Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Kapitał na bezpieczeństwo i rozwój – prof. Andrzej Piasecki w jasielskiej Bibliotece

3

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle 16 stycznia 2023 gościła prof. dr. hab. Andrzeja Piaseckiego, historyka i politologa, wykładowcę, autora książek o tematyce historycznej, samorządowej i administracyjnej.

Przedmiotem rozmowy była jego najnowsza publikacja „Kryzysy Polski współczesnej 1990-2022” oraz dylematy jakie towarzyszyły autorowi podczas jej pisania. Rozmowy na temat historii współczesnej to niełatwe zadanie, gdyż ciężko o obiektywizm, zwłaszcza jeśli jest się świadkiem wydarzeń.

Kryzysy uświadamiają pewne mechanizmy i zjawiska dotyczące życia społecznego, gospodarczego i politycznego, pozwalają wyciągać wnioski – powiedział A. Piasecki.

Jednak widzę w kryzysach dużo optymizmu i nadziei – uzupełnił.

Profesor stwierdził, że zawsze każda zmiana wiąże się ze stratami, ale należy dostrzec także jej dobre strony. Wymienił najważniejsze kryzysy jakie miały miejsce na przestrzeni trzydziestu dwóch lat, począwszy od transformacji i przyspieszonych wyborów, po niepokoje w czasach pandemii i wojny w Ukrainie.

Napawa go nadzieją fakt, że w społeczeństwie rośnie świadomość polityczna, która nas jako naród buduje.

Urok demokracji polega na tym, że powinna być zachowana równowaga – zaznaczył.

Profesor odniósł się także do skutków pandemii, które zaczynają już być odczuwalne i wskazał na potencjał Polski i Ukrainy jako kapitał i wielką szansę na bezpieczeństwo i rozwój.

Współorganizatorem spotkania była Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi Filia w Jaśle. Spotkanie prowadził redaktor Marcin Dziedzic.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 19.01.2023, 10:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Inga
dnia 19.01.2023, 11:04
Ocena
komentarza:
1
Po co to wszystko? Miasto stać tylko na taką jakość.
@ Do Ingi
dnia 24.01.2023, 19:00
Ocena
komentarza:
2
To znaczy na jaką jakość? Bo nie za bardzo rozumiem o co pani chodzi. Profesor Piasecki jest znakomitym wykładowcą i zaproszenie go przez MBP było świetnym pomysłem. Chyba nigdy nie miała pani z nim do czynienia skoro wypisuje takie dyrdymały.
@ P.
dnia 24.01.2023, 18:58
Ocena
komentarza:
3
Gratuluję pomysłu zaproszenia tak znakomitego wykładowcy jak prof. dr. hab. Andrzej Piasecki. Wspominam jego wykłady jako prawdziwe perełki.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657