Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Finisaż wystawy Marka Burdzego: Sztuka jest dla pojedynczych ludzi, nie dla tłumów

0

Zakończenie dwumiesięcznej wystawy pt. „Obrazy z tego świata” Marka Burdzego odbyło się z udziałem artysty. W sali offowej Jasielskiego Domu Kultury, 10 września br. spotkali się przyjaciele i sympatycy twórczości malarza.

Pochodzący ze Stalowej Woli artysta jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął jeszcze w dzieciństwie i to zupełnie przez przypadek. - Moja droga do malarstwa była niby prosta, bo kiedy miałem naście lat, marzyłem o tym, żeby pójść do elitarnej szkoły – liceum plastycznego. A zaczęło się od tego, że kiedy jako dziecko chorowałem, to rodzice kupowali mi blok i kredki. I ja się w tym zatopiłem bez reszty – wspominał podczas finisażu Marek Burdzy.

Zawiłości i kręte ścieżki życia sprawiły, że artysta miał przerwę w dalszej edukacji, którą jednak nieco później nadrobił. – Przyszedł czas na pierwsze miłości, małżeństwo, pojawiło się dziecko i lata pracy w zupełnie innym zawodzie. Ale nie zostawiłem plastyki na boku. Rysowałem, w wolnych chwilach malowałem. Później wpadłem w ostry zakręt życiowy – przestałem kierować ogromną firmą i trafiłem do galerii, gdzie zajmowałem się organizacją wystaw, współpracą z artystami. Poszedłem też na studia (Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego – przyp. red), ale tylko dlatego, że zrezygnowała z nich moja córka – żartował malarz.

Związany od wielu lat z krośnieńskim Biurem Wystaw Artystycznych, podkreśla wagę licznych doświadczeń zawodowych, które wywarły wpływ na jego postrzeganie świata i sztuki. – Namalowanie dobrego obrazu nie mierzy się ilością farby, wielkością płótna ani poświęconym czasem. To, co nieraz się uda przemycić malarzowi w dziele, które tworzy, to są odpryski talentu. Ale w grę wchodzi jeszcze cała wiedza plastyczna i tego nie wolno dyskredytować – wyjaśnia zawiłości sztuki malarskiej.

 ***

Marek Burdzy jest komisarzem wielu ogólnopolskich plenerów malarskich m.in.: „Bieszczady 94”,„Bieszczady 96”, „Bieszczady 98”. W latach 1999-2005 prowadził plener „Kurort Iwonicz” w Iwoniczu Zdroju, oraz „Jesień”i „Zima” w Rymanowie Zdroju (2002-2005). Brał też udział we wszystkich wymienionych wystawach poplenerowych. Kilkakrotnie uczestniczył w plenerach malarskich na Słowacji.

 

W latach 1995-2015 był kuratorem uzdrowiskowej Galerii Sztuki „Pasaż” w Iwoniczu Zdroju. Prezentował swój dorobek artystyczny w Galerii „Rynek 6” w Jarosławiu, w Galerii „Pasaż” w Iwoniczu Zdroju, w Galerii „Civitas Christiana” w Rzeszowie oraz w Galerii „U Attavantich” w Jarosławiu i Galerii Lubaczowskiego Domu Kultury.

Wystawy można było oglądać również w Muzeum w Stropkovie na Słowacji i w Galerii DPS i Galerii SDK w Stalowej Woli, w Galerii Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach oraz w Galerii „Piwnicy PodCieniami” Muzeum Rzemiosła w Krośnie, „Galerii Pomarańczowej” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W 2018 roku prace artysty można było także obejrzeć w prešovskiej Galerii „Atrium”, w ramach Dni Kultury Polskiej na Słowacji.

(JDK)

Napisany dnia: 15.09.2020, 08:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105