Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Mieszkańcy Krempnej walczą o swoje. Mają dość ograniczeń.

165

Mieszkańcy Krempnej i miejscowi rolnicy mają dość ograniczeń, które rujnują ich pracę, życie oraz hamują rozwój. Tutejsza społeczność lokalna wyraźnie skarży się na brak współpracy pomiędzy pracownikami Magurskiego Parku Narodowego. - Jest to skandalem, że wchodzi się bez naszej wiedzy i woli na naszą własność i ogranicza się nam prowadzenia naszej działalności – mówi dosadnie Adam Ciastoń, mieszkaniec Krempnej.

Sprawa ta otarła się nawet o ministerstwo środowiska. W kwestii rozwiązania problemów mieszkańców gminy Krempna dopytywał się w wystosowanych interpelacjach poseł Bogdan Rzońca. Środowisko lokalne jednak nie dostrzega żadnych zmian, a jedynie wciąż pogarszającą się ich sytuację gospodarczą.

- Dziś praktycznie uprawy rolne z gór zniknęły. Schodzi zwierzyna chmarami i niszczy zboże, pszenicę, owies, czy jęczmień. Wyeliminowanie łowiectwa stąd spowoduje to, że powiększą się watahy wilków, dzików, które dzisiaj powodują rycie łąk. To z kolei spowoduje, że rolnik nie będzie miał możliwości pozyskania siana dla hodowanego bydła. Wówczas bez dochodu zostanie zmuszony zlikwidować hodowlę. Z czego się utrzyma? - podkreśla Adam Ciastoń, mieszkaniec Krempnej. - Nie wyobrażam sobie, żeby w ramach ochrony przyrody np. ślimaczka, ptaszka wyeliminowano życie społeczne.

Ludzie żyjący w Krempnej żądają wyłączenia ich z Otuliny Magurskiego Parku Narodowego. Przysparza im to sporo poważnych problemów i zamyka przed nimi wiele możliwości. O tym, jak bardzo niszczone są pola uprawne rolników dobrze wiedzą łowczy, którzy wypłacają im z tego tytułu niewielkie odszkodowania. W ubiegłym roku w Wyszowatce miejscowy rolnik stracił 8 sztuk bydła po tym, jak wilki zaatakowały jego zwierzynę.

- U tych wilków stwierdzono wściekliznę. W takiej sytuacji rolnik narażony jest na kolejne straty, bo nie może sprzedawać mleka przez pół roku. Trudno sobie wyobrazić, żeby wilk był ważniejszy od gospodarki rolnej. Niepotrzebnie powstała Otulina Magurskiego Parku Narodowego. Park niech sobie będzie parkiem i tam się gospodarzy swoimi prawami. Stworzenie tej otuliny miało chyba na celu, by powiększyć obszar parku i wyeliminować stąd gospodarkę rolną i łowiecką – podkreślił Tadeusz Gajda z Koła Łowieckiego „Ryś” w Krempnej.

Kolejne kłody pod nogi? O tym na własnej skórze przekonała się pani Beata z Krempnej, która starała się o wyznaczenie działki na swojej posesji przy drodze powiatowej. Mimo to otrzymała negatywną opinię z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

- Jeśli się z tym nie zgadzam, miałam 7 dni na odwołanie. Musiałabym wynająć ekologa, który wystawiłby mi sprzeczną analizę do tej, która już istnieje. Otrzymałam informacje, że mamy tutaj korytarze migracyjne niedźwiedzia, wilka, dzika i wszystkiego co się rusza – mówi zdenerwowana. - Oczekujemy, żeby w zupełności odczepili się od naszych prywatnych gruntów. Nasi ojcowie i dziadkowie sadzili te pola, nasze grunty są od lat przez nas uprawiane i nikt nie słyszał o żadnych aktach wandalizmu. Przyroda jaka była taka jest, pomimo tego, że my tak samo ją uprawiamy – dodaje.

Na tym problemy się nie kończą. Można nawet powiedzieć, że kolejne mnożą się jak grzyby po deszczu, a każdy z tych mieszkańców mógłby opowiedzieć swoją odrębną historię. Powracając do braku współpracy z pracownikami Magurskiego Parku Narodowego. Mieszkańcy mając możliwość spotkania się z dyrektorem parku zwrócili uwagę na złośliwość jego pracowników w stosunku do nich. Mają pretensje również do tego, że bez pozwolenia jeżdżą po ich posesjach, robią co chcą a mieszkańcom nakładają zakazy m.in. korzystania z atrakcyjnych szlaków turystycznych dróg wewnętrznych. Co na to dyrektor Andrzej Czaderna?

- Czy widzi pani jakiś problem między nami a rolnikami, skoro my im zabezpieczamy pasze dla zwierząt hodowlanych, wypożyczamy sprzęt i i każde ich działanie wspieramy. Nie widzę jakichkolwiek zahamowań, byśmy wychodzi wbrew czynnościom podejmowanym przez mieszkańców. Są pewne utrudnienia, bo jest to teren górski. Są odpowiednie projekty rolne, środowiskowe, które wspierają gospodarkę rolną na tego typu terenach – podkreśla dyrektor Andrzej Czaderna z Magurskiego Parku Narodowego. - Wiele na pewno jest złych opinii o pracownikach parku, ale czy z tego tytułu ktoś ma w stosunku do tych ludzi wyciągnąć jakieś konsekwencje? Czy ja mam w tym momencie podstawę prawną, by kogoś zwolnić przez to, że ktoś wykazuje do tego nadgorliwość? Raczej nie jest to przesłanka do zwolnienia – dodaje.

Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego wyraził również chęć współpracy i rozmowy. Każda sugestia, uwaga zostanie wysłuchana i rozpatrywana. - Nikt nikogo nie zostawia samego – dodał na koniec rozmowy.

Do sprawy powrócimy.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 165

Dodaj komentarz Widok:
0
@ anon
dnia 28.02.2016, 19:17 · Zgłoś
Wiecie.. To samo dzieje się teraz w Ojcowskim Parku - powiększają bez wiedzy mieszkańców otulinę parku, a w zasadzie powiększyli jakiś czas temu i dziś się dowiedziałem.
Odpowiedz
0
@ Neron
dnia 26.04.2014, 16:56 · Zgłoś
Twór jakim jest MPN nie powinien istnieć!
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 20.04.2014, 23:23 · Zgłoś
Jakim prawem Dyrektor Parku Narodowego w Krempnej nosi mundur z dystynkcjami nadleśniczego ( 3 gwiazdki i dwa listki) skoro nie jest inżynierem leśnikiem tylko geodetą a na dodatek [...] leśników w Parku jako niepotrzebny chwast; twierdzi, że Park może się obyć bez leśników? Jest zwykłym uzurpatorem żądnym władzy bez troski o lasy które są największym dobrem tego parku narodowego. Głównym celem tego uzurpatora jest grodzenie Parku i mnożenie zakazów!. Zamiast zapraszać turystów powinien stawiać tablice zakazu i kar. O tempora, o mores! [...] i złych " ochroniarzy" nie sieją, sami się mnożą dla mamony.
Odpowiedz
0
@ fajny
dnia 21.08.2013, 10:49 · Zgłoś
Xunia ciekawi mnie skad masz taka nienawisc do paku jak ja chetnie bym Cie poznal i opowiedzial jak magórski park narodowy zgnoił populacje pieknego byka jelenia karpackiego... a teraz sobie chronia nadobnice alpejska...zakaz wycinki drzew potrzeba pieiedzy dyrektor sie zgadza jest wycinka drzewo na składzie kucyk idzie robic zdjecia daje na neta a dyrektor...to on niemozliwe zal czlowieka sciska:P
Odpowiedz
-3
@ Xunia
dnia 22.08.2013, 13:22 · Zgłoś
tu nie chodzi o nienawiść do parku tylko do działan tych pseudoekologów bo czego sie nie dotkną wszystko zamieniają w ruine. Oni chcą żeby w lasach było jak w lasach pierwotnych tylko że jednego nie wyczytali w tych swoich ,,mądrych" książkach, że ileśset lat temu zanieczysznienie powietrza było znikome i nie było tylu różnych chorób które przyniosła cywilizacja. Lasy zaczynają chorawać i jeszcze kilka lat a zobaczą czym to sie skończy. Dbają o robaczki żeby mogły sie schronić w spróchniałych drzewach ale już czytość powietrza ich nie interesuje. Każdy [...] wie że stara i chore drzewo nie wchłania dwutlenku węgla
Nadajniki przyczepili do grzbietu orlikom ani jeden nie wrócił i zmniejsza sie ich ilość. Żabki zbierają i jest ich coraz mniej. Nadobnicy nie uświadczysz przedtem pełno sie tego plątało. Zakazali wypasu owiec zanikają niektóre gatunki roślin itd itp można by wyliczać bez końca. Popatrz tylko co sie dzieje z rzekami suchą nogą można przejść i to nie tylko wina suszy. Dawniej ludzie wybierali kamienie żwir piasek to i koryto rzeki było głębokie to i żyjątek było więcej. Korytarze migracyjne tworzą dla sarenek żeby nikt im nie staneło na drodze ale to że tyle [...] w zimie z głodu i wycieńczenia nikogo nie obchodzi. Każde ich działanie zaprzecza sobie nawzajem to i człowieka trafia
Odpowiedz
1
@ Marcinek
dnia 23.08.2013, 01:26 · Zgłoś
http://www.youtube.com/watch?v=Y-9ysCRfsBQ
Tutaj widać prawdziwych turystów, ekologów i miłośników przyrody ceniących sobie bliski z nią kontakt. Park powinien zostać otwarty dla takich turystów. Na takich gościach mieszkańcy mają szansę zarobić.
Odpowiedz
3
@ fajny
dnia 21.08.2013, 10:34 · Zgłoś
wilki sa stzrelane na słowacjiw dosc znacznych ilosciach i słowacy mowia ze jest ich coraz wiecej...to co jest w muzeum magorskiego parku co mowia o wilkach to jest nieprawda ze sa tam 3 watachy po 4 osobniki czy jakos tam popierwsze wilkow jest duzo i jest ich coraz więcej a takie gadanie ze wilki sa policzone przez goscia z kucykiem to kto to potwierdza to albo niema pojecia albo jest skrzywdzony przez zycie ...kilkanascie lat temu mozna bylo polowac na wilki nikomu to nie przeszkadzalo i wilkow bylo bo przeciez ile sie strzelalo 1-3 na kolo lowieckie na sezon i to nie we wszystkich...albo zrobcie jak z żubrami bylo ich juz zaduzo bez zasady selekcji geny sie pokrzyzowaly powstaly slabe osobniki zapadły na grozlice i zdychaly zarazajac przytym dziki...dziekujemy ekolodzy:P
Odpowiedz
-2
@ Xunia
dnia 22.08.2013, 08:53 · Zgłoś
Wilków jest cała masa wystarczy popytać Swiątkowianów ile psów im zagryzły prawie w każdym domu. Pewnie to też wina ludzi bo zostawiają psy na noc w domu hehe a gadanie że wilki są policzone to śmiech na sali. Ciekawe czy wie że w miejscu gdzie ich do tej pory nie było są 2 wadery z młodymi a gdzie to jest nie napisze bo znowu bedzie ludziom ganiał po polach. W Bieszczadach ludzie sami radzą sobie z wilkami podrzucają im nafaszerowane trutką mięso nie mają wyjscia bo odszkodowania nie rekompensują im w pełni strat. Oby u nas do tego nie doszło
Co do żubrów to to jest smutna prawda, pseudoekolodzy wiele zła wyrządzili w przyrodzi
Odpowiedz
-2
@ fajny
dnia 21.08.2013, 10:27 · Zgłoś
magórski park powinnien sie zmienic w nadlesnictwo to co sie dzieje w tym parku to jest tragedja wogole kto trzyma chore zwierze w stadzie hahha:P magórski park nieprwowadzi wogoledobrej gospodarki drzewa gnija w lesie niemozna wchodzic nie wspolpracuje z okolicznymi rolnikami...zmienic dyrekcje ktora ma przynajmniej wykrztałcenie lesne
Odpowiedz
-1
@ Xunia
dnia 22.08.2013, 06:12 · Zgłoś
W parku już grzyb i zaraza atakuje zdrowe drzewa. Jak przejdzie na lasy prywatnie to nie wypłacą się. Już dziś namawiam ludzi żeby dokumentowali wszystkie oznaki choroby swoich lasów od strony parkowej. Pójdą z torbami bo nikt im nie podaruje zbiorowy pozew o odszkodowanie załatwi sprawe
Odpowiedz
-1
@ Xunia
dnia 20.08.2013, 16:52 · Zgłoś
dostali dziś baty w Żmigrodzie i Sękowej to minusują hehe
Odpowiedz
6
@ leon
dnia 19.08.2013, 22:32 · Zgłoś
Nie wdaje się w polemikę,ponieważ na chwilę obecną nie widzę tu partnerów do dyskusji i szanuję ludzi [...] oraz chorych
Odpowiedz
3
@ nc
dnia 20.08.2013, 06:48 · Zgłoś
A gdzie to taki ignorant się znalazł co zjadł wszystkie rozumy
Odpowiedz
-7
@ Xunia
dnia 20.08.2013, 07:15 · Zgłoś
pewno w MPN dział ochrony przyrody reszta to normalni ludzi
Odpowiedz
0
@ Xunia
dnia 19.08.2013, 13:45 · Zgłoś
MACIE TU ekologowie do czego prowadzi polityka braku zalesiania i zostawiania lasu na próchnienie i gnicie!!! T

Europejskie lasy wykazują oznaki coraz mniejszej zdolności pochłaniania dwutlenku węgla i tym samym oczyszczania atmosfery - stwierdzili naukowcy. Od roku 2005 ilość atmosferycznego CO2, pochłanianego przez lasy, systematycznie spada
W artykule opublikowanym w fachowym czasopiśmie "Nature Climate Change" naukowcy z kilku czołowych ośrodków badawczych w Europie wskazali na kilka przyczyn tego niepokojącego zjawiska: spadek liczby dużych i zdrowych drzew, stałe zmniejszanie się powierzchni lasów oraz zmiany klimatu i zjawiska naturalne, takie jak pożary.

Pochłanianie związków węgla przez drzewa i emisja tlenu odgrywają kluczową rolę w oczyszczaniu atmosfery z zanieczyszczeń przemysłowych i komunalnych, których jest coraz więcej. Ponadto lasy są niezbędnym ogniwem w naturalnym cyklu cyrkulacji węgla - niezbędnego dla życia pierwiastka - między lądami (geosferą i biosferą), morzem i atmosferą. W artykule wskazano, że europejskie lasy powoli odradzają się po stuleciach ich rabunkowej eksploatacji i wyrębu. Realizowane są programy zalesiania, zwłaszcza po II wojnie światowej. Procesy te są jednak zbyt powolne, aby sprostać wzrastającej szybko ilości zanieczyszczeń. W konsekwencji wiele lasów zbliża się do "progu nasycenia" związkami węgla.

Lasy niedługo będą "nasycone"

- Oznacza to, że ilość pochłanianych przez lasy zanieczyszczeń nie wzrasta, a nawet nieco spada - powiedział jeden z współautorów artykułu dr Gert-Jan Nabuurs z holenderskiego Wageningen University. - Naszym zdaniem jest to pierwsza oznaka nasycenia - dodał. Naukowcy oceniają, że obecnie europejskie lasy pochłaniają ok. 10 proc. rocznej emisji gazów cieplarnianych przez kraje UE. Jednak Nabuurs wskazuje, że lasy sadzone w okresie ostatnich 70-80 lat "starzeją się" i zbliżają do wieku, w którym tempo przyrostu zielonej masy spada i tym samym spada możliwość absorpcji zanieczyszczeń.
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 19.08.2013, 08:04 · Zgłoś
teraz próba, może całe pisemko zmieści się w jednym komentarzu

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16958

w sprawie problemów mieszkańców gm. Krempna spowodowanych działalnością Magurskiego Parku Narodowego

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Bogdana Rzońcy przekazaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu RP, przy piśmie z dnia 24 kwietnia 2013 r., znak: SPS-023-16958/13, w sprawie problemów mieszkańców gminy Krempna spowodowanych działalnością Magurskiego Parku Narodowego, przekazuję stosowną odpowiedź.

Dziękuję za informację przedstawiającą problemy społeczno-ekonomiczne mieszkańców gminy Krempna, które zdaniem posła Bogdana Rzońcy wynikają z ograniczeń spowodowanych działalnością Magurskiego Parku Narodowego. Analizując przedstawione problemy i uzyskane od dyrektora parku wyjaśnienia, wyrażam opinię, że relacje i współdziałanie dyrekcji parku z lokalną społecznością są właściwe, a pojawiające się problemy są rozwiązywane na bieżąco. Przedstawione przez posła Bogusława Rzońcę problemy, które jakoby z powodu Magurskiego Parku Narodowego miałyby powodować ograniczenia dla mieszkańców gminy Krempna, nie znajdują pełnego potwierdzenia w przytoczonych faktach.

Poniżej przedstawiam stanowisko do zgłoszonych przez posła problemów opisanych w formie krótkich zdarzeń (cytatów zaczerpniętych z treści interpelacji).

1. ˝Głównymi problemami mieszkańców gminy Krempna są utrata możliwości podejmowania pracy wskutek braku nowo powstałych przedsiębiorstw na terenie gminy wskutek drastycznych ograniczeń w budownictwie, wydawane są negatywne opinie MPN do wniosków o pozwolenie na budowę...˝.

W okresie ostatnich 6 lat (2008-2013) na 196 wniosków o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy negatywne postanowienie wydano w 3 przypadkach, co stanowi poniżej 2% rozpatrywanych spraw. Spośród tych negatywnych postanowień jeden wnioskodawca wycofał swój wniosek, a pozostałe 2 przypadki zostały przekazane do rozpatrywania przez organ drugiej instancji i sprawy są w toku.

Informuję, że w powyższym okresie na terenie gminy Krempna nie było żadnego wniosku o warunkach zabudowy dotyczącego budowy przedsiębiorstwa bądź inwestycji celu publicznego.

Należy podkreślić, że również w przeszłości w Magurskim Parku Narodowym z racji pełnionego nadzoru oceniane było załatwianie przedmiotowych wniosków i nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości.

2. ˝Restrykcyjne przepisy pozbawiają rolników gruntów uprawnych wskutek zaprzestania regulacji rzek oraz lokalnych potoków˝.

W omawianym okresie nie były wydawane negatywne opinie dla regulacji rzek i potoków w otulinie MPN. Natomiast w granicach parku nie ma gruntów prywatnych użytkowanych rolniczo przy ciekach wodnych.

3. ˝Zablokowanie możliwości uzyskania dofinansowania zalesień gruntów rolnych przez rolników indywidualnych poprzez wydawane przez dyrekcję MPN negatywnych opinii środowiskowych...˝.

W okresie 2008-2013 do MPN wpłynęły 3 wnioski o przedstawienie opinii dla zalesienia gruntów rolnych - 1 wniosek dla 3 działek w 2011 r. z Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Rzeszowie oraz 2 wnioski dla łącznie 5 działek w 2013 r. od osób fizycznych. Po przeprowadzonej ocenie wszystkie wnioski otrzymały pozytywną opinię parku.

4. ˝Coraz to nowe plany ochrony przyrody, np. tworzenie żerowisk, korytarzy migracyjnych na gruntach prywatnych, powodują znaczne ograniczenia w rozwoju infrastruktury na terenie gminy˝.

Aktualnie Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie opracowuje projekty planów ochrony Magurskiego Parku Narodowego i części siedliskowej Ostoi Magurskiej poza obszarem parku oraz projekt planu zadań ochronnych dla ˝ptasiego˝ obszaru Natura 2000 Beskid Niski poza obszarem parku. Żaden z tych obszarów w chwili obecnej nie ma tych strategicznych dokumentów i są one bardzo oczekiwane przez większość samorządów dla ustalenia jasnych zasad gospodarowania przestrzenią. Procedura sporządzania tych dokumentów (planowane zakończenie prac w 2014 r.) jest prowadzona zgodnie z wymogami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Na ostatnio przeprowadzanych ogólnodostępnych warsztatach w sprawie projektów była tylko 1 osoba z gminy Krempna i nie wniosła żadnych uwag. Ponadto prace nad tymi projektami są szczegółowo analizowane na posiedzeniach Rady Naukowej MPN, w składzie której są przedstawiciele samorządów. Dodatkowo istnieje także możliwość indywidualnego zapoznania się na miejscu ze zgromadzonymi materiałami w powyższej procedurze oraz składania do nich uwag w formie elektronicznej, listownie czy też bezpośrednio w siedzibie parku. W ramach wspólnych uzgodnień pomiędzy MPN i Radą Gminy Krempna uznano, że z chwilą powstania projektów ww. dokumentów strategicznych zostaną one zaprezentowane na posiedzeniu rady gminy, co zgodnie z harmonogramem możliwe będzie w drugiej połowie 2014 r.

5. ˝Próby wyeliminowania odstrzałów zwierzyny łownej powodują wzrost szkód w uprawach rolnych...˝.

Dyrektor MPN, opiniując plany łowieckie dla obwodów łowieckich graniczących z parkiem, w okresie ponad 6 lat nie zgłaszał wniosków o zmniejszenie odstrzału jeleni, saren czy dzików, gdyż w oparciu o wyniki prowadzonego monitoringu nie stwierdzał zagrożenia dla bazy żerowej drapieżników.

6. ˝Liczne zakazy wstępu oraz instalacja czujników kamer na terenie MPN powodują inwigilację...˝.

Instalacja fotopułapek ma na celu monitorowanie tras przemieszczania się dużych ssaków i obecnie jest to uznawane za najmniej inwazyjną metodę obserwacji zwłaszcza dużych ssaków drapieżnych. Zagadnienie monitorowania dużych ssaków drapieżnych i ich tras przemieszczania jest niezwykle istotne w aspekcie transgranicznym, ponieważ gatunki te są chronione w Polsce, natomiast na Słowacji są przedmiotem intensywnego odstrzału.

O fakcie instalacji tych urządzeń miejscowa ludność jest informowana tablicami: Teren monitorowany. Efektem tych pomiarów ma być wskazanie obszarów najbardziej istotnych dla tworzenia korytarzy migracyjnych, tak ważnych w ochronie ssaków o dużym areale bytowania. Działania te są w większości realizowane w ramach projektu finansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy realizowanego w całej południowej części województwa podkarpackiego wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, kilkunastoma nadleśnictwami i Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych. Z posiadanych informacji wynika, że założeniami tego projektu poseł Bogdan Rzońca zapoznał się w 2010 r. w Stowarzyszeniu Procarpathia w Rzeszowie i wyrażał się o projekcie z największym uznaniem. W swoim założeniu powyższy projekt winien się przyczynić do wyodrębnienia najważniejszych miejsc z punktu widzenia ochrony przyrody, dając lokalnym samorządom możliwość pełniejszego zagospodarowania pozostałej przestrzeni.

7. ˝Mieszkańcy gminy Krempna są zbulwersowani wyeliminowaniem z korzystania z dróg wewnętrznych parku˝.

Na terenie MPN jest 85 km szlaków pieszych, co wskazuje, że zagęszczenie tych tras jest większe niż w sąsiednim Jaśliskim Parku Krajobrazowym. Ponadto na terenie parku i w najbliższej okolicy jest 110 km tras rowerowych. Łączna długość udostępnionych dla zwiedzających tras przecinających bezpośrednio teren parku to ponad 130 km. Tak duże zagęszczenie udostępnionych tras powoduje, że w naturalnej ostoi zwierzęta nie mogą oddalić się od miejsca, gdzie może przebywać człowiek, na dystans większy niż 1,5 km, co w przypadku dużych drapieżników jest dystansem krytycznie małym. Dalsze zagęszczanie tras udostępnionych będzie wymuszać niekorzystną sytuację szczególnie dla dużych ssaków drapieżnych, co w konsekwencji będzie generować częstsze konflikty z działalnością człowiekiem, które staramy się eliminować.

8. ˝...każda podejmowana decyzja MPN powinna być ściśle konsultowana z mieszkańcami, których ta decyzja dotyczy˝.

Procedura tworzenia wymienionych wyżej planów strategicznych dla obszarów chronionych w pełni zabezpiecza możliwość wyrażenia swojej opinii oraz zgłoszenia uwag przez przedstawicieli samorządu oraz lokalne społeczności i poszukiwane są możliwie najkorzystniejsze kompromisy dla wszystkich stron.

9. ˝W 2012 r. na terenie miejscowości Wyszowatka miejscowy rolnik został pozbawiony 8 sztuk [...] na skutek ataku watachy wilków˝.

W południowej części Polski, w tym na obszarze MPN i jego sąsiedztwie, bytuje karpacka populacja wilka, która jest monitorowana i jest przedmiotem współpracy transgranicznej. W ub.r. został powołany Polsko-Słowacki Zespół Ekspertów ds. Dużych Ssaków Drapieżnych, który na kolejnym spotkaniu w kwietniu br. przyjął ustalenie, że w br. będą podjęte wspólne badania ssaków drapieżnych, które byłyby podstawą do wypracowania zasad gospodarowania tymi zasobami przyrody.

W omawianym regionie faktycznie zdarzają się przypadki szkód wyrządzanych przez ssaki drapieżne, ale jednocześnie podejmowane są działania zmierzające do ich ograniczenia, co m.in. wskazano powyżej w pkt 6. Ponadto zapewnione są wypłaty odszkodowań i wskazany przez posła właściciel 8 sztuk [...] zabitego przez wilki w miejscowości Wyszowatka, położonej poza Magurskim Parkiem Narodowym, uzyskał z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie pełne odszkodowanie za poniesione szkody.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Janusz Zaleski

Warszawa, dnia 14 maja 2013 r.
Odpowiedz
-1
@ julian
dnia 19.08.2013, 08:17 · Zgłoś
najlepszy jest pkt7. Gdzie jest aż 110km tras rowerowych? Kłamstwo, bezczelne kłamstwo, ciekawe jak zareaguje Pan Zaleski gdy dowie się w co został wmanipulowany :)))
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 17.08.2013, 22:20 · Zgłoś
Porozumienie

zawarte pomiędzy Ministerstwem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa a Gminą Krempna województwo Krosno w sprawie utworzenia Magurskiego Parku Narodowego
&1
1. Siedziba Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego, muzeum oraz inne obiekty mieścić się będą na terenie gminy Krempna
2. Gmina Krempna proponuje na wspomnianą siedzibę budynek stanowiący własność gminy, a w chwili obecnej będący w stanie surowym otwartym, który Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wykupi po utworzeniu Magurskiego Parku Narodowego.
3. Do czasu prowadzenia prac wykończeniowych w budynku. o którym mowa w pky.1, Zarząd Gminy wskaże pomieszczenia na siedzibę dyrekcji MPN.
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 18.08.2013, 08:23 · Zgłoś
c.d.

&2.
1. W skład MPN nie wejdą użytki rolne w Ożennej, Wyszowadce, Rozstajnej, Grabiu, Polan, Kotani, Świątkowej Wielkiej, Świątkowa Mała, będące obecnie w zarządzie Przedsiębiorstwa Owocowo-Warzywnego "Pektowin" w Jaśle , które w dalszym okresie czasu przejdą w Zasoby Agencji Własnośći Rolnej Skarbu Państwa

2. Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnistwa wnosić będzie do AWRSP, by ewentualne przetargi na sprzedaż użytków rolnych w miejscowościach wymienionychw pkt 1 były organizowane i w pierwszej kolejności sprzedawane miejscowym rolnikom

&3

1. Wstęp na teren objęte MPN dla miejscowej ludności będzie bezpłatny
2. Pozyskane drewno w ramach przebudowy drzewostanu lub w ramach działalności gospodarstwa pomocniczego sprzedawane będzie w pierwszej kolejności miejscowej ludności
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 18.08.2013, 09:50 · Zgłoś
&3

1. Rada gminy Krempna uczestniczyć będzie w tworzeniu statutu MPN
2. Tworzenie planu ochrony parku następować będzie w uzgodnieniu z radą gminy

&5

1. W przyjęciu pracowników stałych zarówno przy przekształceniu Nadleśnictwa Nowy Żmigród w MPN jak również w dalsej działalności MPN uwzgledniać sie będzie priorytetowy stosunek do miejscowej ludności.

&6.

1. Gmina Krempna zostanie zapoznana z projektem Rpzporządzenia Rady ministrów o utworzeniu MPN i wyrazi o nim ostateczną opinię

&7

1. Gmina Krempna zastrzega sobie prawo wyrażania opinii o kandydacie na stanowisko dyrektora MPN

&8

W utworzonym MPN zostanie zarezerwowany teren pod potrzeby utworzenia przejścia granicznego w Ożennej
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 18.08.2013, 09:53 · Zgłoś
korekta

&5

2. we wszystkich pracach tzw sezonowych i dorywczych w pierwszej kolejności zatrudniana będzie miejscowa ludność
Odpowiedz
0
@ Xunia
dnia 18.08.2013, 15:23 · Zgłoś
&3 pkt1 trzeba sprawdzić czy były konsultowane plany ochrony z radą gminy i czy nie zostały złamane warunki porozumienia hehe
Odpowiedz
-4
@ Xunia
dnia 17.08.2013, 13:51 · Zgłoś
Z ciebie taki obserwator z koziej (...) trąba. Gdybyś czytało uważnie to przeczytało byś źe kiedyś ok 100 ludzi pracowało w lasach. Takiej aż rodziny nie mam. Wiesz co teraz robią ci ludzie? Stoją w kolejce po pieniądze jak wypłacają zapomogi. Ludzie z tymi okolicami związali swoją przyszłość pobudowali domy bo MIELI prace dopuki park nie powstał. Jak sie ma ciepłą posadke za biurkiem jak ty to wtedy można szydzić z ludzi że łopatą będą zarabiać na swoje utrzymanie. Jesteś oślizłym typem bez odrobiny empatii dla ludzkiego nieszczęścia. Ja mam mam prace moi bliscy nie stoją po zapomoge ale żal mi tych ktorym tyle obiecywano a teraz stracili prace przez kilku [...]. Być człowiekiem to nie duży wysiłek wysil sie. Ci którzy czytają moje komentarze doskonale wiedzą że pisze o 4 największych [...]
Odpowiedz
4
@ obserwator
dnia 17.08.2013, 18:16 · Zgłoś
Czy potrafisz nie obrażać na każdym kroku??? Mam wrażenie że jesteś osobą, która mogłaby się [...] skacząc z poziomu swojego ego na poziom IQ... Postęp techniczny dotyka każdego sektora, dzisiaj pracuje więcej maszyn niż ludzi. Czy według Ciebie Park ma zatrudniać całą gminę za to że jest? I całe zło w Parku to wina 4 pracowników - to te "[...]" rozwiązały lasy i założyły Park, przyjmują i zwalniają ludzi?!
Odpowiedz
-5
@ Xunia
dnia 17.08.2013, 21:31 · Zgłoś
potrafisz czytać ze ZROZUMIENIEM? Przytocz mi zdanie gdzie pisze że to oni rozwiązali lasy. Odwracasz kota ogonem ,kręcisz ,mataczysz ,zaciemniasz obraz ale nie wychodzi ci to. Jak sie nazywają te maszyny co to zastępują ludzi przy sadzeniu i pielęgnacji sadzonek? Gdzie jest to zdanie że park ma zatrudnić całą gmine? Ja pisze o tym że zdecydowana większość ludzi co kiedys mieli prace już jej nie mają
Jak ktoś chce doprowadzić do całkowitego zakazu wycinania lasu bo puszcza karpacka mu sie marzy to co to jest jak nie zwalnianie ludzi. Potem zwalą na dyrektora. Nie bedzie wycinki nie bedzie sadzenia to jak to nazwać jak nie zwalnianiem pilarzy i tej garstki ludzi co jeszcze gdzieś dosadzają drzewa?
Jak jeden z nich popił na Myscowej i opowiadał jak to pozwalnia tych z rejonu Polan a na miejsce wsadzi brata to co to jest?
Chcesz więcej perełek? Pomyślałoś że może pracuje w parku ale mam juź na oku pewną robote gdzie indziej i wiem wszystko? Mam to tu wywalić? Ciśnij dalej bródów ci pod dostatkiem. Kto powiedział że ustalenia jakie były jak zakładali park już sie nie liczą? Ale pomału szykują sie na was nie tylko ludzie ale i inni pracownicy mają dość świecenia za was oczami. Lawina ruszyła
Odpowiedz
-3
@ Xunia
dnia 17.08.2013, 21:51 · Zgłoś
jeszcze ci jedno napisze. Poprzedni dyrektor nie pozwoliłby sobie na to. Zapytaj jednego z tych [...] za co poszedł na roczny urlop bezpłatny ale tamten dyrektor miał jaja i własne zdanie. Nikt nie śmiał podważyć jego słowa ani decyzji bo była by nagana a jeden z tych [...] już by dawno wyleciał na [...] [...].
Odpowiedz
1
@ obserwator
dnia 17.08.2013, 22:47 · Zgłoś
Najpierw piszesz:
"żal mi tych ktorym tyle obiecywano a teraz stracili prace przez kilku [...]."
a później:
"Jak ktoś chce doprowadzić do całkowitego zakazu wycinania lasu bo puszcza karpacka mu sie marzy to co to jest jak nie zwalnianie ludzi."
To wytłumacz mi (Ty co piszesz jasno i bez zawiłości) - zwolnili czy chcą zwolnić? Przecież nie ma zakazu całkowitego zakazu wycinania. Kogo w takim razie zwolniono? A w Polanach brat kogo zwolnił?
Czekam na inne "perełki" - zweryfikujemy...
Odpowiedz
-2
@ Xunia
dnia 18.08.2013, 15:20 · Zgłoś
ty jesteś strasznie niekumaty. Nie ma sensu dyskutowania z kims kto logiczne myślenie zostawił w podstawówce. Perełki bedą u Czaderny na biórku nie bedziecie mogli sie wcześniej zapoznać hehe
Odpowiedz
2
@ obserwator
dnia 18.08.2013, 18:59 · Zgłoś
Zacznij od zakupu słownika ortograficznego i włącz jakiekolwiek myślenie zanim zaczniesz wypowiadać się na forum. Uważam, że nie masz żadnych argumentów dlatego boisz się dyskutować. Sama masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem a Twoje wypowiedzi są totalnie niespójne. Jak Dyrektor zobaczy takie bzdury co tu wypisujesz na swoim biurku to Cię wyśmieje i tyle z tego będzie...
Odpowiedz
-2
@ Xunia
dnia 18.08.2013, 19:19 · Zgłoś
hehe jeżeli komuś brakuje argumentów czepia sie ortów. To że dyrektora przerobiliście na własną modłe nie znaczy że po laniu jakie dostal w Krempnej i Dębowcu nie przejrzał na oczy. Do tego dojdą głosy NORMALNYCH pracowników. Zrobiliście z niego bezmyślną marionetke przez was może polecieć ze stołka jak myślisz będzie chronił swoją czy waszą pupe? Nie boje sie dyskutować na forum wytrącam wam broń do upatrzenia sobie lini obrony i tyle heh
Odpowiedz
-2
@ Xunia
dnia 18.08.2013, 19:21 · Zgłoś
jesteś pewny że dyrektor dalej wam wierzy?
Odpowiedz
-1
@ julian
dnia 18.08.2013, 20:39 · Zgłoś
No to teraz drogi Jacku lecimy

Pismo do Marszałek Ewy Kopacz, będące odpowiedzią na interpelacje Posła Bogdana Rzońcy znak SPS-023-16958/13, w sprawie problemów mieszkańców Gm. Krempna, spowodowanych działalnością MPN.
Pismo redagowaliście wy, przyrodnicy :) zatwierdził, pewnie bez czytania, dyrektor Czaderna, podpisał, tez pewnie bez czytania, Podsekretarz Stanu Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski. Ciekawe czy Pan Zaleski będzie zadowolony (odpowiednie pisma, uświadamiające, już poszły do Premiera, Prezydenta, Marszałek Kopacz i Pana Zaleskiego a także do Rzecznika Praw Obywatelskich) gdy dowie się jak jest robiony przez was w przysłowiowego wuja :)))
treść odp

Odpowiedź na interpelacje ble ble ble idziemy do clou

Dziękuje za informacje przedstawiającą problemy społeczno-ekonomiczne mieszkańców Gm. Krempna, które zdaniem Posła Bogdana Rzońcy wynikają z ograniczeń spowodowanych działalnością MPN (skrót mój). Analizując przedstawione problemy i uzyskane przez dyrektora parku wyjaśnienia, wyrażam opinię, że relacje i współdziałanie dyrekcji parku z lokalną społecznością są właściwe a pojawiające się problemy są rozwiązywane na bieżąco (no to są jaj, prawda?-moje) Przedstawione przez Posła Bogusława Rzońce problemy, które to jakoby z powodu MPN (skrót mój) miałyby powodować ograniczenia dla mieszańców Gm. Krempna, nie znajdują pełnego potwierdzenia w przytoczonych faktach.
Poniżej przedstawiam stanowisko do zgłoszonych przez posła problemów opisanych w formie krótkich zdarzeń (cytatów zaczęrpniętych z treści interpelacji)

cdn
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 19.08.2013, 08:01 · Zgłoś
Poniżej przedstawiam stanowisko do zgłoszonych przez posła problemów opisanych w formie krótkich zdarzeń (cytatów zaczerpniętych z treści interpelacji).

1. ˝Głównymi problemami mieszkańców gminy Krempna są utrata możliwości podejmowania pracy wskutek braku nowo powstałych przedsiębiorstw na terenie gminy wskutek drastycznych ograniczeń w budownictwie, wydawane są negatywne opinie MPN do wniosków o pozwolenie na budowę...˝.

W okresie ostatnich 6 lat (2008-2013) na 196 wniosków o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy negatywne postanowienie wydano w 3 przypadkach, co stanowi poniżej 2% rozpatrywanych spraw. Spośród tych negatywnych postanowień jeden wnioskodawca wycofał swój wniosek, a pozostałe 2 przypadki zostały przekazane do rozpatrywania przez organ drugiej instancji i sprawy są w toku.

Informuję, że w powyższym okresie na terenie gminy Krempna nie było żadnego wniosku o warunkach zabudowy dotyczącego budowy przedsiębiorstwa bądź inwestycji celu publicznego.

Należy podkreślić, że również w przeszłości w Magurskim Parku Narodowym z racji pełnionego nadzoru oceniane było załatwianie przedmiotowych wniosków i nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości.

2. ˝Restrykcyjne przepisy pozbawiają rolników gruntów uprawnych wskutek zaprzestania regulacji rzek oraz lokalnych potoków˝.

W omawianym okresie nie były wydawane negatywne opinie dla regulacji rzek i potoków w otulinie MPN. Natomiast w granicach parku nie ma gruntów prywatnych użytkowanych rolniczo przy ciekach wodnych.
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 19.08.2013, 08:02 · Zgłoś
3. ˝Zablokowanie możliwości uzyskania dofinansowania zalesień gruntów rolnych przez rolników indywidualnych poprzez wydawane przez dyrekcję MPN negatywnych opinii środowiskowych...˝.

W okresie 2008-2013 do MPN wpłynęły 3 wnioski o przedstawienie opinii dla zalesienia gruntów rolnych - 1 wniosek dla 3 działek w 2011 r. z Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Rzeszowie oraz 2 wnioski dla łącznie 5 działek w 2013 r. od osób fizycznych. Po przeprowadzonej ocenie wszystkie wnioski otrzymały pozytywną opinię parku.

4. ˝Coraz to nowe plany ochrony przyrody, np. tworzenie żerowisk, korytarzy migracyjnych na gruntach prywatnych, powodują znaczne ograniczenia w rozwoju infrastruktury na terenie gminy˝.

Aktualnie Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie opracowuje projekty planów ochrony Magurskiego Parku Narodowego i części siedliskowej Ostoi Magurskiej poza obszarem parku oraz projekt planu zadań ochronnych dla ˝ptasiego˝ obszaru Natura 2000 Beskid Niski poza obszarem parku. Żaden z tych obszarów w chwili obecnej nie ma tych strategicznych dokumentów i są one bardzo oczekiwane przez większość samorządów dla ustalenia jasnych zasad gospodarowania przestrzenią. Procedura sporządzania tych dokumentów (planowane zakończenie prac w 2014 r.) jest prowadzona zgodnie z wymogami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Na ostatnio przeprowadzanych ogólnodostępnych warsztatach w sprawie projektów była tylko 1 osoba z gminy Krempna i nie wniosła żadnych uwag. Ponadto prace nad tymi projektami są szczegółowo analizowane na posiedzeniach Rady Naukowej MPN, w składzie której są przedstawiciele samorządów. Dodatkowo istnieje także możliwość indywidualnego zapoznania się na miejscu ze zgromadzonymi materiałami w powyższej procedurze oraz składania do nich uwag w formie elektronicznej, listownie czy też bezpośrednio w siedzibie parku. W ramach wspólnych uzgodnień pomiędzy MPN i Radą Gminy Krempna uznano, że z chwilą powstania projektów ww. dokumentów strategicznych zostaną one zaprezentowane na posiedzeniu rady gminy, co zgodnie z harmonogramem możliwe będzie w drugiej połowie 2014 r.

5. ˝Próby wyeliminowania odstrzałów zwierzyny łownej powodują wzrost szkód w uprawach rolnych...˝.

Dyrektor MPN, opiniując plany łowieckie dla obwodów łowieckich graniczących z parkiem, w okresie ponad 6 lat nie zgłaszał wniosków o zmniejszenie odstrzału jeleni, saren czy dzików, gdyż w oparciu o wyniki prowadzonego monitoringu nie stwierdzał zagrożenia dla bazy żerowej drapieżników.

6. ˝Liczne zakazy wstępu oraz instalacja czujników kamer na terenie MPN powodują inwigilację...˝.

Instalacja fotopułapek ma na celu monitorowanie tras przemieszczania się dużych ssaków i obecnie jest to uznawane za najmniej inwazyjną metodę obserwacji zwłaszcza dużych ssaków drapieżnych. Zagadnienie monitorowania dużych ssaków drapieżnych i ich tras przemieszczania jest niezwykle istotne w aspekcie transgranicznym, ponieważ gatunki te są chronione w Polsce, natomiast na Słowacji są przedmiotem intensywnego odstrzału.

O fakcie instalacji tych urządzeń miejscowa ludność jest informowana tablicami: Teren monitorowany. Efektem tych pomiarów ma być wskazanie obszarów najbardziej istotnych dla tworzenia korytarzy migracyjnych, tak ważnych w ochronie ssaków o dużym areale bytowania. Działania te są w większości realizowane w ramach projektu finansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy realizowanego w całej południowej części województwa podkarpackiego wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, kilkunastoma nadleśnictwami i Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych. Z posiadanych informacji wynika, że założeniami tego projektu poseł Bogdan Rzońca zapoznał się w 2010 r. w Stowarzyszeniu Procarpathia w Rzeszowie i wyrażał się o projekcie z największym uznaniem. W swoim założeniu powyższy projekt winien się przyczynić do wyodrębnienia najważniejszych miejsc z punktu widzenia ochrony przyrody, dając lokalnym samorządom możliwość pełniejszego zagospodarowania pozostałej przestrzeni.

7. ˝Mieszkańcy gminy Krempna są zbulwersowani wyeliminowaniem z korzystania z dróg wewnętrznych parku˝.

Na terenie MPN jest 85 km szlaków pieszych, co wskazuje, że zagęszczenie tych tras jest większe niż w sąsiednim Jaśliskim Parku Krajobrazowym. Ponadto na terenie parku i w najbliższej okolicy jest 110 km tras rowerowych. Łączna długość udostępnionych dla zwiedzających tras przecinających bezpośrednio teren parku to ponad 130 km. Tak duże zagęszczenie udostępnionych tras powoduje, że w naturalnej ostoi zwierzęta nie mogą oddalić się od miejsca, gdzie może przebywać człowiek, na dystans większy niż 1,5 km, co w przypadku dużych drapieżników jest dystansem krytycznie małym. Dalsze zagęszczanie tras udostępnionych będzie wymuszać niekorzystną sytuację szczególnie dla dużych ssaków drapieżnych, co w konsekwencji będzie generować częstsze konflikty z działalnością człowiekiem, które staramy się eliminować.

8. ˝...każda podejmowana decyzja MPN powinna być ściśle konsultowana z mieszkańcami, których ta decyzja dotyczy˝.

Procedura tworzenia wymienionych wyżej planów strategicznych dla obszarów chronionych w pełni zabezpiecza możliwość wyrażenia swojej opinii oraz zgłoszenia uwag przez przedstawicieli samorządu oraz lokalne społeczności i poszukiwane są możliwie najkorzystniejsze kompromisy dla wszystkich stron.

9. ˝W 2012 r. na terenie miejscowości Wyszowatka miejscowy rolnik został pozbawiony 8 sztuk [...] na skutek ataku watachy wilków˝.

W południowej części Polski, w tym na obszarze MPN i jego sąsiedztwie, bytuje karpacka populacja wilka, która jest monitorowana i jest przedmiotem współpracy transgranicznej. W ub.r. został powołany Polsko-Słowacki Zespół Ekspertów ds. Dużych Ssaków Drapieżnych, który na kolejnym spotkaniu w kwietniu br. przyjął ustalenie, że w br. będą podjęte wspólne badania ssaków drapieżnych, które byłyby podstawą do wypracowania zasad gospodarowania tymi zasobami przyrody.

W omawianym regionie faktycznie zdarzają się przypadki szkód wyrządzanych przez ssaki drapieżne, ale jednocześnie podejmowane są działania zmierzające do ich ograniczenia, co m.in. wskazano powyżej w pkt 6. Ponadto zapewnione są wypłaty odszkodowań i wskazany przez posła właściciel 8 sztuk [...] zabitego przez wilki w miejscowości Wyszowatka, położonej poza Magurskim Parkiem Narodowym, uzyskał z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie pełne odszkodowanie za poniesione szkody.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Janusz Zaleski

Warszawa, dnia 14 maja 2013 r.
Odpowiedz
1
@ obserwator
dnia 19.08.2013, 12:35 · Zgłoś
A ciekawe co Dyrektor na to, że ma takiego "lojalnego" pracownika jak Ty, który woli likwidację Parku i przywrócenie LP???
Odpowiedz
-3
@ Xunia
dnia 22.08.2013, 11:18 · Zgłoś
widze że sie boisz o swój stołek hehe i bardzo dobrze powinieneś sie bać. Korolec na wylotku otoczył sie takimi jak ty to ma za swoje a wtedy i dla takich jak ty nie bedzie miejsca. O mnie sie nie martw to was dyrektor wzywa na dywanik hehe ja już kończe kariere w tym pseudoekologicznym ścieku
Odpowiedz
3
@ tom
dnia 16.08.2013, 20:06 · Zgłoś
to mówisz o dyrektorze Czadernie
Odpowiedz
2
@ sposób na...
dnia 16.08.2013, 13:57 · Zgłoś
Ja proponuję wziąć sprawę we własne ręce i wywieźć SZKODNIKA na taczce z [...]em niczym Jagienkę z [...] !
Odpowiedz
7
@ do xunia
dnia 16.08.2013, 13:09 · Zgłoś
xunia najaktywniejszy forumowiczu i komentatorze hehe widać ze jesteś mocno wkręcony w temat, czyzbys nie dostal się do pracy w parku i teraz anonimowo ujawniasz swa zlosc na forum;)?
...a jakby tak jednak udało się rozwiazac park, to co powiedziałaby twoja blizsza i dalsza rodzina,która tam pracuje? hehe
Odpowiedz
-3
@ Xunia
dnia 17.08.2013, 10:31 · Zgłoś
gdyby rozwiązali park baranku boży to stworzono by nadleśnictwo i nie tylko nie tylko nie zwalniano by ludzi ale zatrudniano nowych m.in do robót leśnych. Przecież ci którzy pracują pracowali zanim utworzono MPN w nadleśnictwie NŻmigród hehe. Zatrudnienie mogli by stracić pseudoekolodzy a żaden z tych [...] moją rodziną nie jest hehe
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 17.08.2013, 11:52 · Zgłoś
Droga Xeniu! Czytając Twoje wypowiedzi (a szczególnie tą ostatnią) można wywnioskować, że chciałabyś poszerzyć rodzinne grono w MPN ale nie było Ci to dane... Myślisz, że jak zlikwidują Park to znajdziesz pracę przy wspomnianych przez Ciebie robotach leśnych? :) Przy łopacie możesz szukać pracy również w innych firmach :) Przemawia przez Ciebie zwykła zazdrość, że inni znaleźli zatrudnienie w Parku a Tobie się to nie udało.
A wypisując takie komentarze na temat MPN szargasz opinię wszystkich pracowników, również własnej rodziny. Zastanów się trochę i zmień swój jadowity ton w stosunku do wszystkich na tym forum, którzy nie zgadzają się z Twoim zdaniem - mają do tego prawo.
Odpowiedz
-7
@ Xunia
dnia 16.08.2013, 09:23 · Zgłoś
Wklepcie w goglach Zawoja chrząszcz i głuszec. [...], sz
koda, że pseudoekologów nie było miliony lat temu dinozaury żyłyby do dziś ahahaha
Odpowiedz
2
@ hrrh
dnia 15.08.2013, 23:51 · Zgłoś
Problemy z pozwoleniami na budowe domów bo otulina i ptaszki lataja duzo młodych ludzi po przejsciach z parkiem i jego zakazami buduje domy w innych Gminach np. Dębowiec
Odpowiedz
11
@ czlekbieszvczad
dnia 15.08.2013, 16:05 · Zgłoś
1)Kochani - trochę chłodu na głowy 2) Czytając niektóre komentarze widać że zazdrość jest przed rozumem 3)A wilk czy jeleń to tylko pretekst!!!
A teraz kilka uwag:Myśliwy sami kuszą na pola zwierzynę proszę objeść spacerkiem 50-100m od Ambony ile tam owsa kukurydzy jabłek i pieczywa!!!Po drugie Pan z Wyszowatki to na Długim i w Zaroślach zostawia i Konie i [...] przez Całe noce które się nie raz wałęsają poza ogrodzeniem .A teraz proszę sobie podjechać nad ranem tak 4 w stronę granicy w Ożennej i po lewej stronie w zaroślach 1km od wioski i zobaczyć Krówkę krasą , sam myślałem ze to dzika. Ktoś się zdziwi że Wilki się nie skuszą?i Jeszcze jedno w Całym Beskidzie Niskim już prawie 30 % lasów zasiatkowanych i to tam gdzie najwięcej roślinności To co ma ten jeleń paść!! Rada dla Chroniących swoją ziemię 1mb siatki leniej tylko 1.50zł tj. 50m-80zł i po sprawie i tylko chęci!! A przed Wilkiem tylko Sznurek i kolorowe wstążki cena znikoma.Pozdrawiam
Odpowiedz
-12
@ Xunia
dnia 15.08.2013, 20:17 · Zgłoś
a teraz napisz ile tych ambon naliczyłeś na terenie gminy Krempna. No ile? 6? A może i mniej bo są palone i niszczone przez ,,nieznanych,,osobników. Co do [...] Pana Kazka-wsadź se nos w tylny otwór. Jego jagnięta zagryzły wilki w biały dzień, na oczach mieszkańców Wyszowadki. Swoje teorie wsadź sobie tam gdzie nos
Odpowiedz
-9
@ Xunia
dnia 15.08.2013, 23:16 · Zgłoś
Namierze cie hehe. Kucyku pomylony nawołujesz do czynu zabronionego, ściganego z KK kto niszczy cudzą własność hehe czekałam na taki właśnie koment
Odpowiedz
0
@ julian
dnia 19.08.2013, 11:54 · Zgłoś
Myśliwy sami kuszą na pola zwierzynę proszę objeść spacerkiem 50-100m od Ambony ile tam owsa kukurydzy jabłek i pieczywa!

A jakim ty prawem chodzisz ludziom po polach, kim ty jesteś człowieku, że wchodzisz swoimi brudnymi buciorami na cudze posesje. Samochodami już nie możecie jeździć to teraz na piechte. Ciekawe jakie [...] podrzucasz przy okazji

Po drugie Pan z Wyszowatki to na Długim i w Zaroślach zostawia i Konie i [...] przez Całe noce które się nie raz wałęsają poza ogrodzeniem .A teraz proszę sobie podjechać nad ranem tak 4 w stronę granicy w Ożennej

czwatra w nocy? to ty jakiś kłusownik chyba jesteś, że o tej godzinie robisz objazd
Odpowiedz
-1
@ Xunia
dnia 19.08.2013, 12:51 · Zgłoś
i Jeszcze jedno w Całym Beskidzie Niskim już prawie 30 % lasów zasiatkowanych

a na MPN całe hektary lasu są ogrodzone wysokimi płotami min na Polanach i w Krempnej na Stawiskach a panowie pseudoekolodzy wyznaczają korytarze migracyjne na prywatnych gruntach! W lesie zwierzynie nie przeszkadza płot ale już na prywatnych gruntach tak? Domy też przeszkadzają jak widać i ludzie mają problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowe. Co za głupota
Odpowiedz
0
@ Ludolog
dnia 15.08.2013, 11:34 · Zgłoś
A słyszał może kiedyś pan dyrektor, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu ?(to jest podstawa do zwolnienia - dyscyplinarnego). Pewnie nie, bo po oczach widać że nawiedzony, podobnie jak ten cały śnięty minister środowiska Krogulec, czy jakoś tak. Spowodować chcą, aby ludzie porzucili ojcowizny, (oni to przejmą) a później się uwłaszczą, albo lepiej ..sprzedadzą innym ekologom np.z Niemiec. Już lepsza była komuna. Dbała o przyrodę, ale przede wszystkim o ludzi. Dzisiaj robaczek (którego nota bene nikt nie widział ino słyszał) jest chroniony, człowiek nie.
Odpowiedz
1
@ zainteresowany
dnia 15.08.2013, 00:48 · Zgłoś
gdzie sens i logika najpierw kuusowac pozniej byc przeciwnikiem lowiectwa najpierw zbierac zzuty jeleni pozniej przeganiac zbieraczy gdzie sens i logika zastanow sie co robisz
Odpowiedz
1
@ julian
dnia 18.08.2013, 09:55 · Zgłoś
widze, że Cię minusują, ciekawe kto to robi ;)
Odpowiedz
0
@ zainteresowany
dnia 15.08.2013, 00:47 · Zgłoś
magorski park narodowy zrobił sobie tylu wrogow przez jednego czlowieka wszyscy wiedza o kogo chodzi ze ja na miejscu tego czlowieka zaczzol bym to odkrecac i przepraszac albocos z sobo zrobil bo jakdalej tak bedzie to jestem pewien ze za niedlugo ludzie wezmo sprawy w swoje rece i zlinczuja tego gostka
Odpowiedz
-3
@ zainteresowany
dnia 15.08.2013, 00:42 · Zgłoś
brakuje tylko tego przypadku kiedy pseudo ekolog sie przykuł do drzewa i niedziwiedz go [...] to w tym przypadku wilck powinien kogos podrapac
Odpowiedz
-3
@ zainteresowany
dnia 15.08.2013, 00:40 · Zgłoś
patrzac na zwierzęta łowne ssaki to wlasnie mysliwi gospodaruja tym tak ze jest ich wystarczajaco przez dokarmianiei odstrzały to mysliwi wynosza karmy i dokarmiaja w zimie kiedy zwierzynie jest potrzebna pomoc i gdzie sa wtedy ekolodzy gdzie oni sa a no sa na wiosne i wlecie kiedy robia najwiecej szumu np. przejscia emigracyjne żab przez ingerencje czlowieka jest ich coraz mniej poniewaz przy tych siatakch zaporowych sa wiaderka do ktorych wpadaja zaby i zostaja przenoszone na drugo strone jezdni a nikt nie pomyslal ze w skupisku zaby przenosza chorobe i zarazaja sie i zdychaja...z roku na rok zab na stawach w nowym zmigrodzie jest coraz mniej a pare lat temu z kilkunastu metrow bylo slychac kumkanie... i teraz sie zastanowmy co ci pseudo ekolodzy wnosza do naszego zycia? nic zarabiaja na niszczeniu przyrody
Odpowiedz
-3
@ zainteresowany
dnia 15.08.2013, 00:28 · Zgłoś
poprzednia wladza napewno by sobie nie pozwolila na takie cos zeby [...] ustanawial nowe prawa i rostawial bezsensowne kamerki w parku i poza granicami parku
Odpowiedz
4
@ alinka
dnia 14.08.2013, 15:19 · Zgłoś
a to w parku dyrektorem jest Pan CZaderna a ja myslalam ze zadza panstwo na W dodam ze to klan rodzinny maz zona corka synowa a w muzeum tez klan i tez na W
Odpowiedz
-2
@ maruś
dnia 14.08.2013, 18:04 · Zgłoś
a synuś...
Odpowiedz
-2
@ krajan
dnia 15.08.2013, 14:12 · Zgłoś
NEPOOTYZM !

Wszyscy pracują po wygranych konkursach ???
Odpowiedz
4
@ bolo
dnia 14.08.2013, 14:46 · Zgłoś
Uważajcie na tego [...] judasza!!
Odpowiedz
-1
@ Max Szyderko
dnia 15.08.2013, 11:26 · Zgłoś
kogo masz na myśli ?
Odpowiedz
2
@ lucek-pucek
dnia 15.08.2013, 22:08 · Zgłoś
Miał na myśli jozina
Odpowiedz
3
@ bolo
dnia 16.08.2013, 19:19 · Zgłoś
[...] [...] jest tylko jeden!!I od lat mami ludzi!!A wy naiwni dajecie się nabierać na jego sztuczki!![...] wszystko kupi!Dlatego Narodzie więcej oświaty!
Odpowiedz
-7
@ lelum
dnia 14.08.2013, 14:30 · Zgłoś
Gnijcie [...] w swoich gospodarstwach, teraz wielka [...] na park za to ze chcą chronić przyrodę i lasy, może przeginają ale dzięki temu za 50 lat w miejscu gdzie łaskawie plaszczycie dpy przed komputerem nie zastaniecie wysypiska smieci czy blokowiska
Odpowiedz
-2
@ Max Szyderko
dnia 14.08.2013, 12:55 · Zgłoś
I znowu tylko poseł Rzońca pochylił się nad losem mieszkańców podkarpacia... Pewnie pomoże im tak jak pomógł Gamratowi, Pektowinowi i Hucie Szkła w Tarnowcu...
Odpowiedz
1
@ gg
dnia 15.08.2013, 08:59 · Zgłoś
Gamratowi Hucie i Pektowinowi POmogli twoi idole z PO-PSL dopuszczająv do dzikiej prywatyzacji więc nie pluj jadem na innych tylko mij odwage powiedziec jak głosowałes na Burego .
Odpowiedz
-2
@ Max Szyderko
dnia 15.08.2013, 11:23 · Zgłoś
[...] pisowski, czy każdy kto nie kocha Prawych I Sprawiedliwych MUSI kochać [...] i arbuzy ??? Od razu widać, że [...] myślą tylko MY albo WY :)))
Kto to jest Bury ?
Odpowiedz
3
@ nc
dnia 15.08.2013, 12:00 · Zgłoś
Bury to jastrząb, który chwyta i pożera gołębie.
Odpowiedz
2
@ lucek-pucek
dnia 15.08.2013, 22:07 · Zgłoś
Bury to inna ksywka jozina
Odpowiedz
3
@ celek
dnia 14.08.2013, 12:10 · Zgłoś
a skąd ten dyrektor jest, może z nadania pisu
Odpowiedz
0
@ nc
dnia 14.08.2013, 16:04 · Zgłoś
Dyrektor na pewno nie jest z PiS-u.
Odpowiedz
4
@ Xunia
dnia 14.08.2013, 11:32 · Zgłoś
A pamięta ktoś jak pan W miał wypadek samochodowy? Pijany uciekał przed policją i walnął w mostek, pasażerka miała złamaną noge. Kto wie ile z
a to dostał?
Odpowiedz
16
@ pablo
dnia 14.08.2013, 11:11 · Zgłoś
Gmina krempna to piękny obszar. Ale utrudniania są i były zawsze. Są tam piękne szlaki rowerowe i atrakcje turystyczne. Jest mi przykro że dzieję się coraz gorzej w tej pięknej gminie więc pytam gdzie są władze samorządowe, gdzie wójt i człowieka szlak trafia że nikt nic nie robi. Pozdrawiam
Odpowiedz
3
@ aniołek
dnia 14.08.2013, 10:12 · Zgłoś
Ten [...] park to jedno wielkie [...] i widzimisię rzadzących mieszkających sobie w miastach i mających [...].pie tubylczych mieszkańców."RZĄDCY" działają w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości-mieszkańcy mogą POzdychać bo oni nakazali bez kosultacji i rozeznania urządzić park.NIC nie wolno nawet bąka puscić bo płoszy zwierzynę-a gdzie do k.nędzy są ludzie-mają pozdychać byle ślimaczek,mrówka czy wilk mógł żyć-to wielkie [...] i arogancja"demokratycznej"władzy.Dawniej była regularna wycinka lasów,Pragi woziły całe hałdy kloców do Mytarki,pracowały tartaki i jakoś tzw."góry" istniały jak również lasy,ludzie mieli pracę i przyszłość.Inni znowu sadzili lasy i dorabiali się emerytur na tych pracach.Rolnicy indywidualni jak i PGR-y uprawiali pola,hodowali zwierząta i z tego żyli-gospodarka działała,świat się kręcił.Dziś wszędzie zakazy,nic nie wolno ,marazm i beznadzieja i wszędzie tylko dzika zwierzyna mnozy się w zastraszającym tempie niszcząc reszki upraw-ludzom grozi zagłada ale panowie z rządu widzą lepiej.Narodzie,już najwyższy czas by być gospodarzem u siebie.
Odpowiedz
-2
@ Gość
dnia 14.08.2013, 12:09 · Zgłoś
Gdyby parku nie zrobili to pewnie do dzis juz nic by z tych lasów nie zostało. Najbardziej smieszy komentarz ze tak było dawniej to dzis obleci. Człowieku [...] w głowę.

W Polsce jest niewielki ułamek powierzchni chronionych a jeszcze to chcelibyście zjeść i [...]... Park narodowy to dobro wszyskich a nie grupki osób z okolicy. Jezeli sie nie podoba to odłączcie to całe wasze podkarpacie i zobaczymy jak sobie dacie rade...

Z resztą po wypowiedziach niektórych forumowiczów widac dlaczego jest to najbardziej [...] region w Polsce.
Odpowiedz
-2
@ Xunia
dnia 14.08.2013, 13:41 · Zgłoś
[...] w łepek. Jak nie wiesz jak wyglądała gospodarka leśnia to sie nie wypowiadaj pseudoekologu! Lasy były wycinane ale były sadzone. Koło 100 ludzi robiło przy sadzeniu plewieniu. Te lasy co teraz sa to niby park sadził? Nie to sadzili i dbali mieszkańcy. Zapytaj ile ludzi robi przy sadzonkach! To park chce wszystko [...] i zniszczyć niech gnije i próchnieje albo właśnie przeżreć ścinać tyle żeby było na wypłaty
Odpowiedz
3
@ Gość
dnia 14.08.2013, 15:07 · Zgłoś
Oczywiście ze nie wiem. Ty wiesz najlepiej drzewa sie sadzi a potem wycina - naprawde trzeba mieć Nobla zeby do takich wniosków dojść.

Las wyrósł sam potem ludzie go wycięli i próbowali nasadzać co sie dało.

Gospodarka leśna. Czy ty nie rozumiesz ze Park nie jest od gospodarki leśnej, park ma zachować przyrodę w takim stanie pierwotnym. Gospodarkę leśną powinno prowadzić się na terenach do tego przeznaczonych. Tak jest na świecie ale chyba nie tu. Jeżeli nie wiesz po co zostawia się martwe drzewo w lesie to poczytaj. Wiesz chyba co to książka - naprawdę Ty też możesz się czegoś nauczyć?
Odpowiedz
3
@ [...] wołowa
dnia 14.08.2013, 16:51 · Zgłoś
w stanie pierwotnym przy dzisiejszym zanieczyszczeniu powietrza Nobel dla ciebie. To na wuj te wszystkie akcje sadzimy las a no trzeba sadzić żeby gnić miało co. Po co zostawiać [...] drzewo bo las wtedy lepiej oddycha i lepiej filtruje powietrze tak? Te mądre książki pseudoekologów przeznaczone dla pseudoekologów nie interesują mnie. Wiem jedno drzewo pochłania dwutlenek węgla a emituje tlen. Zdrowe drzewo nie znite i spróchniałe pseudoekologu
Odpowiedz
-2
@ julian
dnia 14.08.2013, 22:32 · Zgłoś
park ma zachować przyrodę w takim stanie pierwotnym.

wystarczy że ty masz umysł perwotny pzntofelku
Odpowiedz
6
@ Gość
dnia 15.08.2013, 07:38 · Zgłoś
Niestety poziom komentarzy/wiedzy jest tragiczny. Czy to standard na tym forum ze tak ziejecie nienawiścią na wszystko czego nie rozumiecie?

Przyroda da sobie radę tylko wy eksperci od wszystkiego i niczego dajcie jej spokój. Nie mam zamiaru wszystkiego tłumaczyc bo wy i tak wiecie lepiej.

Z przyjemnością powiem ci to w twarz wiec musimy ustalić date i miejsce spotkania - czekam na propozycje, a czy to jest po katolicku grozić?

No tak ale wiara na podkarpaciu sprowadza się do chodzenia do kościoła a nie do faktycznego zycia z jej zasadami. Ej biedni zakompleksieni ludzie ...
Odpowiedz
1
@ julian
dnia 15.08.2013, 09:16 · Zgłoś
Stara, dobra esbecka szkoła, wyśmiać, upokorzyć, zdewaluować, tego was uczą na tych kursach ochrony przyrody?

Nie próbuj komuś wjeżdżać na uczucia katolickie, może na to liczycie w walce z miejscową ludnością, ale my drugiego policzka wam nie nadstawimy, wyznajemy raczej zasade starotestamentową-oko za oko, ząb za ząb.
Nie strugaj światowca, bo jesteś z tym śmieszny, widziałeś tyle co mama pokazali.

Dla was ważniejsze od człowieka są walory krajobrazowe, dla nas jest to równoznaczne!
Odpowiedz
-2
@ alinka
dnia 14.08.2013, 09:42 · Zgłoś
panie dyrektorze czaderna mowi pan ze nie bedzie zwalnial pracownikow za nadgorliwosc a czy pan wie ze nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu i lenistwa prosze to przemyslec
Odpowiedz
5
@ siampek
dnia 14.08.2013, 08:01 · Zgłoś
przeciez gmina Krempna kiedys miala ponad 12 tys mieszkancow dzisiaj ma zaledwie 2-3 tys? i jakos wczesniej ludziom to nie przeszkadzalo ze jest u nich piekna przyroda
Odpowiedz
4
@ ino
dnia 14.08.2013, 08:33 · Zgłoś
dalej zapewne nie przeszkadza i cieszą sie piękną przyrodą, tylko przeszkadzają im ograniczenia, nie można korzystać do woli tak jak to było wcześniej.. co ma powiedzieć rolnik któremu jelenie, dziki czy sarny sory za wyrażenie "[...]ą" uprawy, czyt też wilki [...] [...] ma się cieszyć? X lat temu był by odstrzał dla kół łowieckich "gwardia" czy "ryś"..., teraz tylko panowie z MPN biegają ze sztucerami do lasu polować czy kłusować nie wiem nikt ich przecież nie sprawdzi... mają jak ja to mówię swój własny folwark, jak u Pana Boga za piecem gdzie tylko oni mogą a inni nie. a biedny uciemiężony mieszkaniec nie może nic karwa nawet grzybów nazbierać na wigilię... bo pseudo ekolog bardziej zakrawa mi to na [...] szanowny Pan ''W'' siedzi w krzach jak onanista i czatuje z aparatem, lub też wiesza foto pułapki na zbieraczy runa leśnego... to wszystko prosi o pomstę z nieba ludzie tego nie wytrzymają i dojdzie do samosądu :)
Odpowiedz
3
@ ącki
dnia 14.08.2013, 07:55 · Zgłoś
Nie Krempną, a Mrukową [...] .
Odpowiedz
7
@ ino
dnia 14.08.2013, 07:33 · Zgłoś
Krempna przed powstaniem MPN była miejscowością turystyczną, poupadały duże ośrodki wypoczynkowe, turystów ubyło ale MPN powinien pomóc ludności przyciągnąć turystów, zorganizować ścieżki rowerowe, piesze, off-roadowe proszę nie odebrać mnie tutaj źle, nie chodzi mi o upalanie po łąkach czy polach ale o udostępnienie dróg zrywkowych, otwarcie szlabanów chodzi tutaj o drogi szutrowe np z kolanina na folusz, droga szutrowa z Ciechani do Huty polańskiej piękne widokowe trasy, zrobić roadbook dla właścicieli aut terenowych, na którym będą naniesione historyczne wyludnione wsie, krzyże, kapliczki, cerkwie itd., a Park co robi na przekór, rezerwat ścisły z Krempnej gdzie nie można nic. Turyści uciekają, boją sie wejść do lasu jednym słowem boją sie mandatów że jakiś [...] wiemy o kogo chodzi :) zrobi im zdjęcie że zatrzymali sie na poboczu i wjechali na trawkę która leży na terenie MPN.. ręce opadają dziwię sie jeszcze ze nikt Pana "W" rozumu nie nauczył...
Odpowiedz
-2
@ rydzyk
dnia 13.08.2013, 23:58 · Zgłoś
to wszystko przez tuska
Odpowiedz
4
@ asadad
dnia 13.08.2013, 22:21 · Zgłoś
a wlasnie teraz dostali samochod taki pick up z jakiegos dofinasowania dorzecza wisloki chyba i wlasnie pan W sobie nim non stop śmiga
Odpowiedz
4
@ bezbek
dnia 13.08.2013, 22:13 · Zgłoś
ludzie, jestem z krempnej, prócz tego tutaj tak na prawde ludzi są zakłamani i każdy każdego traktuje jak wroga mimo, że teraz się sprzeciwiają. żeby dostać sie na ciechan trzeba sie udac do mpn zeby wydali pozwolenie. szczerze to mozecie roz[...]c ta krempna bo ludzie tak samo jak i wladza w niej nic nie jest warta. dziekuje dobranoc!
Odpowiedz
6
@ Matis
dnia 14.08.2013, 01:25 · Zgłoś
Z Krempnej a takie głupoty pisze. Nie uogólniaj ludzi bo tak nie wypada. A tak poza tym wszystkim to Krempna jakby była lepiej zagospodarowana i jakby zalew uczciwie wyglądał to na terenie powiatu jasielskiego nie ma lepszego miejsca do wypoczynku.
Odpowiedz
11
@ a
dnia 14.08.2013, 15:52 · Zgłoś
racja miejsce fajne a odpowiednie zagospodarowanie zalewu to podstawa zrobić plażę miejsce do kąpieli i to powinno turystów sciagnąć w te tereny dodatkowo zapewnić rozrywkę jakies dencingi i po sprawie kiedtys w te tereny radio przyjeżdżało i rąbiło imprezy to bylo coś
Odpowiedz
11
@ jasielski turysta
dnia 13.08.2013, 22:12 · Zgłoś
wytyczyc szlaki rowerowe z prawdziwego zdarzenia zagosopdarowac Krempna i okolice. Miejsca do wypoczynku i rekreacji miejsca postojowe dla autobosow na wzgorzach zrobic przycinke dla lepszej widocznosci organizowac imprezy takie jak np. parada Historyczna czlowiek musi cos widziec zeby tutaj przyjechac a jezeli mieszczkancy chca inwestowac i prowadzic rolnictwo nie przszekadzac!!! zainwestowac w jakis basen i pozwolic na budowe wyciagow narciarskich
Odpowiedz
0
@ aha
dnia 13.08.2013, 22:11 · Zgłoś
Mieszkańcy Krempnej? Ja w Jaśle mieszkam..
Odpowiedz
-2
@ bezbek
dnia 13.08.2013, 22:14 · Zgłoś
zburzyc krempna zaorac posadzic ziemniaki i [...]
Odpowiedz
-2
@ Matis
dnia 14.08.2013, 01:22 · Zgłoś
To się nie odzywaj nieproszony.
Odpowiedz
3
@ myśli-ciel
dnia 13.08.2013, 20:54 · Zgłoś
kto to jest ten wojtas i ta reszta nazwisk NAPISZCIE może RADA PARKU nie zna kogoś takiego a moze niechce znać
Odpowiedz
0
@ gal
dnia 20.08.2013, 12:15 · Zgłoś
- gość od tego filmu między innymi ...

http://vimeo.com/24257542
Odpowiedz
3
@ mieszkanka
dnia 13.08.2013, 20:33 · Zgłoś
ludzie tego dyrektora razem z jego czterema przy[...]sami i borkiem trzeba na [...] z tamtad wywiesc. wielcy mi panstwo ekolodzy. bo co mysla ze jak nie usuna sprochnialego drzewa to jakiegos robaczka uratuja? otoz wlasnie ze nie bo jesli klimat bd sie coraz bardziej ocieplal to sam wyginie. a sciezki migracyjne to po co? zwierzeta chodza sobi gdzie chca a nie tam gdzie panowie "ekolodzy" im kaza. lepiej niech sciezki rowerowe zrobia to przynajmniej jakis tu pozytek z nich bedzie
Odpowiedz
7
@ gwiazda
dnia 13.08.2013, 20:33 · Zgłoś
w tym parku nawet krowy mozna krasc NIE MA MOCNYCH ...HA,,,
Odpowiedz
-26
@ Sven
dnia 13.08.2013, 20:22 · Zgłoś
Krempna jest zadłużona bo przecie [...] sobie postawił plebanię z kościołem,a to przecież miliony,a wierzycielem tych milionów,a właściwie ich spłat do banku jest gmina czyli mieszkańcy chyba,że [...] powiedział w składach budowlanych magiczne ,,BÓG ZAPŁAĆ'' i dali towar łącznie z całą resztą.
Odpowiedz
19
@ Beata
dnia 13.08.2013, 21:51 · Zgłoś
bo przecie [...] sobie postawił plebanię z kościołem

plebani nie postawił a Kościół i owszem ale nie sobie a dla osób wierzących, nie weźmie go sobie na plecy i nie pójdzie z nim na inna parafie :P
Odpowiedz
3
@ Matis
dnia 14.08.2013, 01:20 · Zgłoś
Kolejny "fanatyk" religijny się odezwał. Plebani nie postawił a kościół jest dla mieszkańców Krempnej i wiosek pobliskich. W kościele ksiądz nie śpi. Jak masz pisać takie głupoty to lepiej zatrzymaj to dla siebie.
Odpowiedz
-23
@ Sven
dnia 13.08.2013, 20:19 · Zgłoś
Ja mam pomysł jak Krempnę zagospodarować aby ludziom żyło sie dostanie :

Wybudować KŁOSCIÓŁ Z PLEBANIĄ DLO KSYNDZA

-pomnik najlepiej politycznie i mentalnie z ramienia kościoła tamtejszego [...] nastawiony na prawicę czyli szmirę (makieta) samolotu ze Smoleńska

-drogi krzyżowe

-przystanki na golgotę czyli swego rodzaju [...] macho

- coś opuściłem ?

Droga z Krempnej przez Żydowskie mi się podoba to wynik praworządności tamtejszej ,złodziejskiej władzy z klechą na czele.
Odpowiedz
-2
@ RR
dnia 13.08.2013, 21:46 · Zgłoś
Sven, jeżeli masz babcię - taką bardzo religijną - to bardzo mi jej szkoda!!!
Odpowiedz
5
@ kALINA
dnia 14.08.2013, 09:48 · Zgłoś
A czy tam chociaż kiedyś byłeś ? Bo śmiem w to wątpić
Odpowiedz
13
@ wujek
dnia 13.08.2013, 20:18 · Zgłoś
trzeba usunąć tego [...] dyrektora. on nie zdaje sobie z sprawy z tego jak źle się dzieje. jeśli ktoś nie ma pojęcia jak dobrze rządzić to niech się do tego nie pcha. proste
Odpowiedz
4
@ Sven
dnia 13.08.2013, 20:04 · Zgłoś
Ludzie przecież te CHWAST ex były dyrektor wykitował,a podskakiwał do całego świata mnie nieraz wspomniany osobnik spotykał na drodze Krempna Żydowskie i się bulwersował raz drugi odpuściłem ale parę razy mu sprzedałam .ujów,komunistów, a[...]ch katolików więc w czym problem ?

Sprawy gospodarcze maja pierszeństwo nad parkiem więc nie pytać tych przestępczych [...] tylko robić żerują ludzie te chwast na waszej niewiedzy ich jedyna bronią jest STRACH chcą was zamienić w niewolnika,a potem rozdeptać jedyną szansą aby Krempna stanęła na nogi jest postawić ultimatum wójtowi i świcie,która dzierży władzę jeżeli nic nie zrobią zebrać się wszyscy mieszkańcy zebrać podpisy i wspomniane chwasty stare [...] pieski [...] zastąpić ludźmi kompetentnymi
Odpowiedz
9
@ Jasiu
dnia 13.08.2013, 20:03 · Zgłoś
W imię parku narodowego zrobią z Krempnej getto.
Odpowiedz
13
@ ino
dnia 13.08.2013, 19:04 · Zgłoś
po:
1.A. Ciastoń dawno temu mówił, że Magurski Park nie przyniesie nic dobrego...
mieszkańcy chcieli park wiec mają...
2. właśnie dlaczego droga przez Ciechań jest wciąż zamknięta?? za życia św. pamięci Pana Dyrektora Szafrańskiego było to zrozumiałe ponieważ miał tam swój "własny" "prywatny" folwark. ale teraz??
3. natomiast największy pseudo ekolog (nie wymienię z imienia i nazwiska, wszyscy wiemy o kogo chodzi), który w latach `90 biegał z widełkami i kłusował ryby w Wisłoku, jeżdżąc autem terenowym marki UAZ ganiał sarny, zające po łąkach, a mimo to teraz udaje ekologa pracuje w MPN. Ja się pytam co taki człowiek robi w takiej instytucji. Kto i na jakiej podstawie przyjął go do pracy czyż by czyjaś protekcja??
Odpowiedz
4
@ xunia
dnia 13.08.2013, 19:54 · Zgłoś
odp1) mieszkańcy nie chcieli parku. Góra zadecydowała

2)teraz prywatny forwark ma jego protegowany, wiemy o kogo chodzi

3) kto przyjął do pracy protegowanego dyrektora?

Matka braci gdzieś tam mówiła,,jeszcze zobaczycie gdzie zajdą moi chłopcy,,. Niech sie modli żeby nie do [...] haha.
Na razie Pan pełną [...] ważniejszy od ministra ale już nie długo niech sie modli a najlepiej nie [...] [...] haha
Odpowiedz
6
@ ino
dnia 14.08.2013, 07:14 · Zgłoś
hehe pamiętam to jak jak dziś jak Adam mówił, Park to nic więcej jak ograniczenia, zakazy itd. miejscowi [...] prawie nie zlinczowali, mieli go za głupka, za złego wróżbitę... bo nie będą mieli lepiej, będą mieli prace, będą mieli turystów przecież MPN przyciągnie ich, itd, itd. i co mają to mówił Ciastoń, że do lasu nie można wjechać co tam wjechać wejść na grzyby, jagody, za porożem, mają szlabany postawione przez "parkowców", zakazy wjazdu, i to ze panowie ze Straży Parku interpretują przepisy jak chcą.. a jak młodego Ciastonia widzą to ogłaszają alarm, bo im przejedzie jeepem po łące (na której pasły sie [...] czy jelenie) ale dla panów z MPN jest to łaka miecznikowo-storczykowa hahaha.
Odpowiedz
6
@ vinci
dnia 14.08.2013, 14:10 · Zgłoś
Czy ten cały wojtas to nie przypadkiem zięciunio poprzedniego dyrektora parku?
Odpowiedz
4
@ Mieszkaniec Krempnej
dnia 13.08.2013, 18:27 · Zgłoś
Jakim prawem jest zamknieta droga powiatowa na Zydowskim niby prze z osunieta droge to powiedzcie mi jak tam przejezdzaja Parkowcy Zwlaszcza Wojtas ? Niby Park ma Helikoptery ?
Odpowiedz
13
@ zamknieta droga na Ciechanie
dnia 13.08.2013, 18:42 · Zgłoś
to moim zdaniem sciema objazd zrobiony i zamkniety aby zwykli smiertelnicy nie mieli dostepy do Zydoskiego i Ciechani. Jaie osuniecie takie cos mozna zalatac w ciagu 1 godziny istny pretekst!!!
Odpowiedz
12
@ byly mieszkaniec
dnia 13.08.2013, 18:20 · Zgłoś
najlepiej to by chcieli na chałbowie szlaban postawic z napisem zakaz wjazdu MPN .
Odpowiedz
-3
@ Jasiu
dnia 13.08.2013, 20:07 · Zgłoś
Pewnie to robota pejsowatych, żeby ich [...]kowie spokojnie odpoczywali
Odpowiedz
27
@ Beata
dnia 13.08.2013, 16:57 · Zgłoś
Czy widzi pani jakiś problem między nami a rolnikami, skoro my im zabezpieczamy pasze dla zwierząt hodowlanych,

Panie Czaderna, zabezpieczacie ZNIKOMĄ ilość paszy. Nie jest to z waszych dobrych chęci a z musu, bo przecież coś z sianem, które kosicie na parkowskich łąkach zrobić musicie.

wypożyczamy sprzęt

Taaa wypożyczacie- odpłatnie wypożyczacie a ludzie korzystają tylko dlatego, że jesteście tańsi niż inni właściciele balarek np

każde ich działanie wspieramy.

od kiedy? w jakiej dziedzinie? tworząc zakazy i ochronki na ich polach czy racze robiąc sztuczne siedliska np wilka, które później zżerają ludziom [...]? Niech Pan nie robi z siebie dobrego wujka, bo widze, że nie wyciągnął Pan ŻADNYCH wniosków. Buta i arogancja cechuje Pańską wypowiedź, niestety\

Nie widzę jakichkolwiek zahamowań, byśmy wychodzi wbrew czynnościom podejmowanym przez mieszkańców.

no właśnie, nie macie ŻADNYCH zahamowań, pamięta Pan wypowiedź mieszkańca Grabiu, który mówił, że to wasz sprzęt celowo zniszczył mu mostek dojazdowy do pola. Kto stoi za tą decyzją?

Są pewne utrudnienia, bo jest to teren górski.

Od zawsze był to teren górski, utrudnienia zaczęły się wraz z przyjściem parku i polityką chamstwa, arogancji, pogardy w stosunku do mieszkańców
Odpowiedz
16
@ zamknieta droga na Ciechanie
dnia 13.08.2013, 16:31 · Zgłoś
Dlaczego zamknieto droge na Ciechanie z powodu niby osuniecia sie drogi , jest to pretekst nie mozna jezdzić rowerem itp ten park moim zdaniem to totalna sciema w dodatku tez zamknieta droga z Folusza do Swiatkowej jak tu ma ktos przyjechac i po co nic nie wolno!!!
Odpowiedz
30
@ Beata
dnia 13.08.2013, 17:17 · Zgłoś
Pan dyrektor na spotkaniu szeroko opowiadał jak cudownie promują naszą okolice, ojoj, łza się w oku kręciła.
Myśli, że szczytem marzeń dla każdego turysty jest zobaczenie muzeum i przejście się ścieżkami dydaktycznymi.
Ci ludzie przyjeżdżają tutaj żeby [...] z naturą, chcą pospacerować po lesie ale gdy dostaną mandat lub przegoni ich nadgorliwy pracownik MPN zechcą jeszcze przyjechać? Wątpie...
W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych przyjeżdżała do nas nieporównywalna ilość turystów, chodzili po lesie, zbierali grzyby, jeżyny, borówki, maliny, na Żydowskim śliwy, na Ciechani czereśnie i las jak stał tak stoi. Zwierząt nie ubyło, darów lasu też aż nagle ktoś stwierdził, że ludzie przeszkadzają faunie i florze, ba' nie tylko ludzie ale też pszczoły hodowlane podobno działają niekorzystnie na pszczoły dzikie i dlatego jedna z pań nie mogła ,,zainstalować" swojej pasieki na wrzosowisku w Ciechani. Absurd!
Odpowiedz
7
@ RR
dnia 13.08.2013, 21:40 · Zgłoś
a może tak naturę pozostawić samą sobie, a przegonić tych [...] z MPN, tak jak piszesz dawniej ich nie było i nic się złego w przyrodzie nie działo
Odpowiedz
4
@ @ kon
dnia 17.08.2013, 11:09 · Zgłoś
Zamknięte drogi to kolejny absurd MPN, ale najlepsze są opłaty smsem , tylko ,że 75 % w parku nie ma zasięgu . CHORE TO ,a wszystkiemu winne władze parku !!!
Odpowiedz
3
@ mg
dnia 18.08.2013, 14:55 · Zgłoś
droga nie jest zamknięta z powodu osunięcia tylko podmycie mostku, obok Park wybudował sobie bród zamykany szlabanami.
Najważniejsze jest że ktoś ma wielki interes aby tego mostku nie naprawiać.
Odpowiedz
-1
@ Db
dnia 15.02.2016, 18:55 · Zgłoś
do @Beata:
"pszczoły hodowlane podobno działają niekorzystnie na pszczoły dzikie i dlatego jedna z pań nie mogła ,,zainstalować" swojej pasieki na wrzosowisku w Ciechani. Absurd!"

Zabawne. Niektórym ludziom pojęcie Parku Narodowego jest nadal obce. A prawo próbują za wszelką cenę nagiąć do swoich potrzeb. Ignorancja i egoizm.
Odpowiedz
0
@ si
dnia 13.08.2013, 16:25 · Zgłoś
Adam dobrze mówisz! polac mu :D
Odpowiedz
11
@ Misia
dnia 13.08.2013, 16:08 · Zgłoś
Najgorsi to są strzelacze łowcy.
Jak się przyjedzie do Parku to słychać strzał za strzałem co to za Park??
I pełno pniaków po wyciętych drzewach.
Byłam w Tatrach i Bieszczadzkim i nie słyszałam żadnej strzelaniny.
Odpowiedz
2
@ xunia
dnia 13.08.2013, 16:22 · Zgłoś
chyba ci misia w lepku ciągle strzelalo po nadmiarze trunków :D jeżeli już słyszałaś strzały to jest zaplanowany odstrzał selekcyjny. Zresztą przeczytaj artykuł to może coś zrozumiesz.
Pnie po drzewach ci przeszkadzają? Mieszkasz pewnie w bloku i nie wiesz skąd ciepła woda w kranie i ciepłe kaloryfery. Ludzie muszą czymś palić w piecu tak? Chyba idiotyzmem by było gdyby w miejscowości otoczonej lasami palić węglem, co na to ekologia
Odpowiedz
8
@ Janek
dnia 13.08.2013, 15:50 · Zgłoś
byłem na spotkaniu. Wreszcie ktoś zainteresował się naszą gminą i sytuacją jaka jest obecnie w MPN. Miejmy nadzieję, że uwagi przekazane panu Dyrektorowi będą miały skutek. Szczególnie mowa tutaj o kilku ,,Panach" z MPN. Posłowi Rzońcy dziękujemy za zorganizowanie spotkania i mamy nadzieję, że to coś pomoże!
Odpowiedz
-20
@ antoni
dnia 13.08.2013, 15:41 · Zgłoś
A ja ostatni byłem w Magurskim Parku Narodowym i w Krempnej na wycieczce, którą zafundowałem sobie z zasiłku który otrzymuję z waszych podatków a wy w tym czasie pewnie pracowaliście, a ja wiedziałem jak się ustawić, pogoda dopisała, proszę tego posta nie kasować mamy wolność wypowiedzi
Odpowiedz
14
@ Matis
dnia 13.08.2013, 20:34 · Zgłoś
I jeszcze się tym szczycisz [...]?
Odpowiedz
4
@ moko
dnia 13.08.2013, 15:19 · Zgłoś
a na moj n os to ten dyrektor pewno z psl albo platformy,i sie nie podoba,a boguslaw sadzi ziarenko wyborcze w gminie:)
Odpowiedz
15
@ ah
dnia 13.08.2013, 15:22 · Zgłoś
W Parku sadzą ZIOŁO... dlatego otulina... :))) zeby czuć nie było Marysi... :)
Odpowiedz
14
@ xunia
dnia 13.08.2013, 18:06 · Zgłoś
pare lat temu na Ciechani była plantacja konopii, po lewej stronie jak sie jedzie z Krempnej w młodych świerkach. Koleżanka mówiła że Wojtas codziennie chodził na nogach w tamtą strone. Ciekawe po co jak to było pare lat temu i jeszcze żadnych unijnych projektów nie robil
Odpowiedz
-25
@ do xunia
dnia 13.08.2013, 18:49 · Zgłoś
Identyfikator użytkownika: GZirBhzHqn2P - xunia latwo mozna odszyfrowac z ktorego komputera piszesz,a wiec i adres latwo namierzyc - nie obracaj nazwiskami bo za pomowienie mozna siedziec do roku czasu albo spora grzywna.
Odpowiedz
12
@ xunia
dnia 13.08.2013, 20:34 · Zgłoś
jak chcesz to ci podam namiary żebyś prokuratorowi dupska nie zawracał. To co pisze to wszyscy o tym wiedzą pogadaj z ludzmi i tymi co robili na Grabiu w wopie i pilnowali poletka. Jeden fałszywy alarm i poletko ścięte.
A że Wojtas chodził w tamtą strone to też tajemnica nie jest wszyscy sie zastanawiali po co szed o 4 a wracał o 9 I nie strasz nie strasz bo sie [...]
Odpowiedz
16
@ Beata
dnia 13.08.2013, 21:26 · Zgłoś
Identyfikator użytkownika: GZirBhzHqn2P - xunia latwo mozna odszyfrowac z ktorego komputera piszesz,a wiec i adres latwo namierzyc - nie obracaj nazwiskami bo za pomowienie mozna siedziec do roku czasu albo spora grzywna

Próbujesz straszyć? Wiesz, że za składanie fałszywego zawiadomienia możesz być pociągnięty do odpowiedzialności z artykułów 233, 234, 235 i 238 kodeksu karnego?
Nikt nie pisał, że on chodził tam, a jedynie, że w tamtą stone, widzisz tę subtelną różnicę?
I od kiedy to nie można w internecie wymieniać nazwisk? Ludzie się bali, ale już się nie boją. Widzą cel i takie straszaki jak ty, nie są w stanie ich odwieźć od niego
Odpowiedz
3
@ @ kon
dnia 17.08.2013, 11:05 · Zgłoś
@ Beata Identyfikator użytkownika: GZirBhzHqn2P - xunia latwo mozna odszyfrowac z ktorego komputera piszesz,a wiec i adres latwo namierzyc - nie obracaj nazwiskami bo za pomowienie mozna siedziec do roku czasu albo spora grzywna

Próbujesz straszyć? Wiesz, że za składanie fałszywego zawiadomienia możesz być pociągnięty do odpowiedzialności z artykułów 233, 234, 235 i 238 kodeksu karnego?
Nikt nie pisał, że on chodził tam, a jedynie, że w tamtą stone, widzisz tę subtelną różnicę?
I od kiedy to nie można w internecie wymieniać nazwisk? Ludzie się bali, ale już się nie boją. Widzą cel i takie straszaki jak ty, nie są w stanie ich odwieźć od niego. Beata bardzo trafny komentarz, sam mieszkam w otulinie MPN i prowadziłem "wojnę" o możliwość jazdy rowerem drogami parku. Oczywiście bez najmniejszego skutku.
Odpowiedz
7
@ aaa
dnia 18.08.2013, 13:34 · Zgłoś
dokładnie tez to słyszałem , podobno Wojtasa za [...] już raz został zwolniony , no ale znów powrócił , tylko tym razem dobrze ustawiony ;/
Odpowiedz
-1
@ Db
dnia 15.02.2016, 18:50 · Zgłoś
Może zamiast prowadzić wojny, wypadałoby nabrać szacunku do przyrody ;-)
Odpowiedz
47
@ mikki
dnia 13.08.2013, 15:02 · Zgłoś
Czaderna przekształcił park w swój i swoich przy[...]sów folwark.Jeszcze trochę i otoczą teren drutem kolczastym a mieszkających tam ludzi przymusowo wysiedlą!
Odpowiedz
25
@ xunia
dnia 13.08.2013, 16:41 · Zgłoś
Czaderna ma guzik do gadania. Tam rządzi Wojtas, Nowak i Sochacki po nich Borek a Czaderna to tylko słup, podpisuje to co, podsunie mu tych czterech. Najgorszy jest Wojtas i [...] [...] odgraża sie, że on wykończy wszystkich łącznie z wójtem, przewodniczącym rady i myśliwymi. Nie wiem czy mu coś mózg zżarło ale zbijanie kasy na ludzkiej krzywdzie na zdrowie to mu nie wyszło. To co wyprawia Wojtas z braciszkiem przechodzi ludzkie pojęcie. Czaderna gdyby posłuchał swoich pracowników, nie mam na myśli tych nawiedzonych, lepiej by na tym wyszedł bo przez tych [...] spadnie ze stołka. Nikt sie z nim nie będzie cackał. Ten cały park to jedno wielkie gie, przypuszczdm że służby specjalne miały by tam co robić
Odpowiedz
16
@ Bystrzak
dnia 13.08.2013, 18:22 · Zgłoś
Dokałdnie co do Wojtasów-100% Prawdy
Odpowiedz
7
@ xunia
dnia 13.08.2013, 20:03 · Zgłoś
oni myśla że ludzie nic nie widza i nie wiedzą bo do tej pory siedzieli cicho. Ciekawe co sie stało z makami co rosły koło muzeum. Jak zostały zutylizowane i kto nad tym czuwał bo jak ten to cza sprawdzic sprawe
Odpowiedz
86
@ olo
dnia 13.08.2013, 14:49 · Zgłoś
Panie dyrektorze a co ze szlakami rowerowymi po Parku ? Coraz mniej turystów to efekt większej liczby zakazów , nakazów i ograniczeń . Głową muru nie przebijemy więc jeżdzimy gdzie indziej i tam zostawiamy kasę . Rolnikom współczuję i popieram walkę o byt.
Odpowiedz
-11
@ ah
dnia 13.08.2013, 15:21 · Zgłoś
rower ci niedzwiedź zabierze... wilki nogi ci odgryzą... węże zrobią sobie legowisko pod pachami ...a na koniec się wściekniesz... i po co Ci ta ścieżka po parku :)))
Odpowiedz
32
@ bark tras rowerowych
dnia 13.08.2013, 16:02 · Zgłoś
racja w tym parku nic nie wolno w dodatku piekna droga z folusza do Swiatkowej byla by sliczna sziezka rowerowa, a z droga na Ciechanie zamknieta w przemyslany sposob
Odpowiedz
32
@ Matis
dnia 13.08.2013, 20:32 · Zgłoś
A do tego wszystkiego tam gdzie nie można jeździć rowerem to parkowcy jeżdżą samochodami.
Odpowiedz
2
@ rowerami ludzie jeździli tam ...
dnia 18.08.2013, 14:51 · Zgłoś
i jeżdżą nadal tylko teraz jest to nielegalne wiec może ucywilizować ten fakt jak to robi sie w normalnym swiecie
Odpowiedz
107
@ czesio
dnia 13.08.2013, 14:28 · Zgłoś
proponuje Jasło włączyć w obszar Otuliny Magurskiego Parku Narodowego...niedługo niedźwiedzie,rysie i inne zwierzęta będą chodzić po ulicach...dziki już są :P

to możecie zaczynać minusikowanie...
Odpowiedz
-39
@ Anonimowy
dnia 13.08.2013, 15:46 · Zgłoś
Nie Czesio. Lepiej wyciąć lasy, [...] parki narodowe, wybić dziki, wilki, żubry, zające i lisy, zabetonować jeziora i postawić tam supermarkety i galerie handlowe. Zburzyć kina, teatry i muzea - niech rodzice zamiast z dzieckiem na plac zabaw wybiorą wyższą kulturę spędzania czasu - shopping w Galerii...
Odpowiedz
37
@ czesio
dnia 13.08.2013, 16:18 · Zgłoś
hehe Anonimowy... twa ironiczna aluzja nie została zrozumiana przez intelekt forumowy:)
Odpowiedz
7
@ as
dnia 13.08.2013, 17:31 · Zgłoś
Tak to jest jak z Państwa policyjnego (PIS) przechodzimy w Państwo urzędnicze (PO).
Odpowiedz
-7
@ Anonimowy
dnia 13.08.2013, 17:39 · Zgłoś
W związku z tym widać jak wysoki jest intelekt forumowy ;) Bo kilka wpisów wyżej chodziło mi o to, że czasami trzeba trochę pocierpieć, żeby dla przyszłych pokoleń zostawić chociaż odrobinę "normalności", ale albo wszyscy są za kompletnym olaniem jakiegokolwiek dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, albo nie zrozumieli mojej aluzji...
Odpowiedz
10
@ Mieszkaniec Krempnej
dnia 13.08.2013, 18:17 · Zgłoś
Hej Anonimowy Takie bzdury ja Ty napisales to jeszcze nie slyszalem,Swiat jak i przyroda radzily radza i beada sobie radzic i Nie Potrzeba im zadnej nadgorliwej pseudo POMOCY Magurski Park Narodowy to NAJWIEKSZY BLAD jaki zrealizowano,szkoda jest tylko pieniedzy NAS podatnikow na kolejne wymysly.
Odpowiedz
-1
@ Anonimowy
dnia 14.08.2013, 08:54 · Zgłoś
Takiej bzdury Mieszkańcu Krempnej nie słyszałem dawno. Radziły sobie to fakt, ale do czasu kiedy człowiek nie zaczął prowadzić gospodarki wyniszczającej ekosystemy. Czy wg Ciebie normalne są chowy przemysłowe zwierząt powiązane z faszerowaniem zwierząt antybiotykami i wprowadzaniem w atmosferę gigantycznych stężeń azotu? Czy normalne jest wycinanie lasów? Faszerowanie chemią wszystkich produktów spożywczych? Bo wg mnie już teraz średnia wieku spada, wzrasta liczba zachorowań na raka, alergii, adhd, otyłości wśród dzieci i innych chorób tzw cywilizacyjnych, których jeszcze 30 lat temu nie było. Jedź zobacz jak wyglądają Mazury teraz a jak wyglądały 30 lat temu. Jeśli w ćwierć wieku udało nam się tak zmasakrować przyrodę to co będzie za 100 lat??? Myślę, że przyroda sama się nie obroni. A jeśli nie chcesz mieszkać w pięknej otulinie Magurskiego Parku to przeprowadź się np do Stalowej Woli - tam będziesz sobie mógł wszystko wszędzie wybudować, ale czy będziesz z tego zadowolony? Nie sądzę...
Odpowiedz
13
@ Janusz
dnia 14.08.2013, 21:32 · Zgłoś
Anonimowy, taż sam sobie zaprzeczasz. "Czy wg Ciebie normalne są chowy przemysłowe zwierząt powiązane z faszerowaniem zwierząt antybiotykami i wprowadzaniem w atmosferę gigantycznych stężeń azotu?"- Co to ma wspólnego z Parkiem i Krępną. Ma o tyle, że popieranie małych gospodarstw skutecznie eliminuje chów przemysłowy. Jeśli Park wyprze rolnictwo to chów przemysłowy masz jak w banku. Zamiast dziesięciu kur u dziesięciu gospodarzy będziesz miał sto kur w klatkach u biznesmena (nierzadko holenderskiego). A azot? w powietrzu jest go 70%. Jest niezbędny do wzrostu roślin. Wiesz po co się sadzi rośliny motylkowe?? "Czy normalne jest wycinanie lasów?" - W Polsce ostatnimi czasy przybyło powierzchni lasów o kilkanaście procent. "Faszerowanie chemią wszystkich produktów spożywczych?" - Już widzę te tabuny rolników z Krempnej studiujących Tablicę Mendelejewa i wylewających hektolitry związków chemicznych. Rolnictwo przydomowe jest chyba najbardziej zdrowe. Rolnik nie będzie inwestował w specjalistyczne związki chemiczne bo go nie stać podlewać nimi dwie marchewki. Jeśli chodzi o wzrost chorób to w zupełności się z Tobą zgadzam. Ale jeśli sądzisz, że powiększanie powierzchni lasu kosztem zdrowej, przydomowej żywności jest na to lekarstwem to już wiem co Ci zrobiło to " gigantyczne stężenie azotu". I na koniec pozwól, że odpowiem Ci jak Ty swemu przedmówcy. Jeśli chcesz mieszkać w "zielonej otulinie" zawsze możesz wybrać Lasy Amazonki albo Tajgę.
Odpowiedz
2
@ do anonimowy
dnia 14.08.2013, 23:07 · Zgłoś
ty anonimowy to też z tego szwajcarskiego projektu? Podobno nie małą kase na nim zbijacie. Przyjdzie inny projekt lepsza kasa będziesz pisał inaczej hehehe kasa misiu kasa?
Odpowiedz
3
@ do Janusz
dnia 14.08.2013, 23:15 · Zgłoś
w Tajdze albo w Amazonii nikt by mu nie płacił a miejscowi zamiast sie dostosować do jego nauk wbiliby [...] w najlżeszym przypadku. To są niepiśmienne [...] nic więcej. Jedź do Stanów tam parki narodowe są otwarte dla ludzi a te [...] przeganiają żeby im nie przeszkadzać. Coś uprawiają po lasach czy coś? Warto wybrać się na wycieczke leśną drogą i zobaczyć czy prowadzą z nich w [...] lasu jak4eś wydeptane ścieżki
Odpowiedz
-6
@ Anonimowy
dnia 18.08.2013, 08:13 · Zgłoś
Do Janusza - chów przemysłowy to ma wspólnego, że w tej chwili ludzie mają głęboko w poważaniu jakąkolwiek ekologię. Powoli i niezauważalnie granica "poprawy jakości życia" kosztem ekologii się przesuwa się w stronę dewastacji środowiska. Do tego quady i stoki narciarskie w parkach - czy nie na zbyt dużo sobie pozwalamy? Kilkanaście procent więcej lasów? - jeśli nawet to w przypadku tego jak mało tych lasów obecnie jest to te procenty to kropla w morzu, a Lasy Amazonii? tam też niestety trwa dewastacja - i w dużej mierze przez to anomalia pogodowe a Stanach. Jeśli my nie obronimy przyrody to ona sama się nie obroni... :(
Odpowiedz
1
@ Janusz
dnia 18.08.2013, 22:32 · Zgłoś
"chów przemysłowy to ma wspólnego, że w tej chwili ludzie mają głęboko w poważaniu jakąkolwiek ekologię. Powoli i niezauważalnie granica "poprawy jakości życia" kosztem ekologii się przesuwa się w stronę dewastacji środowiska."- Ale jak to się ma do Krępnej?? Przecież zabierając rolnikom ziemię automatycznie skazujemy się na hodowlę zwierząt na mniejszych przestrzeniach. Mało tego, chów na mniejszych przestrzeniach wymusza stosowanie wszelkiego rodzaju [...] ( zarówno dla zwierząt jak i roślin ) aby zwiększyć wydajność co chyba jest jasne. Jak masz mniej jedzenia na talerzu to chcesz aby było bardziej sycące. Poza tym nie globalizuj sprawy. Chodzi o mieszkańców Krępnej i okolic. A nie wierzę aby ich działalność była tak bardzo dewastująca środowisko naturalne. Więc czemu mają być poszkodowani?? Płacą podatki za użytkowanie które w rzeczywistości jest fikcją. W Niemczech co wioska jest jakiś zakład pracy. CO WIOSKA!!! Pozwala to ludziom na godne życie ale też daje pieniądze na ochronę środowiska. " Do tego quady i stoki narciarskie w parkach " - A to co ma wspólnego z Krępną?? Nikt tu nie poruszał tego tematu więc wydaje mi się, że chcesz tyko rozmydlić i zrobić większe zamieszanie. Ale na quady jest proste rozwiązanie. Tak proste jak metr sznurka w kieszeni. Wystarczy pobudować kilka tras tak jak teraz to robią Czesi i Słowacy. Problem z głowy. A wiesz, że mamy mistrza Europy w quadach. Tak tak, jest Polakiem. "Kilkanaście procent więcej lasów? - jeśli nawet to w przypadku tego jak mało tych lasów obecnie jest to te procenty to kropla w morzu" - Tu trochę przesadziłem. Po wojnie lasów w Polsce było 20% pow. Obecnie jest około 30%. Nie załatwimy problemu całego świata. Ale biorąc pod uwagę jak bardzo jesteśmy uprzemysłowionym państwem to ta ilość w zupełności wystarczy. W Niemczech 31% pow. to lasy. Więc nie odbiegamy od czołówki. No, może Niemcy bardziej trują. Lasy Amazonki są dewastowane w przerażający sposób i to niestety prawda. Dla tego proponuję abyś tam zaczął agitację. Masz moje pełne poparcie. Ja nie jestem przeciw ochronie dóbr naturalnych. Ale przeraża mnie wpadanie z jednej skrajności w drugą. W latach 60-tych, 70-tych ładowano w pola chemię bez opamiętania. Obecnie ludziom odbiera się wolność bo w okolicy pojawił się park. Rolnik któremu wilki [...] stado krów nie może nic zrobić. Jak postraszy watahę obrzynem to zaraz się znajdzie jakiś psycholog który stwierdzi, że wilki mogą dostać tiki nerwowe i ze 2mln zł na leczenie tychże wyciągnie. Nie obawiam się, że natura nie obroni się przed człowiekiem. Katastrofy jakie miały miejsce na przestrzeni wieków dokładnie temu przeczą. Natomiast boję się, że człowiek nie obroni się przed przyrodnikami. Ludźmi, którzy twierdzą, że znają wszystkie mechanizmy obronne środowiska, a nie są w stanie przewidzieć pogody na trzy dni do przodu. Żyjmy zgodnie z naturą ale nie popadajmy w skrajności.
Odpowiedz
5
@ Janusz
dnia 18.08.2013, 23:15 · Zgłoś
Ps. Podajesz tutaj quady jako zło w lesie i zgadzam się z Tobą Anonimowy. Ale przeczytaj artykuł. Jak myślisz, ci pracownicy Parku to czym jeżdżą ludziom po posesjach?? Może Meleksami?? To nie ludzie wchodzą na teren Parku. to Park zaczyna zagrażać ludziom. "...boję się, że człowiek nie obroni się przed przyrodnikami...".
Odpowiedz
0
@ Db
dnia 15.02.2016, 18:45 · Zgłoś
Zastanawiające jest to, że Ci, którym najmniej zależy na prawach zwierząt najgłośniej epatują frazesami o zbyt małej swobodzie praw dla ... siebie samych.
Czy to się przypadkiem nie nazywa egoizm?
Odpowiedz
89
@ xxx
dnia 13.08.2013, 14:24 · Zgłoś
Powinno być jak w Ameryce. Jeżeli ktoś lub coś wchodzi na twoją własność (działkę) to masz prawo strzelać.
Odpowiedz
3
@ xxx
dnia 14.08.2013, 09:17 · Zgłoś
Mam pomysł, żeby nasycić głodnych, zmniejszyć ilość bezrobotnych, i zmniejszyć nadmiar urzędników. Głodni mieszkańcy Krempnej niech zjedzą bezrobotnych i tych urzędników z parku.
Odpowiedz
0
@ Erni
dnia 14.08.2013, 11:42 · Zgłoś
Zobacz co zrobili z twoim otoczeniem
Z twoim domem życiem i ziemią
Nie wyrośnie już tutaj żadne drzewo
Przyjrzyj się dobrze nie widzisz tego
Urbanizacja terenu wielkie elektrownie
Zabiją wszystko nie zostawią wspomnień
A było tu [...]a kiedyś tak pięknie
Dopóki ktoś nie powiedział - [...] a ja chcę więcej
Wycięli wszystkie drzewa [...] zwierzęta
Potrzebny nowy sklep gdzieś tak na święta

Najlepiej wyciąć lasy i wybić w pień zwierzęta- bo żyjemy tu i teraz... a co tam przyszłe pokolenie - niech się samo troszczy o swoją du*ę.
Widać, że ewolucja umysłowa w Krempnej daleko za nami.
Odpowiedz
4
@ Anonimowy
dnia 14.08.2013, 16:35 · Zgłoś
Erni - zgadzam się z Tobą w 100%
Odpowiedz
12
@ do Emi
dnia 14.08.2013, 23:03 · Zgłoś
widze że pseudoekolodzy z MPN zasiedli do komputerów. Jak można pisać takie bzdury. Ludzie skarżą sie na zwiększenie populacji dzikiej zwierzyny a to [...] swoje. Swoje wie bo ma z tego nie małą kase? Stawiacie na selekcje naturalną a tworzycie sztuczne ścieźki dla zwierząt. Paliliście paśniki za byłego dyrektora żeby myśliwi w zimie nie dokarmiali zwierząt a te [...] dokarmiają , na przekór wam. Macie w[...] wszystko a wyznajecie to co jest w danym momencie dla waś korzystne. To prawda że za jeden przejazd np na Żydowskie kasujecie z projektu 200zł? To rozumie waszą nadgorliwość choć aż tak ześwinić bym sie nie mógł
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.