Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Galicyjskie cmentarze wojenne

1
W dniach 02 - 30 listopada 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle czynna będzie wystawa „Galicyjskie cmentarze wojenne ”.


Na wystawie prezentowane są fotografie wybranych cmentarzy głównie z Okręgu Jasielskiego oraz okręgów sąsiednich pochodzące ze zbiorów Romana Frodymy, przewodnika beskidzkiego, badacza historii cmentarzy wojennych, autora trzytomowego przewodnika „Galicyjskie cmentarze wojenne”. Zdjęcia przedstawiają 36 galicyjskich cmentarzy wojennych. Można zobaczyć m.in. centralny pomnik zwieńczony dębowym wieńcem na Cmentarzu nr 6 w Krempnej, pomnik z płaskorzeźbą Chrystusa na Cmentarzu nr 16 w Osobnicy, pomnik centralny na Cmentarzu nr 22 w Jaśle, jeden z największych i najbardziej reprezentacyjnych cmentarzy wojennych Cmentarz nr 91 w Gorlicach czy rozłożony na całym stoku wzgórza Cmentarz nr 123 w Łużnej-Pustkach. Na wystawie oprócz zdjęć prezentowana jest również literatura poświęcona cmentarzom wojennym.


Cmentarze prezentowane na wystawie powstały w latach 1915-1918 na terenie austriackiego okręgu wojskowego Galicja Zachodnia. Organizacją budowy cmentarzy zajmowała się specjalnie powołana jednostka Wydział Grobów Wojennych pod dowództwem mjr. Rudolfa Brocha. Cały obszar działania podzielono na dziesięć okręgów cmentarnych, na których czele stali oficerowie z kwalifikacjami budowlanymi bądź inżynierskimi, często wybitni  architekci.

Na 400 cmentarzach pochowano prawie 70 000 żołnierzy poległych na polu bitwy i zmarłych w szpitalach. Polacy walczyli i ginęli w armiach trzech państw zaborczych Austro-Węgier, Niemiec i Rosji Na cmentarzach wojennych terenu Galicji  Zachodniej spoczywają żołnierze różnej narodowości: Austriacy, Niemcy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Włosi i Polacy. Mimo zróżnicowania w stylu i koncepcji głównych projektantów okręgów w kompozycji cmentarzy można wyróżnić kilka stałych elementów: element centralny  krzyż, ołtarz czy kaplice; ogrodzenie w  formie kamiennego muru, drewnianych sztachet czy żywopłotu; wejście od skromnej furtki po okazałe bramy; groby, które były głównym wyznacznikiem kompozycji przestrzennej; krzyże nagrobne występujące w licznych formach i odmianach. Na wielu cmentarzach znajdują się inskrypcje. Podnoszą one sławę poległych bohaterów, zaszczytną śmierć, nawołują do godnego wykorzystania dla przyszłych pokoleń i złożonej ofiary. Autorem większości inskrypcji jest kpt. Hans Hauptman. Cmentarze wojenne zachowały się w różnym stanie. Niektóre z nich dzięki zaangażowaniu władz samorządowych, lokalnych społeczności, szkół i osób prywatnych wspieranych przez różne zagraniczne organizacje zostały przywrócone do pierwotnego wyglądu.

17 listopada  2009 r.  o godz. 9.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na  prelekcję Romana Frodymy  poświęconą galicyjskim cmentarzom wojennym.
 

MBP w Jaśle
Napisany dnia: 02.11.2009, 20:09
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Podróżnik
dnia 20.02.2011, 08:02
Ocena
komentarza:
0
Na wakacjach odwiedziłem kilka cmentarzy galicyjskich z I Wojny. Porównując aktualny stan do zdjęć sprzed kilku lat, muszę stwierdzić, że po niektórych niedługo nic nie pozostanie (np. piękny cmentarz Na Beskidku) albo zostaną kompletnie zarośnięte roślinnością. Tak jak wspomniano w artykule, są również cmentarze zadbane, ale szkoda by te "inne" zostały pozostawione same sobie. Kilka aktualnych zdjęć (z wakacji 2010) można znaleźć tutaj: http://w-droge.pl/wycieczki/41-wycieczki/168-cmentarze-wojenne.html
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy doszło do profanacji ludzkich szczątków?

   

  Odkrycie w styczniu kolejnych pochówków na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle ponownie skomplikowało realizację inwestycji. Sytuacja wydaje się patowa. Stanowisko Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy jest jasne. Jej zdaniem prace prowadzone są na tzw. „nowej” części cmentarza żydowskiego. 

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105