Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Niebywały sukces Tomasza Krupy i Szymona Białego. Uczniowie jasielskich szkół muzycznych pokazali klasę na międzynarodowym konkursie w Jastrzębiu Zdroju

10

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle zdobyli najwyższe laury na XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju, do którego zgłosiła się rekordowa liczba 270 uczestników. 12-letni Tomasz Krupa grający na puzonie zajął I miejsce, z kolei 18-letni tubista Szymon Biały uplasował się na III miejscu. - Już niejeden konkurs przeżyłem i czuję, kiedy ma się coś wydarzyć. Przeczucia mnie nie zawiodły. Byłem spokojny, kiedy widziałem jak grali – mówi Tadeusz Wróbel, nauczyciel instrumentów dętych blaszanych.

XIII Międzynarodowy Konkurs „Instrumenty Dęte” odbył się 16-18 listopada br. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Jastrzębiu Zdroju. Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W składzie jury znaleźli się profesorowie prof. dr hab. Wacław Mulak (przewodniczący), prof. Adam Wolny oraz prof. Maciej Łakomy z Akademii Muzycznych w Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu.

12-letni Tomasz Krupa zdobył I miejsce

Uczniowie klas instrumentów dętych blaszanych z jasielskich szkół muzycznych, którzy wzięli udział w konkursie to prawdziwe „perełki”. Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Jaśle reprezentował 12-letni Tomasz Krupa, który naukę gry na puzonie pobiera od 4 lat. Jest również uczniem Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle. Jak sam wspomina, w międzynarodowym konkursie chciał sprawdzić swoje umiejętności. Nie sądził jednak, że przyjedzie do Jasła jako zwycięzca. Tomasz bowiem zdobył I miejsce w I grupie wiekowej. Jeden brakujący punkt stanął mu na przeszkodzie w zdobyciu nagrody Grand Prix. - Podczas konkursu panowała bardzo dobra atmosfera. Miałem okazję zmierzyć się z innymi puzonistami. Przed występem byłem nieco zestresowany, ale w momencie, kiedy wyszedłem na scenę i zacząłem grać wszystko minęło. Pojechałem na konkurs, bo chciałem się sprawdzić, ale nie spodziewałem się, że mogę zająć I miejsce. Jestem bardzo szczęśliwy – mówi Tomasz Krupa.

18-letni Szymon Biały zdobył III miejsce

W XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” wziął udział również 18-letni tubista Szymon Biały uczeń Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle, który występował w III najstarszej grupie wiekowej konkursu. - Wygrana smakuje bardzo dobrze. Nie spodziewałem się, że osiągnę jakiekolwiek miejsce, czy wyróżnienie, gdyż poziom był niezwykle wysoki. Samo przejście do drugiego etapu jest bardzo trudne. Ponad połowa uczestników została odrzucona. Pomimo stresu, który mi towarzyszył wyszedłem na scenę i zrobiłem swoje. Nie bałem się, bo wiedziałem, że jestem dobry w tym co robię. Bardzo dużo pracy w to włożyłem i nadal poprawiam swój warsztat i dźwięk – komentuje Szymon Biały, który wiąże swoją przyszłość ze studiami muzycznymi.

Od lewej: akompaniator Piotr Duda, tubista Szymon Biały, puzonista Tomasz Krupa, Tadeusz Wróbel, nauczyciel instrumentów dętych blaszanych

Partnerskie podejście

Nad warsztatem gry Tomasza i Szymona czuwa Tadeusz Wróbel, nauczyciel instrumentów dętych blaszanych, który od roku przygotowywał uczniów do udziału w tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej. Pan Tadeusz jest emerytowanym nauczycielem z 45-letnim doświadczeniem, założycielem Młodzieżowej Orkiestry Dętej, który nieustannie służy wiedzą oraz umiejętnościami. Nie kryje dumy ze swoich uczniów i ogromnej satysfakcji z osiągniętych przez Tomasza i Szymona wyników. - Widzę w tych chłopcach bardzo duży potencjał. Przede wszystkim są bardzo sumienni, a druga sprawa, że ucznia trzeba też zmotywować do pracy. Myślę, że lubią przychodzić na lekcje, dużo rozmawiamy i wspólnie gramy – mówi T. Wróbel. - Nie nastawiałem się, że Tomasz i Szymon jadą po wygraną. Chciałem, aby zobaczyli jak wygląda taki konkurs i mogli się przyjrzeć grze swoich rówieśników. Już niejeden konkurs przeżyłem i czuję, kiedy ma się coś wydarzyć. Przeczucia mnie nie zawiodły. Byłem spokojny, kiedy widziałem jak grali. Kiedy dowiedziałem się o wynikach byłem szczęśliwy i wzruszony. Poczułem ogromną satysfakcję. Jestem dumny z tego co robię - dodaje zadowolony.

Dyrektorki jasielskich szkół muzycznych nie kryły wielkiej radości, gdyż uzyskanie przez dwóch uczniów wysokich miejsc na prestiżowym konkursie jest ogromnym osiągnięciem. Jest dowodem na pilną, systematyczną, ale przede wszystkim zdolną młodzież. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle nie ukrywa, że bardzo duże znaczenie w przygotowaniu młodych artystów do występów odgrywają także popisy klasowe, dzięki którym uczeń zaznajamia się z panującą atmosferą na scenie, uczy się radzić sobie z tremą przy chęci jak najlepszego zaprezentowania swoich umiejętności. Jak się okazuje akompaniator również odgrywa na występach dużą rolę. - Tej roli nie można pominąć, gdyż jest nie do przecenienia. Akompaniator musi być dobrym duchem, który podąża krok w krok za solistą, musi być bardzo czujny na to co się dzieje na scenie. To drugie bijące serce. Nie da się ukryć, że akompaniament pana Piotra Dudy wymagał od niego wysiłku i pracy, żeby przygotować swoją partię, a następnie zgrać ją z chłopcami – podkreśla Renata Osikowicz-Wyroba, dyrektor PSM I st. w Jaśle.

Kluczem do sukcesu jest...

Ranga konkursu była ogromna toteż nikt nie nastawiał się na laury. Jak wspomina dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle, sześć lat temu na konkurs pojechała grupa pięciu osób, jednak tylko jednej z nich udało się przejść do drugiego etapu. - Niestety nie było laurów, bo poziom jest niezwykle wysoki. Jedynie Bartek Sokołowski otrzymał wyróżnienie i przeszedł do drugiego etapu konkursu co uważaliśmy za wielkie osiągnięcie. Nie mieliśmy żadnych większych oczekiwań od Tomka i Szymona. Dla nas sukcesem było to, że wyjeżdżają i opanowali tak trudny program. Nie ukrywam, że to była ogromna radość , kiedy szacowne jury, którym byli profesorowie Akademii Muzycznych w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu przyznali taką ilość punktów, że Tomkowi zabrakło tylko jeden punkt do Grand Prix – mówi dyrektor Leokadia Wróbel.

Zdaniem Tadeusza Wróbla, nauczyciela instrumentów dętych blaszanych na sukces, jaki osiągnęli Tomasz i Szymon składa się dobry warsztat gry, motywacja i piękny dźwięk. Tego życzy przyszłym uczestnikom tak ważnych i prestiżowych konkursów.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 29.11.2022, 13:05
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Absolwent
dnia 29.11.2022, 13:31
Ocena
komentarza:
19
Gratulacje
@ Krzysiek
dnia 29.11.2022, 13:59
Ocena
komentarza:
17
Brawo, Gratulacje dla Całego Zespołu!
@ Carla
dnia 29.11.2022, 17:18
Ocena
komentarza:
15
Piękny sukces, radość dla bliskich i promocja Jasła i regionu. Gratuluję!
@ gorczynski
dnia 29.11.2022, 18:27
Ocena
komentarza:
10
Gratulacje dla uczniow, oraz nauczyciela. Panie Tadziu, tak trzymac
@ sayonara
dnia 29.11.2022, 18:35
Ocena
komentarza:
7
Pozdrowienia, Panie Edku ;)
@ Mieszkaniec Jasła
dnia 29.11.2022, 23:58
Ocena
komentarza:
15
Gratulacje dla laureatów i nauczycieli. Miło widzieć, że wasza praca została doceniona przez jury.
@ Rudek
dnia 01.12.2022, 16:19
Ocena
komentarza:
5
Można w Jasle? Można jeśli się komuś chce. Gratulacje dla chłopaków nauczycieli irodzicow
@ konus54
dnia 01.12.2022, 18:23
Ocena
komentarza:
0
a gdzie pan fatyga ?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657