Strona główna

Jaślanie pożegnali płka Stanisława Dąbrowę-Kostkę

17
Napisany dnia: 08.04.2019, 15:22 , Tagi: Brak

W piątek, 5 kwietnia, płk Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz ZWZ-AK, a po wojnie antykomunistycznej konspiracji, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r., Honorowy Obywatel Miasta Jasła, spoczął na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Uroczystości pogrzebowe z ceremoniałem wojskowym zgromadziły wiele osób. Oprócz rodziny i przyjaciół Pułkownika obecni byli  przedstawiciele różnych władz i organizacji oraz poczty sztandarowe. Wśród nich znaczącą liczbę stanowili przedstawiciele tak bliskiego zmarłemu Jasła. Burmistrza Miasta Jasła reprezentował Paweł Rzońca - sekretarz Miasta Jasła, który na miejscu wiecznego spoczynku Pułkownika odczytał list kondolencyjny burmistrza Ryszarda Pabiana. Radę Miejską Jasła reprezentował Andrzej Dybaś - jej wiceprzewodniczący, a miejskie instytucje kultury - Mariusz Świątek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - prezes Wiesław Hap oraz Zbigniew Dranka. Liczną reprezentację na pogrzeb swojego wielkiego Przyjaciela wystawił jasielski Hufiec ZHP im. Rodziny Madejewskich. Blisko pięćdziesięciorgu druhnom i druhom z czterech środowisk: I Szczepu „Orląt”, 139. DH „Lisy”, 307. KGDH „Wilki” i 309. DH. „Golesz przewodzili: phm. Iwona Dziedzic - zastępca komendanta Hufca, hm. Jacek Smolik, phm. Robert Nowiński, pwd. Justyna Hendzel i wspomniany hm. Wiesław Hap. Jasielscy harcerze wystawili drużynę sztandarową, a trójka spośród nich niosła wieńce od Burmistrza Miasta Jasła i Rady Miejskiej, Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. 

W trakcie wzruszającej mszy świętej przypomniano postać Zmarłego, podkreślając, że zawsze był wierny hasłu „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Powiedział on m.in.: „Pan Pułkownik stawił czoła trzem okupantom: niemieckiemu, sowieckiemu i komunistycznemu, i doczekał się wolnej Polski, bo miał w sobie nadzieję, że jutrzenka wolności nadejdzie. Miał w sobie wiarę, nadzieję i miłość, doczekał wolnej Polski, mógł się jej przyglądać i nauczać młode pokolenie, jak kochać Ojczyznę”. Został również odczytany list kondolencyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czasie spotkania przedstawicieli naszych władz lokalnych i środowiska jasielskiego z rodziną Pułkownika, rozmawiano o potrzebie zachowania wzajemnych kontaktów, a Państwo Kostkowie stwierdzili, że zgodnie z wolą Zmarłego, najlepszym miejscem dla zachowanego przez niego po pamiętnej akcji „Pensjonat” klucza z więzienia w Jaśle będzie jasielskie muzeum. Z kolei prezes SMJiRJ zapewnił, że kolejny - VII  Jasielski Marsz Wolności i jego kolejne edycje ku czci uczestników i ofiar „Pensjonatu” będą nosić imię Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki.

/dr/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ fds
dnia 08.04.2019, 15:31
Ocena
komentarza:
-18
to sie na paliwo zlozyli i bylo taniej!
@ bvn
dnia 08.04.2019, 15:37
Ocena
komentarza:
30
Cześć i chwała bohaterom !!!
@ Dociekliwy Stefan
dnia 08.04.2019, 15:37
Ocena
komentarza:
22
A kto reprezentował jasielskie Starostwo Powiatowe? Czyżby działania Starosty w zakresie honorowania bohaterów sprowadzały się tylko do budowy kiczowatych pomników?
@ BLG
dnia 08.04.2019, 20:23
Ocena
komentarza:
4
Pawluś nie pojechał i Konopka nie posłał bo liczył nauczycieli co stajkjuja.
@ PLUS=/+MINUS
dnia 08.04.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
-3
Nauczyciele zastrajkowali
I nie pojechali
I taki hołd oddali
@ dragoness
dnia 08.04.2019, 15:38
Ocena
komentarza:
28
A gdzie delegacja zarządu powiatu i nasi parlamentarni specjaliści od lansu?
@ Sep
dnia 08.04.2019, 15:50
Ocena
komentarza:
16
Gdzie nauczyciele naszych szkół, cała Rada Miasta, uczniowie i poczty sztandarowe każdej szkoły? Jasielski Marszu Wolności w ubiegłym roku 30 osób. Wstyd.
@ Do@Sep
dnia 08.04.2019, 15:57
Ocena
komentarza:
2
Co ? Nauczyciele! U nas nawet strajkowac nie potrafia.
@ bhp
dnia 08.04.2019, 16:29
Ocena
komentarza:
2
Jeżeli wśród delegowanych na uroczystości pogrzebowe wysłano utrwalacza tamtej władzy z która walczył zmarły, to i kapelan zrezygnował z uczestnictwa
@ Marcell
dnia 08.04.2019, 19:59
Ocena
komentarza:
14
Jak to gdzie delegacja powiatu? Przecież zorganizowali swoje oddzielne uroczystości pogrzebowe na innym cmentarzu.
@ Gruby
dnia 08.04.2019, 22:23
Ocena
komentarza:
7
10 kwietnia będzie wysyp Zająców na mieście,będą latać z świeczkami i kwiatkami od pomnika do pomnika
@ yozef
dnia 08.04.2019, 20:25
Ocena
komentarza:
2
nie bylo burmistrza nie bylo starosty ,,,szok nie mieli czasu ,,,szok ,,,jedynie dybas stanal na wysokosci zadania oczywiscie radny andrzej dybas ,,przeciez ten czlowiek uwolnil wiezniow akcja pensjonat ,szok ,,,czasem zastanawiam sie i mysle jak to w jugoslawi spiewano podczas wojny jak sie rozpadala cos takiego po polsku ,,,patrioci to idioci ,,,szok naprawde patrioci gina zas ta paswa zer maja cwaniacy ,,, to byl wybitny czlowiek i go wlade miasta jaso za malo poszanowaly i docenily ..ponoc zyl w biedzie ,,,za marne grosze
@ Kierowca
dnia 08.04.2019, 21:28
Ocena
komentarza:
3
Brawo Burmistrz, a czekaj, wróć on przecież świętował przegrany mecz siatkarzy z panią burmistrz podobno
@ Bezdomny
dnia 08.04.2019, 23:43
Ocena
komentarza:
-7
Jak by mi kupili bilet na pociąg to bym pojechał i móg bym ich prezentować nawet bym przeczytoł przemówiyniy jak by mi napisali na tekturku.
@ USA
dnia 09.04.2019, 00:19
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ cytryna kwasna
dnia 09.04.2019, 00:38
Ocena
komentarza:
11
chwała bohaterom dziekujemy!
@ pol
dnia 15.04.2019, 15:07
Ocena
komentarza:
-1
gupoty nie majom co pokazywać
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105