Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Majowe spotkanie z kulturą w JDK

5

Śpiew, taniec, muzyka, spotkanie ze sztuką oraz pasjonatem paralotniarstwa, złożyły się na XI Majową Noc z Jasielskim Domem Kultury. Wydarzenie miało miejsce 13 maja br. i przyciągnęło sporą rzeszę sympatyków JDK.

Koncertowy początek…

Majówka rozpoczęła się od występu wokalistów i zespołu Jazz Kids. Na tarasie JDK jako pierwszy pojawił się duet Karolina Polak i Mikołaj Majda z piosenką z repertuaru Margaret i Matta Duska „Just the two of us”. Po nich Emila Starzec i Julia Bora zabrały słuchaczy w krainę poezji. Emilka zaśpiewała „Eurydyki tańczące” z repertuaru Anny German, a Julia piosenkę o dzikiej róży z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jazz Kids rozpoczął występ standardem jazzowym „All of me”, a następnie z zespołem, piosenkę „Zanim” z repertuaru Marii Sadowskiej zaśpiewała Natasza Litwa.

Koncert zakończył Kuba Kaszowicz, jeden z młodszych solistów, wykonując dwie piosenki z towarzyszeniem Jazz Kids. Były to „Wojna domowa” Jerzego Dudusia Matuszkiewicza w nowej aranżacji zespołu oraz piosenki z Akademii Pana Kleksa: „Kaczka dziwaczka”  i „Księżyc raz odwiedził staw”. Pozostała część artystyczna, która była zaplanowana na zewnątrz, z powodu deszczu, została przeniesiona na salę widowiskową. Tam, na scenie wystąpiły Oliwia Górniak i Ewa Tuchowska, tancerki R-Revolution oraz zadebiutowały mażoretki.

Świat wielkich gwiazd

Do niezwykłego świata przedwojennych kawiarni, wielkich gwiazd, do czasów charlestona, foxtrota i wesołej zabawy, kabaretowych tekstów i międzywojennych szlagierów przeniósł widzów spektakl „Retro Carnival”,  w wykonaniu Teatru Młodzieżowego JDK. Sztuka miała swoją premierę 1 marca br.  Ci którzy nie widzieli wcześniej spektaklu mieli okazję wysłuchać m.in. tekstów Jerzego Jurandota, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Ludwika Starskiego. Zabrzmiały także przeboje m.in. autorstwa Henryka Warsa, Romana Palestera, Zygmunta Wiehlera, z repertuaru Aleksandra Żabczyńskiego, Lody Niemirzanki, Hanki Ordonówny czy Adolfa Dymszy.  Równolegle, w sali multimedialnej  odbywało się spotkanie z pasjonatem paralotniarstwa Wacławem Mendysem, w kolejnym pomieszczeniu trwały warsztaty z ekoświeczek , a w galerii JDK można było obejrzeć wystawę malarstwa i rzeźby.

Pasja bez ograniczeń

Jednym z punktów Majowej Nocy z JDK było spotkanie w ramach Klubu Ludzi z Pasją. Tym razem jego gościem był znany jasielski prawnik Wacław Mendys. Pasjonat paralotniarstwa dzielił się wrażeniami i doznaniami ze swoich dotychczasowych przeżyć.  – Mówi się, że latanie uzależnia i to jest chyba prawda. Ja pamiętam do dzisiaj swój pierwszy lot. To było niesamowite przeżycie. I dokąd będę mógł, to będę latał. To sport, który można wykonywać w sposób w miarę bezpieczny, ale można też i w szalenie ryzykancki .Ja latam bezpiecznie. – przekonywał prelegent. Lataniem na paralotni zainteresował go syn , a zaczęło się to 20 lat temu.  – Teraz jest to dyscyplina coraz bardziej popularna. Jak zaczynałem to w Jaśle było nas dwóch, trzech. W tej chwili w weekendy trudno się dopchać na startowisko. Sprawiła to dostępność do sprzętu, ale przede wszystkim przekonanie się, że paralotniarstwo jest dla każdego – mówił pan Wacław. Jak sam przekonuje, tu nie ma ograniczeń wiekowych, ale bardzo ważny jest kurs. - Składa się z dwóch etapów i kosztuje łącznie ok. 3000 zł. Podczas szkolenia organizator zapewnia  sprzęt. Taki kurs trwa dwa tygodnie, a po nim nadchodzi czas, żeby zacząć się uczyć samemu – dodaje paralotniarz. Podczas spotkania zaprezentował także filmiki przedstawiające jego loty, opatrzone komentarzem.

Zdrowo i ekologicznie

Po raz pierwszy tego typu warsztaty z ekoświec zostały zorganizowane podczas tegorocznych ferii zimowych. Zainteresowanie było na tyle duże, że wróciliśmy do nich podczas Majowej Nocy. Podobnie jak w lutym, tak i teraz prowadziły je Justyna Lenar oraz Wiktoria Rogala – konsultantki i szkoleniowczynie w obszarze olejków eterycznych. – Warto zrobić taką świecę, bo wszystko co obecnie jest dostępne na rynku, to jest wypełnione chemią. Ja polecam ludziom zdrowe życie. Polecam robienie takich świec samemu w domu. Jest to bardzo proste, łatwe i przyjemne do wykonania. Tym samym jesteśmy eko, nie wdychamy dymu, spalanych parafin, tylko się relaksujemy – wyjaśnia J. Lenar. 

Sztuka ojca i syna

18 maja br. o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż malarstwa i rzeźby, których autorami są ojciec i syn – Piotr i Piotr jr. Worońcowie. Ale wystawę  można już  było obejrzeć podczas Majowej Nocy. Dwaj artyści, każdy z innym spojrzeniem na sztukę, znajdują jednak punkt styku światów, które reprezentują. Pierwszy z nich – rzeźbiarz, to absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy i Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, obecnie wykładowca na Uniwersytecie Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Młodszy Piotr, malarz, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa tej uczelni. Wystawa będzie czynna do 18 czerwca br.

…i koniec

Krośnieńska folkowa Kapela Spod Rubani, laureat wielu festiwali piosenki turystycznej zagrała liryczny koncert, który prowadził Jacek Buczyński, aktor Teatru KTO, instruktor zajęć teatru dla dorosłych w JDK.  Utwory wykonane podczas tego wieczoru zostały napisane przez jaślanina, emerytowanego już znakomitego polonisty jasielskiego I LO, Edwarda Lechetę. Publiczność usłyszała m.in. piosenki „Na pokuszenie”, „Ptaki”, „Październik”, „Piana”, „Ikona”, „Tren dla Nowaka”, „Miasteczko”, „Już mnie nie bolisz”, „Zanim”, „Obłoki”.

XI  Majowa Noc z JDK została zakończona mocnym, energetycznym brzmieniem w wykonaniu jasielskiej Seili. W ich muzyce słychać fascynację Rage Against the Machine, Pearl Jam, 3 Doors Down. Na swoim koncie mają debiutancką płytę „Koniec konfliktu”. W JDK zespół gościliśmy już po raz drugi.  Muzycy grali także na ubiegłorocznych Dniach Jasła. Podczas godzinnego koncertu w sali offowej Michał Wiśniewski oraz jego koledzy: Karol Żygłowicz i Wiktor Lechwar zagrali m.in. „Podróż”, „Koniec konfliktów”, „Która godzina”. Publiczność, głównie młoda, znała doskonale repertuar zespołu i śpiewała razem z muzykami.

jdk

Napisany dnia: 16.05.2022, 06:47
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ alik
dnia 16.05.2022, 07:56
Ocena
komentarza:
-11
"spora rzesza sympatyków", naprawdę? Ubawilam się do łez.
@ bercik
dnia 16.05.2022, 10:24
Ocena
komentarza:
-6
A byłaś? Wątpię.
@ Wowa zi Lvova
dnia 16.05.2022, 10:39
Ocena
komentarza:
6
Piękne macie tu w Polszcze imprezy kulturalne. Dziękujemy.
@ Do Wowy
dnia 16.05.2022, 13:49
Ocena
komentarza:
-6
To chyba nigdy nie byłeś na prawdziwej imprezie.
@ do...
dnia 17.05.2022, 07:39
Ocena
komentarza:
4
Byłem i wybieram się na największą imprezę procesję Bożego Ciała.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z początku XX w. wymaga pilnej renowacji

   

  Przy skrzyżowaniu ulic Floriańskiej z Metzgera w Jaśle, stoi zabytkowa figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba oraz postument, na którym jest ona usytuowana, wymaga pilnej renowacji. Prace konserwatorsko-remontowe mają rozpocząć się po podpisaniu stosownej umowy pomiędzy Miastem Jasłem, które udzieliło na ten cel dotacji a Skarbem Państwa oraz wyłonieniu wykonawcy.

 • Edukując, mówią „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych

   

  Tylko w 2021 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 194 zdarzeń. Zginęły w nich 43 osoby. Na torach zabija pośpiech, brawura i brak rozsądku. Z myślą o ochronie tego, co najważniejsze, życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego oraz pieszych, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”. 

 • Swego nie znacie… Zaplanuj wakacyjny wypoczynek w Winnicy Dwie Granice pod Jasłem

   

  Planując wakacyjny wypoczynek, warto zwrócić uwagę nie tylko na oferty nadmorskich kurortów, czy też hoteli w podtatrzańskich miejscowościach. Może się okazać, że miejsce, w którym z łatwością zaczerpniemy oddechu i naładujemy akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego, znajduje się tuż pod nosem.

 • Potrącenie rowerzysty w Dębowcu. 67-latka uratował kask

  Dzisiaj około godziny 10. w Dębowcu na drodze powiatowej relacji Jasło-Folusz doszło do potrącenia rowerzysty. Kierujący jednośladem 67-letni mężczyzna z obrażeniami głowy i barku trafił do jasielskiego szpitala. Droga w miejscu zdarzenia jest obecnie zablokowana.

 • Zajazd Pod Brzozami w Foluszu. Zaproszenie macie wszyscy!

   

  To chyba najciekawiej usytuowane miejsce w powiecie jasielskim w którym można dobrze spędzić czas. Nawet, kiedy intensywnie świeci słońce.

 • „Nikomu niepotrzebna”. Mieszkańcy Wolicy protestują przeciwko planom budowy nowej drogi

   

  Mieszkańcy Wolicy pod Jasłem protestują przeciwko budowie nowej drogi. Mają za złe władzom samorządowym, że nie chcą z nimi rozmawiać na temat realizacji inwestycji, która ich zdaniem jest niepotrzebna i irracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Pod petycją adresowaną do władz gminy Jasło, swój sprzeciw wobec budowy drogi według projektowanego wariantu, złożyło ponad 200 mieszkańców wsi. 

 • RCKiK w Rzeszowie zwraca się z prośbą o honorowe oddawanie krwi. Pilnie potrzebna krew pełna grup minusowych

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwraca się z prośbą do mieszkańców całego województwa podkarpackiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie mają bardzo niskie stany magazynowe krwi grupy 0 RhD(-) oraz B RhD(-).

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Minionki: Wejście Gru” w kinie Helios Krosno

 • Gminy oszczędzają wodę i apelują o rozsądne jej wykorzystywanie

  Susza doskwiera coraz bardziej. Niewielkie opady deszczu nie rekompensują braku wody, a wiele gmin w Polsce apeluje o jej oszczędzanie. Od dwóch miesięcy o tym wspomina gmina Tarnowiec. W ostatnim czasie dołączyły do niej gminy Skołyszyn i Dębowiec, które zwróciły się do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody.

 • Radni powiatowi udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu w Jaśle

  Radni Rady Powiatu w Jaśle z klubu PiS udzielili absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w Jaśle. Radni klubów PSPP i SDM negatywnie zaopiniowali raport o stanie powiatu jasielskiego za 2021 r. W konsekwencji tego głosowali przeciw udzieleniu wotum zaufania dla zarządu oraz absolutorium z wykonania budżetu powiatu za ubiegły rok.

 • Dni Jasła 2022 za nami. Na scenie wystąpiła Sylwia Grzeszczak

   

  Po dwuletniej przerwie, Dni Jasła wróciły na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Koncertowy wieczór rozpoczął się występem formacji KRUSHER. Potem na scenę wkroczyły gwiazdy wieczoru. Kilkutysięczna publiczność świetnie bawiła się najpierw przy muzyce Libera, aby na deser otrzymać solidną porcję muzyki w wykonaniu Sylwii Grzeszczak z zespołem.

 • Tradycji stało się zadość. W Dobrucowej puszczano na wodę świętojańskie wianki

   

  W Dobrucowej, po dwóch latach przerwy, mieszkańcy gminy Tarnowiec, ponownie mogli świętować Noc Świętojańską. Tradycyjne wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, puszczano na wody Jasiołki. Na suto zastawionych stołach, jak zawsze, nie brakowało pysznego jedzenia. Biesiadnikom przygrywały kapele ludowe.

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • „Yang” Kogonady w krośnieńskim kinie Helios

   

  Helios Krosno nieprzerwanie zaskakuje kinomanów nowymi propozycjami w ramach projektów specjalnych. W cyklu Kino Konesera, już wkrótce, na dużym ekranie, będzie można zobaczyć film pt. „Yang” w reżyserii Kogonady, z Colinem Farrellem w roli głównej. To pełna czułości i emocji opowieść o odkrywaniu własnych marzeń i uczuć.

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657