Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kto uratuje Hutę Tarnowiec?

32

W lipcu zarząd Huty Tarnowiec podjął decyzję o złożeniu wniosku o upadłość zakładu. Ponad milion złotych długu za użytkowany gaz doprowadziło do zakręcenia kurka przez PGNiG. Po kilku miesiącach sprawa tarnowieckiej huty zaczyna się od nowa.

2 lipca pod wypływem braku uregulowania należności Huty Tarnowiec za zużytkowany gaz na kwotę 1,3mln PGNiG S.A. zakręcił dopływy gazu do zakładu. Ten dzień ostatecznie przesądził o upadku huty. Od kilku tygodni pracownicy domagali się należnych wynagrodzeń i świadectw pracy, które nie mogli odzyskać, kiedy zostali outsorcingowani do wrocławskiej firmy Royal. Po spotkaniach prezesa Kasprzyka z pracownikami, zarząd spółki Makora podjął decyzję o złożeniu wniosku o upadłość huty.

Przez upadek stracili 40% przychodów

Po zamknięciu produkcji w Tarnowcu spółka przeniosła zlecenia, które opiewały na sumę ponad 600 tys. dolarów do zakładów w Tarnowie, Sanoku i zakładach inwestora branżowego. - Działania były skoncentrowane na uruchomieniu działalności na zasadzie outsourcingu produkcyjnego. Jedynym źródłem przychodów dla tarnowieckiej huty pozostała sprzedaż zapasów magazynowych. Cena sprzedaży zapasów magazynowych była równa cenie ich nabycia – czytamy w raporcie spółki Makora. W III kwartale 2012 roku w stosunku do tego samego okresu roku 2011 przychody netto ze sprzedaży spadły o ponad 40%  (do 1.175 tys. PLN.

Amerykański ratunek?

W związku z planowanym uruchomieniem działalności produkcyjnej w obiektach Huty Tarnowiec prowadzone są rozmowy z amerykańskim inwestorem branżowym (właścicielem huty szkła ręcznie formowanego) na temat jego zaangażowania kapitałowego poprzez objęcie akcji Makory i przeniesienie jego produkcji i know how w zakresie rozwiązań technologicznych.

We wrześniu budując portfel zamówień na nowe produkty, Makora zrealizowała produkcję kilku kolekcji wzorów ręcznie formowanych produktów dla dwóch firm, będących liderami na rynku amerykańskim w sprzedaży wyrobów ze szkła i porcelany. Kolekcje te były prezentowane na targach „Table Top Show” w Nowym Yorku, i spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony kupców, co przełożyło się na zlecenia produkcyjne.

Nowy początek 1 października

Sąd Rejonowy w Krośnie w dniu 1 października wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. Zarząd spółki zależnej podjął działania w zakresie pozyskania kapitału na restrukturyzację Huty Szkła Tarnowiec sp. z o.o., prowadząc rozmowy z potencjalnymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

Gazownictwo nie daje "surowca życia" dla huty

Niezależnie od rozstrzygnięć związanych z wyszukaniem inwestora dla spółki intencją jest kontynuacja działalności operacyjnej przez MAKORA Krośnieńska Huta Szkła S.A., w zakresie produkcji szkła ręcznie formowanego w dzierżawionych obiektach fabrycznych spółki zależnej Huta Szkła Tarnowiec sp. z o.o., od grudnia 2012 roku. Warunkiem koniecznym kontynuacji działalności produkcyjnej jest zawarcie umowy o dostawy gazu z PGNiG S.A. W chwili obecnej PGNiG S.A. warunkuje zawarcie umowy z przejęciem przez Makore zobowiązań z tytułu dostaw gazu. Poziom zobowiązań spółki w stosunku do PGNiG S.A. z tytułu dostaw gazu wynosi ok. 1,3 mln PLN.

Chęci są, brakuje pieniędzy

Sytuacja finansowo-majątkowa Huty nie pozwala w żaden sposób na spełnienie oczekiwań PGNiG S.A. w zakresie przejęcia zadłużenia. Zarząd Makory proponuje zawarcie umowy o dostawy gazu na zasadach ich przedpłacania oraz dodatkowego zabezpieczenia w postaci ustanowionej kaucji.

Jeżeli rozmowy z potencjalnymi inwestorami prowadzone przez Zarząd spółki zależnej zakończą się fiaskiem, Zarząd spółki zależnej ponownie złoży w Sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.

Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 32

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Reporter
dnia 30.12.2012, 18:26 · Zgłoś
Czy wchodzenie w spolke z Amerykaninem (ktory probuje sprzedac swoja hute od 4 lat) ma przyszlosc. Kto bedzie mial tam gospodarzyc, bo jezeli maja to byc dwie strony, to dobrze to nie wrozy...Jakies opinie, co sie w obu hutach obecnie dzieje?
Odpowiedz
2
@ pracownik
dnia 26.11.2012, 22:07 · Zgłoś
przepisal majatek z spolki na spulke ktorej prezesem jes ten sam człowiek i talej mysla jak by tu wiecej na krasc takie prawo w polsce upadlosc wycofali a ludzie dalej kasy nie zobacza bo funduszu gwarancyjnego nie ma bez upadłosci BANDA ZLODZIEI
Odpowiedz
1
@ Czarny
dnia 25.11.2012, 20:02 · Zgłoś
zamykac takich prezesów co skończyli hute tarnowiec i inne zakłady na podkarpaciu
Odpowiedz
1
@ zatroskany
dnia 25.11.2012, 22:36 · Zgłoś
Szkoda i ludzi i huty.
Odpowiedz
0
@ zsd2w2
dnia 25.11.2012, 18:36 · Zgłoś
Teraz Huta Tarnowiec będzie zwalniac pracowników a za chwilę PxM Naftobudowa - zamiast tworzyc miejsca pracy to je likwidują. Za niedługo tylko supermarkety na podkarpaciu pozostaną. Przykro :(
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 25.11.2012, 20:35 · Zgłoś
i szmateksy...
Odpowiedz
0
@ Uto
dnia 25.11.2012, 10:13 · Zgłoś
A ja dziękuję panu Rzońcy bo otrzymaliśmy przynajmniej świadectwo pracy
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 25.11.2012, 11:31 · Zgłoś
a co, dał Wam ? To co zrobił mogliście zrobić sami, tylko wam się nie chciało...postawiliście mu chociaż dobrą flaszkę ?
Odpowiedz
2
@ leśmian.pl
dnia 24.11.2012, 22:40 · Zgłoś
W polskiej gospodarce rynkowej wszystkie machloje i przekręty usprawiedliwia się ryzykiem biznesowym.Określenie to jest bardzo pojemne i żaden sąd,czy raczej [...] sędzia nie jest w stanie lub nie chce (z różnych powodów) te dwie kwestie rozsądzić. Spółki z o.o. zarządzające majątkami przejętymi za bezcen od państwa (od społeczeństwa za pośrednictwem wątpliwej reprezentacji) mogą eksperymentować na żywym organiźmie gospodarczym,bo ryzykują tylko minimalnym kapitałem założycielskim,który na początku przejęcia jest wyprowadzony zwykle w wielokrotnej wielkości zainwestowanego wkładu.Sądy gospodarcze nie rozróżniają,szkoda słów...
Odpowiedz
2
@ dill
dnia 24.11.2012, 14:43 · Zgłoś
ja uratuje
Odpowiedz
3
@ pracownik
dnia 23.11.2012, 23:03 · Zgłoś
nie wierzcie w te kłamstwa gosc z ameryki inwestuje kase od kilku miesięcy w tym momęcie już sa miedzy nimi zatarczki bo koles wyłozył kase a oni ledwie zaczeli budować nowe piecyki po wielu interwencjach pani która amerykanina reprezętuje .produkowali szkło w sanoku nie zapłacone w jedliczu nie zapłacone dekoglas zarządał zaliczki szkło

wzieli reszty niema to jest parodja na tym powinno siedziec abw...nie piszę juz o oszukanych pracownikach bo od kiedy weszli ci jubilerzy szkła bo tak siebie nazywali to huta jakos szła i pracownicy jakos zyli
Odpowiedz
0
@ a mnie wsjo rybka
dnia 24.11.2012, 11:59 · Zgłoś
Tobie te byki co tu nasadziłeś to komputer podpowiedział??czy samouk??
Odpowiedz
4
@ Max Szyderko
dnia 23.11.2012, 20:37 · Zgłoś
Czyli na nic się zdały donosy do prokuratury składane przez Rzońcę ??? Ale punkcik na liście "dokonań" jest.
Przypomnijcie mi proszę ile i jakich zakładów obronił ś.p. senator Zając ???
Odpowiedz
7
@ dragoness
dnia 24.11.2012, 00:48 · Zgłoś
Rany, Max! Pani Marcinkiewicz też "broniła" Chemika i co z tego wyszlo? A ile zakladów obroniła pani Łukacijewska, czy pan Poręba? Sęk w tym, ze nawet nie próbowali.
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 24.11.2012, 09:03 · Zgłoś
hmmm, czyli nie robili nic pod publiczkę jak Bodzio ...
Odpowiedz
4
@ dragoness
dnia 24.11.2012, 10:40 · Zgłoś
W ogóle nic nie robili. Przeżerają tylko nasze pieniądze.
Odpowiedz
-1
@ Max Szyderko
dnia 24.11.2012, 13:32 · Zgłoś
przynajmniej przeżerają a nie przepijają...
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 24.11.2012, 15:54 · Zgłoś
A tu byś się zdziwił. Jedna z wyżej wymienionych osób utrzymałaby samodzielnie niewielką gorzelnię.
Odpowiedz
-2
@ Max Szyderko
dnia 24.11.2012, 17:45 · Zgłoś
Myślę, że nawet dużą...
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 24.11.2012, 21:26 · Zgłoś
Wymienionych przeze mnie, nie ciebie ;-)
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 24.11.2012, 22:09 · Zgłoś
sugerujesz, że posłanka może więcej niż poseł ?
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 24.11.2012, 22:31 · Zgłoś
Nie sugeruję. Ad meritum, w Polsce już nikt nie jest w stanie wiele uratować. Bez względu na opcję.
Odpowiedz
3
@ XP
dnia 23.11.2012, 19:07 · Zgłoś
Prezesem zrobic Staroste i jego wafli bedzicie widziec jak huta ruszy,
Odpowiedz
1
@ obserwator
dnia 23.11.2012, 17:37 · Zgłoś
komornik !!!
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 23.11.2012, 16:10 · Zgłoś
Zamknąć hutę.Nie opłaci się robić.PUP da ludowi zasiłek,a jadłodajnie Caritas oraz MOPS dadzą [...],i będzie gitara!!!
Odpowiedz
8
@ czarna
dnia 23.11.2012, 13:18 · Zgłoś
Jasne najlepiej prywaciarz,który zatrudni garstkę ,która będzie zapitalac za najnizsza krajową , rynki zbytu przetarte,żeby się tylko za grosze udało kupic całą nieruchomość,ale są i tacy co na to pozwalają.
Odpowiedz
7
@ radna
dnia 23.11.2012, 13:16 · Zgłoś
bodzio z kmieciem pomóżcie!!! ratujcie!!!
Odpowiedz
3
@ Filc i [...]
dnia 23.11.2012, 22:09 · Zgłoś
Niech produkują filcoki i napój wysokoprocentowy. W tych branżach mogli by być odpowiednio dilerami. Zbyt gwarantowany - nie tylko u nas ale głównie za wschodnią granicą.
Odpowiedz
2
@ ojoj
dnia 23.11.2012, 13:10 · Zgłoś
"Od kilku tygodni pracownicy domagali się należnych wynagrodzeń i świadectw pracy, które nie mogli odzyskać(...). KTÓRYCH NIE MOGLI ODZYSKAĆ. redaktorzy zwracajcie uwagę na to co, i jak piszecie, bo wstyd.
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 23.11.2012, 11:15 · Zgłoś
nikt :P bo niby kto ?
Odpowiedz
2
@ @@@
dnia 23.11.2012, 10:34 · Zgłoś
niech weznie to jakis prywatny inwestor
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.