Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Florian Wiśniowski, mieszkaniec Łężyn odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

18

Florian Wiśniowski, weteran II wojny światowej ma 99 lat. Mieszkaniec Łężyn walczył między innymi u boku gen. Stanisława Maczka. W listopadzie został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Na zdjęciu Florian Wiśniowski\fot. Archiwum Joanny Bril 

O odznaczenie Floriana Wiśniowskiego wnioskował Joanna Bril, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego. 25 listopada bieżącego roku wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wręczyła Florianowi Wiśniowskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W uroczystości wzięli także udział: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Radna Województwa Joanna Bril, członek Zarządu Województwa Anna Huk oraz Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara. 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, uroczystego wręczenia medalu dokonała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która podziękowała odznaczonemu za wieloletnią służbę naszej Ojczyźnie i życzyła dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Podczas pełnych wzruszenia chwil zostały przekazane - obok wręczonego medalu - pamiątkowy grawerton od przewodniczącego i radnych województwa wręczony przez Jerzego Borcza i Joannę Bril oraz szklana statuetka, którą wręczyła w imieniu marszałka województwa Anna Huk.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony w 2018 roku, przyznawany jest przez Prezydenta RP osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, za walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego.

Inicjatorem nadania medalu Florianowi Wiśniowskiemu była Radna Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Bril, która będąc w Anglii na zaproszenie syna pana Floriana, poznała szczegółowo historię jego i jego rodziny. Radna Wojewódzka złożyła stosowne dokumenty do Kapituły Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Po przestudiowaniu dokumentów stwierdzono, że panu Florianowi Wiśniowskiemu należy nadać odznaczenie wyższej rangi, ponieważ jego zasługi rozciągają się nie tylko na Podkarpacie, ale i na cały kraj. - Starania o odznaczenie Pana Floriana i uhonorowanie jego wybitnych osiągnięć trwały około 1 rok - mówi Joanna Bril, Radna Województwa Podkarpackiego, wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju w Sejmiku Wojewódzkim i inicjatorka nadania medalu. - Na wniosek Kapituły Pan Prezydent RP Andrzej Duda zasłużenie nadał Panu Florianowi Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. 

 

Florian Wiśniowski urodził się 1921 roku w Łężynach w gminie Nowy Żmigród. Jako żołnierz polskiej piechoty pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, walczył o wolną Polskę. Mając osiemnaście lat, został powołany do Jasielskiego Batalionu Obrony Narodowej, wraz z którym brał czynny udział w kampanii wrześniowej i obronie kraju. Przebywał w obozie dla internowanych na Węgrzech, skąd trafił do Budapesztu, a następnie Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie reorganizowano polskie siły zbrojne. W sierpniu 1944 roku w Normandii brał udział w forsowaniu linii niemieckich umocnień na odcinku Caen – Falaise, w trakcie których został ranny. Po zakończonej wojnie pracował na emigracji, starając się o powrót do kraju, co udało się dopiero w latach 60-tych. 

Mieszkając po wojnie w Anglii pomagał rodakom przyjeżdżającym w poszukiwaniu pracy udzielając swojego mieszkania zarówno osobom starszym jak i studentom, pomagając również w nauce języka angielskiego. Trzeba docenić wsparcie jakiego udzielał mieszkańcom Łężyn wysyłając po wojnie paczki żywnościowe w czasie gdy jej brakowało. Zawsze działał bez rozgłosu. Kiedy już osiadł na stałe w Łężynach wraz z żoną brał i biorą czynny udział w życiu codziennym całego Podkarpacia.  Nie są im obojętne losy naszej małej ojczyzny. W dużym stopniu przyczynił się i był jednym z większych fundatorów odnowienia polichromii w zabytkowym kościele parafialnym a także do remontu i renowacji licznych zabytkowych kapliczek.  

Nadal wspiera również wszelkie organizacje takie jak KGW, OSP czy Katolicki Klub Sportowy Gaudium. Dużą zasługą odgrywa również w życiu szkoły. Od wielu lat funduje wraz z żoną i synem nagrody rzeczowe na zakończenie roku szkolnego dla najzdolniejszych uczniów. 

Pod koniec lat 90-tych XX wieku został awansowany do stopnia porucznika.

red.

Napisany dnia: 03.12.2020, 15:11

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ tato
dnia 07.12.2020, 19:49 · Zgłoś
Wystawione "kinole" doprowadzają mnie do szewskiej pasji.
Odpowiedz
2
@ wyborcawstecz
dnia 05.12.2020, 09:16 · Zgłoś
Pani Brill to ta z PSLu
Odpowiedz
20
@ Ziemiaj asielska
dnia 04.12.2020, 09:53 · Zgłoś
Gratulacje. Panie poruczniku życzę awansu do stopnia kapitana na 100-lecie urodzin
Odpowiedz
22
@ Ja
dnia 04.12.2020, 01:20 · Zgłoś
Zdrowia i doczekania pięknych 100 urodzin ❤️
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 04.12.2020, 01:08 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
14
@ dragoness
dnia 04.12.2020, 07:43 · Zgłoś
No, wspaniale. Właśnie tak. Nie biegał z bejsbolem, nie rzucał racami, nie nosił koszulki z kotwicą. Z LGBT też nie walczył. Po prostu pracował dla dobra kraju i ludzi. Prawdziwy patriota, gratulacje z całego serca.
Odpowiedz
-3
@ ixi
dnia 04.12.2020, 12:11 · Zgłoś
Walczył o Wolność, walczył z komunistami i nazistami. Ty że swoimi ba ona i stoisz po stronie tej komuny, więc milcz bo jesteś wrogiem Polski.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 04.12.2020, 16:04 · Zgłoś
Każdym postem ośmieszasz się coraz bardziej.
Odpowiedz
-2
@ do ixi
dnia 05.12.2020, 08:41 · Zgłoś
Walczył z Niemcami w Kampanii Wrześniowej a potem na Zachodzie, po wojnie został na Zachodzie więc z komunistami nie mógł walczyć. Sam zamilcz bo jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.
Odpowiedz
3
@ Xyz
dnia 03.12.2020, 23:42 · Zgłoś
To Pani Joanna Brill jest mężczyzną?... "Wnioskował"
Odpowiedz
2
@ Adrian
dnia 03.12.2020, 17:33 · Zgłoś
W obecnej sytuacji tylko osoby wysoko nieodpowiedzialne nie potrafią założyć maseczki
Odpowiedz
0
@ Reset
dnia 04.12.2020, 18:38 · Zgłoś
Za duzo metali ciezkich bojisz sie na sam such%=×*#/$(:# zobaczysz po 21 jaka maseczke ci zaloza!×:___#
Odpowiedz
-1
@ Adrian
dnia 03.12.2020, 17:24 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
7
@ Adrian
dnia 03.12.2020, 16:21 · Zgłoś
Przede wszystkim zapomniałem dodać, że gratuluję Panu Florianowi.
Odpowiedz
0
@ Adrian
dnia 03.12.2020, 16:19 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
5
@ Posłowie z PISu ???
dnia 04.12.2020, 17:28 · Zgłoś
Bril i Borcz powinni wpłącić dobrowolnie po 30 tys. zł na Cartitas za odsłonięte nosy.
To brak szacunku i dbania o seniora.
A Panu życzę zdrowia, niech Pan unika takich gości. Zdrowie ważniejsze.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657