Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasło podkarpacką stolicą wojskowych. Przed nami długi weekend w żołnierskim klimacie

16

Najbliższy „długi” weekend upłynie w Jaśle w wojskowej aurze. Już jutro cykl militarnych wydarzeń w naszym mieście zainaugurują wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, które uświetnią swoją obecnością żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W piątkowe popołudnie rozpocznie się zaś V Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Cyklicznie organizowane w Jaśle uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w tym roku będą miały wymiar wojewódzki. Za ich oprawę odpowiadać będą m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 

Zawsze staraliśmy się wychodzić do społeczeństwa. Od lat przysięgi naszych żołnierzy organizowane są w różnych miasta terenu Podkarpacia, gdzie – co warto podkreślić – stacjonują głównie nasi żołnierze. Dotychczas miały miejsce w Sanoku, Brzozowie, Przemyślu i również w Jaśle, do którego wracamy teraz po siedmiu latach z okazji Święta Wojska Polskiego. Chcemy się tutaj pokazać, aby przypomnieć mieszkańcom tego miasta i okolic, że podhalańczycy to żołnierze stąd, służący również ludziom żyjącym na ziemi jasielskiej. Wierzę, że piątkowe obchody będą niezwykłe – powiedział nam podczas środowej próby uroczystości, która odbyła się na płycie jasielskiego rynku kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Piątkowe obchody zainaugurowane zostaną uroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów (jej początek o godzinie 12), skąd nastąpi przemarsz pododdziałów honorowych i pozostałych uczestników uroczystości na teren Parku Miejskiego. Tam odbędą się – apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów na płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie na jasielskim rynku będzie miał miejsce uroczysty apel, w ramach którego odczytane zostaną okolicznościowe rozkazy i decyzje oraz nastąpi ceremonia wręczenia wojskowym odznaczeń i aktów mianowań.

Żołnierze 21. Pułku Strzelców Podhalańskich na płycie jasielskiego rynku – 
próba przed piątkowymi obchodami 

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego zakończone zostaną wspólną defiladą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznej z terenu całej Polski.

V Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Tegoroczna edycja na trwałe wpisanego już w kalendarz lokalnych imprez kulturalnych wydarzenia pod nazwą „Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – które tradycyjnie odbędzie się na Łąkach Hubalowych, znajdujących się obok Zespołu Pałacowego Sroczyńskich (nieopodal supermarketu Kaufland) – rozpocznie się w piątek o godzinie 15.30 piknikiem patriotyczno-historycznym. Jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, użytkowanym przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Z kolei o godzinie 19 na płycie jasielskiego rynku odbędzie się pokaz walk wojów średniowiecznych.

Program sobotniej i niedzielnej części memoriału może przypaść do gustu zwłaszcza wszystkim miłośnikom sportów konnych. Wszystko za sprawą Galicyjskiego Turnieju Jeździeckiego, w którym rywalizacja odbywać się będzie na trzech poziomach trudności. W sobotę zgłoszeni do niego zawodnicy staną ze sobą w szranki w konkurencji skoku przez przeszkody, zaś w niedzielę popiszą się umiejętnościami w dziedzinie władania szablą i lancą. Zmagania jeździeckie to jednak nie jedyne atrakcje sobotnio-niedzielnej odsłony imprezy. Jej uczestnicy będą również mogli m.in. zaliczyć przejażdżkę na koniu wyposażonym w prawdziwe żołnierskie siodło oraz obejrzeć widowisko w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej z różnych części kraju pt. „Ułani, ułani…”, którego motyw przewodni stanowić będą wydarzenia z udziałem kawalerii polskiej dwudziestolecia międzywojennego.

W czasie trwania weekendowego pikniku na Łąkach Hubalowych funkcjonować będzie miasteczko kawaleryjskie, nieopodal którego prezentowana będzie wystawa pt. „Droga do niepodległości”.

Organizatorem imprezy są: Miasto Jasło, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty-Spiechowicza, Powiat Jasielski, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Podkarpackie Towarzystwo Konne – Szwadron Podkarpacie. 

Jakub Hap
jakhap@gmail.com

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
1
@ gość
dnia 16.08.2014, 13:02 · Zgłoś
Czemu nie podajecie godzin rozpoczęcia sobotniej i niedzielnej imprezy?
Odpowiedz
5
@ daff
dnia 15.08.2014, 13:40 · Zgłoś
Fajne wydarzenie, szkoda tylko że reklama takich obchodów w Jaśle gorsza niż reklama Dni Osieka
Odpowiedz
3
@ k88
dnia 15.08.2014, 13:18 · Zgłoś
"Jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z NOWOCZESNYM sprzętem wojskowym..." Dobre najlepszy dowcip jaki od dawna słyszałem.
Odpowiedz
-7
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 15.08.2014, 12:59 · Zgłoś
"Gienierałów i wszelkiej maści oficyjerów " ci u nas dostatek, lecz w razie "konfliktu" nie byłoby komu walczyć, bo wszyscy chcieliby dowodzić... spójrzcie nawet w czasie wojny jaka była proporcja generalicji do żołnierzy...
Odpowiedz
5
@ as
dnia 16.08.2014, 10:09 · Zgłoś
Sami tego chcieliśmy. Wystarczy zrobic ankietę z zapytaniem o przywrócenie zasadniczej służby wojskowej. Wynik pewny NIE. Na zawodowe wojsko też jesteśmy za biedni. Zapytajcie społeczeństwo o dodatkowe podatki, odpowiedź jak wyżej. To skąd wiecej wojska? Nic za darmo i to jest chore. Armii ie można zbudować w dwa lata, ale rozłożyć na łopatki tak. Co zrobiono z wojskiem i koszarami np. W Debicy, Nisku, Sanoku, Przemyślu. Kto ma nas bronić?...
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 16.08.2014, 11:05 · Zgłoś
Czy jesteśmy biedni - skoro nas stać na utrzymanie takiej armii niepotrzebnych urzędników, całe rzesze nadzoru i administracji np: w służbach mundurowych w stosunku do "żołnierzy" czy to jest normalne że jednego "szeregowca obsługuje, czy pilnuje jeden pracownik administracji, czy gienierał"... Zobacz co się dzieje np w zakładach karnych: ile jest służby więziennej, a ilu osadzonych, w policji: ile administracji, a ile prewencji...itd nie wspomnę nawet o gospodarce... Skoro państwo nie spełnia swojej roli, a Ty czujesz się zagrożony - to dlaczego nie walczysz o to byś mógł sam się obronić...???
Odpowiedz
3
@ as
dnia 16.08.2014, 14:19 · Zgłoś
Jesteś w błędzie np. w armii amerykańskiej na jednego walczącego żołnierza przypada 10 innych go zabezpieczających np. Slużba logistyczna, medyczna, techniczna i inni. Tam ranny żołnierz na stół operacyjny trafia w 20 minut. Takie sa standardy. Tak niestety wygląda nowoczesna armia. Dzisiaj wojny nie wygrywa sie tylko kałasznikiem w myśl zawołania "kupą mości panowie".
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 16.08.2014, 16:32 · Zgłoś
Czy ja tutaj piszę o służbach: technicznych, medycznych, czy braku logistyki i przestań nas porównywać do USA, zobacz jak u nas służba zdrowia działa w czasie pokoju i gdy jest wymagana interwencja chirurga , a nie dopiero w trakcie działań wojennych... Przerost niepotrzebnej biurokracji widać wszędzie, jeżeli Ty tego nie dostrzegasz to pewno jesteś z nimi powiązany i uważasz się za potrzebnego. a tak na marginesie jak ta logistyka u nas działa i co robi: przetargi na przestarzały sprzęt z innych państw statystyki {co, gdzie, jak i kiedy}, a w razie mobilizacji nie wiem czy nawet po tym starym kałachu dla każdego by wystarczyło i druga rzecz czy wiedziałby co z tym robić...
Odpowiedz
2
@ lekarz
dnia 16.08.2014, 22:29 · Zgłoś
"chore państwo" powinieneś zgłosić się do WKU z prośbą o przydział mobilizacyjny i skierowanie na ćwiczenia wojskowe. Ciekawie jak chętnie z tego skorzystasz.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 17.08.2014, 14:30 · Zgłoś
Następny, który uważa to, że (obrona Ojczyzny nie jest obowiązkiem każdego obywatela) tylko jakieś korzyści (czy korzystanie)...
Inną sprawą jest to, co obecni rezerwiści mieliby do przećwiczenia, jakie nowe rodzaje broni do poznania, a może przygotować się do wojny z potomkami Wikingów - przećwiczyć walki na maczugi, kolczugi, miecze, czy strzelanie z łuku...
Przecież takie "poligony" co i rusz odbywają się na miejscach i polach dawnych bitew, a więc "@lekarzu" ulecz najpierw samego siebie i pomyśl jakie ty masz obowiązki...
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 15.08.2014, 10:38 · Zgłoś
a gdzie sa te Laki Hubalowe
Odpowiedz
-2
@ ojej
dnia 15.08.2014, 10:07 · Zgłoś
Oby wojny nie było...
Odpowiedz
-4
@ kreml
dnia 15.08.2014, 10:03 · Zgłoś
A Putin będzie na defiladzie
Odpowiedz
6
@ mamcia
dnia 15.08.2014, 08:45 · Zgłoś
fantastycznie, przyjdźcie Jaślanie i skorzystajcie z tych ofert bo warto , oby tylko pogoda dopisała a zabawa będzie wspaniała!!!
Odpowiedz
-3
@ Jaślanka29
dnia 15.08.2014, 08:16 · Zgłoś
Zapewne po mszy się wszystko zacznie czyli kolo 11-12 potrwa ze dwie godziny i się skończy:D:D .
Odpowiedz
3
@ znający temat
dnia 14.08.2014, 21:17 · Zgłoś
o której godzinie to będzie?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.