii Piłkarskiej. Dodatkowo, akcja będzie wsparte szeroką kampanią reklamową.

Hasło SMOG budzi w Polsce najwięcej emocji zimą. Pojawia się ono najczęściej podczas kumulacji kilku czynników: wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. brak wiatru, niska temperatura powietrza, inwersja termiczna, zamglenie. Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony. Zgodnie z polską normą, średnie dobowe zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 na poziomie 50 μg/m3 może być przekraczane aż przez 35 dni w roku. Średnie dobowe zanieczyszczenie na poziomie 200 μg/m3 zobowiązuje Wojewódzkie Zespoły Zarządzania Kryzysowego do ostrzeżenia mieszkańców przed zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Poziom skażenia przekraczający 300 μg/m3 skutkuje działaniami zapobiegającymi i ogłoszeniem alarmu smogowego.

Za przekroczenie dopuszczalnych poziomów odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny. Istotnym źródłem zanieczyszczeń, szczególnie w dużych miastach, jest także transport, zwłaszcza indywidualny. Dla poprawy jakości powietrza kluczowe są więc zachowania i decyzje każdego z nas. Rzeczywiste dane (KOBIZE 2018) na temat pochodzenia zanieczyszczeń w Polsce, np. dla pyłów PM2,5, prezentują się następująco:

 • Procesy spalania poza przemysłem (głównie w gospodarstwach domowych) 48,0%
 • Procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii 9,0%
 • Procesy spalania w przemyśle 20,0%
 • Transport drogowy 7,0%
 • Inne pojazdy i urządzenia 7,0%
 • Procesy produkcyjne 5,0%
 • Rolnictwo 2,0%
 • Zagospodarowanie odpadów 1,0%
 • Zastosowanie rozpuszczalników i innych produktów 1,0%
 • Wydobycie i dystrybucja paliw kopalnych 0%

Jak widać z powyższych danych ok. 48% przekroczeń odnotowano w gospodarstwach domowych. Wynika to z niskiej świadomości społecznej dotyczącej emitorów zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem większości Polaków, głównym sprawcą złej jakości powietrza (badanie Kantor Public z października 2017 ,,Świadomość społeczna na temat zależności pomiędzy źródłem energii grzewczej a jakością powietrza i jego wpływem na zdrowie” są spaliny samochodów (54%) i zakłady przemysłowe (38%). Choć badanie CBOS z kwietnia 2018 wykazało poprawę postrzegania źródeł zanieczyszczenia powietrza, mimo to wiedza Polaków w tym zakresie wciąż nie jest zadowalająca.

JKS Czarni 1910 Jasło oraz partner kampanii edukacyjnej Polska Spółka Gazownictwa zachęcają do aktywnego uczestnictwa w projekcie. O szczegółach akcji klub będzie informował na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

red./JKS Czarni 1910 Jasło

Napisany dnia: 19.06.2020, 13:48
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Bangla
dnia 19.06.2020, 14:32
Ocena
komentarza:
6
Fajna inicjatywa. Klub kolejny raz pozytywnie daje o sobie znać. Brawo Czarni. Duma miasta :)
@ Kibic
dnia 19.06.2020, 23:30
Ocena
komentarza:
5
Brawo PSG i działacze Czarnych za działanie.
Trzeba współpracy i wsparcia lokalnych społeczności, wydarzeń, trzeba zrównoważonego rozwoju.
Brawo oby tak dalej !
@ Kibic
dnia 19.06.2020, 23:33
Ocena
komentarza:
-4
Poczytajcie dobrze na banerze kto wspiera Klub Czarni Jasło.
@ Prawda
dnia 20.06.2020, 07:59
Ocena
komentarza:
4
Wspierać klub, a być patronem honorowym wydarzenia to dwie zupełnie różne sprawy. Baner mówi tylko i wyłącznie o wydarzeniu, nie o klubie
@ Do prawda
dnia 20.06.2020, 12:16
Ocena
komentarza:
3
A Ty myślisz, że samo przyszło, PSG do Czarnych… myśl człowieku. Poczytaj wywiad z Prezesem Samborskim to się kilku rzeczy dowiesz.
Pozdro.
@ Kondzio
dnia 21.06.2020, 00:25
Ocena
komentarza:
0
Jaki wynik w ostatnim sparingowym meczu?
M
Nie mowcie ze druzyna z okregowki pokonała "wiekich"
Czarnych Jaslo
@ jks
dnia 21.06.2020, 14:18
Ocena
komentarza:
-2
A że tak spytam co ma Akcja Czarnych do wyniku jakiegos tam sparingu prze liga ? Nie wiesz jaki wynik to wejdz na strone klubową to sie dowiesz.
@ czarny
dnia 21.06.2020, 14:38
Ocena
komentarza:
-4
zwykły troll szkoda odpisywać. Brawo Czarni.
@ Hhhggjfa
dnia 21.06.2020, 15:09
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Marcin.
dnia 22.06.2020, 08:57
Ocena
komentarza:
4
Chętnie wykopię czarnych z miejskiego budżetu.
@ Do marcin
dnia 22.06.2020, 09:13
Ocena
komentarza:
-1
Pan z mosiru ?
@ @Marcin.
dnia 22.06.2020, 10:31
Ocena
komentarza:
-5
Tak z mosiru a nie wolno?,nie lubię was strasznie bo w Jaśle powinna być tylko siatkówka męska, pływanie i judo. Burmistrz nam powinien wszystkie pieniądze dać a nie wam bo nam się one po prostu należą choć mamy wygwizdane na mieszkańców Jasła i nie chce się nam w żadne akcje pomocy szpitalowi czy potrzebującym mieszkańcom angażować.
@ Marcin.
dnia 22.06.2020, 12:41
Ocena
komentarza:
5
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci obchodzą dzisiaj swoje święto

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody Święta Policji. Miejscem uroczystego apelu był plac przy nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Symboliczny klucz do nowo powstałego budynku odebrał Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Robert Wróbel. Wydarzeniu, tradycyjnie towarzyszyło wręczenie funkcjonariuszom jasielskiej jednostki aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 • Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Przysiekach i Desznicy. Poświęcono zmodernizowany przed kilkoma miesiącami odcinek DK28

   

  Po upływie dziewięciu miesięcy od oddania do użytku zmodernizowanego odcinka DK28 Siepietnica – Trzcinica, dokonano jego poświęcenia. Do Przysiek zawitał szef resortu infrastruktury Adam Adamczyk. Padły zapowiedzi kierowania kolejnych rządowych środków na realizację inwestycji infrastrukturalnych na terenie powiatu jasielskiego.

 • W Trzcinicy powstanie centrum kultury?

  Radni powiatowi większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród wielu inwestycji zaplanowano do realizacji budowę Regionalnego Centrum Kultury Trzcinica Park.

 • Jarosław Pękala odwołany z funkcji. Rada Gminy Tarnowiec ma nowego przewodniczącego

  Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Tarnowiec przeprowadzono głosowanie w sprawie odwołania Jarosława Pękali z funkcji przewodniczącego organu uchwałodawczego. Wniosek złożony przez grupę radnych uzyskał 9 głosów poparcia. Sześciu radnych głosowało przeciwko odwołaniu przewodniczącego. Od dzisiaj pracami rady kierować będzie Michał Dłuski.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Budowa oddziału psychiatrycznego z poradniami coraz bliżej

  Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle ogłosiła przetarg na pierwszy etap rozbudowy lecznicy o oddział psychiatryczny z poradniami. W ramach tych prac powstanie budynek do kondygnacji pierwszego piętra. Zadanie oszacowano na blisko 15 mln zł.

 • Czy to koniec marzeń o linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło?

   

  Temat budowy nowej linii kolejowej, która miałaby połączyć Dębicę z Jasłem, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stał się dla lokalnych polityków i samorządowców jedną z głównych obietnic, jaką  raczyli oni mieszkańców Jasła i okolic. O realizację projektu w ramach rządowego programu „Kolej +” wnioskował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Okazuje się jednak, że wnioskodawca nie jest w stanie zadeklarować finansowania prac w ramach planowanej inwestycji.  

 • Zdaniem starosty, nowe płatne strefy parkowania nie poprawią rotacji pojazdów

  Wiosną br. Rada Miejska w Jaśle zdecydowała się na zwiększenie wysokości opłaty za parkowanie w płatnej strefie. Co więcej płatną strefą objęła nowe lokalizacje. Do tej pory jednak na wielu ulicach parkowanie nadal jest bezpłatne. Miasto czeka na zatwierdzenie zaproponowanych zmian organizacji ruchu a starosta zajął stanowisko w tej sprawie.

 • Szukasz materiałów instalacyjnych lub chcesz wymienić piec? Jest JANDRO

   

  Już jutro otwarcie nowego sklepu w Jaśle z instalacją grzewczą i sanitarną. JANDRO zaprasza zarówno klientów detalicznych jak również wykonawców, którzy mogą liczyć na atrakcyjne warunki współpracy. Sklep mieści się przy ul. Modrzejewskiego 10.

 • Czy w "małej Czwórce" powstanie miejski żłobek?

  Wracamy do tematu utworzenia miejskiego żłobka na terenie Jasła. Wczoraj radni miejscy zabezpieczyli 113 tys. zł na rozpoczęcie działań związanych z tym zadaniem. Najpierw, zanim zostanie wybrany jeden z proponowanych wariantów realizacji tego przedsięwzięcia, powstanie opracowanie, które dokładnie pokaże ich zalety i wady..

 • Jacek Jaworek podejrzewany o dokonanie potrójnego morderstwa poszukiwany listem gończym

  52-latek jest podejrzany o dokonanie potrójnego zabójstwa w Borowcach. Wszystkie osoby, które mają informacje na temat miejsca pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach tel. 798031306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie tel. 47 858 1255 lub 112.

 • Czy chcesz cieszyć się i zachwycać swoim ogrodem po zmroku?

   

  Ogród jest doskonałym miejscem, gdzie spędzamy wolny czas. Ważnym więc elementem w ogrodzie jest OŚWIETLENIE!
  Dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie daje szansę na uzyskanie równowagi pomiędzy dobrą widocznością, a spędzeniem ciepłego wieczoru w klimatycznym świetle.

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105