Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Feralny zakręt w Majscowej

35

W 2010 r. w Majscowej na drodze powiatowej prowadzącej w kierunku Glinika Polskiego w wyniku intensywnych opadów osunęła się ziemia. Wówczas sytuacja była bardzo poważna, brano pod uwagę ewakuację mieszkańców pobliskich domostw. Osuwisko w Majscowej jest największym, jakie powstało w powiecie jasielskim, a koszty jego usunięcia oszacowano na ponad 4 mln zł. Do tej pory nikt jednak tego jeszcze nie zrobił.

Trzy lata temu na miejscu powstałego osuwiska był nasz reporter Kamil Sokołowski. Rozmawiał on wówczas z mieszkańcami, którzy byli przestraszeni i zaniepokojeni zaistniałą sytuacją. - Boimy się nawet tamtędy chodzić, bo nie wiadomo, kiedy wszystko może pojechać - mówiła jedna z mieszkanek - Panowie, którzy oglądali osuwisko mówili nam, że “porusza się w oczach“. Usuniętych zostało kilka walących się drzew. Żyjemy w napięciu, bo w każdej chwili możemy zostać ewakuowani, gdyby sytuacja się pogorszyła.

Takich osuwisk na terenie powiatu jasielskiego było znacznie więcej, jednak najbardziej rozległe jest właśnie w Majscowej. Spośród pięciu usunięto dwa: w Bączalu Górnym i Sowinie. To drugie, jak poinformował nas Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle uniemożliwiało mieszkańcom przejazdu, w wyniku czego, musieli szukać objazdu przez powiat strzyżowski.

Problem jednak dotyka jeszcze trzech miejscowości Majscowej, gdzie koszt usunięcia osuwiska oszacowany został na 4 mln 102 tys. zł, Błażkowej na 728 tys. zł oraz Wrocanki na 305 tys. zł.

- Przy sfinansowaniu 80% ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opracowaliśmy dokumentację z pozwoleniami na budowę dla wszystkich pięciu osuwisk. W 2012 r. wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie środków na likwidację dwóch z nich: w Bączalu Górnym i Sowinie. Obecnie oczekujemy na pismo od wojewody podkarpackiego z informacją o naborze wniosków na likwidację trzech pozostałych – powiedział Tadeusz Górczyk.

Na drodze w Majscowej prowadzącej do Glinika Polskiego położone zostały betonowe płyty, jako tymczasowe rozwiązanie. Czy przejazd w tym miejscu jest bezpieczny? Przekonuje się nas, że osuwisko nie postępuje, zagrożenia nie ma i zostało ono ustabilizowane w sposób naturalny.

- Wiadomo, że są to utrudnienia, bo jedzie się jak po placu budowy. Kierowcy muszą zwolnić i ostrożnie zjeżdżać z tej dość stromej góry, ale nie ma zagrożenia, że ta droga po raz kolejny zjedzie. Jest to cały czas pod kontrolą. Gdyby powstały jakiekolwiek niepokojące sygnały to ta droga zostanie zamknięta – dodaje T. Górczyk.

Mieszkańcom Majscowej pozostaje cierpliwie czekać. Może w przyszłym roku władze starostwa zapowiedzą szczęśliwe przystąpienie do wielkiej inwestycji.

 Więcej na ten temat:

<<Zakręt śmierci w Majscowej>>

 Ilona Dziedzic

Reklama

Komentarze: 35

Dodaj komentarz Widok:
1
@ wsiok
dnia 28.11.2013, 20:58 · Zgłoś
1
@ :-)
dnia 28.11.2013, 18:06 · Zgłoś
Brawa za artykuł :) W końcu ktoś opisał problem mieszkańców! Ale 4mln zł za naprawę drogi? Czy oni wszyscy powariowali? Chcą przenieść całą górę czy co? Nie wydurniajcie sie i nie róbcie rzeczy niemożliwych. Tam trzeba zrobić asfalt normalny i przede wszystkim prawidłowe odwodnienie! Rowy muszą być drożne cały czas! To nie wymaga tylu nakładów finansowych. Zaoszczędzone pieniądze mogą iść na remonty w przyszłości, bo wiadomo, że jest to rzecz nieunikniona. 4 mln? Ciekawe kto i ile na tym pod stołem zarobi?

Podziękowania za artykuł :)
Odpowiedz
2
@ pracującyxx
dnia 28.11.2013, 13:21 · Zgłoś
w pełni popieram xx5 tylko wtedy da się coś załatwić w naszym kraju... ...
Odpowiedz
2
@ xx5
dnia 28.11.2013, 13:19 · Zgłoś
już niedługo wybory, wiec może i wójta trzeba zmienić, wtedy się wszystko da radę załatwić...
Odpowiedz
2
@ Werdi
dnia 28.11.2013, 09:55 · Zgłoś
Najpierw ludzie w takich dziurach nabudują domów i żadne argumenty ich nie przekonają zeby tego nie robili,to do kogo teraz mają żal!!!chyba tylko do soebie i do Pana Boga!!
Odpowiedz
-1
@ pan
dnia 28.11.2013, 08:51 · Zgłoś
Na zakryncie w Majscowy mają [...] jak głowy. Hej.
Odpowiedz
2
@ gumis
dnia 27.11.2013, 21:37 · Zgłoś
bo lepiej było zwolnić pracowników przez P.Gurczyka zgrywać wielkiego wodza,a ludzie tam spią jak zające w strachu.a w POWIATOWYM ZARZĄDZIE DRÓG 5 fizycznych którzy niemają pojęcia
Odpowiedz
1
@ gremlin
dnia 27.11.2013, 12:09 · Zgłoś
najlepiej to zaknąc szkołę i juz nic we wsi nie robić ... zaall ale ida wybory w 2014 będzie droga jak tralalala
Odpowiedz
1
@ zorientowana
dnia 27.11.2013, 11:44 · Zgłoś
Na zdjęciu widać, że redaktor Motkowicz też tam był... :)
Odpowiedz
1
@ xx
dnia 27.11.2013, 10:10 · Zgłoś
jak by tam mieszkał np. pan burmistrz albo inny urzedniczek to asfalcik by był
Odpowiedz
1
@ shsfghsgh
dnia 26.11.2013, 22:14 · Zgłoś
ten nadmiar ziemi powinni dosypać na wały na Gądkach ,żeby ich nie zalewało
od troi karpackiej [...] podniesiono
a na Gądkach do tej pory nie
Odpowiedz
1
@ jsdf8ghrfs
dnia 26.11.2013, 21:24 · Zgłoś
No pewnie, że dobrze napisane, wszystkie drogi i tak prowadzą do Rzymu, więc gdyby nawet redakcja szanowna napisała, Że droga prowadzi do Rzymu, Krosna czy Warszawy i tak byłoby dobrze, pozdrawiam topografów-:)
Odpowiedz
3
@ ...
dnia 26.11.2013, 21:22 · Zgłoś
Za koszty przygotowania "papierów" takich inwestycji można by przeprowadzić kilka, jednym słowem polska biurokracja...
Odpowiedz
5
@ xyz
dnia 26.11.2013, 21:18 · Zgłoś
A ja nie widzę nic dziwnego w tym co zostało napisane.
A mianowicie droga prowadzi do Glinika Polskiego!
Co prawda prowadzi także do Nowego Glinika, Łask, Krosna
i wielu innych miejscowości.
No co się czepiacie?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
8
@ sasza
dnia 26.11.2013, 20:38 · Zgłoś
Górczyk mówi że osuwisko jest pod kontrolą

a ja się pytam -pod czyją kontrolą ( chyba PANA BOGA) :-)))
Odpowiedz
1
@ majscowiak
dnia 26.11.2013, 20:27 · Zgłoś
gazetka co chodzi po gminie prosto w oczy od pisowców nic nie pisze tylko zajmuja sie jakims stadionem itp... sołtys obudx sie bo to ostatnia twoja kadencja
Odpowiedz
-4
@ Sven
dnia 26.11.2013, 18:56 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ tomekk
dnia 26.11.2013, 17:18 · Zgłoś
jak przeczytałem ile to ma kosztować to się za głowę złapałem. to już lepiej spożytkować te pieniądze na aktywizację bezrobotnych w regionie. jeżdżę tamtędy prawie codziennie od 2 lat i tragedii nie ma. jedynie kawałek na tym zakręcie można by wyrównać bo ziemia jest wybulona, a dalej to jest już dróżka elegansio.
Odpowiedz
6
@ a
dnia 26.11.2013, 19:13 · Zgłoś
Pare [...] z łopatami, Dwie przyczepy dwuosiówki i usuwiska nie ma ;)
Koszt? Pare liter spirytusu.
Odpowiedz
6
@ łodyniec
dnia 27.11.2013, 10:32 · Zgłoś
za 4 melony to w kiszeniach tą górkę przeniosę :P
Odpowiedz
3
@ 10
dnia 27.11.2013, 14:34 · Zgłoś
4mln zł dac zagrozonym niech maja na przeprowadzke i osiedlenie a bezpiecznym miejscu,to zostawic moze naturze,pod rozwage wezmy jako inne wyjscie,
Odpowiedz
2
@ miły 44
dnia 28.11.2013, 13:23 · Zgłoś
czyżbyś był bezrobotnym, że Ci tak na tym zależy??
Odpowiedz
-4
@ Kuba
dnia 26.11.2013, 16:42 · Zgłoś
w tych okolicach koło wieży widziałem chodzi leśniczy, skręcicie w tą dróżkę koło wieży i tam może być leśniczy koło lasu majscowieckiego
Odpowiedz
-8
@ Sven
dnia 26.11.2013, 16:13 · Zgłoś
NIE MA ZA CO ZROBIĆ bo szmal poszedł na budowę plebani albo urzędu i teraz wierzycielem w banku na 25 lat jest gmina zatem pieniędzy nie logiczne tak się ma sprawa w Szebniach,które straszą wyglądem,a można tam zrobić ogromny szmal.
Odpowiedz
2
@ zaradna polka
dnia 28.11.2013, 13:26 · Zgłoś
a było kiedyś tak, ze by były pieniądze??? przecież tutaj wiecznie na coś brakuje... ale radnym czy wójtowi na posiedzenia to nie brakło nigdy... ciekawe dlaczego...
Odpowiedz
4
@ owczarek niemiecki
dnia 26.11.2013, 16:02 · Zgłoś
najlepiej i najposciej to jest "Wszystko Pozamykaćbo bo co zapobiegać lepiej leczyć(na pewno bedzi taniej :) )-Nie bedzie nic"-tak to mówił pan Kononowicz na you tube kandydując na prezydenta :P [...] [...] jak niepełnirozumu!!!
Odpowiedz
-15
@ m
dnia 26.11.2013, 15:51 · Zgłoś
bardzo mnie to interesuje na lamach jasielskiego portalu,moze niech mieszkancy zwracaja sie do "podkarpacia"albo "nowin"lub" radia ma buzie"
Odpowiedz
18
@ glinik
dnia 26.11.2013, 15:46 · Zgłoś
jak juz to prowadzacej do GLINIKA NOWEGO ! a nie polskiego
Odpowiedz
-24
@ lolo
dnia 26.11.2013, 15:53 · Zgłoś
Sie wyprowadzcie jak cos ni pasi !
Odpowiedz
12
@ hahaha
dnia 26.11.2013, 15:57 · Zgłoś
jak już to do nowego glinika !!
Odpowiedz
0
@ Tam chyba [...] mowi dobranoc
dnia 26.11.2013, 16:14 · Zgłoś
To tak samo jak na biezdziadce i sowine..Bóg o nich zapomniał .
Odpowiedz
12
@ amivisage
dnia 26.11.2013, 18:06 · Zgłoś
Ale z was wszyscy znawcy. Miejscowość nazywa się Nowy Glinik.
Odpowiedz
6
@ a
dnia 26.11.2013, 19:11 · Zgłoś
Autorka artykułu nie ma podstawowego pojęcia o nazwach miejscowości w powiecie jasielskim.
Odpowiedz
5
@ Pola
dnia 27.11.2013, 18:55 · Zgłoś
Za Nowym Glinikiem jest Glinik Polski. Więc to, co napisała Autorka artykułu jest poniekąd poprawne, gdyż ową drogą można dojechać m.in. do Glinika Polskiego. Peace!
Odpowiedz
2
@ mieszkaniec x
dnia 28.11.2013, 13:29 · Zgłoś
co to za różnica? ważny tekst, że już 3 lata nic się nie robi... najlepiej by było pewnie zdaniem urzędników zamknąć drogę... w końcu to nic nie kosztuje... a dla nich więcej kasy zostanie na zabawy i inne takie "prace"...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.