Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Lasy Państwowe walczą z nielegalnymi wysypiskami

27

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie w ubiegłym roku uprzątnęła 1718 metrów sześciennych śmieci za kwotę 257, 5 tys. zł. Jest to jednak syzyfowa praca, bo bardzo często w miejsce uprzątniętych terenów ponownie tworzą się nowe śmietniska.

Kwestia tworzenia się i istnienia nielegalnych wysypisk to temat bardzo trudny do rozwiązania. Jak podkreśla rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Anna Malinowska, ludzie nadal tworzą śmietniska w tych samych miejscach, w których wcześniej zalegały odpady. Pomimo uprzątnięcia zanieczyszczonego terenu wciąż powraca się do tych samych miejsc.

-  W lasach Regionalnego Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (to ok. 80% lasów regionu) jest dziesiątki takich, które po uprzątnięciu wkrótce znów stają się śmietniskami. Oczywiście różna jest tego skala. Większość wysypisk jest podkontrolą - niestety, w ostatnim półroczu zauważono liczne, niewielkie wysypiska w okolicach wsi, a także w miejscach postojów pojazdów – podkreśla Anna Malinowska, rzecznik prasowy GDLP w Warszawie.

Ustawa „śmieciowa”, która obowiązuje od 1 lipca ubiegłego roku miała na celu m.in. zapobieganie tworzenia się nowych „dzikich” wysypisk. Ministerstwo Środowiska wychodziło z założenia, że teraz podrzucanie śmieci do lasów przestanie być problemem. Czy faktycznie pracownicy lasów państwowych zauważają różnicę po wejściu w życie nowych przepisów? - Trudno w tej chwili pokusić się o ocenę skutków wejścia w życie ustawy. Jest jeszcze na to zbyt wcześnie. Mniej więcej po roku od momentu wejścia ustawy
będziemy mogli powiedzieć, czy śmieci w lasach zbieramy mniej czy też więcej –
zaznacza A. Malinowska. - Założenia ustawy są dobrym pomysłem. Liczymy, że ustawa wpłynie na
zmniejszenie ilości śmieci w lasach –
dodaje.

Na nielegalnych wysypiskach najczęściej możemy znaleźć odpady bytowe, budowlane, zużyte opony i azbest. Śmieci te po pewnym czasie ulegają rozkładowi, a wtenczas sprzyja to rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. Zaleganie odpadów w lesie zagraża życiu zwierząt. Worki foliowe połknięte przez nie doprowadzą do ich śmierci, a szkło bądź metal może je dotkliwie zranić.

”Dzikie” wysypiska w lasach państwowych są monitorowane przez ich pracowników. Zaśmiecanie terenów leśnych jest karane mandatem w wysokości 500 zł.

Zadbajmy więc o środowisko naturalne, bezpieczeństwo zwierząt i nas samych.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 27

Dodaj komentarz Widok:
0
@ stan
dnia 14.02.2014, 13:49 · Zgłoś
Leśnicy biadolą .Myślą że jeśli nagłośnią temat,to krnąbrni zrozumieją i nagle się poprawią.Niech wezmą przykład od służb drogowych.Napstrzyli ogromną ilość fotoradarów oczywiście z informacją i temperują piratów drogowych.Jeśli w lasach,wąwozach w tych samych miejscach notorycznie powstają dzikie wysypiska,to również należy zamontować monitoring/bez informacji/.Jeśli niektórzy pokryją koszt usunięcia śmieci,to zdyscyplinuje wielu.
Odpowiedz
1
@ gość
dnia 12.02.2014, 15:40 · Zgłoś
Kupić fotopółapki i będzie po temacie. W jednej z gmin koło Jasla bardzo się to sprawdza.
Odpowiedz
-2
@ blues
dnia 11.02.2014, 22:28 · Zgłoś
11
@ sztukator
dnia 11.02.2014, 21:12 · Zgłoś
A gdzie w Jaśle skup butelek i makulatury
w Holandii jak kupujesz wodę w plastiku a oddasz starą butelkę masz taniej
dla czego u nas tak nie można???
Odpowiedz
1
@ koko
dnia 11.02.2014, 20:54 · Zgłoś
nalezy dopilnowac zeby kazdy nial kontener na smieci
Odpowiedz
3
@ moje ja
dnia 11.02.2014, 19:35 · Zgłoś
lodyniec tez czlowiek
Odpowiedz
3
@ 123
dnia 11.02.2014, 19:21 · Zgłoś
nie wierze lodyniec ma plusy
Odpowiedz
7
@ ksiądz Mateusz
dnia 11.02.2014, 18:41 · Zgłoś
Śmieci nie wyrzuca się do lasu, zawsze można je podrzucić komuś, jest tyle śmietników pod blokami czy przy sklepach, ludzie pomyślcie czasami
Odpowiedz
1
@ inari
dnia 11.02.2014, 17:41 · Zgłoś
mam na Józefowie 2 h zamontowałem kamerki i cisza a dawnjej tego to było
Odpowiedz
2
@ [...]
dnia 11.02.2014, 18:06 · Zgłoś
Ty i kamerki ha ha ha
Odpowiedz
7
@ tomek
dnia 11.02.2014, 17:18 · Zgłoś
codziennie pokonuję samochodem kilkaset km po podkarpaciu i to co zauważyłem odnoście zaśmiecania środowiska, to fakt, że po wejściu w życie "ustawy śmieciowej" sytuacja wróciła do stanu z lat 80-tych, czy 90-tych. Zauważalną poprawę widać było przez kilka ostatnich lat, od kiedy gminy zaczęły regularnie odbierać wszystkie śmieci od mieszkańców małych miejscowości. Ludzie płacili, ale wystawiali śmieci w workach, a dzikie wysypiska znikały.
Tak było do 1 lipca 2013. Od kiedy trzeba za śmieci płacić i jeszcze je segregować wiele osób pakuje wszystko do jednego wora i do lasu lub przydrożnego rowu. byle nie segregować. Dobrze to widać na pograniczu gmin Tarnowiec i Jedlicze. W lesie, przy drodze Glinik Polski - Piotrówka odradza się takie dzikie wysypisko, które kilka lat wcześniej zniknęło (miałem nadzieję, że na zawsze). Ludzie pomimo, że za śmieci płacą, to i tak wyrzucają tam całe worki śmieci (papier, plastik, szkło), lodówki, telewizory - nie ogarniam tego.
Odpowiedz
12
@ pedro
dnia 11.02.2014, 15:50 · Zgłoś
Ludzie pracuja na ustawach smieciowych zarabiaja marnie wiec za czym zaplaca za smieci. a bedzie coraz gorzej bo pracy corz mniej
Odpowiedz
5
@ śmieci
dnia 11.02.2014, 15:19 · Zgłoś
Podnieście jeszcze kolejne kilkaset procent opłaty za śmieci (w ostatnim roku ok 400%)
to na pewno nikt nie będzie do lasu i rzeki wyrzucał.
Odpowiedz
1
@ łodyniec
dnia 12.02.2014, 13:06 · Zgłoś
co za różnica i[...] ! ? I tak musisz za nie płacić ,bez znaczenia czy wywalisz do rzeki czy do lasu i tak musisz płacić za śmieci ,więc po co zaśmiecać rzekę i lasy ,nie lepiej wystawić nie wezmą ??

tylko [...] i [...] wywalają śmieci do lasu !!!
szkoda ,że nigdy takiego nie złapałem ,dostał by strzała i odniechciało by się mu zaśmiecać ,a dodatkowo wszystkie swoje śmieci bym mu po ogrodzie rozrzucił ,niech sprząta [...] jeden z drugim :D

łohohohohhoo
Odpowiedz
-1
@ szczęśliwy
dnia 13.02.2014, 07:18 · Zgłoś
no nareszcie coś mądrego piszesz na tym portalu no brawo brawo oby tak dalej
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 11.02.2014, 14:58 · Zgłoś
Ludzie wyrzucali do lasu i wyrzucac zawsze beda bo ludzi nie jest stac by placic za smieci do tego doprowadzil nasz kochany zlodziejski rzad
Odpowiedz
9
@ FAN
dnia 11.02.2014, 18:03 · Zgłoś
Chyba nie wiesz,ale płacisz za śmieci,czy tego chcesz czy nie.Takie jest prawo,każdy smieci,czy chce czy nie,kupujesz jedzenie masz odpadki.
Wystarczy,szkoda mi że Polacy tak niszczą swój kraj,zabrudzają.
Dzisiaj jak jechałem w stronę Tarnowca,po lewej stronie tarnina chyba rośnie,masakra ile w tych krzakach śmieci.A ile śmieci jest tutaj jak jest ława obok dawnego Bogumiła.MASAKRA CO ROBI STASZ MIEJSKA,POLICJA W NOCY,śpią?!
Odpowiedz
1
@ łodyniec
dnia 12.02.2014, 13:02 · Zgłoś
nie spią , wlepiają mandaty za źle zaparkowany samochód ...
Odpowiedz
0
@ sikłor
dnia 11.02.2014, 14:30 · Zgłoś
a ja propnuje żeby sie w [...] [...]neli
Odpowiedz
14
@ łodyniec
dnia 11.02.2014, 14:25 · Zgłoś
" Pomimo uprzątnięcia zanieczyszczonego terenu wciąż powraca się do tych samych miejsc."

--- proponuję postawić tam na stałe kontener na śmieci ,może gdy już tam ktoś będzie chciał wysypać to zmieni zdanie i do kontenera wysypie .A koszta napewno sporo mniejsze i bez żmudnej praca .
Odpowiedz
8
@ łodyniec
dnia 11.02.2014, 14:22 · Zgłoś
taaaa ... Lasy walczą ... genialny tytuł

łohohohohho

ps. nie widziałem NIGDY w lesie żadnego działacza z LP , więc nie mam pojęcia jak oni by walczyli ? [...] na [...] ,a najgorsze miejsca to skarpy,paryje itp. mnóstwo śmieci !!!
nie rozumie jaki jest sens wywalania śmieci w workach do lasu ,jak wystarczy je wystawić przed dom i je odbiorą ?
Odpowiedz
-1
@ W czym problema ????
dnia 11.02.2014, 15:16 · Zgłoś
to co chodzi??? o to ze tylko 257 tys. zarobili na sprzedazy surowcow???
Odpowiedz
0
@ mieczysław
dnia 11.02.2014, 16:20 · Zgłoś
najgorzej jest jesienią, pełno liści i nikt ich nie sprząta
Odpowiedz
-1
@ Wnet będą walczyc z rządem..
dnia 11.02.2014, 20:17 · Zgłoś
Bo sie o robote bać będą...
Odpowiedz
7
@ a
dnia 11.02.2014, 20:49 · Zgłoś
[...] nie wie co to śmietnik. Albo [...] albo w las - masakra...
Odpowiedz
0
@ jaaa
dnia 11.02.2014, 22:20 · Zgłoś
tak wystawisz wezmą i Ci przyślą zdjęcie bo wrzuciłeś do worka zielonego to co miało być do żółtego. Podnosić stawki za śmieci??? Segregować ??? Oczywiście!!! Ludzie zapłacą bo muszą ale te chore segregacje nikt nie przestrzega !!! Umyć słoik naklejkę ściągnąć może jeszcze zebrać ogórki, zrobić konserwowe i zawieź do producenta, żeby nakleił swoje etykietki i sprzedał. To jest normalnie jedna wielka kpina !!! W gminie Kołaczyce to już śmiech na całego, potrafią patrzeć do każdego worka, i jak coś jest nie w tym co trzeba to wysyłają zdjęcia do domu !!! Podwyższyć stawki za śmieci na pewno będziemy mieć czysto. Będzie tak jak dawniej jak stał jeden kontener na jedną wioskę. Będziemy mieć śmieci w lasach, w rzekach i gdzie tylko się da wywalić wieczorem, żeby nikt nie widział. Tak właśnie to jest tylko nasza cudowna Polska !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.