Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak segregowanie śmieci wpływa na środowisko naturalne?

Zdecydowana większość towarów, jakie kupujemy w sklepach wykonana jest z materiałów, które po zużyciu można z powodzeniem ponownie wykorzystać. Plastik, metal, papier, czy też szkło mogą stać się wartościowym surowcem. Warunkiem jest jednak prowadzenie prawidłowej segregacji odpadów. Stawka jest wysoka. Recykling to nie tylko oszczędność ograniczonych zasobów, lecz również droga do zminimalizowania szkodliwego ich wpływu na środowisko naturalne.

fot. domena publiczna

Segregacja śmieci, wbrew pozorom, nie zaczyna się w momencie, gdy wyrzucamy dany produkt, lub jego opakowanie do właściwego pojemnika na odpady. Segregacja, w zasadzie rozpoczyna się już podczas robienia zakupów. Jak to działa? To proste. Zakupów należy dokonywać rozważnie, decydując się jedynie na to, czego naprawdę potrzebujemy. W Polsce każdego roku marnuje się blisko 9 mln ton jedzenia. Warto także unikać produktów jednorazowych oraz takich, które posiadają zbędne opakowanie. Stojąc przy sklepowej półce warto wybrać produkty w opakowaniach z materiałów biodegradowalnych. Do sklepu, zawsze zabierajmy z sobą torbę wielokrotnego użytku.    

Recykling ma olbrzymie znaczenie w kontekście oszczędności energii, surowców i ochrony środowiska naturalnego. Zawsze, kiedy pochylamy się nad pojemnikami na odpady, stajemy przed istotnym dylematem – odzyskania lub ostatecznego zmarnowania surowców. Polacy z każdym rokiem produkują coraz więcej śmieci. W przypadku zdecydowanej większości gospodarstw domowych, z których pochodzi ok. 84% wszystkich wytwarzanych w Polsce odpadów komunalnych (dane GUS za 2019 r.), prowadzona jest ich segregacja. Z każdym rokiem zwiększa się również społeczna świadomość oraz zasób wiedzy Polaków na temat zasad prawidłowej segregacji śmieci.

Dzisiaj, większość z nas wie doskonale, że potłuczonych kubków lub talerzy nie wyrzuca się do pojemnika na szkło. Ceramika nie nadaje się bowiem do recyklingu. Nie jest dla nas również tajemnicą, że przed wyrzuceniem opakowania, w której znajdowała się żywność, należy je z niej oczyścić. Coraz częściej decydujemy się także na zakładanie kompostowników, do których trafiają tak zwane odpady zielone. Powala to ograniczać ilość odbieranych przez gminy odpadów, a co za tym idzie ma wpływ na ograniczenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami.

Wpływ na prawidłową i skuteczną segregację odpadów ma nie tylko świadoma postawa i poziom posiadanej przez mieszkańców polskich wsi i miast, wiedzy na ten temat, lecz także infrastruktura. Doskonałym przykładem są w tym kontekście Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których każdy mieszkaniec danej gminy może w dogodnym dla siebie terminie przekazać odpady, które nie mogą być wyrzucane do kontenerów służących do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nic więc dziwnego, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku, obiekt taki zostanie oddany do użytku na terenie gminy Osiek Jasielski.

O tym, że recykling ma sens, dobitnie świadczą liczby. Z danych portalu naszesmieci.gov.pl wynika bowiem, że do produkcji 1 tony papieru potrzeba ok. 17 drzew, które z kolei produkują w ciągu roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób.  

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 02.09.2021, 09:26
Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657