IV Olimpiada Sportowa na hali jasielskiego MOSiR-u
Dzisiaj na hali sportowej jasielskiego MOSiR-u rozegrana została IV Olimpiada Sportowa. Tegoroczna rywalizacja zorganizowana została pod hasłem „zwycięstwo idzie za naszą odwagą”. Dzieci oraz młodzież o różnym stopniu upośledzenia brały udział w grach i zabawach lekkoatletycznych.

Tegoroczna Olimpiada Sportowa była już czwartą edycją imprezy organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle dla wychowanków ośrodków specjalnych. Jej celem nadrzędnym jest kształtowanie postaw opierających się na zdrowym współzawodnictwie oraz pokonywaniu obaw. Ma ona również za zadanie uczyć pokonywania własnych ograniczeń zarówno emocjonalnych jak też ruchowych. Wszyscy uczestnicy rywalizacji sportowej mocno wzięli sobie do serc hasło tegorocznej olimpiady – ”zwycięstwo idzie za naszą odwagą”, czego dowodem było niezwykłe zaangażowanie i zaciętość przy pokonywaniu kolejnych konkurencji.

Celem głównym imprezy jest integrowanie wszystkich ośrodków oraz ich wychowanków z dziećmi z różnych szkół a także przedszkoli. Ważna jest tutaj wspólna zabawa i współzawodnictwo. Najważniejsze w rywalizacji jest to, że w jej końcowym efekcie nie ma przegranych. Wszyscy są, zatem zwycięzcami – mówi Agnieszka Rydarowicz, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle.

Tuż po godzinie 10 uroczystego otwarcia IV Olimpiady Sportowej dokonała dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Barbara Łącka. Do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn reprezentujących ośrodki specjalne z Jasła (2 drużyny), Frysztaka, Jarosławia oraz Strzyżowa. Zabawę rozpoczęły konkurencje sportowe, w których rywalizowali uczniowie upośledzeni w stopniu głębokim. Polegały one na rzucie kółkiem do celu, slalomie wózkiem oraz nawlekaniu tekturowych rurek na skakankę. Niezwykle pomocni w pokonywaniu owych konkurencji okazali się opiekunowie zawodników. Następnie do rywalizacji przystąpili uczniowie upośledzeni w stopniu umiarkowanym. Rozegrano następujące konkurencje: slalom między tyczkami z toczeniem piłki, rzut do celu woreczkami, bieg na zwinność, kręgle, drabinka, klocki, marsz równoważny, tunel/piłka.

Po zakończeniu rywalizacji nadszedł czas na dekoracje medalowe oraz wręczenie wszystkim zawodnikom pamiątkowych dyplomów. Drużyny otrzymały również nagrody ufundowane przez sponsorów.
Widzom oraz samym zawodnikom czas umilały występy taneczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Zawodnicy oraz kibice licznie zgromadzeni na trybunach hali sportowej mieli również okazję zobaczyć widowiskowy pokaz judo.

Oficjalne zakończenie IV Olimpiady Sportowej dało szansę na podziękowanie sympatykom i sponsorom, bez których zorganizowanie imprezy byłoby niemożliwe. Podziękowania, zatem oraz pamiątkowe dyplomy trafiły do: Roberta Rydarowicza, Piotra Boczkowskiego, Tadeusza Baniaka, Roberta Snocha, Pawła Kosiby, Grzegorza i Moniki Wanat, Roberta Niemca oraz uczniów Zespołu Szkół nr 4, którzy pomagali w sprawnym przeprowadzeniu rywalizacji, Krystyny Biernackiej, Przemysława Czarneckiego.
PP
