Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Elektrycznym "Boldem" chce zwiedzić Polskę, a nawet Europę

76

Ma 25 lat, głowę pełną pomysłów i marzenie, by objechać "Boldem" Polskę, a w przyszłości Europę. Jego pojazd ma być napędzany energią elektryczną, dzięki zainstalowanym na dachu buggy Ev panelom fotowoltaicznym. Adam Bilski z Mrukowej liczy na powodzenie i ostateczny sukces w podjętym przez siebie przedsięwzięciu.

Lekki, rekreacyjny i na prąd

W dzisiejszych czasach koszt utrzymania pojazdu to niemała inwestycja. Wysokie ceny paliwa sprawiły, że Adam postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Zdecydował, że wraz z pomocą znajomego skonstruuje samochód rekreacyjny typu lekkiego zasilany nie paliwem a energią elektryczną.

Pomysł zrodził się ponad rok temu, gdy pojechałem do Bytomia. - Tam kupiłem baterie trakcyjne, które będą zasilać pojazd. W pozostałe części stopniowo zaopatrywałem się w miarę możliwości finansowych - podkreśla Adam Bilski, pomysłodawca projektu. - Chciałem zaprojektować pojazd, który nie będzie wymagał benzyny, a jednocześnie byłby cichy, ekologiczny i przystosowany do jazdy po górach. Dzięki temu zrodził się pomysł stworzenia pojazdu mającego silnik elektryczny, zasilany akumulatorami oraz energią słoneczną - dodaje.

Wcześniej jeździł na motocyklach crossowych. Jednak szybko z nich zrezygnował. - Często tę benzynę musiałem wlewać, no i były awaryjne. O buggy'm myślałem przyszłościowo. Mam małą agroturystykę. Pomyślałem sobie, że turyści, którzy tutaj przyjadą będą z niego korzystać jadąc na przejażdżki po górach i lasach - mówi A. Bilski.

 Jak wygląda buggy?

Buggy Ev nazwany "Boldem" na chwilę obecną ma ramę oraz jest złożony z kilku podzespołów pochodzących z innych pojazdów. Wyposażony został w zwrotnicę z volkswagena golfa, w tylni most od BMW, skrzynię z napędem na cztery koła od suzuki oraz fotele od subaru imprezy. Szacowany koszt projektu wynosi 10 tysięcy złotych. - W tym momencie najważniejszy jest silnik. Zależałoby mi na tym, aby miał chłodzenie cieczą, w następstwie czego mógłby spokojnie wozić cztery osoby po górach przez dłuższy czas - wyjaśnia Adam.

8 tysięcy do końca

To dopiero początek drogi 25- latka. Jeszcze 8 tysięcy złotych, jak sam podkreśla musi przeznaczyć na dokończenie pojazdu. Na razie nie ma takich pieniędzy, ale jak zaznacza nie zrezygnuje z tego, w co włożył tyle siły, czasu i pieniędzy - Wcześniej kupiłem małego buggy dwuosobowego bez napędu na cztery koła na benzynę. Miałem ochotę go przerobić na elektryczny, ale gdy zobaczyłem jak jest kiepsko zrobiony zrezygnowałem. Sprzedałem go, a na jego wzór powstanie "Bold", tym razem czteroosobowy z napędem na cztery koła, przystosowany do jazdy w terenie - tłumaczy.

Polak potrafi

Na stronie internetowej http://polakpotrafi.pl/projekt/buggy możecie dowiedzieć się więcej o projekcie Adama Bliskiego z Mrukowej ( gmina Osiek Jasielski). Na zainteresowanych wsparciem 25-latka czekają nagrody przygotowane przez samego pomysłodawcę projektu.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 76

Dodaj komentarz Widok:
0
@ piglet11
dnia 16.09.2013, 21:19 · Zgłoś
@ [...], a nie można zrobić samemu? Wszystkiego nie trzeba kupować przecież.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 09.09.2013, 06:30 · Zgłoś
masz pojęcie jaka jest cena falownika ,sterownika za wysokie progi a efekt żaden
[...] 11
Odpowiedz
2
@ [...]
dnia 09.09.2013, 00:36 · Zgłoś
projekt nie doczeka konca bo tworca wkoncu zrozumie ze to nie wypali haha:D po gorach pojazdem elektrycznym? 100km? naped na cztery koła, 4 miejsca? odpuść zanim wpompujesz wiecej kasy :) bo i tak bedzie z tego caly [...] :)
Odpowiedz
0
@ piglet11
dnia 09.09.2013, 00:09 · Zgłoś
Rozwiązanie z czterema silnikami było by najlepsze, z użyciem enkoderów robisz synchronizację sterowaną mikroprocesorem, który połączony byłby z elektroniką falowników. Czeka Cię dużo zabawy z elektroniką, programowaniem itp. Może załóż coś w rodzaju bloga, gdzie będziesz wrzucał aktualne zdjęcia z budowy i pomysły.
Odpowiedz
1
@ valdii
dnia 08.09.2013, 17:41 · Zgłoś
Facet masz fajny pomysl checi i [...] na karku kasa sie zorganizuje tak trzymac a ci pseudo inzynierowie niech sie do kosza schowaja jeszcze raz gratulacje Powodzenia!!!
Odpowiedz
1
@ piglet11
dnia 08.09.2013, 16:56 · Zgłoś
Fajnie, że coś się dzieje, życzę powodzenia i pomyślnego ukończenia projektu. Odnośnie mojego niestety nikt nie chciał się zainteresować :/ oby Ci się udało :)
Odpowiedz
0
@ michu
dnia 08.09.2013, 10:38 · Zgłoś
To nie ma szans powodzenia, taki pojazd potrzebuje 60 koni żeby się pchał do przodu i wiem co mówię. Konstrukcja zbyt ciężka, toporna, nie na ev a zwykłego spalinowego potrwora. Powodzenia w wyciąganiu kasy na bezsensowny projekt :)
Odpowiedz
1
@ seba
dnia 07.09.2013, 07:21 · Zgłoś
kolega bilski powinien z ALUMINIUM zrobić ramę bo się mu to nie uciągnie
Odpowiedz
0
@ Adam
dnia 07.09.2013, 14:56 · Zgłoś
Sama rama wazy zaledwie 100 kg, to tyle co baterie, wiec nie jest tak zle.
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 08.09.2013, 18:26 · Zgłoś
...na razie 100kg... ale sam pisałeś że ma być jeszcze duuużo wzmocnień... Do tego zawieszenie tył przód, sprężyny amortyzatory wahacze... wszystko waży. Rób i życzę Ci powodzenia, ale sam zobaczysz i wspomnisz nasze słowa że nie tędy droga... Porównaj sobie choćby ze starym poczciwym MELEXem... Czy nim przejedziesz 100km bez ładowania ??? Przekładnię ma ??? NIE MA !!! Bo nie potrzeba... Tym się jedzie jak automatem... A jeśli Ty dasz przekładnię, włączysz np 4ty bieg i będziesz chciał jechać np 80 km/h to sam nie masz bladego pojęcia jaka moc będzie potrzebna do pokonania oporów powietrza nie wspominając o ruszeniu czy jeździe pod górę - bo jak sam przyznasz - aerodynamiki w tym wehikule nie ma żadnej...
Odpowiedz
1
@ sss
dnia 06.09.2013, 22:57 · Zgłoś
po co mu napęd na przód..
Odpowiedz
1
@ deer
dnia 06.09.2013, 19:35 · Zgłoś
rama lepiej by sie sprawdzila aluminiowa zwlaszcza ze ma byc to napedzane energia elektryczna z paneli czyli waga ma znaczenie
Odpowiedz
-1
@ AUDI
dnia 06.09.2013, 14:08 · Zgłoś
Tym to raczej do biedronki na zakupy może sobie pojechać a nie na wyprawę dookola swiata hehehe.
Odpowiedz
4
@ Pani Zofia
dnia 06.09.2013, 13:17 · Zgłoś
Zas ja swoim elektrycznym "boldem" pocieszam swoja kuciapke.
Odpowiedz
2
@ jaś
dnia 06.09.2013, 14:31 · Zgłoś
[...] 10/10
Odpowiedz
1
@ Interesant
dnia 06.10.2013, 20:18 · Zgłoś
Pani Zosiu, może jakieś spotkanko? Zamienimy energię elektryczną na fizyczne doznania.
Odpowiedz
2
@ [...]
dnia 06.09.2013, 09:57 · Zgłoś
piszecie bzdury to cudo musi ważyc .Za lekki problem z sterownością pojazdu a zwłaszcza przednia częśc
Odpowiedz
4
@ sk
dnia 06.09.2013, 08:15 · Zgłoś
Popieram projekt, jedno mi tu nie pasuje - Adam mówi o silniku chłodzonym cieczą, a wcześniej o silniku elektrycznym. Nie widziałem silnika elektrycznego napędzającego pojazd, który byłby chłodzony cieczą?!
Odpowiedz
0
@ Adam
dnia 06.09.2013, 08:40 · Zgłoś
Bo zazwyczaj silniki elektryczne są chłodzone powietrzem, ale jeśli chce się z silnika wyciągnąć większą moc, mięć lepszą kontrole nad temperaturą, chłodzenie cieczą to najlepsze rozwiązanie.
Odpowiedz
3
@ konstruktor z okolic
dnia 06.09.2013, 08:14 · Zgłoś
Fajny projekt . Pamietaj że skrzynia reduktor i mosty to wielka strata energii. Rozważ kupno 4 mniejszych silników i podłączenie każdego osobno. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli Ci w przyszłości zbudowanie inteligentnego systemu 4x4. No i niektórzy mają racje co do wagi , przydałoby sie żeby rama była chociaż z aluminium ale doskonale rozumie że TIG to duży wydatek . Tym bardziej warto zredukować mase przez pozbycie sie mostów itd. a ciekaw jestem robiłeś jakiś konkretny projekt czy lecisz na freestyle'u ?:D pozdrawiam i powodzenia
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 06.09.2013, 06:58 · Zgłoś
Na pare metrów jazdy jak wogule ruszy ten pojazd ,sory powodzenia.
Odpowiedz
0
@ UFO
dnia 06.09.2013, 00:04 · Zgłoś
Informacja dla prześmiewców jest tylko taka, że teoretycznie wartość autka po zakończeniu budowy i pomyślnym uruchomieniu może przekroczyć 30 tyś złociszy, wiec odpuście sobie bluźniercze komentarze, gdyż to może się przerodzić w złoty interes.
Odpowiedz
2
@ UFO
dnia 06.09.2013, 00:07 · Zgłoś
...A gdy gość dojdzie do wprawy i trzaśnie 2 sztuki na rok na każdym zarabiając 20 tysiaków to wam szczęka opadnie.
Odpowiedz
2
@ AUDI
dnia 06.09.2013, 14:06 · Zgłoś
Co to 40 tysięcy rocznie to jest pestka, nie wiadomo czy ten egzemplarz zda egzamin.
Odpowiedz
4
@ Agent Delegat
dnia 05.09.2013, 23:32 · Zgłoś
Kontrast między Adamem a jego rówieśnikami, których jedynymi zainteresowaniami są "muzyka, filmy, sport" notorycznie wpisywane w CV jest niesamowity. Powodzenia chłopie!
Odpowiedz
6
@ ja
dnia 05.09.2013, 22:38 · Zgłoś
Prosty chłopak spod Jasła konstruuje sam autko napędzane prądem z ogniw fotowoltaicznych a wielkie koncerny samochodowe nie potrafią wdrożyć opłacalnego samochodu elektrycznego na rynek. I niech mi tu ktoś powie, że nie ma jakiejś zmowy pomiędzy potentatami naftowymi a koncernami motoryzacyjnymi.
Odpowiedz
2
@ mechanik
dnia 05.09.2013, 21:46 · Zgłoś
Proponowałbym węższe koła żeby zmniejszyć opory toczenia. Wiem że to większy koszt ale lepsza byłaby konstrukcja aluminiowa ,zmniejszyłoby to masę pojazdu o co najmniej 30%. Ale pomysł jak najbardziej zasługuje na uznanie :-) Brawo Adam, więcej ludzi pozytywnie zakręconych a świat będzie lepszy ;-)
Odpowiedz
3
@ dr_pinderszlos
dnia 05.09.2013, 21:41 · Zgłoś
Ktoś wyżej wspomniał o proporcjach masy, mocy i długości pracy. Moim zdaniem konstrukcyja Adama może być deko za ciężka i się nie uciągnie (Sorry Adam bez tytanu i kompozytów węglowych się nie obejdzie, bo z tego te solarne wehikuły są zdjełane. Dodatkowo są jak najlżejsze i całkowicie obite fotoogniwami- żeby to to jechało). W takiej konfiguracji jak planuje można zastosować silnik ale... zasilany śpirytusem np. od żużlowej jawy. Idźmy dalej śpirytus, se można z ziemniaków upędzić i ma się swojego eko orlena, a przy okazji dnia azji samemu se w gazior można walnąć.
Odpowiedz
1
@ Adam
dnia 06.09.2013, 01:55 · Zgłoś
Tak można zrobić z takich super materiałów ale ja nie chce tym lecieć w kosmos i wydać fortuny. Może kiedyś rama będzie z aluminium albo czegoś lekkiego. Ale póki co wystarczy dołożyć dodatkową baterie żeby pojazd miał większego kopa i zasięg. Wiec kwestia nieuciągnięcia się.. jest bardzo naciągana.
Odpowiedz
-5
@ łodyniec
dnia 06.09.2013, 08:08 · Zgłoś
czekam na to że szybko skończysz ,wtedy każdy oceni Twój zaje.bisty pomysł :PPP

narazie jest zbyt na wyrost zrobiony :P
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 07.09.2013, 13:30 · Zgłoś
uciągnąć to się uciągnie, ale jak ma toto po górach jechać to każdy gram masy będzie miał wpływ na zużycie energii. Ale Ty oczywiście potem ta energię "odzyskasz" przy zjeździe :) piękna teoria a praktyką mająca niewiele wspólnego, bo straty będą zarówno przy podjeździe pod górę jak i przy zjeździe, więc - do góry jedziemy - pokonujemy grawitację - ok - ale dodatkowo - straty w układzie elektrycznym, w silniku, w napędzie, opory toczenia... Jedziemy w dół - wszystkie wymienione wcześniej straty nadal występują odbierając "zdobytą" energię - potem ta resztka pozostałej wytraci się w układzie elektrycznym i sprawności silniko/prądnicy :) i być może te 15% odzyskasz z całości... nie więcej...
Odpowiedz
-8
@ jasło i okolice
dnia 05.09.2013, 21:28 · Zgłoś
nawet kół nie umie sie zamontować i o takim sie pisze chyba ze ktos z rodziny redakcyjnej!!! niepoważny marzyciel ale ma 1 % auta i pisze sie o nim zeby ktos mu dał kase na dokonczenie tego złomu!!!zebranie w ładny nowoczesny sposób!!!
Odpowiedz
-3
@ :)
dnia 05.09.2013, 21:24 · Zgłoś
kiedy wejdzie do seryjnej produkcji???
Odpowiedz
1
@ Adam
dnia 07.09.2013, 15:19 · Zgłoś
Nie wejdzie, ale jeśli komuś się spodoba po ukończeniu, chętne zrobię jeszcze taki.
Odpowiedz
5
@ K.
dnia 05.09.2013, 21:22 · Zgłoś
Powiem tak...jesli ktoś jest na tyle mądry by pouczac Adama to przecież droga wolna każdy może zainwestować w siebie tworząc swój własny projekt... Problem w tym ze Ci którzy tak '' kolorowo '' sie tu wypowiadają nie maja na tyle pomysłowości nie mówiąc o odwadze . Pozniej jedyne co sie słyszy dookoła oprócz krytyki ze ktoś cos zrobił ( w tym przypadku innowacje) to to ze nikt nic w Polsce nie robi a kraj jest [...]. Warto sie zastanowić w czym tak na serio leży problem. Czy jest to krytyka dla samej krytyki tj. Z zazdrości ( czego jesteśmy świadkami na każdym kroku i jw) czy krytyka, ktora ma jakieś podstawy. Pozdrawiam młodego marzyciela :)
Odpowiedz
-7
@ łodyniec
dnia 06.09.2013, 08:05 · Zgłoś
skończ[...] ić :PPP marzenia ma każdy ,ale nie każdy ma na to czas i pieniądze , po drugie spełnianie takiego marzenia w czasie 10 lat mija się z celem :P po emeryturze (jeśli dożyje) mógłby sobie siedzieć i dubać przy złomie ,a nie teraz marnować czas i młodość . Lepiej niech się za d.upami ogląda a nie kiśnie przy tym rupieciu :PP

łohohohoho
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 07.09.2013, 13:24 · Zgłoś
święte słowa... od razu widać że z tego nic nie wyjdzie, no ale na błędach też można się uczyć... Po co tylko otwierać już otwarte drzwi...
Jeśli by się dało za 10 tyś zrobić pojazd elektryczny mający zasięg 100 km - to skąd ceny fabrycznych tego typu pojazdów - jak np opel ampera czy renault twizzy - które - notabene nie mają zasięgu 100km a dużo mniejszy... i nie kosztują 10 tyś a co najmniej 10x tyle... a przecież produkcja masowa zmniejsza koszty...
Odpowiedz
0
@ Adam
dnia 07.09.2013, 15:04 · Zgłoś
Stąd są takie ceny, żeby mógł zarobić koncern, państwo itp a wyprodukowanie takiego ałta w rzeczywistości nie jest droższe niż 20t .Pozatym jak by dali taniej to wszyscy by sie rzucili jeździli za darmo i koncerny nie mieli by kasy za paliwo. A skoro tak od razu widać że nic z tego nie będzie, to zapraszam po zimie. Szkoda że ludzie mają taką małą wiarę..
Odpowiedz
1
@ kkj
dnia 05.09.2013, 20:34 · Zgłoś
napęd na cztery koła i zasilanie elektryczne? to chyba jakaś pomyłka!
Odpowiedz
3
@ m
dnia 05.09.2013, 20:21 · Zgłoś
Bardzo fajnie jak ci to wypali to my rolnicy czekamy na skonstruowanie bizonu napędzanego na baterie słoneczne a nie na olej napędowy a wiadomo że w czasie żniw słońce mocno świeci,to by była rewelacja na skale światową.Pomyśl
Odpowiedz
14
@ yorker
dnia 05.09.2013, 20:04 · Zgłoś
Fajnie, że masz pasję, którą konsekwentnie wcielasz w życie. Nie przejmuj się tekstami zazdrośników! Realizuj swoje marzenia!
Powodzenia!
Odpowiedz
-10
@ jasło i okolice
dnia 05.09.2013, 19:35 · Zgłoś
no ładnie ma auto za 200 zł i pisze sie o takim złomiarzu szkoda gadac na psy sie schodzi !!! moze ludzie oleja troche ten portal to bedzie bardziej sie starał a nie pisał o [...]!!
Odpowiedz
-2
@ łodyniec
dnia 05.09.2013, 17:40 · Zgłoś
po górach w alusach ?
Odpowiedz
4
@ Powodzenia [...]
dnia 05.09.2013, 16:25 · Zgłoś
Ale raczej tego nie zarejestrujesz.
Odpowiedz
10
@ gumis
dnia 05.09.2013, 15:39 · Zgłoś
chłopie powodzenia i do przody najwarzniejsze niepoddawać sie
Odpowiedz
2
@ ogrodnik
dnia 05.09.2013, 15:21 · Zgłoś
@ rolnik przydałaby się mała powtórka ze wspomnianej fizyki. Może zacząć od tego czym jest perpetuum mobile (tu ma być dostarczana energia). Zajmie mu trochę przygotowanie regulatora ładowania (panele-> reg->akumulatory). Tu rozwiązanie pewnej firmy http://www.teslamotors.com/
Odpowiedz
0
@ rolnik
dnia 06.09.2013, 09:24 · Zgłoś
policz spadki mocy ma nie 100 %-wej sprawności poszczególnych urządzeń i jeśli nie skompensuje tego dostarczona energia to nawet nie można tu mówić o perpetuum mobile.
Odpowiedz
11
@ czesio
dnia 05.09.2013, 15:06 · Zgłoś
Adamie!!!opamiętaj się...chłpcy w twoim wieku powinni zachowywać się normalnie..
usiądź z rana pod sklepem kup [...],jak brakuje to skitraj...jak problem weź sztachetke,walni przez [...] komu...a nie agroturystyka,wynalazki i inne pomysły...opanuj sie..:P
Odpowiedz
1
@ człowiek z Procjona
dnia 05.09.2013, 15:23 · Zgłoś
czesiu - dzięki za realistyczny wyważony komentarz i chęć pomocy błądzącemu. miejmy nadzieję że nie skorzysta...
Odpowiedz
9
@ do "czesio"
dnia 05.09.2013, 17:48 · Zgłoś
Twoja ironiczna wypowiedź niestety pokazuje jak odbierani są ludzie z pasją, wyróżniający się z tłumu, nie czekający na to, aż ktoś przyjdzie z ofertą pracy, z której i tak nie skorzysta, bo będzie mu uwłaczać,a przecież ma większe ambicje (de facto- nie mając żadnych). Żyjemy w takiej okolicy, gdzie większość dookoła bacznie wszystkich obserwuje, wyśmiewa, poucza, a sami w [...] byli i [...]widzieli. Adamie realizuj się, nie zważając na opinie innych,a krytykować zawsze będą, a zwłaszcza wtedy, jeśli Ci się uda.
Odpowiedz
5
@ czesio
dnia 05.09.2013, 20:41 · Zgłoś
o proszę,miło zobaczyć że ktoś ogarnia pojęcie ironia...a co do Adama to życzę wytrwałości w dążeniu do celu i zazdroszczę pasji i zacięcia w tym co robi,może ruszyć w poszukiwaniu sponsorów?może tak liczne w Jaśle sklepy motoryzacyjne wsparły by pomysł chłopaka,niekoniecznie finansowo...na pewno potrzeba mu różnego rodzaju podzespoły i części...pozdrawiam:)
Odpowiedz
0
@ do "czesio"
dnia 05.09.2013, 23:15 · Zgłoś
pewno, że ogarniam ;) poza tym Twoje komentowanie rzeczywistości, zazwyczaj ironiczne, a czasem nawet sarkastyczne jest jak zawsze na miejscu ;) jakby nie było pochodzimy stamtąd, gdzie "władza" potrafi namieszać ludziom w głowach, więc trzeba widzieć fakty, interesować się sprawami godnymi uwagi, a nie pomówieniami ;) pozdr :)
Odpowiedz
-12
@ gelo7
dnia 05.09.2013, 14:59 · Zgłoś
do majscowej nie wyjedzie chyba na holowniku.ha.ha.
Odpowiedz
28
@ Qui Pro Quo
dnia 05.09.2013, 14:50 · Zgłoś
To wspaniałe, że są jeszcze młodzi ludzie, którzy mają pasje. Życzę powodzenia!
Odpowiedz
-15
@ rolnik
dnia 05.09.2013, 14:49 · Zgłoś
Perpetuum mobile !!! żeby wpadać na takie pomysły to trzeba się wcześniej poduczyć z podstaw fizyki. Korzyść z tej pasji będzie taka że porażki też uczą. Powodzenia
Odpowiedz
-15
@ ruski
dnia 05.09.2013, 14:37 · Zgłoś
nie ma cie o czym już pisać ?? zróbcie mi zdjęcie na polu i piszcie iż szukam sponsora iż chcę zrobić turbinę wiatrową ... :)
Odpowiedz
4
@ realita
dnia 05.09.2013, 14:41 · Zgłoś
myślę że to jest słuszna koncepcja !!! :d
Odpowiedz
4
@ as
dnia 05.09.2013, 14:30 · Zgłoś
Bateria sloneczna? A jaka będzie moc ładowania w stosunku do mocy silnika? Bo może być cieniutko. I ile planujesz przejechać na naładowanych bateriach? Wytłumacz mi, jeśli możesz.
Odpowiedz
0
@ as
dnia 05.09.2013, 14:44 · Zgłoś
chodzi oczywiście o ładowanie z baterii słonecznych.
Odpowiedz
5
@ Adam
dnia 05.09.2013, 14:51 · Zgłoś
Umieścimy narazie na dachu 3 panele 100w 6A 18V . Pojazd ma odzyskiwać z hamowania 15% mocy a z ogniw ok 10% w czasie jazdy. Silnik jaki ma być zamontowany to 5 kw bezszczotkowy 48v. Ile będzie zużywał w czasie jazdy to dopiero się okaże. Pojazd ma ważyć niewiele ponad 400kg. Przewidziany zasięg na bateriach które teraz mamy to ok 100km.
Odpowiedz
1
@ a
dnia 05.09.2013, 14:58 · Zgłoś
Przy polskim klimacie to ciężko liczyć na słońce. Zwłaszcza, że ich moc i tak jest [...]. Może lepiej dokupić akumulatorów?
Odpowiedz
3
@ Adam
dnia 05.09.2013, 15:33 · Zgłoś
W tym roku słońca nie brakowało. Zaczyna już coś świecić o 4 rano a do godz 8-10 od której będzie użytkowany pojazd, nawet ta mniejsza moc ogniw składa się dobre Darmowe ładowanie baterii, np w trasie gdzie nie ma gniazdka i pozwala jechać dalej.
Odpowiedz
2
@ on
dnia 05.09.2013, 15:52 · Zgłoś
Adam zmien kola na inne za duże opory toczenia
Odpowiedz
0
@ realita
dnia 05.09.2013, 14:29 · Zgłoś
a i te koła na sztuke postawione KOZOK
Odpowiedz
2
@ Adam
dnia 05.09.2013, 14:56 · Zgłoś
Koła były postawione żeby określić rozstaw i długość wahaczy. Wszystko jest robione od podstaw wiec to nie takie proste jak się wydaje. Pozdr
Odpowiedz
0
@ realita
dnia 05.09.2013, 16:35 · Zgłoś
A ja myślałem że te koła miały zwiększyć walory estetyczne na zdjęciu i zaznaczyć że rama to nie część stelaża na winogrono ... cuż myliłem się ...Pozdr
Odpowiedz
0
@ realita
dnia 05.09.2013, 14:24 · Zgłoś
Nie ma składu ani ładu ani nie ma po nich śladu koszt projektu 10 tys brakuje 8 tys kupił skrzynie, baterie, mam rozumieć za 2 tys ... krótko zwięźle i na temat bym poprosił
Odpowiedz
0
@ Lee
dnia 05.09.2013, 14:33 · Zgłoś
Tam w tym odnośniku pisze że ponad 10 tys, wiec pewnie przekroczył.
Odpowiedz
10
@ Czesław
dnia 05.09.2013, 14:00 · Zgłoś
To ile do końca brakuje-8000 tysięcy czy 8 tysięcy? :D
Odpowiedz
7
@ sok z gumijagód
dnia 05.09.2013, 14:08 · Zgłoś
dobre, spostrzegawczy Czesław.
Odpowiedz
-13
@ aaaaa
dnia 05.09.2013, 16:39 · Zgłoś
Ciekawe ilu naiwnych sie znajdzie !
Odpowiedz
4
@ Super Mechanik
dnia 05.09.2013, 19:19 · Zgłoś
Patrząc na to nadwozie już widzę że ten pojazd daleko nie zajedzie :D haha Poskłada się jak harmonijka :) Ale życze powadzenia!!
Odpowiedz
0
@ unia
dnia 05.09.2013, 20:44 · Zgłoś
bhp pierwsze no chyba że po polach będzie jeździł
Odpowiedz
5
@ Adam
dnia 06.09.2013, 01:43 · Zgłoś
Jak widać z przód niema jeszcze zamocowanych wzmocnień, a pójdzie ich tam jeszcze sporo, ale to dopiero po umiejscowieniu układu kierowniczego. Nie robie byle puszki, tylko chce żeby to było bezpieczne i nie oszczedzam na tym. A klatka po skończeniu będzie mocniejsza niż niejedna osobówka.
Odpowiedz
2
@ Tarzan-zan
dnia 07.09.2013, 13:14 · Zgłoś
tak... i cięższa niż niejedna osobówka... Człowieku... nie masz bladego pojęcia ile energii będzie potrzeba żeby napędzić takie [...], a chcesz żeby z ogniw fotowoltaicznych to jechało... Śmiechu warte... Będziesz to ładował na słońcu tydzień żeby przejechać 100 metrów... I po co niby ten napęd na 4 koła... chyba tylko po to żeby energię tracić... Tego typu pojazdy zazwyczaj nie mają przekładni - bo i po co - silnik elektryczny ma moment obrotowy od samego "dołu" więc biegów nie trzeba. Koła - wąskie - żeby opory toczenia były minimalne. Dwa silniki - po jednym na koło - napędzające bezpośrednio piasty kół. rama jak już to z aluminium, może by coś z tego wyszło. A ten twój wynalazek będzie ważył na pewno ponad 500 kilo i ty chcesz tym w Polskę jechać... Co wioska to postój i ładowanie... może wtedy się uda... O ile ci prąd dadzą za darmo...
Odpowiedz
-1
@ Adam
dnia 07.09.2013, 15:17 · Zgłoś
Z ogniw ma być odzyskiwanie 10% pisałem jasno. Silnik w kole to wielki koszt i potrzebuje bardzo skomplikowane sterowanie, tak jak rama z aluminium to koszt przynajmniej 6 tyś . Koła na trasę będą ciesze. Łatwo dawać takie super rady.. w stylu kup sobie nowe za 150 tyś i po co będziesz robił.. Skrzynia jest żeby odciążyć silnik.. a bez skrzyni gdzie przyjemność z jazdy? Chyba jest pan typem co jeździ na skuterku. Pozatym skrzynia daje lepsze możliwości odzyskiwania prądu przy hamowaniu.. wiec utraty mocy jakie będą przez nią.. przy hamowaniu odrobią się z nadwyżką. Jak Pan jest tak super pomysłowy to prosze zrobić z aluminum z silnikami w kołach i zobaczymy komu lepiej to wyjdzie i nie wyda fortuny.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.