Strona główna

Na Bednarce (wodospady Beskidu Niskiego)

0
Napisany dnia: 28.03.2007, 09:19 , Tagi: Brak
wieś Bednarka.

Zwraca naszą uwagę pięknie odnowiona dawna cerkiew i jej otoczenie – dzisiaj jest to kościół. 

Za świątynią (tablica Magurskiego Parku Narodowego), od głównej szosy odchodzi na południe droga gruntowa, prowadząc  wzdłuż koryta Bednarki. Pnie się do góry jej zachodnim brzegiem i dochodzi do czarnego szlaku z Folusza na górę Barwinek (670m).

Przechodzimy w pobliżu cmentarza – leżą tu greko-katolicy, łacinnicy, baptyści i żołnierze polegli w I wojnie światowej. Warto zajrzeć – zwłaszcza jego starsza część, choć zniszczona, godna jest uwagi.

Naszą drogę przecina inna – z prawej strony tablica: Teren prywatny. My prosto, i w odległości około 1500m od szosy drogę grodzi szlaban, a przed nim mały parkingowy plac. Za szlabanem znajduje się składowisko drewna, a u jego południowego krańca budka pracowników leśnych. Potok znajduje się cały czas po naszej lewej (wschodniej) stronie. Stąd  kierujemy się w głęboki jar Bednarki – w nim prezentowana na zdjęciach kaskada.

http://images21.fotosik.pl/123/bce03a01d3690e6emed.jpg

Na tym zdjęciu widoczny poziom wody jest skutkiem nocnej burzy, która była dobę wcześniej. Oczywiście  kaskada ta wygląda efektowniej po obfitych opadach deszczu – suchą porą woda przesącza się zaledwie przez tę skalną gardziel. 
 
http://images20.fotosik.pl/173/b990469b575c5c67med.jpg

 
Kaskada na Bednarce jest wspaniałym i łatwym celem niedzielnej przejażdżki rowerem. Jest to zaledwie 20 km od Jasła, a cała trasa zabierze nam zaledwie kilka godzin.
 
http://images20.fotosik.pl/173/be2e9fbb68035d84med.jpg


Przebieg trasy z Jasła można sobie dowolnie wybrać. Podkreślenia wart jest jej końcowy wariant przez północny skłon Cieklinki, przez Wałaskie – widoki przepiękne, obejrzymy dawną cerkiew, na dodatek znad gorlickiej szosy wyrazisty jest źródliskowy kocioł potoku, Bednarki.
                          
                                                                       
Opracowała: Irena Podlasek
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105