Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dziś II Jasielski Marsz Wolności

2

Już dziś wieczorem ulicami naszego miasta przejdzie II Jasielski Marsz Wolności. Uczestnicy patriotycznego wydarzenia wspólnie oddadzą hołd uczestnikom i ofiarom akcji odbicia więźniów z jasielskiego więzienia, zorganizowanej pod kryptonimem „Pensjonat”. 

Gmach dawnego sądu i więzienia w Jaśle

Marsz odbędzie się w rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego i na kilka dni przed rocznicą przeprowadzenia akcji uwolnienia z niemieckiego więzienia w Jaśle około 180 więźniów. Jego idea narodziła się w poprzednim roku przy okazji świętowania okrągłej rocznicy tego słynnego i skutecznego w skutkach przedsięwzięcia, dokonanego przez zespół Kedywu Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów. Jako, że nietypowa forma upamiętnienia tej akcji przyjęła się w naszym mieście, organizatorzy marszu – Burmistrz Miasta Jasła, Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jaśle zdecydowali się ją kontynuować.

Patriotyczne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.15 pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica. Piętnaście minut później nastąpi w tym miejscu początek projekcji blisko półgodzinnego filmu o Akcji „Pensjonat”, opartego na wspomnieniach  pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki, jedynego żyjącego jej uczestnika, oraz Marii Magury-Witkowskiej, siostry innego członka zespołu dywersyjnego odpowiedzialnego za uwolnienie więźniów z jasielskiego więzienia – Stanisława Magury. Ich opowieści nagrali przed kilkoma tygodniami w Krakowie harcerze Hufca Jasło i przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Po zakończeniu emisji materiału filmowego jedna z druhen ze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” wykona przed uczestnikami wydarzenia dwie specjalnie przygotowane na jego okoliczność piosenki poświęcone Akcji „Pensjonat”.

Następnie nastąpi główna część uroczystości – patriotyczny przemarsz ulicami Jasła. Jego uczestnicy przejdą przy blasku płonących pochodni tą samą trasą, jaką pokonali nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku w aurze padającego deszczu wyzwoliciele i wyzwoleni z niewoli. Pochód zakończy się przy ognisku na placu przed kościołem parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (osiedle Żółków) wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i żołnierskich. Uczestnikom marszu zostaną uprzednio rozdane specjalnie przygotowane śpiewniki z tekstami tych utworów.

Organizatorzy wydarzenia pragną zachęcić wszystkie osoby, które chcą wziąć w nim udział do zabrania ze sobą lampionów oraz chorągiewek bądź flag w barwach narodowych. 


Przypominamy, iż w najbliższą niedzielę, 3 sierpnia, odbędą się w Jaśle oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 71. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Tradycyjnie zainauguruje je msza święta w kościele oo. Franciszkanów, która rozpocznie się o godzinie 9.00. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na Skwer Zenona Soboty, gdzie odbędzie się oficjalna część wydarzenia – w jej programie przewidziane są okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.

Organizatorami niedzielnych uroczystości są Burmistrz Miasta Jasła oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com

Reklama

Komentarze: 2

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ Jaślanin
dnia 01.08.2014, 18:28 · Zgłoś
oto nasza Polska wolność... gorzej jak za komuny!
http://www.youtube.com/watch?v=slvutTBwyr4
Odpowiedz
8
@ patriota
dnia 01.08.2014, 09:52 · Zgłoś
będę tam. Bardzo mi się podoba ten sposob na upamietnienie tak waznych wydarzen
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.