Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Moja – twoja” Myscowa. Wystawa fotografii analogowej

7

Klimatyczna, tradycyjna polska wieś – Myscowa na Podkarpaciu i jej codzienna rzeczywistość (lata 1993 – 2021) zostały przedstawione na analogowej fotografii wykonanej przez Mikołaja Ciszewskiego i Pawła Sobczyka, związanych od blisko 30 lat z tą miejscowością. Na wystawie znajdują się również fotografie Sylwii Falińskiej i Wawrzyńca Ciszewskiego. Ekspozycję czarno-białej fotografii pt. “moja – twoja” Myscowa można oglądać w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury do 9 września br.

To są sytuacje widziane jakby na granicy zapamiętania. Przy „przechodzeniu gdzieś” czy “załatwianiu czegoś”, jakiejś rozmowie. Na chwilę zachowują się w pamięci podręcznej. Potem nie przywoływane, zastąpione innymi – znikają. I coś się nie daje uchwycić, czegoś szukam – mówi Paweł Sobczyk, operator filmowy, reżyser, fotograf, autor filmów dokumentalnych.

Artysta przyjeżdża do Myscowej od 1993 roku i fotografuje zaprzyjaźnione rodziny. – Zawsze szukam twarzy, portretu, sytuacji, która coś kondensuje, o czymś opowiada. Staram się mieć ze sobą moją Mamiye c 330 i zatrzymuję, się aby fotografować tych, którzy przyjęli nas -wtedy dwudziestokilkuletnich chłopaków – z serdecznością i otwartością. Dzięki temu fotografowaniu patrzę jak się zmieniają – dodaje Sobczyk.

Z kolei dla Mikołaja Ciszewskiego te zdjęcia są niezwykłym wspomnieniem. – Chcę dotknąć doświadczenia związanego z niezwykle barwnym i cennym okresem mojego życia, gdy wraz z grupą przyjaciół i niespodziewaną oraz nieocenioną pomocą mieszkańców Myscowej udało się nam uratować ostatnią chyżę łemkowską z XIX w po tej stronie Wisłoki.

Nie bez znaczenia są też dla niego walory przyrodnicze i ekologiczne. – Obserwując zmiany, jakie od lat dziewięćdziesiątych zachodzą w naszym kraju, widzimy jak cennym i pięknym miejscem nadal pozostaje Myscowa. Jest to przepiękna dolina meandrującej Wisłoki wraz z okolicznymi wzgórzami, gdzie działalność rolnicza człowieka zamiast niszczyć krajobraz, jak to ma miejsce w większości obszarów rolniczych, tutaj w pełni harmonizuje z naturą. Jeśli można gdzieś w Polsce pokazać przykład prawdziwego zrównoważonego rozwoju, opartego o dobrze rozumianą ekologię, to takim miejscem jest na pewno Myscowa - dodaje Ciszewski.

 ***

Mikołaj Ciszewski: ur. 1973 r., ukończył LX LO im. W. Górskiego w Warszawie, w 1999 r. zdobył magisterium z Teorii Poznania ATK w Warszawie. W latach 1999 – 2004 pracował i uczył się w Westchester Art Workshop, White Plains, New York, gdzie zaczął rzeźbić pod kierunkiem Lesliego Dor’ a. W 2018 r. obronił dyplom “Nawrót” na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowni prof. A. Myjaka. Zajmuje się czarno białą fotografią od wczesnej młodości

Paweł Sobczyk – operator filmowy, reżyser, fotograf od 4 klasy podstawówki. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w 2019 roku jego film „Tajemnic nie kryją słowiki” był nominowany do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage.

Autor filmów dokumentalnych : „Tajemnica Tajemnic”, „Tak trzeba żyć”, „Partytury Peryta”, „Tajemnic nie kryją słowiki” i autor zdjęć do licznych filmów dokumentalnych i fabularnych.

(JDK)

Napisany dnia: 25.08.2021, 14:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Turystka
dnia 25.08.2021, 16:15
Ocena
komentarza:
0
Faktycznie Myscowa jest piękna. Gratuluję wystawy!
@ Wszyscy won
dnia 25.08.2021, 23:23
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Bronek
dnia 26.08.2021, 10:34
Ocena
komentarza:
0
A kiedy zapora chroniąca przed zalaniem powodziowym miasta Jasła?
@ Crufru
dnia 26.08.2021, 13:10
Ocena
komentarza:
4
Akurat zapora pomoże, niedoczekanie. Nie trza się było budować na terenach zalewowych. Zapora to koniec Myscowej. Oby nigdy nie powstała.
@ ixi
dnia 28.08.2021, 08:08
Ocena
komentarza:
-1
Akurat zapora pomoże trolu. Zamiast powtarzać bzdury i propagandę zajrzyj do książki i w opracowania, nie tylko z Polski. Ponadto nikt cię nie będzie zmuszał by przyjechać do Kątów Myscowej więc i tak nie będziesz mile widziany. Zawsze możesz pojechać do Warsiawki nad Czajkę.
@ antypatol
dnia 29.08.2021, 20:30
Ocena
komentarza:
-1
zdecydowanie ważniejsze są krowie biznesy więc zapora nie powstanie nigdy
@ ixi
dnia 28.08.2021, 08:05
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105