Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dzień z Ignacym Łukasiewiczem

0

Sezon wakacyjny za nami, ale nie oznacza to, że całkowicie rezygnujemy z wydarzeń plenerowych organizowanych w naszym mieście. Już 24 września na jasielskim rynku zapraszamy na „Dzień z Ignacym Łukasiewiczem”. Pod koniec 2021 r. Sejm RP uchwalił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Zapewne większości z Państwa znane są związki Ignacego Łukasiewicza z naszym miastem, w tym położoną nieopodal rynku kamienicą, w której prowadził aptekę.

Dlatego właśnie na płycie rynku od godziny 12.00 zapraszamy do udziału w cyklu przedsięwzięć tworzących to wydarzenie. Pierwszym z nich będzie wspólne malowanie artystycznej kompozycji, prowadzone przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Idea narodziła się ze współpracy Muzeum i jednego z jasielskich artystów plastyków – Piotra Betleja. Nie zdradzamy szczegółów właśnie po to, aby sami Państwo przekonali się na czym to wspólne malowanie będzie polegało. Również o godzinie 12.00 będziemy Państwa zachęcać do uczestniczenia w quizie wiedzy o tej wybitnej postaci (i nie tylko), w którym nagrodą będzie drzewko owocowe i to zupełnie nie przypadkowo. A dlaczego Łukasiewicz i drzewko owocowe? Tego również dowiedzą się Państwo w sobotę. Fundatorem drzewek jest PGNiG S.A.

Swój finał na jasielskim rynku znajdzie również, inicjowane przez Jasielski Dom Kultury, przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto mój dom”. Happening kończący trzydniowe warsztaty wyruszy spod JDK już 15.45. Jeśli ktoś marzy o spróbowaniu swoich sił w artystycznych animacjach, to są jeszcze miejsca na bezpłatne warsztaty. Zapraszamy! Szczegóły pod linkiem http://jdkjaslo.pl/wlacz-sie-w-dzien-z-ignacym-lukasiewiczem/ Sobotnie działanie JDK stanowić będzie jeden z elementów realizacji przedsięwzięcia Miasto to JA, którego celem jest m.in.: wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia bycia częścią jasielskiej wspólnoty samorządowej (zgodnie z hasłem Miasto Jasło – to Ja), zwiększenie liczby osób utożsamiających się z Jasłem, dumnych z pochodzenia z Jasła, jego dziedzictwa kulturowego i historii czy wybitnych osób związanych z miastem, jak np. I. Łukasiewicz, pobudzanie związków emocjonalnych z miastem, a także podniesienie aktywności mieszkańców poprzez bezpośredni udział w wielu wydarzeniach nie tylko jako odbiorcy, ale również realizatorzy. Rozwijające się prężnie Jasło to miasto z zadowolonymi i dumnymi mieszkańcami.

Przedsięwzięcie „Miasto to JA” realizowane w ramach projektu  „Jasło – moje miasto, mój dom”  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Warto przypomnieć, że rok 2022 jest również ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem romantyzmu polskiego, stąd jeśli wrzesień kojarzy się Państwu z narodowym czytaniem, to również w sobotę na rynku miejskim czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ta część wydarzenia przygotowana zostanie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i mamy nadzieję, że Państwo dołączycie do wspólnego czytania. Jeśli ktoś z Państwa marzy o spróbowaniu swoich sił w głośnym czytaniu, to serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia do 20 września! Szczegóły pod linkiem: https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Wlacz-sie-w-Dzien-z-Lukasiewiczem

A na zakończenie tego niezwykłego dnia zaprosimy Państwa o godzinie 18.00 do Jasielskiego Domu Kultury na projekcję filmu pt. „Łukasiewicz - nafciarz romantyk” (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona). Mamy nadzieję, że ten jakże romantyczny dzień sprawi, że osoba Ignacego Łukasiewicza jeszcze bardziej zapadnie w Państwa pamięci. Do zobaczenia 24 września od godziny 12.00 na płycie jasielskiego rynku.

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 19.09.2022, 21:56
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657