Strona główna

Jaślanie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

115
Napisany dnia: 03.05.2019, 15:37 , Tagi: Brak

Od dnia uchwalenia Konstytucji 3-go Maja minęło już 228 lat. Na ulicach i placach polskich miast uroczyście obchodzono dziś kolejną rocznicę przyjęcia przez Sejm Czteroletni tak zwanej „Ustawy Rządowej”. Jasło nie stanowiło w tym względzie wyjątku. Ulicami miasta przeszedł dziś biało czerwony korowód.

Zobacz fotorelację > FOTOGALERIA   

Tegoroczne, jasielskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny. Na płycie jasielskiego rynku zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych oraz organizacji społecznych. W liturgii udział wzięli także mieszkańcy miasta. Mszę św. tradycyjnie uświetniła swoją grą Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta w Jaśle. Swoim śpiewem zachwycił z kolei Chór Misericordia, działający przy Parafii p.w. Chrystusa Króla w Jaśle.

Mszę odprawił ks. dr Piotr Potyrała. W homilii, kapłan poddał zdecydowanej krytyce ruchy społeczne, których ideologia stoi w sprzeczności z tradycyjnymi wartościami, właściwymi dla kultury i religii chrześcijańskiej. - Dwa dni temu świętowaliśmy piętnastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To dobrze, że w niej jesteśmy. Wiele z niej czerpiemy. Budujemy drogi, szpitale, przedszkola. Wiele Europie również dajemy. Nasz największy w dziejach rodak, św. papież Jan Paweł II, tak kiedyś powiedział: Doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski i jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra i bezpieczeństwa w Europie. Tylko, czy chce ona z niego korzystać, czy uparcie go nie odrzuca. Jan Paweł II przestrzegał Europę i Polskę przed odcinaniem się od swoich korzeni. Przestrzegał przed rozmywaniem podstaw kulturowych, przed odrzucaniem chrześcijańskich wartości, na których przecież europejska cywilizacja się kształtowała. Niestety, szybko po wstąpieniu do Unii o tym zapomniano. Niestety także w naszej ojczyźnie są środowiska, które próbują nas przekonać, że dzisiaj w epoce nowoczesności wiara w Boga i patriotyzm wcale nie są konieczne do życia. Nam jednak nie wolno zapomnieć o Bogu, Maryi, o Polsce – grzmiał. Duchowny przypomniał również, że dziś w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski . – Ile razy w historii znajdowaliśmy się w tak trudnej sytuacji, że wydawało się, iż nie ma już żadnych szans na ratunek. Właśnie wtedy Polacy wzywali pomocy Maryi i nigdy się nie zawiedli. Ona się o nas troszczy. Tak jak dobremu władcy, dobremu politykowi, samorządowcowi, działaczowi zależy na dobru całego społeczeństwa, tak Maryi Królowej Polski zależy na szczęściu wszystkich Polaków. Ona ma nas w swojej opiece. Dzisiaj, dziękujemy Maryi za to, że czuwa nad nami, że broni narodu polskiego, że jest naszą królową, tak bardzo o nas zatroskaną. O tej królowej pisał święty Jan w Apokalipsie, charakteryzując Maryję jako niewiastę obleczoną w słońce, na której głowie widniał wieniec z gwiazd dwunastu. To potężna królowa, która chce abyśmy byli jej dobrymi i wiernymi dziećmi. Musimy się dziś zastanowić, czy my uznajemy jej panowanie nad nami – mówił.

Po zakończeniu uroczystej liturgii, uczestnicy obchodów trzeciomajowych udali się do Parku Miejskiego w Jaśle. Na czele pochodu dumnie kroczyły konie, które na swych grzbietach niosły ułanów Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Zanim pochód dotarł do celu, parlamentarzyści wraz z samorządowcami oddali honory pod tablicą upamiętniającą 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

W parku odśpiewano hymn państwowy. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Stało się tradycją, że w ten majowy dzień gromadzimy się by wspólnie obchodzić dwa święta. Pierwsze patriotyczne, związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, drugie zaś kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego patriotycznego świętowania, dlatego tez z radością witam wszystkich zgromadzonych, którzy przychodząc tutaj do parku, dają wyraz uznania dla twórców konstytucji, którzy wykazali się wówczas niezwykłą dojrzałością polityczną i odpowiedzialnością za ojczyznę oraz uznania dla wartości zawartych w Konstytucji 3-go Maja. Te wartości, które znalazły się w pierwszej pisanej konstytucji w Europie to wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu. Warto podkreślić, że walka o konstytucję nie miała charakteru zbrojnego. Wielka przemiana społeczna, która we Francji przybrała formę rewolucji i krwawego terroru, w Rzeczypospolitej nastąpiła w sejmowych kuluarach poprzez ustanowienie prawnych mechanizmów – mówił. Burmistrz Jasła wskazał również na ścisły związek pomiędzy dwiema uroczystościami, państwową i kościelną. – Połączenie dwóch uroczystości jest podkreśleniem wyjątkowego związku pomiędzy państwem a Kościołem, narodem a katolicyzmem. Słowa zawarte w Ustawie Rządowej potwierdzały fakt przynależności Polski do grupy państw chrześcijańskich a jednocześnie w prawie pozytywnym ustanowiono wzorzec tolerancji wynikający z chrystianizmu jako prawa naturalnego. Wypada o tym wspomnieć w związku z jeszcze jedną przypadającą w maju rocznicą, piętnastą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tenże chrześcijański fundament legł u podstaw i korzeni powołania po drugiej wojnie światowej wspólnot europejskich, nawet, jeśli obecna Unia Europejska jako ich prawa kontynuatorka odeszła od tego. – przekonywał Ryszard Pabian.

Na zakończenie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja w Jaśle zaprezentowano program artystyczny pt. „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu artystów Jasielskiego Domu Kultury.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Mieszkaniec
dnia 03.05.2019, 15:43
Ocena
komentarza:
1
Czy mi się wydaje ale na zdjęciu widzę poczet sztandarowy Czarnych Jasło Brawo Czarni!szkoda że inne kluby i stowarzyszenia sportowe nie wzięły przykładu z piłkarskiego klubu Czarni.
@ Mieszkanka
dnia 03.05.2019, 16:03
Ocena
komentarza:
2
Czarni nie są dobrym przykładem dla autentycznie dobrych klubów!
@ Paweł G.emigrant
dnia 03.05.2019, 16:54
Ocena
komentarza:
0
Przez tyle lat historii Polski i Jasła Czarni Jasło byli Duma i Historia tego miasta ze nic tego nie zmieni czy nie wymaże. Ochotnicy 1 i 2 wojny światowej,podziemia antykomunistycznego ,zrywu solidarności i wielu wydarzeń to także członkowie klubu albo jego kibice. Napisz mi mieszkanko jakie to autentycznie dobre i zasłużone kluby z terenu Jasła maja historię tak bardzo związaną z Jasłem jak Czarni ? Powodzenia i nie przejmujcie się Czarni tym ze niektórym zazdrość.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 03.05.2019, 17:11
Ocena
komentarza:
1
Historia może i piękna, lecz teraźniejszość ???- może Ty podasz teraźniejsze przykłady godne naśladowania: oprócz stałego zapotrzebowania na fundusze, niby rozwoju sportowego regionu, czy niby zagospodarowania wolnego czasu młodzieży...
@ toruńczyk
dnia 03.05.2019, 17:59
Ocena
komentarza:
2
Nigdy dumą nie byli. Dobrzy zawsze są w oczernianiu kazdego po kolei burmistrza, a chwaleniu posłów , którzy bajki o pomocy piszą. A jaka to niby historię czarni maja, oprócz tego, że kogo się da podsry...ą?
@ Czuwaj
dnia 03.05.2019, 15:47
Ocena
komentarza:
47
Brawo niezawodni Harcerze na czele z Harcmistrzem Hapem!
@ ok
dnia 03.05.2019, 21:15
Ocena
komentarza:
64
Dokładnie. Pan Hap pokazuje hejterom jak wygląda nauczycielskie "18 godzin" tygodniowo. Cały czas udziela się społecznie! Brawo!
@ kaj
dnia 03.05.2019, 21:18
Ocena
komentarza:
25
A o poparciu przez kościół Konfederacji Targowickiej jak zwykle ani słowa.
@ WALEC
dnia 03.05.2019, 21:40
Ocena
komentarza:
-7
Tylko ta końska kupa w tle na jedno niepotrzebna.
@ ixi
dnia 04.05.2019, 07:32
Ocena
komentarza:
5
W Polsce nie dba się o szczegóły, to wielka wada..
@ stary
dnia 04.05.2019, 07:55
Ocena
komentarza:
4
nawet drugim sortem byś my robotnicy i chłopi dziś nie byli gdy by ta konstytucja dzisiaj obowiązywała.
@ Racja
dnia 04.05.2019, 08:30
Ocena
komentarza:
-8
W tym przypadku kościół miał rację
@ Trzeci Maja
dnia 04.05.2019, 09:41
Ocena
komentarza:
0
Witaj majowa jutrzenko,świeć naszej polskiej krainie,"Witaj Maj,3Maj,u Polaków blogi raj".
@ PARAFIANIN
dnia 04.05.2019, 10:08
Ocena
komentarza:
1
W Kazaniu ksiądz nic nie mówił dlaczego w Jasielskich szkołach strajkowali ,z nauczycielami zakonnice ,księża,katechetki( od religii)Konstytucja co na ten temat mówi i dekalog nauczyciela, chrześcijanina?
@ strajkowali???
dnia 04.05.2019, 17:50
Ocena
komentarza:
5
księża nie strajkowali bo kasa jest najwazniejsza
@ PLUS=/+MINUS
dnia 05.05.2019, 15:24
Ocena
komentarza:
3
A Ja myślę że Pan HAP to przez cały tydzień to On 18 godzin nie pracuje
Reszta to PRACA poświęcenie,Podziwiam GO.POWODZENIA>
@ aga
dnia 05.05.2019, 16:21
Ocena
komentarza:
4
Kościół polski uznał Konstytucję 3 Maja za zamach stanu, a biskupi polscy przystapili do Targowicy . Nie zakłamywać historii!!!
@ dragoness
dnia 05.05.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
1
Oj tam, oj tam... taki mały wypadek przy pracy...
@ Plus=Wielkość
dnia 05.05.2019, 16:28
Ocena
komentarza:
4
Pan Hap pracuje społecznie nie dla poklasku i nie dla zysku,lecz z głębi szlachetnego serca.Jest wzorem do naśladowania i Wielkim Patriotą.Wielki szacunek i uznanie.Wychowuje młodzież w kanonie harcerskich wartości i utrwala nasze tradycje,historię.Pozdrawiam z harcerskim CZUWAJ.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 03.05.2019, 16:22
Ocena
komentarza:
-6
Kogo broni "nasza Konstytucja" kto miał wpływ na jej redagowanie i czy faktycznie gwarantuje równość wobec prawa - i kto [jakie grupy społeczne, zawodowe] obecnie bronią tej Konstytucji [w obecnym postkomunistycznym kształcie] i ne dąży do zmiany, faktycznej demokratyzacji prawa i faktycznego wpływu suwerena na to za czym głosuje... oraz odpowiedzialności "elit" i mieniących się elitami i kastami za swoje "niefortunne decyzje"...
@ łodyniec
dnia 03.05.2019, 17:49
Ocena
komentarza:
1
Broni rumcajsa i morusa, pasozytow ,nierobow ,alkusow,urzedasow i politykierow. A na nich wszystkich dyma Kowalski,zeby zylo sie lepiej.
@ Oleg
dnia 03.05.2019, 17:02
Ocena
komentarza:
-2
Miejsce na politykę jest na wiecach wyborczych nie na mszy. Wiązanka złożona pod tablicą upamiętniającą rocznicę 200 -tu lat Konstytucji 3Maja godna pożałowania. Czy w Urzędzie Miasta Jasła brak 100-200 zł na kwiaty godne dzisiejszego święta.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 03.05.2019, 17:36
Ocena
komentarza:
2
Na kwiaty może i brak, lecz na wspólne "świętowanie, to we własnym gronie" to pewnie nie zabrakło ???
@ Xxx
dnia 03.05.2019, 17:37
Ocena
komentarza:
1
Jak zawsze dzieci naściagali i stoją jak drzewa. W mundurach itd. a jak by przyszlo
co do czego to pierwsi uciekają.
@ Patriota
dnia 03.05.2019, 17:53
Ocena
komentarza:
-10
Przeglądając ten portal żadnych kwiatkuf nie widze , wygląda na to że te kwiotki złożone zostały w altanie bo nic nie widać gdzie ich złożono.
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.05.2019, 18:04
Ocena
komentarza:
26
Był Boguś i przeznaczona do rządzenia też się pojawiła.
@ Dziwne
dnia 03.05.2019, 22:56
Ocena
komentarza:
15
Wszyscy tacy smutni,jak na pogrzebie,a przecież to radosne Święto.Wymowne to,co koń narobił.
@ czarny
dnia 03.05.2019, 18:18
Ocena
komentarza:
5
1 zdjęcie nie najlepsze do tego artykułu z [...] końskim na jezdni .
@ uo
dnia 03.05.2019, 18:41
Ocena
komentarza:
5
tysiące jaślan świętowało a może to był cichy protest
@ Kałomiot
dnia 03.05.2019, 18:47
Ocena
komentarza:
4
Chyba śnisz.
@ Do uo
dnia 03.05.2019, 23:37
Ocena
komentarza:
20
"Wiwat wszystkie stany"-a gdzie zdjęcia Jaślan?Tylko jeden stan ciągle się powtarza.Pochwała dla Harcerzy i służb mundurowych,orkiestry i chóru.Ludu nie widać.
@ niemoge
dnia 03.05.2019, 19:09
Ocena
komentarza:
-4
Brawo JKS super sprawa z tym sztandarem
@ Kałomiot
dnia 03.05.2019, 19:20
Ocena
komentarza:
-5
jot ka es - kiep i pies!
@ niemoge
dnia 03.05.2019, 19:37
Ocena
komentarza:
6
Jestem pod wrażeniem jakie długie i złożone zdanie potrafisz napisać jak na jaskiniowca
@ niemoge
dnia 03.05.2019, 20:13
Ocena
komentarza:
0
Mocne słowa i jak z tym dalej żyć
@ Jędrek
dnia 03.05.2019, 19:18
Ocena
komentarza:
-3
Brawo JKS super wreszcie ktoś pomyślał
@ Patriota
dnia 03.05.2019, 19:24
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Do czarny
dnia 03.05.2019, 19:28
Ocena
komentarza:
14
Nie widziałeś końskiego główna to przecież takie naturalne nic w tym dziwnego nie ma.
@ pax vobiscum
dnia 03.05.2019, 20:44
Ocena
komentarza:
6
Jako to było z tym przekazywaniem znaku pokoju ???
@ dragoness
dnia 03.05.2019, 21:38
Ocena
komentarza:
11
Znaku pokoju nie było, bo pisokatolicki członek matki-partii nie raczył odpowiedzieć na gest burmistrza. Potem tajemniczo zniknął. Może mu się pić chciało?
@ łodyniec
dnia 04.05.2019, 14:26
Ocena
komentarza:
2
Dragoness nie ogladaj tvn , nie warto. Szkoda zdrowia.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 18:56
Ocena
komentarza:
0
ASF cię dopadł?
@ Ej.
dnia 03.05.2019, 21:04
Ocena
komentarza:
3
Ludzie kto te zdjęcia zamieszczał w tym artykule - zdjęcie nr 1 - widzicie co poczet sztandarowy musi po środku na jezdni omijać - naprawdę trochę szacunku dla Sztandaru. Naprawdę nie można było znaleźć innego zdjęcia. Ludzie ...
@ Dike
dnia 03.05.2019, 21:09
Ocena
komentarza:
8
Konnica to chluba Rzeczypospolitej.
@ Do Dike
dnia 03.05.2019, 21:20
Ocena
komentarza:
1
A co ma piernik do wiatraka. Medialna gafa i tyle.
@ Ej.
dnia 03.05.2019, 21:33
Ocena
komentarza:
2
Może jakiś retusz szanowna redakcjo - tutaj byłoby to wskazane.
@ Ej.
dnia 03.05.2019, 21:42
Ocena
komentarza:
2
Szanowna redakcjo możecie moje komentarze na wiadomy temat pousuwać ale błagam Was albo zamieńcie to zdjęcie albo zretuszujcie istniejące.

Piszę te komentarze ponieważ kocham mój Kraj - Polskę i zawsze będę dbał o jej dobre imię w każdym detalu.
@ dragoness
dnia 05.05.2019, 11:52
Ocena
komentarza:
3
Co nie zmienia faktu, że dzięki temu utrzymuje się na powierzchni.
@ Konnica
dnia 05.05.2019, 18:13
Ocena
komentarza:
2
Piękne konie i piękni jeźdźcy.
@ Dziadek wróż z Czekaja zza grobu
dnia 03.05.2019, 21:09
Ocena
komentarza:
1
Szklana kula źle rzecze o kupach końskich w czasie defilady 3-go maja na asfalcie. Nasz kraj wpadnie w g447wno po uszy.
@ .
dnia 04.05.2019, 00:44
Ocena
komentarza:
-1
przeciez sa specjalne ,,pojemniki " umocowane za zadem , ktore konie maja przy sobie i jak sie juz napelnia to wtedy sa opróżniane.
@ kaput
dnia 04.05.2019, 09:17
Ocena
komentarza:
-2
że takie biodrowe kible ?
@ Dumny
dnia 03.05.2019, 21:35
Ocena
komentarza:
25
Nie będę chodził na takie szopki gdzie przeznaczeni do rządzenia
przodem A pospulstwo z tył. Nie czuje się gorszy od tych wiejskich
Politykierow i urzędasow z tej prowincjonalnej miesciny
@ do Dumny
dnia 04.05.2019, 10:00
Ocena
komentarza:
-3
Przecież z przodu były wolne ławki, trzeba było usiąść, nikt nie wyganiał
@ Wiedźma
dnia 03.05.2019, 21:50
Ocena
komentarza:
8
Jasielskie urzędniki przy[...]sy pani i pana powinni tam krzyżem leżeć przed nimi i buciki całować za otrzymane stołki w urzędach. Tempoki jedne. To jest wasza Konstytucja.
@ Do Ej
dnia 03.05.2019, 22:24
Ocena
komentarza:
7
Jakie to dziwne nikt końskiego główna nie widział, dawniej na wsi na drodze to wszędzie było [...] przez konie.
@ No tak
dnia 03.05.2019, 23:07
Ocena
komentarza:
1
Ciekawe,kto w nie wdepnął.
@ Konstytucja
dnia 03.05.2019, 23:39
Ocena
komentarza:
-1
„Chrystianizm jako prawo naturalne”? „Wzorzec tolerancji”?
„Związek państwa i katolicyzmu”? Oj, chyba niedobrze.
Konstytucja urwierdzala stan niewolniczy. Dopiero zaborca coś z tym zrobił.
Nie popadajmy w patriotyczny samozachwyt.
@ Rafał
dnia 04.05.2019, 05:28
Ocena
komentarza:
12
Zaczęło się pokazywanie osób kandydujących w wyborach europejskich na różnych uroczystościach, spotkaniach. Ja osobiście nie mam do końca pewności na kogo powinienem zagłosować. Bo tak naprawdę nie ma osoby krystalicznej, idącej do Brukseli, by tam zrobić coś dobrego dla Europy,Polski. A jeżeli nawet byłyby takie osoby, to znajdują się w partiach, które i tak decydują za nie jak mają mówić, głosować. Polityka dzisiaj stała się mało wiarygodna. Ciągłe wojny polityczne sprawiają, że Polska jest coraz bardziej podzielona. a wybieranie ciągle tych samych twarzy z regionu czy to w wyborach krajowych, czy zagranicznych jakoś nie sprawia, żeby nasz region się rozwijał. Wiem, że łatwo jest krytykować siedząc w domu i pisząc komentarz. Trudniej jest z pewnością angażować się w politykę i próbować coś robić. No ale jednak jako zwykły obywatel mam też prawo oceniać. Oczywiście zawszę będą to oceny subiektywne. Nie chce jednak oceniać personalnie. Ogólnie cała obecna scena polityczna jest bardzo kiepska. Może nawet nie merytorycznie, ale bardziej w taki ludzki sposób. Zawsze to ta "druga strona" jest zła, zawsze jakaś wina, to wina tej drugiej strony. Naprawdę w każdej partii znajdziemy ludzi dobrych i prawych, jak i w każdej znajdziemy zwykłych karierowiczów. Nie jest tak, że jedna strona sporu jest krystalicznie czysta a druga to wcielone zło. Przynajmniej według mnie. Obecnie chyba bardziej rząd próbuje wmówić, że wszystko co dotyczy polityki rządzących jest dobre, a opozycja to zło wcielone. Myślę, że tak nie jest. I myślę, że takie działania nie są dla kraju dobre. Są dobre dla rządzących, bo mobilizują i utrzymują elektorat. Ale dla kraju nie są dobre, bo utrwalają i zwiększają podziały i mogą doprowadzić do czegoś gorszego. Czy jest jakaś alternatywa obecnie? Nie wiem. Ale jest przecież w kraju wielu ludzi mądrych, dobrych i uczciwych, wierzę w to. Nie angażują się oni w większości w politykę, bo uważają, że lepiej nie brudzić sobie rąk. Może jednak powinno coś się zadziać? Powstać jakaś nowa partia? Ruch działający na budowaniu a nie na dzieleniu. Trochę interesuje się polityką, nie jakoś maniakalnie i po prostu męczy mnie już ten trwający kilkanaście lat spór między największymi partiami i ciągłe obrzucanie się epitetami. Według mnie żadna ze stron nie jest święta w swoich działaniach. Czy jest możliwa władza, która będzie myśleć tylko o dobru obywateli i kraju? Pewnie nie. Mimo wszystko chciałbym jednak władzy dużo bardziej merytorycznej, dużo bardziej skupionej na prezentowaniu swoich pomysłów na Polskę a nie atakowaniu opozycji niezależnie czy ta mówi coś wartościowego czy nie. Może ten komentarz nic nie wniesie i może naiwne jest takie pisanie własnych myśli. Może. Może jednak kogoś zainspiruje, ktoś nad czymś się zastanowi,może ktoś zacznie śledzić "kariery" polityczne przed oddaniem swojego głosu. Myślę, że powinniśmy głosować przede wszystkim na ludzi, a nie na partie, zawsze i w każdych wyborach. I szukać trzeciej drogi. Nie mówię, że ona już się pojawiła. Trudno teraz wskazać sensowną trzecią drogę polityczną. Ale szukać trzeba, bo inaczej dalej będziemy żyli w cieniu dwóch partii, które okładają się wzajemnie, a tak naprawdę niewiele je różni.
@ Do Rafał
dnia 04.05.2019, 08:47
Ocena
komentarza:
9
Uznanie i podziękowanie za ten wpis i proszę o więcej-oby ten,sercem Polaka pisany,przemówił do sumień i pozytywnie zmotywował do patriotycznego działania dla dobra Naszej Ojczyzny.
@ łodyniec
dnia 04.05.2019, 10:40
Ocena
komentarza:
-4
Tylko powrot do monarchi i krolestwa cos by zmienilo. Krol zawsze dba o lud i ziemie. Politykiery dbaja o kiermane. Tyle w temacie.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 11:12
Ocena
komentarza:
0
A jaką masz gwarancję, że król bedzie dbał?
@ yozef
dnia 04.05.2019, 05:49
Ocena
komentarza:
26
przykre ze z kazdym rokiem a od 28 lat biore udzial w tym swiecie na rynku i potem maszeruje do parku jest nas coraz mniej ,w tym roku bylo najmniej naprawde ,,,gdyby nie szkoly poczety sztandarowe to byloby smutno ,,,co sie dzieje z jaslanami ,,,wczoraj poczatkowo pogoda byla wiec nie ma tlumaczenia ,,,a moze jaslanie maja dosc bogusia i tych 25 innych rzadzacych jaslem od 28 lat ,,,smutne to ,,,trzeba cos z tym zrobc ,jeden nauczyciel biedny hap ,,,nic nie zdziala ,,,harcerze sa ale w radzie miejskiej czy poewiecie jest wiecej nauvczycieli ,,,moze by edukowac mlodziez przyciagac , PRZYKRE KIEDY NA UROCZYSTOSCIACH TEGO TYPU SA SAMI FUNKCYJNI ZAS TAKICH JAK JA BEZINTERESOWNYCH PATRIOTOW NALICZYLEM 30 OSOB A DLUGO JUZ MIESZKAM W JASLE ,,,I ZNAM LUDZI W JASLE ,,,PRZYKRA TA STAROSC I SZKODA MI MOJEGO KOCHANEGO JASLA ,,,OJ WYBORCY WYBORCY
@ Antoni
dnia 04.05.2019, 09:13
Ocena
komentarza:
14
Bo ludzie mają gdzieś takie pochody i zgromadzenia. Minęły czasy wspólnoty jednosci i Solidarności. Naród jest skłócony i każdy myśli o sobie. Jak 2 maja ludzie najechali markety i wozami wywozili litry piwa i kilogramy kiełbasy to nie po to żeby stać na rynku na mszy tylko żeby się najeść napić i posłuchać Sławomira czy innego Zenka. Takie mamy społeczeństwo niestety
@ łodyniec
dnia 04.05.2019, 10:50
Ocena
komentarza:
-4
Co to wogole za swieto? Uchwalenie konstytucji. I co w zwiazku z tym? Kazdy ma maszerowac zadowolony z tego powodu?
Jozek,ile obchodzisz urodzin rocznie,na ilu bywasz? Nie liczac tego z 25 grudnia,to czy bywasz na urodzinach rodziny? Czy wolisz czcic swieto konstytucji?
Wazne jest by ludzie trzymali sie razem i razem swietowali bez sztucznych usmiechow na sztucznych swietach.
@ Rolnicmehanik
dnia 04.05.2019, 07:32
Ocena
komentarza:
5
> Do Walec < Tak to jest, koń nawali i idzie dali, samochód jak nawali nie pojedzie dali !!!
@ Dumny
dnia 04.05.2019, 10:38
Ocena
komentarza:
22
Poseł i Senatorzyna zniszczyli Jasło
@ ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 11:17
Ocena
komentarza:
-14
Ja nie widzę żadnych zniszczeń w Jaśle, ulice pełne ludzi, korki na ulicach.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
13
Oczywiście, pełno młodzieży, wszyscy mają pracę...
@ ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 13:22
Ocena
komentarza:
-4
Dragoness nie rozumie podobnie jak inni, że czasy w których ludzie przez cale życie siedzieli w jednym mieście już się skończyły. Dzisiaj migracja z miasta do miasta to normalna sprawa. Takich miast jak Jasło jest pełno w Polsce i na świecie.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 13:59
Ocena
komentarza:
9
Dragoness rozumie. Co z tymi, co chcieliby jednak wrócić, a nie mają do czego?
@ łodyniec
dnia 04.05.2019, 14:14
Ocena
komentarza:
7
Po co wracac wiec,skoro nie ma do czego.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 15:04
Ocena
komentarza:
20
I dlatego miasto się wyludnia. A "szef komisji infrastruktury" nie pojmuje, że do inwestycji potrzebny jest transport i że jeden pociąg do Krakowa tego nie załatwi.
@ ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 15:40
Ocena
komentarza:
-9
Dlatego każdy prawdziwy Polak i katolik a nie farbowany lis, powinien głosować na PIS i Jarosława Kaczyńskiego, który jest gorącym patriotą i dla którego rzeczpospolita Polska jest najważniejsza. Tylko PIS jest naszą szansą na świetlaną przyszłość, rozwój regionu i na tłuste lata.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
5
Proszę nie zapominać, że po tłustych przyjdą chude. I lata i krowy :-D
@ ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 16:01
Ocena
komentarza:
2
W kwestii tych krów, to w unii są dopłaty na krowy o których wspominał Kaczyński, korzystają z nich np. Włosi i Rumuni, platforma nie zadbała aby polski rolnik też mógł z nich korzystać, teraz PIS naprawia ich błędy.
@ dragoness
dnia 04.05.2019, 18:59
Ocena
komentarza:
-1
Oczywiście, że polscy rolnicy z nich korzystają, już od dawna, no ale chyba Kaczyński o tym nie wie. Podobnie jak do kóz, czy owiec, księże proboszczu https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2018/platnosci-bezposrednie-w-roku-2018/platnosci-zwiazane-z-produkcja/platnosci-zwiazane-do-zwierzat.html
@ Do ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 20:40
Ocena
komentarza:
3
A czy będą dopłaty do gospodyń na plebanii lub ministrantów??
@ yozef
dnia 05.05.2019, 06:49
Ocena
komentarza:
5
polscy rolnicy wlasnie nie korzystaja bo u nas politycy pokupili sobie po 200 ha i uchwalili od hektara ,,,warunek rax trzeba skosic ,,, dopiero teraz mowi sie o zmianie ,,piskorski ma 300 hektarow ,,sa jaslanie co maja po 200 hektarow ,,,z dawnej pgr ziemi ,,,w bieszczadach
@ dragoness
dnia 05.05.2019, 11:15
Ocena
komentarza:
-4
Nie bredź. Korzystają i to wielu. A z łąkami nie ma to nic wspólnego.
@ robol
dnia 05.05.2019, 11:33
Ocena
komentarza:
2
[komentarz nie na temat]
@ Dike
dnia 05.05.2019, 11:36
Ocena
komentarza:
1
Oczywiście że ma. Duże dopłaty do przemysłowej produkcji ,,żywności" tudzież za utrzymania gruntów w kulturze rolnej (dla przyszłych właścicieli?), wspomniane łąki. Ekonomiczna i proceduralna marginalizacja produkcji ekologicznej żywności i gospodarstw mało obszarowych.
@ dragoness
dnia 05.05.2019, 11:51
Ocena
komentarza:
0
Mówimy o dopłatach "do krów", które rzekomo ma wprowadzić dopiero PiS w europarlamencie.
@ aga
dnia 05.05.2019, 16:31
Ocena
komentarza:
4
Biorąc pod uwagę oszałamiające "sukcesy" gospodarcze PiSu - zwłaszcza w stadninach koni, gospodarce leśnej, rozwijaniu polskiego handlu (w wyniku których to "sukcesów" zbankrutowało 14 tys. sklepików rodzinnych), dyplomacji, budownictwie mieszkaniowym, obronności, wyjaśnianiu katastrof lotniczych, redukcji długu publicznego, sądownictwie, edukacji narodowej i kształtowaniu najwyższych od 8 lat cen na wszystko - rzeczywiście przyszłość Polski z PiSem wydaje się tak świetlana, jak za najczarniejszych lat komuny. Jeszcze tylko ruski but pozostaje do uzyskania, o co przy zabiegach PiSu nie bedzie trudno
@ A propo Jasła
dnia 05.05.2019, 22:28
Ocena
komentarza:
3
Są ludzie w Jaśle którzy pracę mają ale o nią drżą. Naprawdę niewiele trzeba aby pracę stracić i co wtedy - jak utrzymać rodzinę, jak myśleć o przyszłości. Nawet pracując dzień i noc bez wytchnienia nie można być pewnym swego. Ciągle tylko ta niepewność od lat. A te ochłapy 500+ - wszystko jest drogie. Pieniądze znikają bardzo szybko.
Jeżeli ktoś ma taką możliwość to ucieka tam gdzie jest względny spokój - tam też wysyła swoje dzieci - jest to normalne.
W Polsce jest dobrze tylko w TV w przemowach - "sukcesy" na masową skalę. A tak naprawdę od 1989 roku jest jedna wielka niepewność, strach oraz lęk - w Polsce ne da się normalnie żyć nawet pomimo obecnych niby pro społecznych rządów PIS-u.
Kto nie ma dokąd uciec to się męczy - robi dobrą minę do złej gry - człowieka wierzącego jeszcze wiara jakość trzyma w pionie.
Jasło nie jest miejscem gdzie można snuć wieloletnie plany względem przyszłości swojej i bliskich. Czy Polska jest takim miejscem ??? - nie wydaje mi się w 100 procentach.
Dużo trzeba pracy aby Polska była prawdziwym miejscem dla Polaków - nie jest takim i długo jeszcze nie będzie pomimo tego co słyszymy w TV - osobiście mam dość płomiennych przemów tego czy tamtego polityka - granie na nerwach Polaków.
Trudno jest wyrazić słowami emocje jakie w człowieku się rodzą - to co napisałem słabo oddaje to co czuję - kiedy Polska będzie normalnym krajem - daleko do tego.
@ Do A propo
dnia 06.05.2019, 00:06
Ocena
komentarza:
1
Ludzie nie wiedzą,że można bezstresowo żyć,spokojnie i zgodnie ze swoimi zasadami,upodobaniami..są tak zaszczuci,niespokojni,że tracą optymizm,wiarę i stabilność.Nie wiadomo,kto wróg,a kto przyjaciel,bo najlepszy wbije nóż w plecy,aby utrzymać pracę i zyski.Patrząc z boku na ten "kocioł"to żal ściska,bo tylko ci co wyjechali,widzą to,czego inni nie są świadomi.Ten strach,to cierpienie przez niesprawiedliwość,szykany,podłość i perfidne wyżeranie.Mam takie skojarzenie,ogólnie patrząc,to jak mrowisko,do którego bezduszny włożył kij.Mrówki biegają na wszystkie strony,a znów czeka je kilkuletnia mozolna praca.Jeszcze ratują jajeczka..chaos i tragizm.W czasach komuny każdy miał pracę a robotnik szacunek.Podstawa życia to dom i praca,poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości.Potrzeba głębi człowieczeństwa,by spokojnie żyć..z nadzieją i motywacją.
@ yozef
dnia 06.05.2019, 05:30
Ocena
komentarza:
1
oj boze znawczyni sie znalazla ,,,nie ma doplat do zwierzat sa doplaty od hekyara ,,,kumasz
@ tadekgard.76
dnia 04.05.2019, 13:47
Ocena
komentarza:
0
a orkiestra dęta dalej jedno i to samo gra... porażka...
@ Maniek
dnia 04.05.2019, 14:53
Ocena
komentarza:
6
Szkoda, że brak jest zdjęć tłumów uczestniczących w mszy(oczywiście była mizeria). Była homilia momentami nawet krzyczana z tęczową flagą i innymi ...Tylko co ta homilia miała wspólnego z obchodzoną rocznicą? Niestety po raz kolejny doszedłem do wniosku, że księża uwielbiają politykierstwo. Już nigdy nie pójdę na mszę tego rodzaju na płycie rynku. Szczęść Boże.
@ Konstytucja
dnia 04.05.2019, 18:50
Ocena
komentarza:
0
Homilia? Raczej heteroilia. Choć zaraz- to przecież chłopcy w sukienkach...
@ Konstytucja
dnia 04.05.2019, 18:58
Ocena
komentarza:
-5
Ile Ty masz lat, ze się tak oburzasz? Wszak katolicyzacji kraju jest na porządku dziennym od dawien dawna.

Kościół niezawsze stał po stronie Polski. Czas skonczyc z klerykalizmem i nie bać się dobrej zmiany.
@ BUBU
dnia 04.05.2019, 21:20
Ocena
komentarza:
-4
[komentarz nie na temat]
@ JAŚLAK
dnia 04.05.2019, 21:58
Ocena
komentarza:
-2
Po przemówieniu Burmistrza poczty młodzież z pocztów sztandarowych, z opiekunami, ostentacyjnie upuściła Park. Wstyd !
@ też Jaślak
dnia 05.05.2019, 08:43
Ocena
komentarza:
6
Widać, że nie byłeś w parku.Poczty wyprowadzono bo padła taka komenda
@ Do ksiądz Mateusz
dnia 04.05.2019, 22:54
Ocena
komentarza:
1
Rozumiem doskonale migracja to rzecz jasna i dlatego wszyscy masowo wujeżdzają tam gdzie jest lepiej - na Białoruś tam żyje się pięknie i w luksusach o czym nie wie dragoness.
@ adam
dnia 05.05.2019, 11:26
Ocena
komentarza:
14
Ale mało ludzi! Jaślanie mają już dosyć tych zakłamanych i fałszywych elit!
@ VIP
dnia 05.05.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
7
Patryjota Pawluś się nio pojawił.
On świętuje amerykańskie nie polskie święta
@ ewa
dnia 06.05.2019, 13:42
Ocena
komentarza:
1
Ludzie bez godności i honoru zw.podnóżkami!
@ Jaślanka
dnia 05.05.2019, 20:20
Ocena
komentarza:
7
Ktoś słusznie zauważył, że tłumów nie było i z roku na rok jest coraz mniej ludzi. Coraz więcej domów do sprzedania, tyle pustych lokali do wynajęcia, firmy upadają. Robi się coraz gorzej. Młodzi wyjeżdżają i już nie wracają. W związku z tym powinno robić się coraz mniej urzędów, bo kogo będą one obsługiwać. Nawet tworzone nowo zakłady pracy nie pomogą, chyba, że zaoferują wysokie pensje. A kiedyś nie można było przejść chodnikiem - takie tłumy były. Ale to stare czasy.
@ Hrubieszów pamięta
dnia 06.05.2019, 15:08
Ocena
komentarza:
2
A gdzie był na tych uroczystościach Pawluś? Wybitny patryjota,odznaczony tyloma kżyżamiże zaż go przeważają!Nosi je jak harsztuki i nic mu z tego!Bo Hrubieszów PAMIĘTA!!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105