Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Nauka i edukacja łączą, a nie dzielą

14

We wtorek (6 lutego br.) w Generatorze Nauki GEN odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Mobilne Laboratorium TPU”, której organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ukrainie. Wystawa, na którą składa się 12 eksponatów naukowych ma nie tylko stanowić wsparcie dla edukacji młodych mieszkańców Jasła, lecz także służyć integracji dzieci polskich i ukraińskich. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca 2024 r.

Zdjęcia z otwarcia wystawy obejrzysz w FOTOGALERII

Wystawa adresowana jest do dzieci w wieku od 7 lat oraz osób dorosłych. Różnorodność eksponatów sprawia, że każdy, kto zdecyduje się odwiedzić GEN i zwiedzić ekspozycję, będzie mógł osobiście odkryć świat zjawisk fizycznych oraz zgłębić tajniki wielu innych dziedzin nauki, w tym matematyki, biologii, historii i inżynierii. Każdy eksponat posiada instrukcję w języku polskim i ukraińskim.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Miasta Jasła z burmistrzem Ryszardem Pabianem na czele, Weronika Marczuk – prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Paweł Rewicki - dyrektor ds. projektu z Centrum Kompetencji Segmentu Gospodarki Wodno-Ściekowej GRUNDFOS, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dyrektorzy jasielskich szkół i instytucji publicznych oraz dzieci ze świetlicy ukraińskiej w Jaśle wspieranej przez Fundację Slow Beskid.

- Jest mi niezmiernie miło, że znów możemy zaproponować coś nowego w GEN-ie, tym razem przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy. To miejsce, właśnie temu ma służyć. Ma nie tylko pokazywać różnego rodzaju zjawiska fizyczne, czy też chemiczne, lecz także rozwijać pasje, w tym dzieci ukraińskich, których około pięćdziesięciu uczy się w naszych przedszkolach i szkołach podstawowych. Wierzę, że chętnie zajrzą tutaj, aby wypróbować wszystkie z tych ciekawych stanowisk – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Zdaniem Weroniki Marczuk, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy nie ma wątpliwości, że wizyta „Mobilnego Laboratorium TPU” w Jaśle przyczyni się do zacieśnienia więzi pomiędzy dziećmi narodowości polskiej i ukraińskiej, które razem mieszkają i uczą się w naszym mieście. – Nasze towarzystwo istnieje już od dwudziestu lat. Ruszyliśmy w trasę z moim wymarzonym projektem. Od początku nasze stowarzyszenie miało zajmować się łączeniem narodów. Nikt jednak nie przewidział tego, że spotkają nas tak trudne czasy. W ostatnich latach musieliśmy przestawić się na pomoc ludziom, których dotknęła wojna. Wróciliśmy jednak na swoje tory, w czym pomogli nam nasi partnerzy. Dzieci to nasza przyszłość. Nie mamy prawa pozwolić dzieciom odczuć tego, co przynosi nieszczęście, z którym się borykamy. Najważniejsze jest to, żeby nasze dzieciaki rosły razem, żeby zapomniały o podziałach. Ta wystawa ma łączyć. Dzieci mają się czuć razem jak jedna wielka rodzina – mówiła. 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Generatora Nauki GEN w Jaśle. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca br. Wstęp jest bezpłatny.

Generator Nauki GEN

Napisany dnia: 07.02.2024, 09:21

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
10
@ Edukacja
dnia 07.02.2024, 14:51 · Zgłoś
Chcecie się edukować? Polecam:
Grzegorz Braun
Stanisław Michalkiewicz
Sebastian Pitoń
Prof. Wielomski
Prof. Targowski
Dr. Wielomska
Trader 21
Witold Gadowski
Wojciech Cejrowski
Stanisław Lem
Roman Dmowski
Hrabia Reniker
Marcin Rola
Tomasz Sommer

Jurij Bezmenow, wykłady z lat 80 tych.

Wszystko jest na YouTube.

To na początek.

Poznawajcie świat, uczcie się historii i poszerzajcie horyzonty.
Odpowiedz
33
@ MałaMi
dnia 07.02.2024, 10:29 · Zgłoś
Więcej dorosłych niż dzieci.
Odpowiedz
29
@ Gerwazy
dnia 07.02.2024, 11:42 · Zgłoś
Ja już się czuje jakby to była Ukraina , wszystko po ukraińsku gdzie nie wejdziesz do urzędu
Odpowiedz
9
@ Ciekawy
dnia 07.02.2024, 15:43 · Zgłoś
Jeżeli Ukraińcy nie płacą składki zdrowotnej i są leczeni to jest jakiś lepszy sort ? W przychodni na Baczyńskiego całą tablica ogłoszeniowa po ukraińsku to tak powinno być ???
Odpowiedz
27
@ Polska jest nasza!
dnia 07.02.2024, 09:57 · Zgłoś
Zróćcie uwagę, że władza PiS, a teraz PO + przystawki, stawiają na ukraińców. Wszystko dla Ukraińców: przywileje, mieszkania, 500+, emerytury po 1 dniu pracy, bez kolejki do lekarza, 0% pożyczki i dotacje na mieszkania, praca, a teraz NAUKA! Duda i Morawiecki płaszczyki się przed Ukraińcami. Teraz, to samo robi Tusk! Mamy im dawać wszystko, naszym kosztem. A Ukraińcy nawet słowa "przepraszam" za mordy UPA na tysiącach Polaków nie powiedzą. Ani mogiły, ani ekshumacji, ani pomnika! Nic! Ukraińcy pozwolili na ekshumacje i pochówek SSmanów, i pracę teraz trwają. Rozumiecie to!?
Odpowiedz
37
@ Murem za Braunem
dnia 07.02.2024, 09:29 · Zgłoś
Dla lewaków: edukacja, debata i poszerzanie horyzontów oraz duchowość i moralność oparta na Biblii to najgorszy wróg.

Obecna histeria związana z tymi ideologiamii cofną Europe do epoki kamienia łupanego. Nie będzie jedzenia, nie będzie edukacji, nie będzie pracy, nie będzie komunikacji, zakażą opalania węglem i groszkiem, zakażą samochodów, mięsa. Spalą nam kościoły i wpuszczą obcych kulturowo bandytów, terrorystów i islamistów. Zapłacze ie za sielską, bezpieczną, spokojną Polską, gdzie budzi was śpiew ptaków, dzwoń kościelny w niedzielę i świerszcze po zmroku.
Czas na rewolucję, już dziś, bo jutro będzie za późno.
Odpowiedz
30
@ MAMA
dnia 07.02.2024, 11:40 · Zgłoś
Nauka i edukacja łączą jak ma kto uczyć. W naszych jasielskich szkołach nauczyciele słabo uczą, bo mają po dwa etaty, a ci co skończyli studia są bez pracy.
Odpowiedz
-30
@ dragoness
dnia 07.02.2024, 12:18 · Zgłoś
Nie histeryzuj.
Odpowiedz
-13
@ Ciekawy
dnia 07.02.2024, 12:27 · Zgłoś
Może by ta pani z relikwiami coś pomogła to był by postęp dziejowy ?
Odpowiedz
17
@ Home Schooling
dnia 07.02.2024, 14:06 · Zgłoś
Polecam uczenie dzieci poza szkołą. Za okupacji zawsze mordowanie inteligencję w pierwszym rzędzie. Teraz polską rządzą niedouczony pachołki, ministry, osoby ministerskie i inne aktywiszcze - czyli chorzy psychicznie i byty z zaburzeniami.
Odpowiedz
12
@ ..........
dnia 07.02.2024, 14:33 · Zgłoś
No właśnie dragoness jest przykładem upadku edukacji w Polsce. Osoba opętana ideologiami, ślepo wierzącą propagandzie, emocjonalna, często histeryzująca, wulgarna, złośliwa. Taki przegrywa życiowy. Frustratka. Zero wiedzy, zero argumentów, zero logiki. Typowa socjopatka, która uważa się za lepszą od innych. Koledzy i koleżanki z pracy na pewno omijają ja z daleka. Pewnie siedzi sama w kącie na przerwach i hejtuje.
Odpowiedz
-6
@ dragoness
dnia 07.02.2024, 16:41 · Zgłoś
Skończyłeś? To umyj rękę.
Odpowiedz
7
@ ........
dnia 07.02.2024, 17:45 · Zgłoś
No właśnie o tym chamstwie pisałem. Chora kobieta. Macie dowód.
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 07.02.2024, 21:26 · Zgłoś
Zabolało, prawda?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657