Strona główna

Jaślanie pożegnali płka Stanisława Dąbrowę-Kostkę

17
Napisany dnia: 08.04.2019, 15:22 , Tagi: Brak

W piątek, 5 kwietnia, płk Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz ZWZ-AK, a po wojnie antykomunistycznej konspiracji, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r., Honorowy Obywatel Miasta Jasła, spoczął na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Uroczystości pogrzebowe z ceremoniałem wojskowym zgromadziły wiele osób. Oprócz rodziny i przyjaciół Pułkownika obecni byli  przedstawiciele różnych władz i organizacji oraz poczty sztandarowe. Wśród nich znaczącą liczbę stanowili przedstawiciele tak bliskiego zmarłemu Jasła. Burmistrza Miasta Jasła reprezentował Paweł Rzońca - sekretarz Miasta Jasła, który na miejscu wiecznego spoczynku Pułkownika odczytał list kondolencyjny burmistrza Ryszarda Pabiana. Radę Miejską Jasła reprezentował Andrzej Dybaś - jej wiceprzewodniczący, a miejskie instytucje kultury - Mariusz Świątek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - prezes Wiesław Hap oraz Zbigniew Dranka. Liczną reprezentację na pogrzeb swojego wielkiego Przyjaciela wystawił jasielski Hufiec ZHP im. Rodziny Madejewskich. Blisko pięćdziesięciorgu druhnom i druhom z czterech środowisk: I Szczepu „Orląt”, 139. DH „Lisy”, 307. KGDH „Wilki” i 309. DH. „Golesz przewodzili: phm. Iwona Dziedzic - zastępca komendanta Hufca, hm. Jacek Smolik, phm. Robert Nowiński, pwd. Justyna Hendzel i wspomniany hm. Wiesław Hap. Jasielscy harcerze wystawili drużynę sztandarową, a trójka spośród nich niosła wieńce od Burmistrza Miasta Jasła i Rady Miejskiej, Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. 

W trakcie wzruszającej mszy świętej przypomniano postać Zmarłego, podkreślając, że zawsze był wierny hasłu „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Powiedział on m.in.: „Pan Pułkownik stawił czoła trzem okupantom: niemieckiemu, sowieckiemu i komunistycznemu, i doczekał się wolnej Polski, bo miał w sobie nadzieję, że jutrzenka wolności nadejdzie. Miał w sobie wiarę, nadzieję i miłość, doczekał wolnej Polski, mógł się jej przyglądać i nauczać młode pokolenie, jak kochać Ojczyznę”. Został również odczytany list kondolencyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czasie spotkania przedstawicieli naszych władz lokalnych i środowiska jasielskiego z rodziną Pułkownika, rozmawiano o potrzebie zachowania wzajemnych kontaktów, a Państwo Kostkowie stwierdzili, że zgodnie z wolą Zmarłego, najlepszym miejscem dla zachowanego przez niego po pamiętnej akcji „Pensjonat” klucza z więzienia w Jaśle będzie jasielskie muzeum. Z kolei prezes SMJiRJ zapewnił, że kolejny - VII  Jasielski Marsz Wolności i jego kolejne edycje ku czci uczestników i ofiar „Pensjonatu” będą nosić imię Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki.

/dr/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ fds
dnia 08.04.2019, 15:31
Ocena
komentarza:
-18
to sie na paliwo zlozyli i bylo taniej!
@ bvn
dnia 08.04.2019, 15:37
Ocena
komentarza:
30
Cześć i chwała bohaterom !!!
@ Dociekliwy Stefan
dnia 08.04.2019, 15:37
Ocena
komentarza:
22
A kto reprezentował jasielskie Starostwo Powiatowe? Czyżby działania Starosty w zakresie honorowania bohaterów sprowadzały się tylko do budowy kiczowatych pomników?
@ BLG
dnia 08.04.2019, 20:23
Ocena
komentarza:
4
Pawluś nie pojechał i Konopka nie posłał bo liczył nauczycieli co stajkjuja.
@ PLUS=/+MINUS
dnia 08.04.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
-3
Nauczyciele zastrajkowali
I nie pojechali
I taki hołd oddali
@ dragoness
dnia 08.04.2019, 15:38
Ocena
komentarza:
28
A gdzie delegacja zarządu powiatu i nasi parlamentarni specjaliści od lansu?
@ Sep
dnia 08.04.2019, 15:50
Ocena
komentarza:
16
Gdzie nauczyciele naszych szkół, cała Rada Miasta, uczniowie i poczty sztandarowe każdej szkoły? Jasielski Marszu Wolności w ubiegłym roku 30 osób. Wstyd.
@ Do@Sep
dnia 08.04.2019, 15:57
Ocena
komentarza:
2
Co ? Nauczyciele! U nas nawet strajkowac nie potrafia.
@ bhp
dnia 08.04.2019, 16:29
Ocena
komentarza:
2
Jeżeli wśród delegowanych na uroczystości pogrzebowe wysłano utrwalacza tamtej władzy z która walczył zmarły, to i kapelan zrezygnował z uczestnictwa
@ Marcell
dnia 08.04.2019, 19:59
Ocena
komentarza:
14
Jak to gdzie delegacja powiatu? Przecież zorganizowali swoje oddzielne uroczystości pogrzebowe na innym cmentarzu.
@ Gruby
dnia 08.04.2019, 22:23
Ocena
komentarza:
7
10 kwietnia będzie wysyp Zająców na mieście,będą latać z świeczkami i kwiatkami od pomnika do pomnika
@ yozef
dnia 08.04.2019, 20:25
Ocena
komentarza:
2
nie bylo burmistrza nie bylo starosty ,,,szok nie mieli czasu ,,,szok ,,,jedynie dybas stanal na wysokosci zadania oczywiscie radny andrzej dybas ,,przeciez ten czlowiek uwolnil wiezniow akcja pensjonat ,szok ,,,czasem zastanawiam sie i mysle jak to w jugoslawi spiewano podczas wojny jak sie rozpadala cos takiego po polsku ,,,patrioci to idioci ,,,szok naprawde patrioci gina zas ta paswa zer maja cwaniacy ,,, to byl wybitny czlowiek i go wlade miasta jaso za malo poszanowaly i docenily ..ponoc zyl w biedzie ,,,za marne grosze
@ Kierowca
dnia 08.04.2019, 21:28
Ocena
komentarza:
3
Brawo Burmistrz, a czekaj, wróć on przecież świętował przegrany mecz siatkarzy z panią burmistrz podobno
@ Bezdomny
dnia 08.04.2019, 23:43
Ocena
komentarza:
-7
Jak by mi kupili bilet na pociąg to bym pojechał i móg bym ich prezentować nawet bym przeczytoł przemówiyniy jak by mi napisali na tekturku.
@ USA
dnia 09.04.2019, 00:19
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ cytryna kwasna
dnia 09.04.2019, 00:38
Ocena
komentarza:
11
chwała bohaterom dziekujemy!
@ pol
dnia 15.04.2019, 15:07
Ocena
komentarza:
-1
gupoty nie majom co pokazywać
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105