Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

KK-T JDK i PTTK zapraszają: Nocna wyprawa na Lubań

2

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury razem z jasielskim oddziałem PTTK proponują poszukiwaczom nowych, wspaniałych wrażeń nocną eskapadę na Lubań w południowo-wschodniej części Gorców. Główną atrakcją wycieczki, organizowanej pod koniec czerwca, będzie obserwacja wschodu słońca o godz. 4.34 z wieży widokowej na Lubaniu. Liczba miejsc ograniczona.

Wyprawa pod hasłem „Na Lubań, na Lubań! Na wschód słońca!” odbędzie się 25 - 26 czerwca br. Grupa wyruszy autokarem sprzed budynku JDK w piątek, 25 czerwca o godz. 22.00. Powrót w to samo miejsce zaplanowano około południa w sobotę, 26 czerwca.

Uczestnicy wycieczki wejdą na Lubań nocą, pod przewodnictwem Tomasza Wrony, pokonując 14-kilometrową trasę ze znacznym przewyższeniem (920 m), wymagającą dobrej kondycji fizycznej. Wyruszą z Ochotnicy Dolnej, a następnego dnia zejdą innym szlakiem: przez Pasterski Wierch i Basztę do Tylmanowej.

W drodze powrotnej z Tylmanowej do Jasła, przewidziane jest odwiedzenie Starego Sącza ze zwiedzeniem Ołtarza Papieskiego i możliwością śniadania w Centrum Pielgrzymkowym Opoka.

Lubań jest jednym z najwyższych gorczańskich szczytów, z charakterystycznymi dwoma wierzchołkami, o wysokości 1225 m n.p.m. (wschodni) i 1211 m n.p.m. (zachodni). Jest to niezwykle urzekające miejsce, oaza ciszy i spokoju związana z licznymi legendami, a przede wszystkim doskonały punkt do podziwiania gorczańskich pejzaży. To najbardziej widokowy szczyt w całych Gorcach. Wschody i zachody słońca z widokiem na Tatry są w tym miejscu tak piękne, że dosłownie zapierają dech w piersiach, a ich podziwianie ułatwia wieża widokowa.

Pasterski Wierch (1100 m n.p.m.) - szczyt w paśmie Lubania w Gorcach, z dwiema kulminacjami (1100,1 m n.p.m. i 1094,7 m n.p.m.) oddzielonymi płytką przełęczą. Obecnie Pasterski Wierch jest niemal całkowicie porośnięty lasem, w którym znajdują cię dwie spore polany: Hala Pasterska i Tokarnia oraz kilka mniejszych.

Baszta (540 m n.p.m.) - szczyt w paśmie Lubania. Wznosi się nad Tylmanową przy ujściu Ochotnicy do Dunajca. Grzbiet Baszty stanowi dobry punkt obserwacyjny na Dolinę Dunajca i położone na jego prawym brzegu szczyty Beskidu Sądeckiego. We wrześniu 1939 roku na skałach Baszty był posterunek obserwacyjny polskich wojsk.

Tylmanowa to malowniczo położona wieś w gminie Ochotnica Dolna (pow. nowotarski, woj. małopolskie), w pięknej dolinie Dunajca, przy drodze Krościenko - Nowy Sącz. Miejscowość stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry: Gorce, Beskid Sądecki oraz Pieniny.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 110 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, Posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 100 zł.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek, w godz. 9.00 - 17.00)

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

UWAGA! Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ubioru turystycznego odpowiedniego na zmienne warunki atmosferyczne, kijów trekkingowych, latarki (tzw. czołówki), karimaty, śpiworu, gorącego napoju i prowiantu, a także maseczki do osłonięcia twarzy oraz środka do dezynfekcji rąk.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników bądź innych niezależnych od niego przyczyn.

(JDK)

Napisany dnia: 08.06.2021, 18:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ .
dnia 08.06.2021, 19:23
Ocena
komentarza:
1
chcialysmy jechac ale ta cena nas przewraziła
@ łodyniec
dnia 09.06.2021, 16:17
Ocena
komentarza:
-1
Trochę bliżej Radziejowa , lżejsze podejście i równie ładne widoki z wieży widokowej.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105