Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Czy będzie kolejne złoto?

13
Ostatnie sukcesy jasielskich judoków sprawiły, że wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych. Wychodząc na przeciw potrzebom naszych czytelników postanowiliśmy przybliżyć działalność jasielskiej sekcji judo.

Więcej zdjęć w <Galerii> .


Powstała w 1993 roku z inicjatywy Tadeusza Baniaka, ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przez kilka lat treningi prowadził dojeżdżający z Sanoka Tomasz Bobala, znakomity trener, międzynarodowy sędzia. Początkowo zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, jednak rosnące zainteresowanie judo zmusiło trenera Bobalę do częstszych wizyt w Jaśle. Od samego początku na treningi chodzili dwaj bracia: Michał i Przemysław Czarneccy. Ich zamiłowanie do sportu i liczne sukcesy sprawiły, że po kilku latach sami zaczęli uczyć młodszych. W 2002 roku Tomasza Bobalę zastąpił Przemysław Czarnecki, dwa lata później dołączył Michał.

Początkowo prowadzili dwie grupy, jednak coraz większa ilość chętnych spowodowała, że od 2008 roku bracia prowadzą zajęcia już dla trzech grup – od początkującej do zaawansowanej. – Jako instruktor zacząłem pracować w 2002 roku, wtedy na zajęcia przychodziły 7-8-letnie dzieci. Na początku odbywały się dwa razy w tygodniu i była to bardziej forma zabawy niż treningu. Ale z biegiem czasu judocy doszli do pewnego poziomu trenowania i zaczęły się wyjazdy na zawody w Mistrzostwach Polski – mówi Przemysław Czarnecki. Jego zdaniem, judo dla dzieci to świetna zabawa, wszechstronny rozwój oraz nauka podstawowych elementów tego sportu. - Najważniejszą rzeczą w judo jest umiejętność padania. Cały pierwszy rok uczę dzieci padów, a jak to opanują, to przechodzimy do rzutów i innych technik – wyjaśnia trener Czarnecki.

Pierwsze sukcesy przyszły w 2006 roku, na Mistrzostwach Polski w Pile. Złoty medal zdobyła wówczas Wiktoria Sajdak. Rok później na Mistrzostwach Polski w Olsztynie złoto wywalczył Bartek Garbacik, który od września 2008 roku uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie i tam trenuje w Wiśle – Kraków. Wśród najlepszych Przemysław Czarnecki wymienia także Agnieszkę Jamróg, dwukrotną wicemistrzynię Polski, utalentowanego Kamila Garbacika, który podczas ostatniego pobytu w USA zdobył srebrny medal i Sarę Kowalczyk, która wróciła do Jasła ze „złotem”. Obiecująco zapowiada się także 10-letnia Basia Śliwa, która w USA zajęła drugie miejsce. W tym miejscu należy dodać, że jasielscy sportowcy byli jedynymi zaproszonymi gośćmi z Polski. - Dzięki wspaniałym wynikom zostaliśmy tam zauważeni. Teraz Amerykanom Polska kojarzy się z Jasłem. Dla nas to sukces, a dla Jasła prestiż – cieszy się Przemysław Czarnecki.









Do Stanów polecieli głównie dzięki sponsorom i rodzicom dzieci, uczęszczających na zajęcia. Przy tej okazji trener dziękuje, tym, którzy wspierają jasielskich judoków, czyli firmom: Gamrat S.A., Tekpud, Domicela, Jafar oraz Alfredowi Dybasiowi, właścicielowi Autozłomu w Przysiekach. Co roku sekcję judo wspiera także Urząd Miasta. Na ten rok przyznana została dotacja w wysokości 27 tys. zł. - Licząc wynajem obiektów, nasze płace i szkolenia to zostaje nam na działalność 5 tys. zł na cały rok. Dzieci wpłacają miesięczną składkę w wysokości 20 zł, dostajemy też pieniądze od sponsorów. Na wyjazdy krajowe nam wystarcza, ale na turnieje za granicę jest już znacznie trudniej zdobyć pieniądze. Tu ratują nas rodzice i sponsorzy – mówi o problemach finansowych P. Czarnecki.




Mimo skromnych środków nasi judocy wyjeżdżają na zawody w każdy weekend. W najbliższych planach jest wyjazd na Mistrzostwa Polski do Kielc, które odbędą się 25-26 kwietnia. Tuż po nich judocy wyjadą na trzydniowy turniej do Wiednia. Równie intensywnie zapowiada się maj i czerwiec, w tym czasie odbywać się będą turnieje dla seniorów.

Sezon sportowy zakończy obóz w Bułgarii.

Gratulujemy sukcesów naszym sportowcom i czekamy na kolejne.


(omega)

Reklama

Komentarze: 13

Dodaj komentarz Widok:
0
@ gosc
dnia 27.04.2009, 11:45 · Zgłoś
będzie złoto, pis jest partiom bogatom pewnie sie zapisze do pisu złoto dawajom
Odpowiedz
0
@ zainteresowany
dnia 23.04.2009, 14:16 · Zgłoś
a tak zapytam dlaczego nie zostało "nadmienione" jej nazwisko w artykule?
Odpowiedz
0
@ zainteresowany
dnia 23.04.2009, 14:07 · Zgłoś
wydaje mi się ze piotrek i pitrek judo to jedna i ta sama osoba prosze zobaczyc na ip obu komentarzy
Odpowiedz
0
@ Przemek
dnia 23.04.2009, 12:06 · Zgłoś
do "Pietrek judo" i "Piotrek" - poruszając temat Agnieszki [...]więc nikt o niej nie zapomina i każdy wie jakie ma sukcesy poprostu nie zostało jej nazwisko nadmienione w artykule ale jest dla nas bardzo ważna!!! do Piotrek: nie pisz takich [...] komentarzy nie znając sytuacji, bo obie zawodniczki są w różnych kategoriach wagowych i między nimi jest duża dysproporcja wagowa.obie są bardzo dobrymi judoczkami, podane wyniki są tylko jednymi z wielu które obie uzyskały w swojej karierze! A to że jak Piotrek sam stwierdziłeś "podobno ją leje na treningach" o niczym nie świadczy...a poza tym to bardzo [...] co napisałeś. a swoją drogą ciekawe skąd ty masz takie informacje??
Odpowiedz
0
@ Piotrek
dnia 22.04.2009, 21:18 · Zgłoś
Jakas jamrogowa hahahha to sopla ja leje podobno na treningach co to ma byc ??? :(:(:@:@
Odpowiedz
0
@ PIETREK JUDO
dnia 22.04.2009, 21:16 · Zgłoś
A GDZIE JEST COS O SOPLI??? SOPLA JEST NAJLEPSZE I MA WIECEJ WYNIKOW NIZ WIEKSZOSC Z TYCH CO SA NAPISANI :):):);):@:@:@:@
Odpowiedz
0
@ kurczaczek:)
dnia 21.04.2009, 15:42 · Zgłoś
Jestem pełna podziwu:))
Szacun...pozdrawiam wszytkich i pana Czarneckiego:* :))
Odpowiedz
0
@ unknown
dnia 21.04.2009, 14:59 · Zgłoś
A. Sobczyk górą
Odpowiedz
0
@ Anulka:*
dnia 21.04.2009, 14:45 · Zgłoś
Suuuper!!:*
Odpowiedz
0
@ Idelka
dnia 21.04.2009, 14:11 · Zgłoś
Poolska, biało czerwoni!
Brawa!
Odpowiedz
0
@ ewelina23
dnia 21.04.2009, 13:02 · Zgłoś
nono ;)tylko pozazdroscic i pogratulowac przemkowi cz.:p pozdrawiam
Odpowiedz
0
@ ewela
dnia 21.04.2009, 11:23 · Zgłoś
W Jaśle jest najlepsza sekcja judo:))) wiem to z doświadczenia, bo sama wiele lat tam trenowałam:)))
Pozdrawiam jasielskich judoków i życzę powodzenia:D
Odpowiedz
0
@ jaś
dnia 21.04.2009, 09:35 · Zgłoś
brawo Basia Śliwa Warzyce górą !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.