Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Finał projektu “Odnajdziemy się na mapie Myscowej” już w niedzielę

4

Stowarzyszenie Pracownia ETnograficzna zaprasza wszystkie osoby mieszkające w Myscowej, związane z tą miejscowością lub pragnące ją odkrywać na finał projektu “Odnajdziemy się na mapie Myscowej” połączony z prezentacją etnograficznej mapy miejscowości. Spotkanie odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

W programie wydarzenia zaplanowano:

  • godz. 15.30 gra terenowa po Myscowej dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami / opiekunami,
  • godz. 17.00 prezentacja etnograficznej mapy Myscowej dla wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości.

W niedzielę, będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz etnograficznej mapy Myscowej. Organizatorzy zaplanowali też poczęstunek oraz atrakcje dla dzieci.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

https://etnograficzna.pl/final-projektu-odnajdziemy-sie-na-mapie-myscowej/

https://www.facebook.com/events/1555623025268356

Więcej informacji

Jeśli trafisz do Myscowej przypadkiem, pewnie zwrócisz uwagę na jej piękne położenie oraz wszechobecne krowy pasące się na łąkach. Jeśli będziesz szukać informacji na jej temat w mediach, najprawdopodobniej przeczytasz o napięciu związanym z planowaną od lat 60. XX w. budową zapory na Wisłoce, która miałaby spowodować całkowite zalanie miejscowości. Jeśli zajrzysz do opisów w przewodnikach, dowiesz się zapewne o łemkowskiej historii wsi, cerkwi i cmentarzu.

To wszystko prawda, ale można tu znaleźć o wiele więcej fascynujących opowieści. Projekcie „Odnajdziemy się na mapie Myscowej” służył zebraniu ich, aby stworzyć ilustrowaną mapę pokazującą kolejne warstwy pamięci w tej miejscowości.

Od lipca etnografki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna wraz z artystką Anną Chmiel rozmawiały z mieszkańcami i mieszkankami Myscowej w Beskidzie Niskim (gm. Krempna). Pytały o miejsca we wsi, które są lub były ważne dla różnych osób i związane z nimi historie. Na podstawie badań powstała pięknie ilustrowana mapa, która zawiera także opisy ponad 40 różnych miejsc.

Można dzięki niej odkrywać kolejne warstwy pamięci o Myscowej:

  • czasy międzywojenne, gdy wieś była znacznie większa;
  • dramatyczne lata II wojny światowej i tuż po niej, które przyniosły niemal całkowitą wymianę mieszkańców Myscowej w związku z wyjazdami a później wysiedleniami tutejszych Łemków;
  • życie codzienne w PRL-u w cieniu planów budowy zbiornika, mającego zalać całą wieś;
  • współczesne inicjatywy integrujące myscowian.

Podczas finału projektu będzie można posłuchać i porozmawiać o tym, co udało się zmieścić na mapie, ale też o tym, czego na nie jeszczej brakuje.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:30 od gry terenowej, która będzie toczyła się w centrum miejscowości. Uczestnicy i uczestniczki będą odkrywać najważniejsze miejsca w Myscowej i ich historię, szukać śladów przeszłości i wykorzystywać swoje umiejętności, aby rozwiązać zagadki na jej temat. Do gry zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież powyżej 10 roku życia wraz z rodzicami/opiekunami, ale młodsze i starsze osoby mające chęć na taką rozrywkę także mogą spróbować swoich sił.

Zbiórka na grę o godz. 15:30 pod Domem Strażaka.

O godzinie 17:00 w Domu Strażaka rozpocznie się główna część wydarzenia, podczas której zaprezentujemy etnograficzne mapy Myscowej i porozmawiamy o umieszczonych na nich historiach. Pokażemy, do jakich materiałów na temat wsi udało nam się dotrzeć, obejrzymy trochę fotografii. Nie zabraknie poczęstunku oraz atrakcji dla dzieci.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Chcemy, żeby nasze wydarzenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Do głównego pomieszczenia w remizie prowadzą schody, możemy pomóc je pokonać. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek potrzeby związane z udziałem w spotkaniu, prosimy o kontakt, postaramy się znaleźć rozwiązanie. Na terenie Myscowej oraz w najbliższej okolicy możemy zaoferować bezpłatną podwózkę samochodem osobowym. W tej i innych sprawach prosimy o kontakt: [email protected], 602727185.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencja. Edycja 2023.

Materiał Partnera

Napisany dnia: 21.10.2023, 08:01

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ proszę bardzo
dnia 25.10.2023, 19:47 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Koper
dnia 25.10.2023, 12:31 · Zgłoś
Co wy chcecie tam odnaleźć,jak to wszystko już pod wodą od dziesiątek lat.
Odpowiedz
0
@ Starosta
dnia 22.10.2023, 20:28 · Zgłoś
Litości, nie kopie się leżących !
Odpowiedz
1
@ Dziwy z Rzeki
dnia 22.10.2023, 12:17 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657