Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Na Bednarce (wodospady Beskidu Niskiego)

0
wieś Bednarka.

Zwraca naszą uwagę pięknie odnowiona dawna cerkiew i jej otoczenie – dzisiaj jest to kościół. 

Za świątynią (tablica Magurskiego Parku Narodowego), od głównej szosy odchodzi na południe droga gruntowa, prowadząc  wzdłuż koryta Bednarki. Pnie się do góry jej zachodnim brzegiem i dochodzi do czarnego szlaku z Folusza na górę Barwinek (670m).

Przechodzimy w pobliżu cmentarza – leżą tu greko-katolicy, łacinnicy, baptyści i żołnierze polegli w I wojnie światowej. Warto zajrzeć – zwłaszcza jego starsza część, choć zniszczona, godna jest uwagi.

Naszą drogę przecina inna – z prawej strony tablica: Teren prywatny. My prosto, i w odległości około 1500m od szosy drogę grodzi szlaban, a przed nim mały parkingowy plac. Za szlabanem znajduje się składowisko drewna, a u jego południowego krańca budka pracowników leśnych. Potok znajduje się cały czas po naszej lewej (wschodniej) stronie. Stąd  kierujemy się w głęboki jar Bednarki – w nim prezentowana na zdjęciach kaskada.

http://images21.fotosik.pl/123/bce03a01d3690e6emed.jpg

Na tym zdjęciu widoczny poziom wody jest skutkiem nocnej burzy, która była dobę wcześniej. Oczywiście  kaskada ta wygląda efektowniej po obfitych opadach deszczu – suchą porą woda przesącza się zaledwie przez tę skalną gardziel. 
 
http://images20.fotosik.pl/173/b990469b575c5c67med.jpg

 
Kaskada na Bednarce jest wspaniałym i łatwym celem niedzielnej przejażdżki rowerem. Jest to zaledwie 20 km od Jasła, a cała trasa zabierze nam zaledwie kilka godzin.
 
http://images20.fotosik.pl/173/be2e9fbb68035d84med.jpg


Przebieg trasy z Jasła można sobie dowolnie wybrać. Podkreślenia wart jest jej końcowy wariant przez północny skłon Cieklinki, przez Wałaskie – widoki przepiękne, obejrzymy dawną cerkiew, na dodatek znad gorlickiej szosy wyrazisty jest źródliskowy kocioł potoku, Bednarki.
                          
                                                                       
Opracowała: Irena Podlasek
Napisany dnia: 28.03.2007, 09:19
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W wypadku w Łężynach ucierpiał motorowerzysta. Interweniował śmigłowiec LPR

   

  Dzisiaj po godzinie 12. w miejscowości Łężyny doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty. Mężczyzna doznał obrażeń głowy. Do poszkodowanego zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Kryta pływalnia w Jaśle, siłownie i kluby fitness znów otwarte

   

  Po upływie niemal trzech miesięcy działalność wznowi kryta pływalnia w Jaśle. To dobra wiadomość nie tylko dla miłośników pływania, lecz również samego MOSiR-u, dla którego zniesienie ograniczeń związanych z epidemią ma kluczowe znaczenie dla finansów jednostki. 

 • Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim kładą asfalt

  Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim praca wre. Firma, która weszła na teren budowy w drugiej połowie maja położyła pierwszą warstwę asfaltu. Wkrótce mieszkańcy części wsi będą wolni od kurzu, błota i dziur.

 • Czy mł. bryg. Piotr Śmietana zostanie komendantem KP PSP w Jaśle?

  Końcem lutego br. na emeryturę przeszedł st. bryg. Marek Górniak, dotychczasowy komendant Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle. Jego obowiązki przejął mł. bryg. Piotr Śmietana, który najprawdopodobniej przez kolejne lata będzie kierował jasielską jednostką.

 • Podczas porodu straciła dziecko. Teraz walczy o powrót do zdrowia

   

  Aneta Michalak z Kołaczyc, aby wrócić do zdrowia potrzebuje pomocy. Kobieta spodziewała się drugiego dziecka. Jednak podczas porodu straciła je, a sama zapadła na długi czas w śpiączkę. 

 • Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne wideo?

   

  Według badań magazynu „Forbes” każdy Polak, średnio przez 2 godziny w ciągu dnia przegląda Internet. Coraz mniej czytamy, wolimy oglądać. Do tego, dzięki smarftonom, film możemy oglądać praktycznie w każdym miejscu. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny film?

 • Chodzą od mieszkania do mieszkania i łapią za klamki

  Wczoraj po południu do bloków przy ul. Baczyńskiego w Jaśle wchodziły dwie młode, nieznane osoby, które po cichutku łapały za klamki mieszkań. Zaniepokojony mieszkaniec wezwał policję. Patrol wylegitymował parę, a na koniec ukarał mężczyznę mandat karny.

 • Od czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów

   

  Za dwa tygodnie w życie wejdzie nowy rozkład jazdy pociągów. Jest on zbliżony do tego, który obowiązuje od marca bieżącego roku. W okresie wakacyjnym pociągiem pojedziemy dodatkowo do słowackich Medzilaborzec.  

 • Krośnieńska „NAFTÓWKA” to właściwy wybór!

   

  Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie kształci pod Patronatem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Krośnieńska „NAFTÓWKA” to szkoła  z tradycjami, nowoczesna  i otwarta na zmiany związane z wymagającym rynkiem pracy.

 • Przed Sądem Rejonowym w Jaśle odbył się protest

   

  To miał być biało-czerwony spacer przeciwko dyktaturze i destrukcyjnej polityce rządu. Protest, który odbył się dzisiaj w Jaśle rozpoczął się i zakończył jednak przed budynkiem Sądu Rejonowego w Jaśle. Cztery osoby zdecydowały się zamanifestować swój sprzeciw wobec poczynań władz państwowych, w szczególności dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

 • Ratownicy medyczni otrzymają nowe lokum. Przy szpitalu stanęły kontenery socjalne

   

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle zakupił kontenery socjalne z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego. Tym samym placówka zamierza zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wśród pracowników medycznych. Koszt zakupu trzech kontenerów wyniósł 209 961 zł.

 • Bezpłatne badanie wzroku - ruszyły zapisy!

   

  Zapraszamy na BEZPŁATNE BADANIE WZROKU w dniach 04.06 i 18.06. Zapisy pod nr 600 437 105 lub bezpośrednio w salonie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105