Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Gołębie też mogą być pasjonujące

36

Od 16 lat zajmuje się gołębiami pocztowymi. Karmi je, szkoli i wysyła na konkursowe loty. Wszystko po to, by dzięki gołębiom wygrywać – Apetyt rośnie w miarę jedzenia - mówi Radosław Mroczka z Mrukowej.

Wszystko zaczęło się w 1997 r. i hodowli gołębi pocztowych jego wujka. W wieku 16 lat złapał bakcyla hodowcy. Już w 1999 r. wstąpił do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Dziś jest dorosłym mężczyzną i wciąż ma styczność z gołębiami pocztowymi, do których podchodzi z pełnym poświęceniem oraz zaangażowaniem. W swoim gołębniku w Mrukowej obecnie posiada prawie 100 sztuk, z czego 40 znajduje się w gołębniku rozpłodowym. W 2010 r. sprowadził z Niemiec gołębie od Rainer Puttmana szczepy G. Koopman linia Kleine Dirk, F.Vervort linia Fieneke oraz H. Vloemans linia Hurrican 51.

- Postanowiłem pozostawić gołębie rozpłodowe, których potomstwo osiągało nagrody na szczeblu sekcji, oddziału, okręgu, rejonu Kraków oraz na szczeblu Polski. W 2011 r. moja drużyna olimpijska gołębi młodych uplasowała się na 21 miejscu w Polsce, a drużyna gołębi rocznych olimpijskich na 123 miejscu – podkreśla Radek Mroczka.

Najlepszy punktujący gołąb

Najwięcej satysfakcji Radkowi przynosił gołąb ze szczepu J. Aarden. W sekcji wylatał 5 114 km i zdobył 5 890 punktów w konkursie. - Był to mój najlepszy gołąb roczny w sekcji oraz 3 samiec w ogólnej klasyfikacji oddziału Jasło. Cieszyłem się nim jeszcze tydzień po locie, bo stał się celem jastrzębia – dodaje R. Mroczka. I kilka cennych gołębi stracił, ale zawsze jest to ryzyko, że może nie wrócić. - Na lotach gubi się wartościowe ptaki. Zdarza się również, że stają się łupem łapacza, są strzyżone i nie mogą latać. Jak się udało to niekiedy wracały do gołębnika na nogach.

1072 km

Jednym z najdłuższych lotów gołębi pocztowych było pokonanie ponad 1000 km. Kiedyś gołębie zostały wypuszczone w Emden (Niemcy). Pierwszy ptak zameldował się po 26 godzinach i leciał 862 m. na minutę. - Był to ciężki lot dla moich gołębi, które przyleciały do gołębnika dopiero w trzeciej dobie – zaznacza.

System lotu i żywienie

W sezonie lotowym do 500 km na jednego gołębia przysługuje 30 g pokarmu dziennie. - Pierwsze dni tygodnia są bardzo dietetyczne, jałowe bez dodatków witamin. Dopiero po locie podawane są im środki wzmacniające, regenerujące wątrobę. W kolejnych dniach otrzymują dopiero witaminy, węglowodany oraz elektrolity, czyli to co gołąb powinien dostać do wyczynu – wyjaśnia Radek. - System karmienia zależy od panujących warunków. Inaczej karmi się na lot z wiatrem, a inaczej bez wiatru – dodaje. Metody lotowania gołębi pocztowych są różne. Gniazdowa, totalnego wdowieństwa, czy wdowieństwa. - Ja stosuję tę drugą, gdyż u mnie żaden gołąb z drużyny lotowej nie siedzi w gołębniku. Im dłuższy jest ich lot, tym większy i lepszy dostają pokarm – tłumaczy.

Lubię być na wyżynach

Gołębie pocztowe przynoszą Radkowi wiele satysfakcji. Cieszy każdy zdobyty puchar, dyplom i ta świadomość, że jego ptaki są naprawdę dobre. Dzięki nim dziś może poszczycić się licznymi nagrodami. W tym roku zrobił przerwę w lotach, ale już od następnego sezonu ponownie powraca do gry.

O osiągnięciach Radosława Mroczki dowiesz się więcej <tutaj>.

 (Red.)

Reklama

Komentarze: 36

Dodaj komentarz Widok:
-3
@ zenek
dnia 03.09.2013, 17:50 · Zgłoś
powinni pobierac podatek od gołebi
Odpowiedz
1
@ majka
dnia 01.09.2013, 20:39 · Zgłoś
z gołębiami to jest tak jastrząb je mięso wiatr zabiera pióra a gospodarzowi [...] zostają :)
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 30.08.2013, 20:35 · Zgłoś
a Zocha mówiła że jakbym widział gołębia nad naszym dachem to żebym go upolował to zrobi rosół na niedziele
Odpowiedz
4
@ MM
dnia 30.08.2013, 19:53 · Zgłoś
Piękna pasja znam tylko ze słyszenia POWODZENIA
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 30.08.2013, 18:05 · Zgłoś
powinni płacić podatek , tak jak my z [...] za psa
Odpowiedz
0
@ trfrt
dnia 30.08.2013, 08:53 · Zgłoś
a może opodatkować gołębie?
Odpowiedz
-9
@ [...]
dnia 29.08.2013, 12:07 · Zgłoś
fura jak fura najlepsza w Osobnicy , a lakier zchodzi jak te obsrywacze dachów latają w powietrzu
Odpowiedz
-6
@ [...]
dnia 29.08.2013, 11:31 · Zgłoś
a kto mi zapłaci za blachę i za furę którą muszę malować bo mi lakier wyżarło, zgłaszać się hodowcy gołębi będę wiedział kto mi ma zwrócić koszty malowania mojej bryki
Odpowiedz
3
@ omg
dnia 29.08.2013, 12:04 · Zgłoś
hahaha no to niezłą miałeś furę, jak ci od ptasich odchodów lakier zszedł! hahah
Odpowiedz
1
@ pszczoła
dnia 29.08.2013, 07:32 · Zgłoś
Zbychu? a czy on hoduje jeszcze [...]?
Odpowiedz
16
@ ornitoloK
dnia 28.08.2013, 21:44 · Zgłoś
gołębie to najpiękniejsze polskie bociany
Odpowiedz
-6
@ sasza
dnia 28.08.2013, 21:48 · Zgłoś
takich ja kty to powinni utylizować żadnego pożytku z takich nie ma tylko poiwietrze zabierają
Odpowiedz
-23
@ 123
dnia 28.08.2013, 20:38 · Zgłoś
[...] ludziom dachy!!! a potem trzeba blache zmieniać bo zniszczona doszczetnie!!!
Odpowiedz
12
@ carlos
dnia 28.08.2013, 20:36 · Zgłoś
do [...]---[...] [...]
Odpowiedz
-28
@ [...]
dnia 28.08.2013, 19:23 · Zgłoś
Zocha mówila ze jej fabryce mówili żebym kupił wiatrówkę i strzelał do nich, a ja się wacham
Odpowiedz
7
@ ddd
dnia 28.08.2013, 20:38 · Zgłoś
Uwazaj zeby ci na glowe nie [...]l i [...] do Angli jednego mniej.
Odpowiedz
-7
@ please
dnia 28.08.2013, 21:30 · Zgłoś
bardzo miły ddddd dedoka komantarz.jak sobie wykupisz jakąs wyspepkę to wtedy będziesz do kogoś mógł powiedzieć żeby spadał a zresztą pewnie nikt by nie chciał z tobą siedzieć skoro lubisz ptasie odchody.
Odpowiedz
-24
@ please
dnia 28.08.2013, 19:20 · Zgłoś
sratakony i nic więcej [...]a wszędzie gdzie popadnie tu w anglii to się strzela do tego badziewia!!!zero pożytku z tego!!!
Odpowiedz
16
@ fyhj
dnia 28.08.2013, 19:32 · Zgłoś
a z ciebie jaki pozytek ?
Odpowiedz
-16
@ please
dnia 28.08.2013, 19:38 · Zgłoś
taki ze przynajmniej nie [...] ludziom samochodów,domow,itp.a ty jak taki obrońca jesteś to kup sobie pare tych osrołków i łaż po odchodach...
Odpowiedz
5
@ omg
dnia 29.08.2013, 12:02 · Zgłoś
to wytłumacz gołębiom że nie wolno robić na dach czy na samochód ;) to tylko zwierzęta, gratuluje ci, użytkowniku Please totalnego braku rozumu ;)
Odpowiedz
-5
@ please
dnia 30.08.2013, 08:09 · Zgłoś
gupot??hhahahaha co za [...]..
Odpowiedz
0
@ bryś
dnia 28.07.2014, 14:21 · Zgłoś
jeszcze nie tak dawno rywalizowałeś o świńskie kartofle z koryta a teraz [...] wielkiego pana na zmywaku gratuluje sukcesu zawodowego ale zawsze będziesz tym kim byłeś czyli malutkim wyjadaczem świńskich kartofli
Odpowiedz
0
@ sasas
dnia 22.01.2021, 09:50 · Zgłoś
badziestwo to ty masz w domu
Odpowiedz
6
@ jastrząb
dnia 28.08.2013, 19:18 · Zgłoś
A jakie sukcesy ma gołębiarz Kmiecik?
Odpowiedz
2
@ zbych
dnia 28.08.2013, 20:20 · Zgłoś
gołębiarz jest w lesie a On jest hodowcą jastrząb ty na pewno takich nie będziesz miał
Odpowiedz
24
@ elf
dnia 28.08.2013, 19:15 · Zgłoś
o takich pasjonatach to aż miło czytać - gratuluję i życzę dalszych sukcesów
Odpowiedz
-6
@ hi
dnia 28.08.2013, 19:09 · Zgłoś
ale na takich gołąbkach też można ubić niezły interesik
Odpowiedz
23
@ Erni
dnia 28.08.2013, 18:55 · Zgłoś
Super artykuł! Pozdrawiam Radku
Odpowiedz
-13
@ [...]
dnia 28.08.2013, 18:54 · Zgłoś
obsrywacze dachów , moja Zocha mówi że siedzą nam na dachu i [...] nam blache powlekaną
Odpowiedz
38
@ yogo
dnia 28.08.2013, 18:04 · Zgłoś
SUPER pozytywny gosc z super hobby nareszcie 0 marudzenia ze cos nie tak i o to chodzi tak trzymac
Odpowiedz
36
@ Paula
dnia 28.08.2013, 17:49 · Zgłoś
Gratulacje Radek
Odpowiedz
45
@ fgdh
dnia 28.08.2013, 17:34 · Zgłoś
super pasja -tylko odwieczny wrog jastrzab-a teraz Tusk jeszcze
Odpowiedz
-15
@ a
dnia 28.08.2013, 19:45 · Zgłoś
Gołebie są bardzo fascynujące, szczególnie jak [...] w rynku.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.