Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czarni Jasło w akcji "Wykop Smog"

13

JKS Czarni 1910 Jasło wraz z Polską Spółką Gazownictwa przystępują do realizacji kampanii edukacyjnej pod nazwą ,,Wykop Smog”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej na temat jakości powietrza, z naciskiem na ograniczenie palenisk domowych i kotłowni na paliwo stałe.

Kampania będzie związana z promocją akcji ,,Bądź EKO i oszczędzaj”, która dotyczy dofinansowania wymiany pieca na paliwo stałe, na piece na paliwo gazowe. Członkowie stowarzyszenia zostaną merytorycznie przygotowani do prowadzenia kampanii ekologicznej w ramach, której zostaną przeprowadzone wykłady dla wszystkich grup sekcji piłkarskich klubu JKS Czarni 1910 Jasło oraz Akademii Piłkarskiej. Dodatkowo, akcja będzie wsparte szeroką kampanią reklamową.

Hasło SMOG budzi w Polsce najwięcej emocji zimą. Pojawia się ono najczęściej podczas kumulacji kilku czynników: wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. brak wiatru, niska temperatura powietrza, inwersja termiczna, zamglenie. Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony. Zgodnie z polską normą, średnie dobowe zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 na poziomie 50 μg/m3 może być przekraczane aż przez 35 dni w roku. Średnie dobowe zanieczyszczenie na poziomie 200 μg/m3 zobowiązuje Wojewódzkie Zespoły Zarządzania Kryzysowego do ostrzeżenia mieszkańców przed zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Poziom skażenia przekraczający 300 μg/m3 skutkuje działaniami zapobiegającymi i ogłoszeniem alarmu smogowego.

Za przekroczenie dopuszczalnych poziomów odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny. Istotnym źródłem zanieczyszczeń, szczególnie w dużych miastach, jest także transport, zwłaszcza indywidualny. Dla poprawy jakości powietrza kluczowe są więc zachowania i decyzje każdego z nas. Rzeczywiste dane (KOBIZE 2018) na temat pochodzenia zanieczyszczeń w Polsce, np. dla pyłów PM2,5, prezentują się następująco:

 • Procesy spalania poza przemysłem (głównie w gospodarstwach domowych) 48,0%
 • Procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii 9,0%
 • Procesy spalania w przemyśle 20,0%
 • Transport drogowy 7,0%
 • Inne pojazdy i urządzenia 7,0%
 • Procesy produkcyjne 5,0%
 • Rolnictwo 2,0%
 • Zagospodarowanie odpadów 1,0%
 • Zastosowanie rozpuszczalników i innych produktów 1,0%
 • Wydobycie i dystrybucja paliw kopalnych 0%

Jak widać z powyższych danych ok. 48% przekroczeń odnotowano w gospodarstwach domowych. Wynika to z niskiej świadomości społecznej dotyczącej emitorów zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem większości Polaków, głównym sprawcą złej jakości powietrza (badanie Kantor Public z października 2017 ,,Świadomość społeczna na temat zależności pomiędzy źródłem energii grzewczej a jakością powietrza i jego wpływem na zdrowie” są spaliny samochodów (54%) i zakłady przemysłowe (38%). Choć badanie CBOS z kwietnia 2018 wykazało poprawę postrzegania źródeł zanieczyszczenia powietrza, mimo to wiedza Polaków w tym zakresie wciąż nie jest zadowalająca.

JKS Czarni 1910 Jasło oraz partner kampanii edukacyjnej Polska Spółka Gazownictwa zachęcają do aktywnego uczestnictwa w projekcie. O szczegółach akcji klub będzie informował na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

red./JKS Czarni 1910 Jasło

Napisany dnia: 19.06.2020, 13:48
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Bangla
dnia 19.06.2020, 14:32
Ocena
komentarza:
6
Fajna inicjatywa. Klub kolejny raz pozytywnie daje o sobie znać. Brawo Czarni. Duma miasta :)
@ Kibic
dnia 19.06.2020, 23:30
Ocena
komentarza:
5
Brawo PSG i działacze Czarnych za działanie.
Trzeba współpracy i wsparcia lokalnych społeczności, wydarzeń, trzeba zrównoważonego rozwoju.
Brawo oby tak dalej !
@ Kibic
dnia 19.06.2020, 23:33
Ocena
komentarza:
-4
Poczytajcie dobrze na banerze kto wspiera Klub Czarni Jasło.
@ Prawda
dnia 20.06.2020, 07:59
Ocena
komentarza:
4
Wspierać klub, a być patronem honorowym wydarzenia to dwie zupełnie różne sprawy. Baner mówi tylko i wyłącznie o wydarzeniu, nie o klubie
@ Do prawda
dnia 20.06.2020, 12:16
Ocena
komentarza:
3
A Ty myślisz, że samo przyszło, PSG do Czarnych… myśl człowieku. Poczytaj wywiad z Prezesem Samborskim to się kilku rzeczy dowiesz.
Pozdro.
@ Kondzio
dnia 21.06.2020, 00:25
Ocena
komentarza:
0
Jaki wynik w ostatnim sparingowym meczu?
M
Nie mowcie ze druzyna z okregowki pokonała "wiekich"
Czarnych Jaslo
@ jks
dnia 21.06.2020, 14:18
Ocena
komentarza:
-2
A że tak spytam co ma Akcja Czarnych do wyniku jakiegos tam sparingu prze liga ? Nie wiesz jaki wynik to wejdz na strone klubową to sie dowiesz.
@ czarny
dnia 21.06.2020, 14:38
Ocena
komentarza:
-4
zwykły troll szkoda odpisywać. Brawo Czarni.
@ Hhhggjfa
dnia 21.06.2020, 15:09
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Marcin.
dnia 22.06.2020, 08:57
Ocena
komentarza:
4
Chętnie wykopię czarnych z miejskiego budżetu.
@ Do marcin
dnia 22.06.2020, 09:13
Ocena
komentarza:
-1
Pan z mosiru ?
@ @Marcin.
dnia 22.06.2020, 10:31
Ocena
komentarza:
-5
Tak z mosiru a nie wolno?,nie lubię was strasznie bo w Jaśle powinna być tylko siatkówka męska, pływanie i judo. Burmistrz nam powinien wszystkie pieniądze dać a nie wam bo nam się one po prostu należą choć mamy wygwizdane na mieszkańców Jasła i nie chce się nam w żadne akcje pomocy szpitalowi czy potrzebującym mieszkańcom angażować.
@ Marcin.
dnia 22.06.2020, 12:41
Ocena
komentarza:
5
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Prezydenta Andrzej Duda odwiedził Jasło

   

  W ostatnim dniu kampanii wyborczej, kandydaci na urząd prezydenta RP, nie szczędzą sił w zabiegach o głosy wyborców. Andrzej Duda w piątek odwiedzi kilka miejscowości na Podkarpaciu. Rano zawitał do Jasła. W okolicach zielonego rynku prezydenta RP przywitały tłumy mieszkańców miasta i okolic.

 • Do mieszkańców Trzcinicy dotkniętej skutkami podtopień trafiły kuchenki i pralki od PGNiG S.A.

   

  Od tragedii, jaka dotknęła ponad dwieście gospodarstw domowych w Trzcinicy, minęły niemal dwa tygodnie. Powoli kończy się wielkie sprzątanie skutków nawałnic i podtopień, które stały się ich następstwem. Wiele rodzin straciło niemal cały dobytek. Do najbardziej potrzebujących trafił dzisiaj sprzęt AGD, podarowany przez PGNiG S.A.   

 • "Bitwa o wozy" w drugiej turze

  W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją otrzymają wóz strażacki wart 800 tys. zł. Do wygrania jest 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych. W pierwszej edycji "Bitwy o wozy" promesę na zakup nowego, średniego wozu z województwa podkarpackiego otrzymała gmina Cisna.

 • Trwa zażarta walka o urząd prezydencki

  Na ostatniej prostej wyścigu o fotel prezydenta RP kampanijna retoryka staje się coraz ostrzejsza. W walce wyborczej kandydaci i ich sztaby sięgają po przeróżne formy oddziaływania na elektorat. Rywalizacja prowadzona jest nie tylko w sieci, np. przy wykorzystaniu mediów społecznościowych lecz również materiałów tradycyjnych...

 • Z pomocą kolejnym samorządom

  Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza udzielić dotacje gminom Brzyska i Kołaczyce do 200 tys. zł dla każdej z nich w związku z poniesionymi stratami w wyniku klęski żywiołowej. Decyzja o przyznaniu środków zostanie podjęta przez Radę m.st. Warszawy. Z kolei z pomocą samorządowi miejskiemu Jasła przychodzi Związek Miast Polskich...

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

 • Trwa budowa boiska przy ZSUiS

   

  Przed budynkiem Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle trwają prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Ma być ono gotowe do końca października bieżącego roku. Inwestycja o wartości blisko pół miliona złotych jest elementem realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jaśle zadania pn. „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego”.

 • Pstryk i gotowe! Zobacz jak robi to fotograf Karolina Kaleta

   

  Obrazy towarzyszą nam w niemal każdym miejscu i chwili. Fotografia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno prywatnego, jak również zawodowego. 

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105