Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Do piątku listonosze mają dostarczyć zaległe przesyłki

0

 Wtorek, w księgarni - sympatyczna starsza pani rozmawia ze sprzedawczynią. - Ostatnio mojego doręczyciela widziałam. W telewizji. Żalił się, że 16 lat pracuje, ciężką torbę nosi i tysiąc złotych zarabia - mówi.

Sprzedawczyni jej odpowiada: - Ja to listonosza na ulicy widziałam, więc chyba znów pocztę roznoszą -. Klientka się dopytuje, czy także rachunki, bo nie chce płacić później odsetek.

Wczoraj w ramach protestu w Rzeszowie, Mielcu i Kolbuszowej nadal większość listonoszy dostarczała wyłącznie przesyłki polecone i przekazy. W środę jednak, mimo że urzędy pocztowe wciąż są oflagowane, doręczyciele mają normalnie wykonywać swoje obowiązki. Komitet protestacyjny doszedł do porozumienia z dyrektorem Centrum Sieci Pocztowej w Rzeszowie. Uzgodniono, że w regionie druki bezadresowe będą roznosić nie listonosze, ale pracownicy firm zewnętrznych. Poza tym Poczta Polska ma zatrudnić kolejne osoby, a etaty cząstkowe mają zostać zwiększone do rzeczywistego czasu pracy pracownika. Do tej pory na wielu pocztach był problem z urlopami wypoczynkowymi, chorobowymi, ponieważ nie miał kto zastępować nieobecnych pracowników.

- Zawieszamy protest do czasu rozstrzygnięć w Warszawie - informuje Wojciech Marek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej w Rzeszowie. - Myślę, że pracownicy do końca tygodnia poradzą sobie z zaległościami, które nazbierały się na pocztach, i w piątek sytuacja wróci do normy.

Związkowcy z Podkarpacia wciąż czekają na wyniki rozmów w Warszawie. Protestujący żądają m.in. zapewnienia minimalnej płacy w przedsiębiorstwie w wysokości 1500 złotych brutto, ośmiogodzinnego dnia pracy zamiast tzw. zadaniowego, jasnego systemu płac.

Jeśli do porozumienia nie dojdzie, w następnym tygodniu możemy się spodziewać strajku

generalnego.



*Czy możemy dochodzić odszkodowania za opóźnienia w dostarczeniu przesyłek?

Nie uzyskamy go w przypadku należności w stałych wysokościach, takich jak opłata za internet czy telewizję kablową. Znamy wysokość oraz datę uregulowania należności, a faktura, którą dostarcza listonosz, jest tylko przypomnieniem, że zbliża się termin płatności.

- Jeżeli jednak mamy do czynienia z należnościami o nieuregulowanej wysokości, wystawca rachunku nie powinien się domagać zapłaty odsetek ani kar umownych. Strajki w Poczcie Polskiej w ostatnim okresie są okolicznością powszechnie znaną i zainteresowani winni podjąć działania umożliwiające przesłanie faktury innym sposobem - mówi Artur Kondrat, miejski rzecznik konsumentów Rzeszowie.

W jakich jednak sytuacjach możemy żądać odszkodowania od Poczty? - Wchodzi ono w rachubę w przypadku nieterminowego doręczenie przesyłki rejestrowanej, czyli przyjętej i odebranej za pokwitowaniem - wyjaśnia rzecznik. Odszkodowania możemy się domagać m.in. wtedy, gdy przez opóźnienie w doręczeniu wypowiedzenia umowy dana firma przedłuża nam ją o kolejny miesiąc. Musimy pamiętać jednak, że przesyłkę rejestrowaną uważa się za niewykonaną, jeżeli jej doręczenie lub zawiadomienie o próbie jej doręczenia nie nastąpiło w terminie 14 dni od dnia nadania. Przesyłka priorytetowa nie ma gwarantowanego terminu doręczenia, informacje o tej usłudze i terminowości doręczeń są statystyczne i nie stanowią prawnego zapewnienia o doręczeniu przesyłki w określonym terminie. - Zatem w przypadku istotnej korespondencji powinniśmy złożyć ją bezpośrednio w oddziale firmy, ze świadomością, że poczta odpowiada za opóźnienie 14-dniowe - mówi rzecznik.

źródło: gazeta.pl

Napisany dnia: 29.11.2006, 09:57

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657