„Historyczny” sukces w Warszawie
W dniach 30-31.05.2014, odbył się w Warszawie etap centralny XI Edycji Konkursu „ Historia i kultura Żydów polskich”, w którym uczestniczył Tomasz Stasiowski, uczeń klasy 3Ta z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Tomek swój udział w konkursie zakończył sukcesem zajmując trzecie miejsce, które oprócz nagród rzeczowych dało mu wolny wstęp – indeks – na Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Tomek ma do wyboru kierunki: historia, język polski i judaistyka.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie Tomek przygotował pracę historyczną pod kierunkiem nauczyciela historii- Moniki Nowak. Tytuł pracy „Przez te wspomnienia, niech i mnie wspomną…” odnosił się do postaci pani Anny Kopeć z Sowiny, uhonorowanej medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za uratowanie rodziny sąsiadów – Żydów. II etap konkursu odbywał się w Warszawie. Był to ustny egzamin obejmujący tematykę konkursu, obronę swojej pracy i materiał z obowiązkowych lektur. Tomek wyszedł z niego zwycięsko! Pobyt w Warszawie to także miłe chwile: zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, starej Warszawy oraz sama uroczystość ogłoszenia wyników i występy artystów w Teatrze Żydowskim. Organizatorem konkursu była Fundacja SHALOM, Żydowski Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Patronat sprawowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Przyszłemu studentowi gratulujemy!
