Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasielscy harcerze powrócili z wyprawy na Monte Cassino

9

Z wyprawy do Włoch powróciła przed dwoma dniami do Jasła reprezentacja tutejszego Hufca ZHP, która razem z harcerzami z różnych krańców Polski i skautami włoskimi uczestniczyła w obchodach 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Składała się ona z druhen i druhów ze 139. DH „Lisy”, działającej przy jasielskim Gimnazjum nr 2.

Wspólna wyprawa polskich harcerzy do ziemi włoskiej odbyła się pod hasłem „UNIAMO LE GENERAZIONI” – ŁĄCZYMY POKOLENIA”. Dwunastoosobowa reprezentacja Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jaśle, na czele z zastępcą jego komendanta i drużynowym 139. DH „Lisy” hm. Wiesławem Hapem oraz instruktorką ZHP phm. Pauliną Kurowską w dolinie rzeki Liri i na tamtejszych wzgórzach przebywała w dniach od 17 do 19 maja.

Wyprawa stanowiła dla jasielskich harcerzy solidną lekcję historii i patriotyzmu. W pierwszym dniu pobytu na terenie Republiki Włoskiej – zwiedzili oni muzeum historyczne bitwy pod Monte Cassino i wzięli udział w rajdzie nawiązującym do walk żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pamiętnej wiosny 1944 roku. Następnie uczestniczyli w próbie głównych obchodów uroczystości rocznicowych oraz w capstrzyku harcerskim na polskim cmentarzu wojennym na terenie Monte Cassino.

W drugim dniu jaślanie – współtworząc reprezentację Chorągwi Podkarpackiej oraz towarzysząc druhnom i druhom z Chorągwi Śląskiej – weszli w skład pododdziałów ZHP podczas dwóch uroczystości w miejscowości Acquafondata. Pierwsza miała miejsce przed pomnikiem żołnierzy polskich, upamiętniającym poległych głównie z 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 4. Pułku Pancernego „Skorpion”, druga – przed pomnikiem żołnierzy włoskich. Po przyjeździe na teren Monte Cassino harcerze spotkali się w miasteczku skautowym z premierem RP Donaldem Tuskiem oraz przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem. Nawiązali również dłuższą rozmowę z pochodzącym z Jasła i nadal związanym z tutejszym Hufcem phm. Piotrem Lulą, od ćwierć wieku mieszkającym we Włoszech. Jeszcze tego samego dnia zwiedzili klasztor opactwa benedyktyńskiego i wzięli udział w relacjonowanym na żywo na antenie TVP spotkaniu z kombatantami bitwy o Monte Cassino. Wśród wyróżnionej piątki harcerek i harcerzy z całej Polski, którzy w obecności telewizyjnych kamer mogli zadawać pytania kombatantom i zaproszonym gościom znalazł się przyboczny „Lisów” druh Jakub Wróbel, który do Karoliny Kaczorowskiej – wdowy po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim – zwrócił się z prośbą o podzielenie się wspomnieniami o Władysławie Andersie.

W niedzielę 18 maja o świcie reprezentanci jasielskiego Hufca wyruszyli ze swej bazy w Fiuggi na Polski Cmentarz Wojenny w Monte Cassino, gdzie odbyły się główne obchody rocznicy bitwy. Podczas uroczystości każdy z uczestniczących w niej harcerzy miał za zadanie położyć jeden kwiat maku na przypisanym mu grobie żołnierskim. Po zakończeniu transmisji telewizyjnej uczynili to również druhny i druhowie z Jasła, wraz ze swoim drużynowym. Podczas spaceru po cmentarzu udało im się odnaleźć trzy imienne płyty nagrobne z nazwiskami poległych w bitwie żołnierzy wywodzących się z powiatu jasielskiego. W niedzielne popołudnie jaślanki i jaślanie – wraz z harcerzami z całej Polski – uczestniczyli w „Dniu skautowym” na Piazza Labriola w Cassino, gdzie spotkali się z włoskimi skautami. Mieli również okazję krótko porozmawiać z naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą.

W poniedziałek wszyscy uczestnicy wyprawy ZHP odwiedzili Rzym. Przy okazji wizyty w Wiecznym Mieście udali się również do Watykanu, gdzie wzięli udział w mszy świętej w Bazylice św. Piotra – po jej zakończeniu na placu św. Piotra zawiązali pożegnalny krąg zamykający wyprawę. Następnie wspólnie modlili się przy grobie św. Jana Pawła II.

Harcerze jasielskiego Hufca podczas kilkudniowego pobytu w Republice Włoskiej – w ramach którego zwiedzili również Wenecję, a wracając do Polski przez kilka godzin podziwiali również uroki Wiednia – byli swoistymi ambasadorami Jasła. „Reklamowali” swoje miasto rozpowszechniając materiały promocyjne na jego temat (wraz z ulotkami promocyjnymi jasielskiego Hufca) oraz przywdziewając w czasie wolnym od oficjalnych uroczystości koszulki z nadrukiem „Jasło”, za które serdecznie dziękują lokalnym władzom. Druhny i druhowie są bardzo dumni, że mogli reprezentować swoje lokalne środowisko w trakcie tego wyjątkowego wyjazdu. Razem z przedstawicielami Hufców Sanok, Brzozów, Mielec i Harcerską Orkiestrą Dętą Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy stanowili we Włoszech zgraną grupę reprezentantów Chorągwi Podkarpackiej ZHP.

Na koniec warto dodać, iż w pracach biura wyprawy aktywnie uczestniczył druh Paweł Barwikowski – jaślanin, długoletni harcerz „Lisów”.

jh / fot. D. Stasiowski

Reklama

Komentarze: 9

Dodaj komentarz Widok:
1
@ :)
dnia 27.05.2014, 20:32 · Zgłoś
Fot. Stasiowski? Jest na każdym zdjęciu ;d
Odpowiedz
3
@ Mikel
dnia 03.06.2014, 06:55 · Zgłoś
Wiesz mógł zdjęcia ze statywu na samowyzwalaczu robić :)
Odpowiedz
8
@ yorker
dnia 27.05.2014, 20:06 · Zgłoś
Brawo! Więcej takich wyjazdów
Odpowiedz
9
@ Ewelina
dnia 27.05.2014, 16:05 · Zgłoś
GRatulacje,
Odpowiedz
13
@ zyta 20
dnia 27.05.2014, 12:12 · Zgłoś
Godne podziwu. Możemy być dumni z udziału w takich akcjach.
Odpowiedz
11
@ mjm
dnia 27.05.2014, 08:41 · Zgłoś
Takie akcje powinny być dostrzegane i promowane.
Tymczasem zamiast odnotować coś szlachetnego i patriotycznego (prawie) wszyscy ekscytują się nic nie wnoszącymi popisami naszych pseudopolityków i celebrytów.
Odpowiedz
13
@ magda
dnia 26.05.2014, 14:25 · Zgłoś
bardzo pozytywna akcja!
gratuluję!
Odpowiedz
16
@ Harcmistrz
dnia 25.05.2014, 08:43 · Zgłoś
Jestem z Was dumny młodzi Jaślanie, CZUWAJ !
Odpowiedz
14
@ Harcmistrz
dnia 25.05.2014, 08:43 · Zgłoś
Jestem z Was dumny młodzi Jaślanie! Czuwaj!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.