Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak należy segregować śmieci?

Świadomość społeczna na temat konieczności prawidłowej, zgodnej z ogólnymi zasadami gospodarowania odpadami, segregacji śmieci, sukcesywnie zwiększa się z każdym rokiem. Choć oczywistym wydaję się, że segregacja odpadów, które w znacznej mierze powstają w naszych gospodarstwach domowych, wpływa pozytywnie na stan środowiska naturalnego oraz domowy budżet, wciąż zdarza się, że w niektórych zakątkach Polski segregacja śmieci daleka jest od ideału. Na prawidłowe funkcjonowanie systemu segregacji odpadów znaczący wpływ mają same gminy. Dla przykładu, mogą one, tak jak gmina Osiek Jasielski informować mieszkańców o najistotniejszych zasadach segregacji.

Wysoki poziom segregacji odpadów jest najprostszą metodą na ograniczenie kosztów związanych z odbiorem odpadów komunalnych, które to koszty finalnie ponoszą zwykli obywatele. Dlatego też zarówno mieszkańcom, jak też jednostkom samorządu terytorialnego powinno zależeć na tym, aby wdrożony przez nie system segregacji funkcjonował sprawnie. Jak to osiągnąć? Kluczowy wydaje się, w tej materii, zasób wiedzy na temat segregacji u wszystkich tych osób, które produkują odpady.

Gminy często za pośrednictwem mediów społecznościowych, różnego rodzaju wydarzeń o znaczeniu proekologicznym oraz na swoich serwisach internetowych instruują swoich mieszkańców, jak zgodnie z przyjętymi powszechnie zasadami pozbywać się śmieci. Gmina Osiek Jasielski nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Jej mieszkańcy, odwiedzając oficjalny serwis internetowy gminy, z łatwością mogą dowiedzieć się, do których z pojemników trafiać mają konkretne odpady.

Wydaje się to oczywiste, lecz wciąż zdarza się, że mamy wątpliwości, co konkretnie trafić ma do pojemników w określonym kolorze. Przydatna może okazać się infografika.

POWIĘKSZ

Dowiadujemy się z niej przede wszystkim tego, że do żółtego pojemnika trafiać mają metale i tworzywa sztuczne; niebieskiego papier; zielonego szkło; brązowego odpady biodegradowalne; czarnego – odpady zmieszane. W przypadku ostatniego, należy pamiętać, aby nie wrzucać do niego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, urządzeń AGD, zużytych baterii i akumulatorów, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, czy też zużytych opon. Do pojemnika na odpady zmieszane powinniśmy wrzucać jedynie to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub to, czego nie można oddać do PSZOK-u, który jest niezwykle istotnym elementem systemu gospodarowania odpadami w każdej gminie.

Wkrótce Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie oddany do użytku w gminie Osiek Jasielski. Zaletą PSZOK-ów jest to, że każdy mieszkaniec gminy może w dogodnym dla siebie terminie przekazać posegregowane odpady zupełnie za darmo. Tym sposobem właściciele nieruchomości mogą łatwo pozbyć się między innymi odpadów wielkogabarytowych (np. mebli, zużytego sprzętu AGD, opon samochodowych) nie czekając na termin ich zbiórki.

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 08.09.2021, 16:16
Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657