Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ferie pod znakiem szachów w Generatorze Nauki GEN

10

Z myślą o młodych jaślanach Generator Nauki GEN przygotował ciekawą ofertę zajęć i warsztatów w okresie ferii. Jednym z elementów walki z zimową nudą były warsztaty szachowe w ramach międzypokoleniowych spotkań przy szachownicy.

Zdjęcia z warsztatów szachowych obejrzycie w FOTOGALERII

Szachy, nazywane często „królewską grą” są jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Niemały wpływ na popularyzację szachów wywarła w ostatnich latach kultura popularna. Wystarczy wspomnieć o bijącym rekordy oglądalności serialu produkcji Netflix pt. „Gambit królowej” z Anyą Taylor-Joy w roli głównej.

Nic więc dziwnego, że Generator Nauki GEN w Jaśle, w swojej feryjnej propozycji dla młodych jaślan uwzględnił szachy, jako jedną z form walki z zimową nudą. W każdy czwartek oraz sobotę 21 stycznia br., w siedzibie GEN odbyły się kilkugodzinne warsztaty w ramach spotkań pod hasłem szachów międzypokoleniowych. Dzieci i młodzież bez względu na stopień zaawansowania, mogły spróbować sowich sił w pojedynkach z instruktorem oraz swoimi rówieśnikami.

- Jedna godzina szachów równa się trzem godzinom matematyki, żeby użyć obrazowego porównania. Gra w szachy bardzo pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. Pomagają rozwijać pamięć i umiejętność koncentracji. Uczą planowania i przewidywania, co przydaje potem w dorosłym życiu. Przygodę z szachami można rozpocząć w wieku już pięciu, sześciu lat. Trzeba pamiętać, że szachy powinny być dla takich dzieci przede wszystkim zabawą i rozrywką. Chętnie uczą się zasad i strategii - przekonuje Adam Składanowski, instruktor szachowy, który przed kilkoma laty zdobył tytuł mistrza województwa podkarpackiego seniorów w szachach.

Warto zaznaczyć, że szachy goszczą w GENie nie tylko w czasie ferii zimowych. Warsztaty szachowe odbywają się w czwartki w godz. 13-14. Uczestnicy warsztatów podzieleni są na trzy grupy: początkującą, średniozaawansowaną i zaawansowaną. W co drugą niedzielę GEN zaprasza również na szachy międzypokoleniowe (w godz. 9-13).

MD

Napisany dnia: 26.01.2023, 19:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Captain Vons
dnia 26.01.2023, 20:45
Ocena
komentarza:
12
Warto było wydać 20 baniek żeby dzieciaki miały gdzie pograć w szachy - jednak niepotrzebnie krytykowałem podczas otwarcia.
Przepraszam.
@ Woytazzz
dnia 27.01.2023, 00:07
Ocena
komentarza:
10
Ja też się muszę pokajać. Jeszcze rok temu w całym Jaśle nie było gdzie rozłożyć tych kilku szachownic, dopiero GEN rozwiązał problem.
@ To ka
dnia 27.01.2023, 05:50
Ocena
komentarza:
4
W Jaśle była ekstraklasa junioròw w szachach gdy
zajęcia prowadził Pan Kumik.
@ Nic to
dnia 27.01.2023, 09:27
Ocena
komentarza:
3
Warto było zrealizować taką inwestycję za miliony, żeby na feriach parę dzieciaczków zagrało w szachy, raz w tygodniu seniorzy przyszli na odczyt, tak jakby chętni nie mieścili się już w jdk, bibliotece czy muzeum. Tam jest dość miejsca po remontach, a imprez według mnie bardzo mało. Wszędzie tłum pracowników i obsługi a korzystających garstka. Przykro na to wszystko patrzeć.
@ dragoness
dnia 27.01.2023, 10:35
Ocena
komentarza:
3
Brawo Adaś!
@ Hmmm
dnia 27.01.2023, 11:39
Ocena
komentarza:
-1
Jedna godzina szachów równa się trzem godzinom matemtyki. Ciekawe, poproszę o namiary na opracowania naukowe. Bardzo mi pasuje: zamiast trzecj godzin matmy w szkole wystarczy jedna godzina szachów.
@ Hm...
dnia 28.01.2023, 16:34
Ocena
komentarza:
2
Proszę:
"Szachy są miarą intelektu" - Johann Wolfgang Goethe
„3 godziny matematyki = 1 godzina szachów”
Źródło: Maciej Sroczyński: SAMOUCZEK SZACHOWY SZACHY – DLA POCZĄTKUJĄCYCH, wyd. Szkoła szachowa SzachMistrz, Kalisz 2007
Maciej Sroczyński - Samouczek szachowy - http://www.szachmistrz . pl
@ no nie wiem...
dnia 28.01.2023, 22:08
Ocena
komentarza:
2
syn jest świetny w szachach, a z matematyką ma jednak problemy
@ To ka
dnia 28.01.2023, 19:37
Ocena
komentarza:
4
Skoro już są zajęcia z młodzieżą to może reaktywować
Mistrzostwa Jasła w szachach. Pamiętam iż byli w Jaśle
sędziowie szachowi.
@ To ka
dnia 29.01.2023, 15:23
Ocena
komentarza:
3
Zapytałem się kiedyś arcymistrza jak był w Jaśle
co to są szachy. Jego zdaniem to umiejętność koncentracji,
analizy i podejmowanie decyzji. To oczywiście tylko hasła.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657