Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Modelarstwo redukcyjne wciąż przyciąga młodych ludzi

9

Sentencja głosząca, że pośpiech wskazany jest tylko przy łapaniu pcheł, traktowana jest przez modelarzy niczym credo. Tę, jak również inne kluczowe dla hobbystów zajmujących się sklejaniem modeli różnorodnych pojazdów zasady, mają okazję poznać młodzi uczestnicy warsztatów organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle przy współudziale z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Modelarzy Redukcyjnych „Galicja”. Swój kunszt modelarski doskonalą pod okiem Pawła Janasa.

Zdjęcia z warsztatów obejrzycie w FOTOGALERII

Niegdyś plastikowe modele samolotów i pojazdów militarnych cieszyły się wśród dzieci i młodzieży olbrzymią popularnością. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii młodzi ludzie coraz częściej zaczęli sięgać po inne rozrywki, do których dostęp możliwy jest za pomocą kliknięcia myszką lub subtelnego uderzenia palcem w ekran smartfona. Okazuje się jednak, że zainteresowanie modelarstwem redukcyjnym nie umarło, a wśród młodych ludzi wciąż znajdują się osoby, które chętnie czerpią z tej aktywności wiele satysfakcji. Doskonałym przykładem dla potwierdzenie tak postawionej tezy są uczestnicy warsztatów modelarskich, które począwszy od tegorocznych ferii zimowych organizowane są w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

- Warsztaty są wspólnym pomysłem biblioteki i naszego stowarzyszenia. Zaczęliśmy od zorganizowania wystawy modelarskiej. Doszliśmy do wniosku, że ciekawą alternatywą dla dzieci na spędzanie wolnego czasu będzie zorganizowanie warsztatów modelarstwa. Na zajęcia zapisało się osiem osób – wyjaśnia Paweł Janas, członek Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych „Galicja”.

Dla dzieci, które uczestniczą w warsztatach, zajęcia to nie tylko świetna okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu w gronie rówieśników, lecz także doskonała zabawa. Spora w tym zasługa prowadzącego, który z łatwością nawiązał z podopiecznymi przyjacielską relację. Zabawa w takiej atmosferze to dla nich czysta przyjemność. Widać to gołym okiem, kiedy bez skrępowania wymieniają z prowadzącym swoje spostrzeżenia lub proszą o pomoc, kiedy zadanie staje się na danym etapie zbyt wymagające.

Młodzi modelarze biorą na warsztat modele plastikowe w skali 1:72. Nie ograniczają się jedynie do sklejenia poszczególnych elementów w całość i naniesienia farby na gotowy model. Ich zadaniem jest również poznanie specyfikacji technicznej modelu pojazdu i jego historii. – Zabawa ma na celu również poznanie historii samolotu, czy też pojazdu. Dzieci dowiadują się, w jakim okresie były wykorzystywane, które ze stron danego konfliktu miały na wyposażeniu ten konkretnym pojazd. Poznają też technikę ich budowy – tłumaczy Paweł Janas.

Zajęcia w ramach warsztatów modelarskich trwają półtorej godziny. W tym czasie dzieci uczą się cierpliwości i dokładności w wykonywaniu zadania wymagającego również precyzji.       

MD

Napisany dnia: 10.02.2023, 10:08

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ PJ
dnia 12.02.2023, 20:02 · Zgłoś
Wtedy mnie jeszcze na świecie nie było
Odpowiedz
10
@ Modelarz
dnia 10.02.2023, 13:43 · Zgłoś
A kto pamięta modelarnie na rogu Kadyiego i Floriańskiej ? Piękne stare czasy :) i oczywiście była sekcja modelarska w MDKu
Odpowiedz
7
@ Tkt48
dnia 10.02.2023, 13:46 · Zgłoś
Ja pamiętam , Pamiętam też model tylnokołowca stojący u zegarmistrza na wystawie.
Odpowiedz
17
@ Tkt48
dnia 10.02.2023, 11:09 · Zgłoś
Autor zapomniał w artykule wspomnieć o modelarstwie kartonowym, a to ono cieszyło się większą popularnością w latach 70-80tych.

Ja młodym następcom życzę dużo satysfakcji i sukcesów na konkursach modelarskich.
Odpowiedz
18
@ dragoness
dnia 10.02.2023, 10:26 · Zgłoś
Świetny pomysł. Uczy dokładności i cierpliwości. Potem procentuje zdobyta wiedza i satysfakcja z wykonanej pracy, a docelowo można reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy lub świata.
Odpowiedz
-5
@ Człowiek też…
dnia 11.02.2023, 12:00 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ bolo
dnia 11.02.2023, 12:21 · Zgłoś
Nie pieprz, czlowieku, bzdur. Mieliśmy tu w Jaśle mistrza świata w modelarstwie. Niestety, odszedł za wcześnie.
Odpowiedz
-4
@ Człowiek też…
dnia 11.02.2023, 15:43 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ Człowiek też…
dnia 11.02.2023, 17:16 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657