MKN Jasło zorg. XVIII Memoriał im. St. Barabasza w narciarstwie alpejskim
1
Stanisław Barabasz jest uznawany za prekursora narciarstwa w Polsce, już w 1888 roku używał nart w Cieklinie, potem w Krakowie i Tatrach.
Memoriał im. Stanisława Barabasza jest jedyną w Polsce imprezą sportową związana z tak ważną dla rozwoju narciarstwa postacią.


W 25-letniej historii Międzyszkolnego Klubu Narciarskiego Jasło, udało się przeprowadzić memoriał już po raz osiemnasty.
Tadeusz Wójcik, inicjator powstania klubu wspomina, że tylko kilka razy nie można było przeprowadzić zawodów, a za każdym razem przyczyną była zbyt mała ilość śniegu.
W ostatnich latach znacznie zmieniły się techniki stosowane przy utrzymaniu stoków narciarskich, a klub zaczął przeprowadzać zawody głównie w ośrodkach, gdzie przygotowuje się solidny podkład ze sztucznego śniegu. Sprawdzaniem i kwalifikacją stoków zajmuje się Mariusz Sepioł, instruktor narciarski od 10 lat szkolący jasielskich narciarzy w MKN Jasło.
W Tym roku zawody odbyły się 28 lutego w Smerekowcu koło Gorlic, małym ośrodku narciarskim, w którym technika utrzymania śniegu wywodzi się z Podhala i jak dotąd znakomicie sprawdza się w warunkach klimatycznych Beskidu Niskiego.
W zawodach rywalizowały dzieci i młodzież z klubów sportowych i szkół od Bieszczadów po Krynicę, jednak najwięcej zawodników przyjechało z Jasła i Gorlic, oni też wraz z zawodnikami z Ustrzyk Dolnych podzielili miejsca na podium. Ponad stu zawodników w dwóch przejazdach pokonało trasę slalomu giganta i po sprawnym przeliczeniu wszystkich danych, biuro zawodów ogłosiło wyniki już około godziny 13; szybko jak na tak dużą imprezę sportową.
Podkreślam sprawność przeprowadzenia tej imprezy, gdyż świadczy to o dobrym przygotowaniu logistycznym i pełnym zaangażowaniu wielu ludzi, miedzy innymi sędziów narciarskich. Są nimi przeszkoleni rodzice członków klubu, posiadający odpowiednie uprawnienia Polskiego Związku Narciarskiego, pracujący przy obsłudze zawodów, podobnie jak zarząd klubu MKN Jasło, spontanicznie i społecznie.
Wręczenia medali i pucharów ufundowanych przez Zarząd Powiatu Jasielskiego dokonał członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś. Przyjechał on na zawody, jak na prawdziwego narciarza przystało z nartami. Nie startował w konkurencji tylko dlatego, że regulamin zawodów przewidywał udział najwyżej osiemnastolatków. Adam Pawluś wyraził uznanie dla organizatorów zawodów i docenił duże walory promocji naszego Powiatu.
Klub MKN Jasło zaprasza za rok na kolejne zawody w narciarstwie alpejskim.
Mariusz Sepioł
Memoriał im. Stanisława Barabasza jest jedyną w Polsce imprezą sportową związana z tak ważną dla rozwoju narciarstwa postacią.


W 25-letniej historii Międzyszkolnego Klubu Narciarskiego Jasło, udało się przeprowadzić memoriał już po raz osiemnasty.
Tadeusz Wójcik, inicjator powstania klubu wspomina, że tylko kilka razy nie można było przeprowadzić zawodów, a za każdym razem przyczyną była zbyt mała ilość śniegu.
W ostatnich latach znacznie zmieniły się techniki stosowane przy utrzymaniu stoków narciarskich, a klub zaczął przeprowadzać zawody głównie w ośrodkach, gdzie przygotowuje się solidny podkład ze sztucznego śniegu. Sprawdzaniem i kwalifikacją stoków zajmuje się Mariusz Sepioł, instruktor narciarski od 10 lat szkolący jasielskich narciarzy w MKN Jasło.
W Tym roku zawody odbyły się 28 lutego w Smerekowcu koło Gorlic, małym ośrodku narciarskim, w którym technika utrzymania śniegu wywodzi się z Podhala i jak dotąd znakomicie sprawdza się w warunkach klimatycznych Beskidu Niskiego.
W zawodach rywalizowały dzieci i młodzież z klubów sportowych i szkół od Bieszczadów po Krynicę, jednak najwięcej zawodników przyjechało z Jasła i Gorlic, oni też wraz z zawodnikami z Ustrzyk Dolnych podzielili miejsca na podium. Ponad stu zawodników w dwóch przejazdach pokonało trasę slalomu giganta i po sprawnym przeliczeniu wszystkich danych, biuro zawodów ogłosiło wyniki już około godziny 13; szybko jak na tak dużą imprezę sportową.
Podkreślam sprawność przeprowadzenia tej imprezy, gdyż świadczy to o dobrym przygotowaniu logistycznym i pełnym zaangażowaniu wielu ludzi, miedzy innymi sędziów narciarskich. Są nimi przeszkoleni rodzice członków klubu, posiadający odpowiednie uprawnienia Polskiego Związku Narciarskiego, pracujący przy obsłudze zawodów, podobnie jak zarząd klubu MKN Jasło, spontanicznie i społecznie.
Wręczenia medali i pucharów ufundowanych przez Zarząd Powiatu Jasielskiego dokonał członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś. Przyjechał on na zawody, jak na prawdziwego narciarza przystało z nartami. Nie startował w konkurencji tylko dlatego, że regulamin zawodów przewidywał udział najwyżej osiemnastolatków. Adam Pawluś wyraził uznanie dla organizatorów zawodów i docenił duże walory promocji naszego Powiatu.
Klub MKN Jasło zaprasza za rok na kolejne zawody w narciarstwie alpejskim.
Mariusz Sepioł
