
Ferie pod znakiem szachów w Generatorze Nauki GEN
Z myślą o młodych jaślanach Generator Nauki GEN przygotował ciekawą ofertę zajęć i warsztatów w okresie ferii. Jednym z elementów walki z zimową nudą były warsztaty szachowe w ramach międzypokoleniowych spotkań przy szachownicy.
Zdjęcia z warsztatów szachowych obejrzycie w FOTOGALERII
Szachy, nazywane często „królewską grą” są jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Niemały wpływ na popularyzację szachów wywarła w ostatnich latach kultura popularna. Wystarczy wspomnieć o bijącym rekordy oglądalności serialu produkcji Netflix pt. „Gambit królowej” z Anyą Taylor-Joy w roli głównej.
Nic więc dziwnego, że Generator Nauki GEN w Jaśle, w swojej feryjnej propozycji dla młodych jaślan uwzględnił szachy, jako jedną z form walki z zimową nudą. W każdy czwartek oraz sobotę 21 stycznia br., w siedzibie GEN odbyły się kilkugodzinne warsztaty w ramach spotkań pod hasłem szachów międzypokoleniowych. Dzieci i młodzież bez względu na stopień zaawansowania, mogły spróbować sowich sił w pojedynkach z instruktorem oraz swoimi rówieśnikami.
- Jedna godzina szachów równa się trzem godzinom matematyki, żeby użyć obrazowego porównania. Gra w szachy bardzo pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. Pomagają rozwijać pamięć i umiejętność koncentracji. Uczą planowania i przewidywania, co przydaje potem w dorosłym życiu. Przygodę z szachami można rozpocząć w wieku już pięciu, sześciu lat. Trzeba pamiętać, że szachy powinny być dla takich dzieci przede wszystkim zabawą i rozrywką. Chętnie uczą się zasad i strategii - przekonuje Adam Składanowski, instruktor szachowy, który przed kilkoma laty zdobył tytuł mistrza województwa podkarpackiego seniorów w szachach.
Warto zaznaczyć, że szachy goszczą w GENie nie tylko w czasie ferii zimowych. Warsztaty szachowe odbywają się w czwartki w godz. 13-14. Uczestnicy warsztatów podzieleni są na trzy grupy: początkującą, średniozaawansowaną i zaawansowaną. W co drugą niedzielę GEN zaprasza również na szachy międzypokoleniowe (w godz. 9-13).
MD
Przepraszam.
zajęcia prowadził Pan Kumik.
"Szachy są miarą intelektu" - Johann Wolfgang Goethe
„3 godziny matematyki = 1 godzina szachów”
Źródło: Maciej Sroczyński: SAMOUCZEK SZACHOWY SZACHY – DLA POCZĄTKUJĄCYCH, wyd. Szkoła szachowa SzachMistrz, Kalisz 2007
Maciej Sroczyński - Samouczek szachowy - http://www.szachmistrz . pl
Mistrzostwa Jasła w szachach. Pamiętam iż byli w Jaśle
sędziowie szachowi.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 12