Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy wiesz, jak może smakować najlepsza kawa? – tajniki zawodu baristy na warsztatach w jasielskim „Chemiku”

2

Specjaliści twierdzą, że na smak i aromat kawy mają wpływ kolejno: dobór odpowiedniego ziarna, kwestia palenia i grubość mielenia oraz umiejętności baristy, które pozwolą na odpowiednie podanie gorącego napoju w estetyczny i elegancki sposób.

W dniach 17, 18 i 21 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle odbył się kurs „Barista”. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klasy 3 – technikum kelner oraz z klasy 2 – technik żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast w dniach 14, 15 i 16 czerwca 2021 r., w szkoleniu uczestniczyli również uczniowie Spojena Skola w Świdniku, kształcący się na kierunku Akademia Hotelarstwa.

Podczas 25 godzin szkolenia nasi uczniowie nabyli wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące historii kawy i jej gatunków, metody zbierania kawy, obróbki, selekcji i magazynowania ziaren. Podczas części praktycznej nauczyli się metod przygotowywania różnych rodzajów kaw z espresso,  a także sposobów parzenia i serwowania kawy (po turecku, kafetiera, aeropress, franch press, syfon, drip, ekspres przelewowy, ekspres ciśnieniowy).

Zdobyli również praktyczną wiedzę dotyczącą napojów na bazie espresso: espresso classic, ristretto, lungo, doppio, espesso macchiato, con panna, affogato, coretto, cortado,  americano, irish coffee, hot shots, jak i metod spieniania mleka – przebieg procesu, parametry poprawnie przegotowanego mleka.

Po zakończeniu szkolenia uczniowie przystąpili do egzaminu i otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w języku polskim, słowackim i angielskim. Było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie oraz doskonała sposobność, dzięki której uczniowie uzyskali dodatkowe kwalifikacje przydatne na rynku pracy w sektorze gastronomicznym.

Szkolenie, przeprowadzone w naszej szkole to część polsko – słowackiego mikroprojektu pt. „Poprawa jakości edukacji specjalistycznej i zawodowej Zespołu Szkół nr 3 i Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle oraz Spojena Skola w Svidniku”. Jego cel to podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego oraz dostosowanie edukacji specjalistycznej i zawodowej do potrzeb transgranicznego rynku pracy.

Międzynarodowy, polsko-słowacki projekt w zakresie szkolnictwa zawodowego, jest kontynuacją i dalszym rozszerzaniem transgranicznej współpracy Powiatu Jasielskiego z Partnerami słowackimi. 

Cieszymy się, że nasi uczniowie skorzystali z możliwości poszerzenia swoich kwalifikacji, uczymy ich bowiem tego, że człowiek to najlepszy kapitał i warto inwestować w siebie.

Wartość mikroprojektu: 36 405,54 €

Projekt jest współfinansowany w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  oraz z budżetu Państwa  w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg

V-A Polska-Słowacja 2014-2020

Wkład Powiatu Jasielskiego wynosi 10%

ZS nr 3 w Jaśle

Napisany dnia: 13.07.2021, 16:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-13
@ ixi
dnia 13.07.2021, 17:09 · Zgłoś
A podcieranie tyłków i pracy na montowniach i magazynach też uczą? A może "gender study"? Widać że ambicje młodego pokolenia i ich wychowawców są na poziomie kucania przy zbiorze szparagów... Ehhhh
Odpowiedz
4
@ Hotelarz
dnia 17.07.2021, 00:04 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657