Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dzisiaj Dzień Zaduszny…

8

Wczoraj obchodziliśmy dzień Wszystkich Świętych… uroczystość tych, którzy według teologów - są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Dzisiaj Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki) jest dniem szczególnej modlitwy za ludzi zmarłych, którzy oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.

   

  


Dzień Zaduszny to dzień, w którym wspominamy zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. Jest dniem nabożeństw i modlitw w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę w czyśćcu.

   

  


W tym celu składamy ofiary w kościołach i na cmentarzach na tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych, a cały Kościół modli się za ich zbawienie. W kościołach odczytuje się w tym dniu z ambon lub od ołtarza imiona zmarłych wskazanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy ku czci zmarłych.

W Zaduszki odwiedzamy groby zmarłych z rodziny oraz uczestniczymy we mszach świętych, modląc się w intencji zmarłych.



Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania tam kwiatów, wieńców, czy też innych ozdób mających być symbolem pamięci o zmarłych.

Jenny
Reklama

Komentarze: 8

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Anonim
dnia 04.11.2008, 13:33 · Zgłoś
piękne zdjęcia P Tomku, gratulacje:)
Odpowiedz
0
@ do takiego co pyta
dnia 03.11.2008, 19:49 · Zgłoś
proboszcz z fary jakoś kaplice na Starym Cmentarzu remontuje z budzetu parafii ;/
Odpowiedz
0
@ taki co pyta
dnia 03.11.2008, 08:58 · Zgłoś
A może przy tym święcie powiemy coś o zdewastowanych zabytkach na Starym Cmentarzu i pełnej obojętności zarówno ze strony Konserwatora Zabytków, Miłośników Miasta Jasła i Włodarzy? CARITAS zbierał na swoje cele. Zapytam a gdzie byli podobno dbający tak o to miasto zgodnie z nauką JP II i nie starali się o pozyskanie środków na szlachetny cel jakim jest ratowanie zabytku??. Tak nas będą szanowali jak my szanujemy przeszłość. Czyżby ten jeden z nielicznych zabytków w Jaśle był mniej ważny od rozgrywek politycznych w mieście? Ciekawe ile Państwo Rada MIasta przeznacza w budżecie miasta na ratowanie tego zabytku ( n ie mówimy o ogrodzeniu i darach dla proboszcza z Jasielskiej Fary biorącym czynny udział w uroczystościach PiS. JASIELSKI CMENTARZ WOŁA O POMOC !!!!!!!!!!! PAMIĘTAJMY O CMENTARZU W JAŚLE PRZY UL ZIELONEJ !
Odpowiedz
0
@ Anonim
dnia 03.11.2008, 08:22 · Zgłoś
no ale co ci przeszkadzaja te napisy ?? widac twoja zawisc juz nie wytrzymala ze chlopak cos zrobil... ze tez chcialo ci sie pisac taki pusty komentarz....
Odpowiedz
0
@ Anonim
dnia 02.11.2008, 21:30 · Zgłoś
autor chyba przedklada siebie nad te foty:> bez jaj ludzie wezcie sciagnijcie te napisy co to reklama czcionki?
Odpowiedz
0
@ Anonim
dnia 02.11.2008, 20:07 · Zgłoś
0
@ Anonim
dnia 02.11.2008, 20:06 · Zgłoś
0
@ Anonim
dnia 02.11.2008, 15:04 · Zgłoś
:confused:
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.